Fakty o Świecie

"Ameryka bardzo mocno troszczy się o demokrację i rządy prawa w Polsce"

- Myślę, że Polska może być ich jeszcze bardziej pewna dziś, niż pół roku temu - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były ambasador USA w Polsce Daniel Fried, odnosząc się do kwestii amerykańskich gwarancji bezpieczeństwa. - Cała administracja Donalda Trumpa potwierdziła artykuł piąty traktatu NATO - dodał. W rozmowie z Jolantą Pieńkowską, Fried mówił o Korei Północnej, polskim bezpieczeństwie i demokracji, a także o kwestii przyszłości programu dla dzieci nielegalnych imigrantów, czyli tzw. marzycieli.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Były ambasador zapewnił, że amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa wobec Polski są ważne. - Myślę, że Polska może jeszcze być ich bardziej pewna dziś niż pół roku temu - ocenił. - Cała administracja Donalda Trumpa potwierdziła zobowiązania w ramach artykułu piątego traktatu NATO. Dużo się zmieniło w bardzo dobrym kierunku - dodał. Podkreślił, że jeśli dojdzie od agresji ze strony Rosji, to Polska czy też Litwa "nie będą samotne". - Nie tym razem, nie pozwolimy na to - zapewnił.

Daniel Fried zwrócił uwagę, że po raz pierwszy w historii Polski stacjonują w niej amerykańscy żołnierze - obecnie aż dwie brygady. Przypominał też, iż w każdym z nadbałtyckich krajów znajduje się batalion NATO. Zdaniem Frieda, także sama Polska "ma wystarczające zdolności reagowania obronnego".

Silne państwo to silne instytucje

Dyplomata został też zapytany o to, co Amerykanie myślą o polskim sporze z Brukselą w kwestii sądów. - Ameryka bardzo mocno troszczy się o demokrację i rządy prawa w Polsce - zapewnił. W jego opinii, Polska powinna być silnym państwem.

Wytłumaczył, że dla Amerykanów najważniejsze są silne i niezawisłe instytucje, a nie konkretni ludzie u władzy. - Nie obchodzi nas, który rząd mogliby wybrać Polacy, obchodzi nas Polska jako taka - zaznaczył. - Bardzo dobrze współpracowaliśmy ze wszystkimi polskimi rządami - mówił Fried.

Były ambasador przyznał, że decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu dwóch ustaw dotyczących sądownictwa była bardzo ważną wiadomością w USA. - Trafiła na pierwsze strony gazet - podkreślił, dodając, że stało się tak, gdyż "Ameryka nie jest obojętna".

"Opcja militarna istnieje, ale byłaby koszmarna"

Zapytany o możliwość wybuchu wojny z Koreą Północną, Fried odpowiedział, że "z całą pewnością opcja militarna istnieje, ale w przypadku Korei Północnej byłaby koszmarną opcją, gorszą niż wszystkie inne możliwe". - Powinniśmy pracować nad wzmocnieniem sankcji i naciskiem na Chiny, by te sankcje szanowały - podkreślił.

Zdaniem Frieda, prowokacje Korei Północnej to poważna sprawa, a administracja Baracka Obamy nie doceniła prędkości, z jaką reżim Kim Dzong Una rozwija broń atomową. Dopiero w ostatnim roku prezydentury Obamy, zaostrzył on kurs wobec tego kraju. - Polityka Trumpa jest kontynuacją tej twardszej polityki administracji poprzedniego prezydenta - ocenił.

"Trzeba być dobrym Amerykaninem"

Były ambasador stwierdził, że zakończenie programu chroniącego tzw. dreamersów ("marzycieli"), czyli osób, które przybyły do USA jako nieletnie dzieci nielegalnych imigrantów, co sygnalizował Donald Trump, byłoby "niegodne". - Zostali przywiezieni przez ich rodziców. Nie oni za to odpowiadają - argumentował.

Fried zaznaczył również, że by móc się zarejestrować jako tzw. marzyciel, trzeba spełnić wiele warunków. - Trzymać się prawa, chodzić do szkoły, znaleźć pracę i być potencjalnym dobrym Amerykaninem - przypomniał, wyrażając nadzieję, że Kongres USA rozwiąże ten problem.

Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
emex74
emex74

po prostu Amerykanie nie chcą mieć drugiej Turcji w Europie czyli kolejnego niedemokratycznego państwa, które sprawia wyłącznie kłopoty. Mają dość kłopotów na innych kierunkach.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Herbatka z królową i kontrowersyjny wywiad. Donald Trump odwiedził Wielką Brytanię

    Herbatka z królową i kontrowersyjny wywiad. Donald Trump odwiedził Wielką Brytanię

    Premier Theresa May powitała Donalda Trumpa czerwonym dywanem rozciągniętym przed pałacem, w którym urodził się Churchill. Donald Trump powitał premier May wywiadem, w którym stwierdził, że źle prowadzi negocjacje brexitowe i że lepszym premierem byłby Boris Johnson. Po wspólnym lunchu i konferencji prasowej - nastrój wydawał się już znacznie lepszy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Piłkarska gorączka w Chorwacji. Wszyscy odliczają do finału mistrzostw świata

    Piłkarska gorączka w Chorwacji. Wszyscy odliczają do finału mistrzostw świata

    4 miliony mieszkańców. 400 tysięcy to aktywni sportowcy, a 118 tysięcy to zarejestrowani piłkarze. O kim mowa? O Chorwatach. Być może właśnie w tych liczbach tkwi odpowiedź na pytanie - jakim cudem takie małe państwo ma tak znakomitych piłkarzy. I jakim cudem w najbliższą niedzielę ma szansę zdobyć mistrzostwo świata. Sami Chorwaci głęboko w to wierzą, a politycy zagrzewają reprezentację do boju jak mogą. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • "Angela Merkel robiła wrażenie. Niejeden facet czułby, że musi odparować"

    "Angela Merkel robiła wrażenie. Niejeden facet czułby, że musi odparować"

    - Wydaje mi się, że proces "obróbki dyplomatycznej" Donalda Trumpa zaszedł daleko, bo jednak podpisał ostre stanowisko w sprawie Krymu - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS politolog i były wiceszef MSZ Paweł Kowal, komentując wizytę amerykańskiego prezydenta w Europie. Jak mówił, na szczyt w Brukseli Trump "przyjechał naburmuszony, od kilku dni prowokował wyraźnie Angelę Merkel". - Trzeba powiedzieć, że Angela Merkel robiła duże wrażenie, wytrzymując to nerwowo, ponieważ niejeden facet, jako przywódca, po prostu czułby, że musi odparować - powiedział Kowal. - Ze względu na charakter Donalda Trumpa ten osobisty kontakt odgrywa ogromną rolę, ponieważ trzeba jakoś zapanować nad jego nastrojami - uważa. Jego zdaniem "można powiedzieć, że przegranym tego szczytu będzie chyba Władimir Putin". W ocenie drugiego gościa programu, Marka Migalskiego, politologa z Uniwersytetu Śląskiego, Trump "robi wszystko tak, jak nie zrobiłby tego Obama, albo jak Obamie się nie udało". Politolog "bałby się takiego sukcesu w rozmowie z Putinem, jaki zanotował Trump i Ameryka w rozmowach z Kimem", bo "to Korea Północna odniosła konkretne i realne korzyści" z tego spotkania.

    czytaj więcej »
   • Spotkanie z królową Elżbietą to "osiągnięcie" dla Trumpa

    Spotkanie z królową Elżbietą to "osiągnięcie" dla Trumpa

    - To nie jest znaczące spotkanie - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Wiesław Gałązka, doradca ds. wizerunku, komentując piątkowe spotkanie Donalda Trumpa i królowej Elżbiety II. Jak tłumaczył, królowa panuje, ale nie rządzi, więc spotkanie nie miało znaczenia politycznego, ale miało znaczenie wizerunkowe. - To było jakieś osiągnięcie dla Donalda Trumpa, który uwielbia się wszędzie prezentować. Będzie mógł twittować, pokazywać zdjęcie z królową - stwierdził.

    czytaj więcej »
   • "Wsypywanie piachu w tryby Sojuszu", "deklaracja wojny politycznej". Komentarze po szczycie NATO

    "Wsypywanie piachu w tryby Sojuszu", "deklaracja wojny politycznej". Komentarze po szczycie NATO

    Prezydent USA Donald Trump wyraził w czwartek zadowolenie z wyników szczytu NATO. Zaznaczył, że kraje zobowiązały się do zwiększenia wydatków na obronność, i zapowiedział, że na zbliżającym się spotkaniu z prezydentem Rosji zamierza poruszyć kwestie Ukrainy. Koniec szczytu bez wątpienia był bardziej optymistyczny niż jego początek. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Putin skorzystał na mundialu. Politycznie i wizerunkowo

    Putin skorzystał na mundialu. Politycznie i wizerunkowo

    Rosyjscy piłkarze radzili sobie na boisku o wiele lepiej niż ktokolwiek się spodziewał, a jak w czasie mundialu radził sobie Władimir Putin? Na wizytę brytyjskiej rodziny królewskiej nie mógł liczyć, ale teraz odwiedzi go chociażby Emmanuel Macron. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Olechowski: Trumpowi zależy, by Europa kupowała od USA sprzęt

    Olechowski: Trumpowi zależy, by Europa kupowała od USA sprzęt

    Trumpowi nie chodzi o ty, by Europa podniosła swoje zdolności obronne, ale by kupiła więcej amerykańskiego sprzętu - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były szef MSZ Andrzej Olechowski. Jego zdaniem amerykańska gospodarka dużo więcej zyskałaby na dbaniu o wolnych handel. - Wojny handlowe nigdy dobrze się nie kończą - ocenił.

    czytaj więcej »
   • Bryt: epoka samoograniczania Niemiec zdaje się mijać

    Bryt: epoka samoograniczania Niemiec zdaje się mijać

    Niemcy podjęły decyzję o samoograniczeniu wojskowym. Ta epoka zdaje się mijać - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Andrzej Byrt, były ambasador w Francji i w Niemczech. - Pierwsze takie sygnały zdarzyła się za Schroedera, gdy Niemcy brały udział w interwencji na Bałkanach - dodał.

    czytaj więcej »
   • Trump mówił ostro, ale NATO przetrwało próbę

    Trump mówił ostro, ale NATO przetrwało próbę

    Ostre słowa Donalda Trumpa dotyczyły przede wszystkim umowy gazowej między Niemcami a Rosją. Amerykański prezydent podkreślał, że kiedy on chroni Europę przez rosyjską agresją, to Berlin wypłaca gigantyczne pieniądze Moskwie. Dla Sojuszu Północnoatlantyckiego środa była dniem próby. Z coraz łagodniejszego tonu wypowiedzi można wywnioskować, że ta próba się powiodła - sojusz przetrwał. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   tvnpix