Fakty o Świecie

"Sukces Ukraińców jest w naszym wspólnym, polsko-amerykańskim interesie"

Włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego z USA jest wiadomością dobrą dla obu krajów - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Daniel Fried. Zdaniem dyplomaty decyzja prezydenta Trumpa pokazuje, że polityka rządu USA wobec Polski jest "konstruktywna". Fried mówił także o przyszłości polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych, a także o wspólnych interesach, jakie łączą oba kraje. W tym kontekście wspomniał między innymi o przyszłości reform na Ukrainie.

Do USA bez wiz. Donald Trump ogłosił nominację dla Polski

Amerykański prezydent Donald Trump ogłosił nominację Polski do programu ruchu bezwizowego. To...

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Daniel Fried mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS, że decyzję Donalda Trumpa o nominacji Polski do programu ruchu bezwizowego przyjął z "ulgą i przyjemnością".  - Bardzo się cieszę i muszę powiedzieć, że pani ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie Georgette Mosbacher starała się, i udało jej się - ocenił i dodał, że to bardzo dobra wiadomość dla Stanów Zjednoczonych i dla Polski.

Były ambasador USA w Polsce zapewnił, że ta decyzja nie była skomplikowana z perspektywy amerykańskiej. Dodał jednak, że amerykańskie prawo jest bardzo "surowe i sztywne", co wpłynęło na to, że Polska dopiero teraz stanie się członkiem programu ruchu bezwizowego.

Daniel Fried stwierdził, że nie dziwił się frustracji Polaków, którzy przez lata narzekali na potrzebę posiadania wizy. - Polacy na to narzekali i mieli rację - mówił były ambasador USA. Zdaniem dyplomaty decyzja Donalda Trumpa pokazuje, że polityka obecnego rządu USA wobec Polski jest "konstruktywna".

Daniel Fried o zniesieniu wiz dla Polaków
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Daniel Fried o zniesieniu wiz dla Polaków

Co po wizach?

Zdaniem Frieda po uregulowaniu sprawy wiz najważniejszymi kwestiami w relacjach Polski i Stanów Zjednoczonych będzie poprawa bezpieczeństwa, energetyka oraz poparcie dla niepodległości i reform na Ukrainie.

- Rosja stara się zniszczyć reformy, demokrację i prawdziwą suwerenność na Ukrainie, ale sukces Ukraińców jest w naszym wspólnym, polsko-amerykańskim interesie - mówił Fried.

Były ambasador USA w Warszawie podkreślił, że hasło "za waszą i za naszą wolność" nie jest zwykłym hasłem, tylko "sercem polityki" USA wobec Polski i wobec Europy Środkowej.

- Dzięki Solidarności i dzięki Ronaldowi Reaganowi wróciliśmy do sławnej tradycji Woodrowa Willsona "wolność dla Polski i Polska w jednej, nierozdzielonej, wolnej Europie" - stwierdził.

"Sukces Ukraińców jest w naszym wspólnym, polsko-amerykańskim interesie"
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS "Sukces Ukraińców jest w naszym wspólnym, polsko-amerykańskim interesie"

Wojska USA w Polsce

23 września w Nowym Jorku Donald Trump i Andrzej Duda podpisali deklarację, zgodnie z którą w Polsce będzie stacjonować więcej amerykańskich żołnierzy. Dodatkowo w piątek miało miejsce uroczyste rozpoczęcie działalności w Poznaniu Wysuniętego Stanowiska Dowodzenia Amerykańskiej 1. Dywizji Piechoty.

Były ambasador USA w Polsce uważa, że taki obrót spraw jest "bardzo pozytywny". Daniel Fried powiedział, ze jego pokolenie pamięta co się stało, gdy amerykańscy żołnierze wycofali się w latach 20. XX wieku z Europy.

Fried: skutki amerykańskiego wycofania się z Europy były katastrofalne
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Fried: skutki amerykańskiego wycofania się z Europy były katastrofalne

- Wyniki naszego, amerykańskiego wycofania się z Europy  były katastrofalne. Dla Polski i dla nas wszystkich. Miliony ludzi zginęło, ponieważ nie byliśmy obecni - powiedział i dodał, że Stany Zjednoczone popierają niepodległość Polski nie tylko z "sentymentu", ale także dlatego, że Polska dla Amerykanów symbolizuje demokrację i wolność.

