Fakty o Świecie

 • Foto: Sky News/ENEX
 • Gen. Pacek: dzisiaj w Polsce nie jest potrzebna obowiązkowa służba wojskowa
 • Bomby spadły na szpital, w którym rodziły się dzieci. Dramatyczne nagrania z Idlib

Niezwykłe nagrania z serca narkobiznesu. Dziennikarze odwiedzili pola makowe w Meksyku

Telewizji Sky News udało się dostać zgodę na pokazanie gigantycznych plantacji maku w sercu meksykańskiej dżungli. To z tych roślin powstają narkotyki, które szmuglowane są potem na cały świat, przede wszystkim do USA. Dość zaskakujące jest to, że zgodę na pokazanie takich zdjęć musiał wyrazić jeden bossów, który sam o sobie mówi jako o szefie związku farmerów.

Meksykański stan Guerrero. Ekipa Sky News jedzie quadami po wąskiej, górskiej ścieżce w głąb dżungli. Po roku negocjacji, kartel zgodził się pokazać pole maków -  jedno z centrów narkotykowego biznesu. Tylko nieliczni mogą to zobaczyć.

- Na pola maków bardzo trudno się dostać. Trasy są dobrze zamaskowane i pilnie strzeżone. Co ciekawe, tutaj nie tylko produkuje się narkotyki, ale także je przechowuje. Przyjeżdżają po nie kupcy, nie tylko z Meksyku, ale też ze Stanów Zjednoczonych. Z tego powodu to bardzo cenny teren i dlatego kartele tak zaciekle o niego walczą - mówi Stuart Ramsay ze Sky News.

Dalej quadami nie da się jechać. Prowadzący dziennikarzy mężczyźni ostrzą maczety. Po chwili zaczynają przedzierać się przez zarośniętą ścieżkę w dżungli. W końcu ekipa trafia na jedno z makowych pól.

Pole ma około 10 hektarów powierzchni. Wiecznie zachmurzone, tropikalne niebo i niedostępne dżungla, skutecznie chronią je przed ciekawskimi oczami.

Tutaj każdy jest jakoś zamieszany w ten biznes. Miejscowi farmerzy nie dostrzegają związku między narkotykami, a toczącą Meksyk przemocą. Mówią, że są tylko rolnikami.

- Musimy to robić, aby wyżywić nasze rodziny. Nie mamy innych możliwości, aby zarobić pieniądze - przyznaje jeden z nich.

Pieniądze, broń i narkotyki. Mroczna przeszłość koreańskiego promu

Północnokoreański prom o tajemniczej przeszłości zawinął do portu w Korei Południowej. Dziś na pokładzie przywiózł muzyków i cheerleaderki z Pjongjangu na igrzyska olimpijskie, ale wcześniej miał szmuglować narkotyki, pieniądze i urządzenia,...

Boss czy "szef związku farmerów"?

Ruben Granados to lokalny boss. Bez jego zgody nie dziennikarze Sky News nie mogliby tam przyjechać. Sam woli jednak skromniejszą nazwę - szef "związku farmerów".

Ruben zaprosił dziennikarzy do swojego domu na obiad, który pomaga ugotować swojej drugiej żonie. Pierwsza, wraz z jego dwoma synami, została zamordowana kilka lat temu. To było "ostrzeżenie" przesłane przez jeden z karteli.

Ruben jest też na celowniku meksykańskiej armii, która wysłała po niego do dżungli 3 helikoptery i oddział komandosów. Zdaniem Granadosa to dowód na to, że rząd i "prawdziwe" kartele są w zmowie.

- Żyjemy w bardzo niebezpiecznym i trudnym kraju. Mafiozi wymuszają pieniądze i posłuszeństwo. Porywają i zabijają. Władza z nimi współpracuje i często jest u gangsterów na pensji. Jeśli jesteś kryminalistą, to rząd cię lubi. Jeśli jesteś uczciwym człowiekiem, to rząd chce cię zniszczyć - uważa Granados.

Krwawa wojna narkotykowa, którą rząd wypowiedział kartelom, trwa od ponad dziesięciu lat. Jej końca nie widać. Tylko w zeszłym roku zginęło 30 tysięcy osób. I nikt - rząd, policja, ani współpracujący z kartelami rolnicy, nie czują się za tę przemoc odpowiedzialni.

Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS, Sky News

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Stany Zjednoczone powoli luzują obostrzenia

  Stany Zjednoczone powoli luzują obostrzenia

  Coraz więcej obostrzeń znoszą Stany Zjednoczone. Kraj, który w 2020 roku został mocno dotknięty przez pandemię, wraca do normalności. Między innymi dzięki masowej akcji szczepień. Powoli w USA można już zdejmować maseczki, choć wielu Amerykanów przyznaje, że zbyt szybko tego nie zrobi. Do pełnego otwarcia szykuje się jedna z ważniejszych w Stanach Zjednoczonych branż - showbiznes. Teatry na Broadwayu będą wprawdzie mogły grać przy pełnej widowni dopiero od połowy września, ale bilety sprzedawane są już teraz i rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Holenderscy naukowcy twierdzą, że pszczoły mogą wykryć koronawirusa

  Holenderscy naukowcy twierdzą, że pszczoły mogą wykryć koronawirusa

  Holenderscy naukowcy twierdzą, że pszczoły są w stanie wykryć koronawirusa. Wystarczy kilka minut treningu. Badacze wykorzystali w tym celu znany chyba wszystkim system nagradzania. Za każdym razem, gdy pszczoły wskazały zakażoną próbkę, dostawały wodę z cukrem. W ten sposób wykształciły mechanizm rozpoznawania wirusa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • W stolicy Włoch stanął automat z pizzą

  W stolicy Włoch stanął automat z pizzą

  Automaty z jedzeniem można spotkać we Włoszech wszędzie. Jednak takiego jeszcze nie było. W Rzymie stanął automat z pizzą. Od razu wzbudził kontrowersje. Jedni chwalą innowację, jakość produktów i cenę. Inni - i tych jest zdecydowanie więcej - uważają, że to profanacja. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • W RPA nosorożcom odcinane są rogi. Ma to je chronić przed kłusownikami

  W RPA nosorożcom odcinane są rogi. Ma to je chronić przed kłusownikami

  Setki nosorożców na całym świecie wciąż padają łupem kłusowników. Przestępcom chodzi wyłącznie o ich rogi, które są uważane za cudowne lekarstwo, choć nie ma na to żadnych naukowych dowodów. W Republice Afryce Południowej postanowiono uchronić zwierzęta przed wyginięciem, usuwając im rogi. W jednym z rezerwatów zabieg wykonano już u wszystkich żyjących tam osobników, w nadziei, że w ten sposób uda się zniechęcić kłusowników do polowań. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Francuski parlament przyjął ustawę o zmianach klimatycznych. "To punkt zwrotny"

  Francuski parlament przyjął ustawę o zmianach klimatycznych. "To punkt zwrotny"

  Unia Europejska chce, by znaczna część środków z funduszu odbudowy została przeznaczona na cele klimatyczne i zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych w Europie. Niezależnie od tych planów niektóre kraje Unii już podejmują własne działania na rzecz poprawy klimatu. We Francji parlament przyjął właśnie ustawę środowiskową. W Niemczech przyspieszenie konkretnych działań w sprawie ochrony środowiska wymusił tamtejszy Trybunał Konstytucyjny. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Wielka Brytania planuje szczepienia trzecią dawką

  Wielka Brytania planuje szczepienia trzecią dawką

  Trzecia dawka szczepionek przeciwko COVID-19 już jesienią - na taki plan stopniowo szykują się Brytyjczycy. Na razie ma to dotyczyć wyłącznie osób po 50. roku życia. Jednocześnie w Wielkiej Brytanii powstają nowe laboratoria, w których mają być prowadzone niezwykle intensywne badania nad skutecznością szczepionek przeciwko nowym wariantom koronawirusa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Capri przygotowuje się na przyjęcie pierwszych turystów

  Capri przygotowuje się na przyjęcie pierwszych turystów

  Przez pandemię włoska wyspa Capri opustoszała z turystów. Jednak dzięki temu jej mieszkańcy w końcu sami mogli skorzystali z uroków tego miejsca. Mogli podziwiać ogrody, skały i piękne krajobrazy, na co - jak sami mówią - nigdy wcześniej nie mieli czasu. W związku ze spadkiem zakażeń i wzrostem szczepień w większości włoskich regionów poluzowano obostrzenia, dlatego mieszkańcy Capri przygotowują się do sezonu letniego. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Zakaz noszenia hidżabów przez nastolatki? Pomysł senatorów budzi duże kontrowersje

  Zakaz noszenia hidżabów przez nastolatki? Pomysł senatorów budzi duże kontrowersje

  Francuscy senatorowie chcą, by dziewczynki poniżej 18. roku życia nie mogły nosić hidżabów w miejscach publicznych. Już teraz islamskie nakrycia głowy zakazane są w szkołach. Zdaniem muzułmanek propozycja senatorów jest naruszeniem wolności wyznania. Z kolei konserwatywni politycy twierdzą, że ich celem jest ochrona młodzieży przed radykalnym islamem. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Kolejne kraje europejskie znoszą obostrzenia, Niemcy zwlekają

  Kolejne kraje europejskie znoszą obostrzenia, Niemcy zwlekają

  Francja znosi ograniczenia w przemieszczaniu się po kraju, Grecja otwiera restauracyjne ogródki. Mieszkańcy Wiednia znów mogą zrobić zakupy lub pójść do fryzjera. W Niemczech o znoszeniu obostrzeń na razie nie ma mowy, ale tamtejszy minister zdrowia zapowiada, że osoby zaszczepione nie będą musiały przechodzić kwarantanny po przyjeździe do kraju. Komisja Europejska rozważa regulacje dotyczące osób przybywających do UE. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix