Kto wygrał drugą debatę prezydencką? „Przesadą jest powiedzenie, że przegrał Trump”
90 minut politycznych ciosów – tak można określić drugą debatę amerykańskich kandydatów walczących o fotel prezydenta. W „Faktach z Zagranicy” debatę tę komentował prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z UKSW i Marek Ostrowski, publicysta „Polityki”.
Zdaniem Lewickiego opinie o tym, że Donald Trump w trakcie debaty obrażał Hillary Clinton, nie są prawdziwe, ponieważ w kółko powtarzał jedynie „kłamiesz, kłamiesz, kłamiesz”. Podkreślił tym samym, że to jego kontrkandydatka zachowała się niezgodnie z prawem, kiedy usunęła służbowe e-maile. – Pani Clinton dostała wezwanie sądowe na przedstawienie dowodów w sprawie i zniszczyła je w sposób nieodwracalny – przypomniał amerykanista, jednocześnie podkreślając, że wcale nie broni jej kontrkandydata. Bronić Donalda Trumpa nie zamierzał również Marek Ostrowski, ale zauważył, że „przesadą jest powiedzenie, że przegrał Trump”, ponieważ gdyby Demokraci wystawili lepszego kandydata lub kandydatkę, to nie miałby szans. Zdaniem Ostrowskiego problemem Hillary Clinton jest przede wszystkim to, że „ani nie jest telewizyjna, ani nie jest dynamiczna”.
Nagranie na pierwszym planie
Obaj goście Jolanty Pieńkowskiej przyznali zgodnie, że nagranie, na którym 11 lat temu Donald Trump opowiada seksistowską historię, stało się głównym tematem i zdominowało wszystkie inne, o wiele ważniejsze tematy. Marek Ostrowski komentując tę sytuację nawiązał do filmu „Top Gun” i stwierdził, że może być tak, że „duża część amerykańskich mężczyzn myśli to, co Trump”. Profesor Lewicki przyznał na to, że Trumpa bronić nie zamierza, ale „jeżeli on jest winny brzydkiego języka, a jest, to ona [-Hillary Clinton – przyp. red.] jest winna brzydkich zachowań” i dodał, że „obie partie stać na lepszych kandydatów”.
Komentatorów TVN24 BiS zdziwiło, że Hillary Clinton, poruszając temat unikania płacenia podatków przez Donalda Trumpa, nie odniosła się do kwestii patriotyzmu. – Nie został podniesiony moment służby dla kraju – powiedział Marek Ostrowski. Profesor Lewicki przypomniał jednak, że „korzystanie z legalnych ulg” jest normalnym zachowaniem każdego biznesmena, przypominając jednak, że „trochę się po nim jeździ jak po łysej kobyle”, a „to ona złamała prawo”, choć powinna stać na jego straży.
Kto wygrał?
Zdaniem prof. Lewickiego debata „była remisowa”, natomiast zdaniem Ostrowskiego Clinton powinna porywać tłumy, ale tak nie jest, dlatego publicysta preferował swoje oceny opierać na sondażach. – Ja się trzymam sondaży amerykańskich i uważam, że wygra Clinton – skwitował.
Źródło: TVN24 BiS
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Antony Blinken został nowym sekretarzem stanu USA
Antony Blinken to nowy sekretarz stanu w administracji Joe Bidena, czyli amerykański szef dyplomacji - jego nominacja została zatwierdzona przez Senat. Jest orędownikiem bliskiej współpracy Ameryki i Europy, przeciwnikiem wycofania amerykańskich wojsk z Niemiec i pasierbem ocalonego z Holokaustu Żyda pochodzącego z Białegostoku. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »"Zamierzamy bronić naszej inwestycji i pieniędzy płatników"
Komisja Europejska chce by koncern AstraZeneca wywiązał się z umowy i poinformował, ile dawek jest sprzedawanych poza Unię Europejską. Firma tłumaczy, że ma problem w fabryce i że szczepionki będą w lutym i marcu. Nie podaje jednak ile preparatów będzie w stanie dostarczyć. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Firma Sanofi ma zająć się produkowaniem szczepionek firmy Pfizer
Francuska firma będzie produkować w Niemczech amerykańskie szczepionki. Gigant farmaceutyczny Sanofi ma zająć się produkowaniem szczepionek firmy Pfizer. To ma przyspieszyć dostawy preparatów do Europy. Kiedy tak wyprodukowane szczepionki trafią do pacjentów? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Obowiązkowa kwarantanna dla przyjeżdżających z 22 krajów
Kwarantanna w hotelu dla przyjezdnych z 22 krajów - władze Wielkiej Brytanii podjęły decyzję. Kto przyjedzie z zagrożonych terenów, ten będzie musiał się izolować i za pobyt w hotelu zapłacić. Jakie kraje są na liście i jak to ma wyglądać w praktyce? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Bill Gates zabrał głos w sprawie teorii spiskowych łączących go koronawirusem
Na świecie pojawiły się teorie spiskowe o Billu Gatesie i koronawirusie. Miliarder też je słyszał i zabrał w tej sprawie głos. Chce je zbadać i dowiedzieć się, jaki mają wpływ na ludzi. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Jak przebiegają szczepienia w Europie? "Obraz daleki od stereotypu"
- Francja na samym początku kampanii szczepień rzeczywiście się pogubiła, lądowała na jednym z ostatnich miejsc w Europie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Moszyński, korespondent "Gazety Wyborczej" we Francji. - Teraz bardzo ostro poszła liczba szczepień w górę - zaznaczył. - W Niemczech, jeśli chodzi o politykę zdrowotną, walkę z pandemią, to pierwsze skrzypce grają landy, kraje związkowe - powiedział Bartosz Dudek, kierownik redakcji polskiej Deutsche Welle. - Obraz tego, co się w tej chwili dzieje, daleki jest od stereotypu świetnie zorganizowanego kraju - przyznał. - Włosi poczuli się ciężko obrażeni tym, że firmy, które obiecały im daną liczbę dawek, teraz mówią, że tych dawek nie dostarczą - powiedziała z kolei Maria Mikołajewska, reporterka TVN24.
czytaj więcej »W Izraelu rozpoczęły się szczepienia nastolatków, by umożliwić im zdanie egzaminów
Co czwarty mieszkaniec Izraela dostał szczepionkę. Z kolei 1 milion 200 tysięcy osób otrzymało już obie dawki preparatu. Izrael szczepi najszybciej na świecie - teraz nawet 40-latków i osoby poniżej 18. roku życia. Mimo takiej akcji szczepień kraj wciąż utrzymuje ścisły lockdown i zamknięte granice. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »"Jeśli chodzi o solidarność, na pewno ona się pogłębiła"
Z powodu lockdownu pojawia się wiele problemów społecznych, medycznych i gospodarczych. Zarówno w Polsce jak i na całym świecie. - Teraz mamy przekonanie, że to może trwać długo, albo wręcz zostanie z nami na zawsze, tylko w takiej karłowatej, ograniczonej, kontrolowalnej formie - podkreślił - profesor Radosław Markowski, politolog z Uniwersytetu SWPS. Doświadczenie "radzenia sobie" będzie na pewno takim wzmacniającym doświadczaniem - stwierdziła doktor Joanna Heidtman, psycholożka i socjolożka. - Szczepienie poszczególnych grup nie spowoduje, że pandemia się wycofa na zasadzie włączenia czy wyłączenia światła - podkreślił doktor hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z WUM. - Jeśli chodzi o solidarność, na pewno ona się pogłębiła - ocenił doktor Leszek Mellibruda, psycholog społeczny z Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu.
czytaj więcej »Ich bliscy przegrali walkę z COVID-19. "Jestem bardzo zły, bo ludzie nie traktują pandemii poważnie"
Szamima Khanom z Londynu straciła już szwagra i teścia, teraz może stracić męża. Epidemia z osobistej perspektywy jest straszniejsza niż w statystykach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Rękawiczki Berniego Sandersa hitem. Senator postanowił wykorzystać ich popularność
Rękawiczki Berniego Sandersa to nie tylko hit internetu, ale też sprzedażowy strzał w dziesiątkę. Popularność rękawic, które senator założył na inaugurację Joe Bidena, może przysłużyć się w dobrej sprawie. Tysiące osób chcą je kupić od organizacji, która szyje i daje pracę bezrobotnym kobietom. W planach są kolejne akcje dobroczynne związane z wyjątkowym stylem stylem senatora. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Może podać leki, poprowadzić trening i przytulić. Robot Sophia już wkrótce trafi do sprzedaży
Robot Sophia to, zdaniem producenta, idealny asystent i przyjaciel w czasie epidemii. Może podać leki, poprowadzić trening i przytulić. Nigdy nie śpi, nie męczy się i nie nudzi. Firma rusza z masową produkcją robotów. Sztuczna inteligencja ma pomóc osobom, które nie mają nikogo lub z powodu epidemii nie mogą się z nikim spotkać. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »"Putin traci swoją atrakcyjność w oczach narodu"
W sobotę na wezwanie Nawalnego do demonstracji na ulice rosyjskich miast wyszło według Ośrodka Studiów Wschodnich od 110 do 160 tysięcy osób. - Widać wyraźnie, że władze w pewien sposób się przestraszyły - oceniła Agnieszka Legucka, annalistyczna do spraw Rosji z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Zdaniem Anny Łabuszewskiej z "Tygodnika Powszechnego" "Putin traci swoją atrakcyjność w oczach narodu". - W rosyjskim, białoruskim społeczeństwie do głosu dochodzi nowe pokolenie - dodał doktor Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
czytaj więcej »Masakra cywilów w Etiopii. Brutalną pacyfikację regionu zlecił laureat Nagrody Nobla
W połowie grudnia w miejscowości Aksum w prowincji Tigraj doszło do masakry ludności cywilnej, jak przekazali uciekający stamtąd uchodźcy. Etiopscy żołnierze mieli zabić około 750 cywili w pobliżu słynnego Kościoła Matki Bożej z Syjonu. Ta masakra to kolejny rozdział niezwykle brutalnego konfliktu o Tigraj - zbuntowaną prowincję położoną na północy Etiopii. Premierem Etiopii, który rozkazał spacyfikować zbuntowaną prowincję, jest laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2019 roku Abiy Ahmed Ali. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »W sobotę w Rosji mają się odbyć masowe demonstracje w obronie Nawalnego
Rosjanie zaplanowali falę protestów w obronie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, które w sobotę mają się odbyć w wielu miastach w Rosji. Władze próbują zastraszyć wszystkich, którzy chcieliby wyjść na ulice. Szykanowani są współpracownicy Nawalnego, który zaraz po powrocie do Rosji został zatrzymany na lotnisku i aresztowany. Wielu przywódców światowych domaga się jego zwolnienia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Brytyjscy narzeczeni pobrali się w szpitalu, bo nie byli pewni, czy przeżyją COVID-19
Brytyjczycy otwierają kolejne punkty szczepień - w kinach, na stadionach i obiektach kultu religijnego. Para narzeczonych zakażonych koronawirusem pobrała się w szpitalu, bo nie byli pewni, czy przeżyją. Teraz już czują się lepiej. Rząd rozważa nawet całkowite zamknięcie granic Wielkiej Brytanii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »