Fakty o Świecie

"Sukces Ukraińców jest w naszym wspólnym, polsko-amerykańskim interesie"

Włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego z USA jest wiadomością dobrą dla obu krajów - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Daniel Fried. Zdaniem dyplomaty decyzja prezydenta Trumpa pokazuje, że polityka rządu USA wobec Polski jest "konstruktywna". Fried mówił także o przyszłości polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych, a także o wspólnych interesach, jakie łączą oba kraje. W tym kontekście wspomniał między innymi o przyszłości reform na Ukrainie.

Do USA bez wiz. Donald Trump ogłosił nominację dla Polski

Amerykański prezydent Donald Trump ogłosił nominację Polski do programu ruchu bezwizowego. To...

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Daniel Fried mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS, że decyzję Donalda Trumpa o nominacji Polski do programu ruchu bezwizowego przyjął z "ulgą i przyjemnością".  - Bardzo się cieszę i muszę powiedzieć, że pani ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie Georgette Mosbacher starała się, i udało jej się - ocenił i dodał, że to bardzo dobra wiadomość dla Stanów Zjednoczonych i dla Polski.

Były ambasador USA w Polsce zapewnił, że ta decyzja nie była skomplikowana z perspektywy amerykańskiej. Dodał jednak, że amerykańskie prawo jest bardzo "surowe i sztywne", co wpłynęło na to, że Polska dopiero teraz stanie się członkiem programu ruchu bezwizowego.

Daniel Fried stwierdził, że nie dziwił się frustracji Polaków, którzy przez lata narzekali na potrzebę posiadania wizy. - Polacy na to narzekali i mieli rację - mówił były ambasador USA. Zdaniem dyplomaty decyzja Donalda Trumpa pokazuje, że polityka obecnego rządu USA wobec Polski jest "konstruktywna".

Daniel Fried o zniesieniu wiz dla Polaków
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Daniel Fried o zniesieniu wiz dla Polaków

Co po wizach?

Zdaniem Frieda po uregulowaniu sprawy wiz najważniejszymi kwestiami w relacjach Polski i Stanów Zjednoczonych będzie poprawa bezpieczeństwa, energetyka oraz poparcie dla niepodległości i reform na Ukrainie.

- Rosja stara się zniszczyć reformy, demokrację i prawdziwą suwerenność na Ukrainie, ale sukces Ukraińców jest w naszym wspólnym, polsko-amerykańskim interesie - mówił Fried.

Były ambasador USA w Warszawie podkreślił, że hasło "za waszą i za naszą wolność" nie jest zwykłym hasłem, tylko "sercem polityki" USA wobec Polski i wobec Europy Środkowej.

- Dzięki Solidarności i dzięki Ronaldowi Reaganowi wróciliśmy do sławnej tradycji Woodrowa Willsona "wolność dla Polski i Polska w jednej, nierozdzielonej, wolnej Europie" - stwierdził.

"Sukces Ukraińców jest w naszym wspólnym, polsko-amerykańskim interesie"
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS "Sukces Ukraińców jest w naszym wspólnym, polsko-amerykańskim interesie"

Wojska USA w Polsce

23 września w Nowym Jorku Donald Trump i Andrzej Duda podpisali deklarację, zgodnie z którą w Polsce będzie stacjonować więcej amerykańskich żołnierzy. Dodatkowo w piątek miało miejsce uroczyste rozpoczęcie działalności w Poznaniu Wysuniętego Stanowiska Dowodzenia Amerykańskiej 1. Dywizji Piechoty.

Były ambasador USA w Polsce uważa, że taki obrót spraw jest "bardzo pozytywny". Daniel Fried powiedział, ze jego pokolenie pamięta co się stało, gdy amerykańscy żołnierze wycofali się w latach 20. XX wieku z Europy.

Fried: skutki amerykańskiego wycofania się z Europy były katastrofalne
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Fried: skutki amerykańskiego wycofania się z Europy były katastrofalne

- Wyniki naszego, amerykańskiego wycofania się z Europy  były katastrofalne. Dla Polski i dla nas wszystkich. Miliony ludzi zginęło, ponieważ nie byliśmy obecni - powiedział i dodał, że Stany Zjednoczone popierają niepodległość Polski nie tylko z "sentymentu", ale także dlatego, że Polska dla Amerykanów symbolizuje demokrację i wolność.