- Pamiętamy, że dzięki Polakom mieliśmy zwycięstwo w zimnej wojnie i wolność wróciła do całej Europy - zapewnił. Daniel Fried wskazał również, że fundamentem stosunków Stanów Zjednoczonych i Polską są wartości takie jak wolność, demokracja i państwo prawa. - W amerykańskim przekonaniu i w polskiej tradycji interesy narodowe i interesy wolności są łączne, łączą się - dodał.

"Polska polityka teraz jest jak polityka amerykańska"
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS "Polska polityka teraz jest jak polityka amerykańska"

100-lecie stosunków dyplomatycznych

Daniel Fried brał udział w konferencji "Wielkie mocarstwo i Polska 1919-2019. 100 lat stosunków polsko- amerykańskich", która odbyła się w piątek w Warszawie z inicjatywy Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego oraz Wydziału Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Na temat relacji polsko-amerykańskich mówił także w "Faktach o Świecie".

- Stosunki polsko-amerykańskie są bardzo dobre, bo walczyliśmy razem do lat 80. na rzecz polskiej niepodległości i potem walczyliśmy razem do lat 90. na rzecz miejsca Polski w nierozdzielonej Europie - powiedział.

Były ambasador USA w Polsce wypowiedział się również na temat obecnej sytuacji w naszym kraju. Jego zdaniem "polska polityka teraz jest jak polityka amerykańska: rozdzielona, czasami gorąca".

- Mam nadzieję, że my - Polacy i Amerykanie - możemy wrócić do naszych najlepszych tradycji - podsumował.

Daniel Fried w "Faktach o Świecie". Cała rozmowa
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Daniel Fried w "Faktach o Świecie". Cała rozmowa

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Władze Francji i Niemiec otwarcie mówią o groźbie epidemii

  Władze Francji i Niemiec otwarcie mówią o groźbie epidemii

  Emmanuel Macron odwiedził szpital, w którym z powodu choroby wywołanej koronawirusem z Chin zmarł 60-letni nauczyciel. - Przed nami kryzys, nadchodzi epidemia - stwierdził prezydent Francji. To samo mówi minister zdrowia w Niemczech. Przybywa krajów w Europie, gdzie wykryto pierwsze przypadki zakażenia nowym koronawirusem. W Polsce jeszcze to nie nastąpiło. Najgorsza sytuacja w Europie panuje we Włoszech. W USA Donald Trump ocenił ryzyko epidemii na "bardzo niskie". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Maria Szarapowa ogłosiła koniec kariery sportowej

  Maria Szarapowa ogłosiła koniec kariery sportowej

  Jest jednym z największych nazwisk współczesnego tenisa. Maria Szarapowa kończy jednak karierę sportową. Swoją decyzję ogłosiła na łamach amerykańskiego magazynu "Vanity Fair". Słynna tenisistka w ostatnim czasie miała problemy zdrowotne, przestała też odnosić spektakularne sukcesy. Cieniem na jej karierze bez wątpienia położyła się też dyskwalifikacja za zażywanie niedozwolonej substancji cztery lata temu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Wrogi ton", "frustracja", "gniew". Konsternacja po oświadczeniu Harry'ego i Meghan

  "Wrogi ton", "frustracja", "gniew". Konsternacja po oświadczeniu Harry'ego i Meghan

  Harry i Meghan chcieli zastrzec znak towarowy "Sussex Royal", ale teraz zmieniają plany. Wszystko wskazuje, że to przez fakt, że królowa Elżbieta II nie zgodziła się na korzystanie przez nich przymiotnika "royal" (ang. królewski). Książę i księżna Sussex wydali w tej sprawie oświadczenie, ale ich stanowisko wywołało w Wielkiej Brytanii konsternację. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Grecy sprzeciwiają się budowie nowych ośrodków dla imigrantów

  Grecy sprzeciwiają się budowie nowych ośrodków dla imigrantów

  Grecy na Lesbos i Chios sprzeciwiają się budowie nowych ośrodków dla imigrantów. Protestujący od kilku dni blokują drogi prowadzące na plac budowy. W kierunku policji wielokrotnie poleciały kamienie. Funkcjonariusze do rozproszenia demonstrantów użyli gazu łzawiącego. Jak podają lokalne media, tylko w środę, podczas starć rannych zostało ponad 60 osób, w tym wielu policjantów. W ciągu ostatnich pięciu lat na greckie wyspy położone na Morzu Egejskim przybyły setki tysięcy migrantów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Wyborcze emocje w USA. Relacja z wiecu Berniego Sandersa

  Wyborcze emocje w USA. Relacja z wiecu Berniego Sandersa

  Ma 78 lat i jest najstarszą osobą, która w tym roku ubiega się o prezydenturę. Bernie Sanders - uwielbiany przez młodych, znienawidzony przez konserwatystów - wzbudza w Stanach Zjednoczonych skrajne emocje. Polityk jest najbliższy uzyskania nominacji Partii Demokratycznej w wyścigu przeciwko Donaldowi Trumpowi. W Richmond w stanie Wirginia ma rozpocząć się wiec wyborczy Sandersa. Reporter "Faktów" TVN Marcin Wrona rozmawiał przed wiecem Sandersa w Richmond w stanie w Wirginia z amerykańską młodzieżą na temat fenomenu tego polityka. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Dezinformacje w sprawie koronawirusa. "Musimy korzystać z tych źródeł, które mają dobrą markę"

  Dezinformacje w sprawie koronawirusa. "Musimy korzystać z tych źródeł, które mają dobrą markę"

  Nadmiar nieprawdziwych informacji na temat w mediach społecznościowych jest ogromny. Jak się zorientować, że mamy do czynienia z dezinformacją - Jeśli w różnych językach pojawiają się te same wpisy, to już jest to wskazówka, że to może być celowa manipulacja. Podobnie, jeśli w tym samym momencie powstały różne konta, które nie mają wcześniejszej historii - wyjaśniła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Beata Biel z portalu Konkret24. - Jednak najwięcej jest takich użytkowników, którzy ze strachu zaczynają pisać lub powielać jakieś informacje wynikające z niedoinformowania - dodała/ Drugi gość programu zauważył, że problem rozpowszechniania fałszywych informacji jest globalny. - Ta manipulacja może dotyczyć treści, kontekstu i wielu innych aspektów - mówił Krzysztof Liedel z Collegium Civitas.

  czytaj więcej »
 • Polacy utknęli w hotelach w Innsbrucku i na Teneryfie

  Polacy utknęli w hotelach w Innsbrucku i na Teneryfie

  Hotel H10 Costa Adeje Palace na południu Teneryfy został objęty kwarantanną odkąd u przebywającego tam lekarza z Włoch wykryto koronawirusa z Chin. Łącznie koronawirusa wykryto u czterech osób w hotelu. W ośrodku przebywa około 1000 osób różnej narodowości, w tym Polacy. Na filmach umieszczonych w internecie przez gości tego czterogwiazdkowego hotelu na Teneryfie widać, że niemal wszyscy noszą maski. Podobny los spotkał gości Grand Hotel Europa w Innsbrucku. Wśród nich też są Polacy. Policyjny kordon otoczył obiekt po tym, jak u 24-letniej recepcjonistki wykryto koronawirusa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Czerwone strefy w Lombardii. Policja pilnuje, by nikt bez zezwolenia nie wyjeżdżał

  Czerwone strefy w Lombardii. Policja pilnuje, by nikt bez zezwolenia nie wyjeżdżał

  Puste ulice, pozamykane sklepy. Przez miasto przemykają pojedynczy przechodnie. Tak wygląda niewielkie miasto Codogno w Lombardii, które znalazło się w czerwonej strefie. Wydzielone miasta w zamkniętej, czerwonej strefie w Lombardii zamieszkuje łącznie około 50 tysięcy osób. Granica czerwonej strefy jest pilnowana przez wyposażonych w maseczki żandarmów i policjantów. By wjechać lub wyjechać, potrzebne jest specjalne pozwolenie. Władze zapewniają, że na razie Włosi nie muszą robić zakupów na zapas. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • W Chinach odnotowuje się coraz mniej nowych zakażeń. Niepokoją doniesienia z Iranu