- Pamiętamy, że dzięki Polakom mieliśmy zwycięstwo w zimnej wojnie i wolność wróciła do całej Europy - zapewnił. Daniel Fried wskazał również, że fundamentem stosunków Stanów Zjednoczonych i Polską są wartości takie jak wolność, demokracja i państwo prawa. - W amerykańskim przekonaniu i w polskiej tradycji interesy narodowe i interesy wolności są łączne, łączą się - dodał.

"Polska polityka teraz jest jak polityka amerykańska"
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS "Polska polityka teraz jest jak polityka amerykańska"

100-lecie stosunków dyplomatycznych

Daniel Fried brał udział w konferencji "Wielkie mocarstwo i Polska 1919-2019. 100 lat stosunków polsko- amerykańskich", która odbyła się w piątek w Warszawie z inicjatywy Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego oraz Wydziału Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Na temat relacji polsko-amerykańskich mówił także w "Faktach o Świecie".

- Stosunki polsko-amerykańskie są bardzo dobre, bo walczyliśmy razem do lat 80. na rzecz polskiej niepodległości i potem walczyliśmy razem do lat 90. na rzecz miejsca Polski w nierozdzielonej Europie - powiedział.

Były ambasador USA w Polsce wypowiedział się również na temat obecnej sytuacji w naszym kraju. Jego zdaniem "polska polityka teraz jest jak polityka amerykańska: rozdzielona, czasami gorąca".

- Mam nadzieję, że my - Polacy i Amerykanie - możemy wrócić do naszych najlepszych tradycji - podsumował.

Daniel Fried w "Faktach o Świecie". Cała rozmowa
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Daniel Fried w "Faktach o Świecie". Cała rozmowa

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Zawieszenie broni w północnej Syrii. Trump: chcę podziękować Erdoganowi

  Zawieszenie broni w północnej Syrii. Trump: chcę podziękować Erdoganowi

  Po rozmowach wiceprezydenta USA Mike'a Penca z prezydentem Erdoganem uzgodniono zawieszenie broni w północnej Syrii. Jest jednak jeden warunek. Kurdowie muszą wycofać się na 30 kilometrów na południe od granicy turecko-syryjskiej i nie mają już tam prawa wrócić. Oznacza to, że Turcja osiągnęła wszystkie swoje cele, a efekty inwazji zostały usankcjonowane. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Regularna bitwa na ulicach Culiacan. Policja musiała wypuścić syna "El Chapo"

  Regularna bitwa na ulicach Culiacan. Policja musiała wypuścić syna "El Chapo"

  Zaczęło się od tego, że najsłynniejszy gangster w Meksyku znany jako "El Chapo" został schwytany, wydany Amerykanom i tam usłyszał wyrok dożywocia. Władze w kartelu Sinaloa przejęli po nim jego synowie. Gdy 30 funkcjonariuszy odkryło kryjówkę jednego z nich i próbowano go aresztować, pojawiły się jeszcze większe siły kartelu i na ulicach miasta zaczęła się regularna bitwa. W końcu gangsterzy wygrali i odbili swojego szefa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Rodzina więziona latami na farmie. Na jaw wychodzą nowe informacje

  Rodzina więziona latami na farmie. Na jaw wychodzą nowe informacje

  Ciąg dalszy tajemniczej historii z Holandii, gdzie odnaleziono rodzinę żyjącą od dziewięciu lat w całkowitej izolacji. Na jaw wychodzą kolejne informacje. Zatrzymany został nie tylko najemca gospodarstwa, ale również ojciec więzionej rodziny, który - jak piszą holenderskie media - miał problemy psychiczne. Pojawiły się też doniesienia, że obaj mężczyźni byli członkami sekty. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Negocjacje przed nami są długie i ciężkie"

  "Negocjacje przed nami są długie i ciężkie"

  Drugi dzień szczytu europejskich przywódców w Brukseli, i dyskusja o wielkich pieniądzach do podziału. Budżet trzeba wynegocjować, ale negocjacje mogą być trudne, jeżeli w rozmowie padają pytania o praworządność. Do decyzji jeszcze długa droga, ale już na początku warto wiedzieć, co w tej dyskusji może czekać Polskę. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "To żywa istota, która jest częścią tajemnic świata natury"

  "To żywa istota, która jest częścią tajemnic świata natury"

  Można go spotkać w europejskich lasach choć nie jest ani grzybem, ani zwierzęciem. Jest czymś pomiędzy. Ma 720 płci i porusza się z prędkością czterech centymetrów na godzinę. Chodzi Blob, czyli śluzowiec, na którego widok nawet naukowcy nie mogą wyjść w podziwu. Będzie można go zobaczyć w sobotę w paryskim zoo. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Przywódcy separatystów wiedzieli, że łamią prawo"

  "Przywódcy separatystów wiedzieli, że łamią prawo"

  - Przywódcy separatystów wiedzieli, że łamią prawo przez cały czas - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Maciej Stasiński z "Gazety Wyborczej". - Wszystko to było bezprawne - dodał. W taki sposób odniósł się do wyroku skazującego na długoletnie więzienie dziewięciu przywódców katalońskich separatystów. - 13 lat więzienia to strasznie dużo, ale taki wyrok był spodziewany - dodał drugi gość programu Alex Clos Soler, analityk danych i katalończyk mieszkający w Polsce.

  czytaj więcej »
 • Nowa umowa z Unią. Brytyjska opozycja: będzie odrzucona

  Nowa umowa z Unią. Brytyjska opozycja: będzie odrzucona

  Jedną z najważniejszych informacji w czwartek była ta o zawarciu porozumienia pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską w sprawie brexitu. Jako pierwszy ogłosił to Boris Johnson. I to premier Wielkiej Brytanii ma teraz przed sobą najtrudniejsze zadanie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Zamieszki w Katalonii. "Przemoc nie wygra z jednością"

  Zamieszki w Katalonii. "Przemoc nie wygra z jednością"

  Dwa lata temu władze Katalonii ogłosiły niepodległość. Madryt uznał jednak, że stało się to z pogwałceniem hiszpańskiej konstytucji i rozwiązał lokalny parlament. W poniedziałek zapadły wyroki wieloletniego więzienia dla katalońskich polityków, którzy byli najbardziej zaangażowani w ruch niepodległościowy. Na ulice wyszły setki tysięcy ludzi, a obecny premier Katalonii zapowiada powrót do niepodległościowego referendum. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Zbliża się wielka operacja, która znowu zadziwi świat"

  "Zbliża się wielka operacja, która znowu zadziwi świat"

  Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un konno wjeżdżał na górę Pektu-san, która przez propagandę Pjongjangu nazywana jest "świętą górą rewolucji". Według oficjalnej biografii - urodził się tam poprzedni dyktator Korei Północnej Kim Dzong Il. Konną przejażdżkę Kima państwowe media określają jako "wielkie, doniosłej wagi wydarzenie w historii rewolucji koreańskiej". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Kolos przepłynął przez Kanał Koryncki

  Kolos przepłynął przez Kanał Koryncki

  To jedne z najbardziej spektakularnych zdjęć ostatnich miesięcy. Przez Kanał Koryncki przepłynął największy ze statków, które dotychczas żeglowały na tej trasie. Do pokonania miał ponad sześć kilometrów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Brytyjczycy mają dość rozwodu z Unią. Gigant uruchamia kanał "wolny od brexitu"

  Brytyjczycy mają dość rozwodu z Unią. Gigant uruchamia kanał "wolny od brexitu"

  Po trzech latach i na mniej niż dwa tygodnie przed formalnie obowiązującą datą brexitu nie jest przesądzone, czy i kiedy do niego dojdzie. Część Brytyjczyków jest przerażona wizją wyjścia z Unii Europejskiej, część się na to cieszy, ale niemal wszyscy są już tym bardzo zmęczeni i po prostu nie chcą o tym słyszeć. Doszło do tego, że stacja Sky News zdecydowała się uruchomić specjalny kanał informacyjny, w którym o brexicie w ogóle mowy nie będzie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Nowak: to porozumienie forsuje jeszcze twardszy brexit niż umowa May

  Nowak: to porozumienie forsuje jeszcze twardszy brexit niż umowa May

  To porozumienie forsuje jeszcze twardszy brexit. Ono jeszcze bardziej oddala Wielką Brytanie od Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Bartłomiej Nowak z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Zdaniem drugiego gościa - Macieja Czajkowskiego, byłego dziennikarza BBC News - porozumienie zawarte w czwartek w Brukseli nie przejdzie głosowania w Izbie Gmin - My możemy ekscytować się cała umową, a być może ta umowa nie zostanie przegłosowana - podkreślił

  czytaj więcej »
tvnpix