  W Chinach odnotowuje się coraz mniej nowych zakażeń. Niepokoją doniesienia z Iranu

  Koronawirus SARS-CoV-2 obecny jest już w ponad czterdziestu krajach na całym świecie. Zarażonych w zostało w sumie ponad 80 tysięcy ludzi. Najwięcej w Azji, a dokładniej w Chinach, gdzie wirus pojawił się po raz pierwszy. W Chinach od początku epidemii odnotowano ponad 78 tysięcy zakażeń, ale w ostatnich dniach przybywa ich coraz mniej. Korea Południowa to obecnie drugie największe skupisko zachorowań. Potwierdzono tam już ponad 1200 przypadków zakażenia. W Japonii - ponad 170 przypadków, nie licząc ponad 600 wykrytych przypadków na pokładzie wycieczkowca "Diamond Princess", który zacumował w Jokohamie. Poważny problem z epidemią ma również Iran. Już u blisko 140 osób potwierdzono zarażenie koronawirusem z Chin, w tym u irańskiego wiceministra zdrowia. W Tajlandii chorych jest już 40 osób. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Żadna wojna handlowa ze Stanami Zjednoczonymi nie spowodowała tego, co wirus"

  "Żadna wojna handlowa ze Stanami Zjednoczonymi nie spowodowała tego, co wirus"

  Tutaj mamy do czynienia z klasycznym efektem tak zwanego czarnego łabędzia. To znaczy ze zjawiskiem całkowicie niespodziewanym, o którym wiadomo, że jeśli by do niego doszło, to nie mamy pojęcia o tym jakie będą konsekwencje - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Witold Orłowski, główny ekonomista PWC, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Zobrazował w ten sposób zjawisko jakie wystąpiło w chińskiej gospodarce po wybuchu epidemii koronawirusa. Jeżeli wirus zostanie wygaszony w ciągu powiedzmy miesiąca, to będziemy mówili o skutkach ekonomicznych. Jeżeli nie zostanie zahamowany, to będą to skutki polityczne - zauważył drugi gość programu profesor Bogdan Góralczyk, dyrektor Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Dodał, że żadna wojna handlowa ze Stanami Zjednoczonymi nie spowodowała tego, co wirus.

  czytaj więcej »
 • Polscy turyści utknęli na Teneryfie z powodu SARS-CoV-2. Zakażenia w kolejnych krajach

  Polscy turyści utknęli na Teneryfie z powodu SARS-CoV-2. Zakażenia w kolejnych krajach

  Polecieli na wakacje na Teneryfę, ale utknęli w hotelu, bo u jednego z gości - lekarza z Włoch - wykryto koronawirusa. Wśród tysiąca turystów w otoczonym przez służby obiekcie są też Polacy. We Włoszech liczba przypadków koronawirusa przekroczyła już 280. Wirus jest już obecny w 20 prowincjach kraju, w tym na Sycylii. Pierwsze dwa przypadki koronawirusa potwierdzono w austriackim Tyrolu, po jednym w Szwajcarii i w Chorwacji. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Włoska gospodarka cierpi z powodu strachu przed koronawirusem

  Włoska gospodarka cierpi z powodu strachu przed koronawirusem

  Strach przed koronawirusem już uderzył w gospodarkę Włoch, dla której turystyka jest bardzo ważna. Z ekonomicznego punktu widzenia nie sam wirus jest najgroźniejszy, a właśnie strach przed nim. Strach, który widać także w notowaniach na amerykańskich giełdach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Usłyszał, że jest winny gwałtu. Harvey Weinstein z sali sądowej trafił do szpitala

  Usłyszał, że jest winny gwałtu. Harvey Weinstein z sali sądowej trafił do szpitala

  Harvey Weinstein - człowiek, który jeszcze niedawno rządził w Hollywood - po wysłuchaniu werdyktu ławy przysięgłych w sądzie w Nowym Jorku trafił nie do aresztu, ale do szpitala. Ława przysięgłych uznała Weinsteina winnym gwałtu trzeciego stopnia i napaści seksualnej pierwszego stopnia. Zrozpaczony producent filmowy na sali sądowej miał krzyczeć, że jest niewinny. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix