Fakty o Świecie

 • Foto: ENEX | Video: Justyna Zuber / Fakty o Świecie TVN24 BiS
 • Trudny rok Wielkiej Brytanii. "Za chwilę pojawią się bardzo poważne problemy"
 • "W Unii Europejskiej, i nie tylko, bardzo mocno wyrażana jest filozofia gospodarki obiegu zamkniętego"

"To nic nas nie kosztuje, a pozwala cieszyć się życiem". Tak działa duński Coronapas

Duńczycy z Coronapasem mogą iść do fryzjera lub do parku rozrywki. Elektroniczny dokument jest dla zaszczepionych, ozdrowieńców i dla osób z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa. Duńczycy chwalą go sobie za wygodę - wystarczy mieć smartfon. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

- Bardzo cieszymy się z paszportu covidowego, bo to pozwala nam otworzyć park i mieć gości. Bardzo się z tego cieszymy - podkreśla Kasper Schumacher, dyrektor parku rozrywki w Danii.

Dania wprowadziła właśnie paszporty covidowe, które nie są jednak tożsame ze świadectwem szczepienia lub tak zwanym paszportem szczepionkowym. Posiadać go mogą nie tylko osoby zaszczepione, ale też osoby, które przeszły niedawno zakażenie i mogą to udokumentować, a także ci, którzy mają negatywny test na koronawirusa nie starszy niż 72 godziny.

- To nic nas nie kosztuje, a pozwala cieszyć się życiem jak dawniej, spotykać się z ludźmi. To dobre i zupełnie nieuciążliwe rozwiązanie - twierdzi Dunka Ane Katrine Apel. - To bardzo mądre, bo daje możliwości powrotu do tego, co kiedyś robiliśmy. Mieliśmy bardzo długi lockdown. Możliwość wyjścia do takiego miejsca wiele dla nas znaczy - komentuje Karin Ottosen. Obie panie odwiedziły park rozrywki.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Duński system Coronapas

Coronapas - bo tak nazwano ten system - faktycznie jest zupełnie nieuciążliwy. Nawet, jeśli ktoś nie chce lub nie może się zaszczepić, może wykonać test. Są one w Danii zupełnie darmowe i dostępne od ręki.

- Jeśli tylko szczepienia pozwalają na swobodne poruszanie się w społeczeństwie, to być może jest to dyskryminujące. Właśnie dlatego nie można powiedzieć tego o duńskim paszporcie - ocenia prof. Michael Bang Petersen, politolog na Uniwersytecie w Aarhus.

Duńczycy z Coronapasem mogą korzystać nie tylko z rozrywek, ale i z usług - na przykład iść do fryzjera. Za przyjęcie klienta niespełniającego warunków przedsiębiorcom grożą wysokie kary - nawet do 6 tysięcy euro.

- Musimy sprawdzić wszystkich i czasami jest trochę niezręcznie, jeśli ktoś nie zna dobrze zasad i przychodzi z nieaktualnym testem. Jest nam przykro, ale nie możemy obsługiwać takich klientów - tłumaczy fryzjer Ciprian Maftei. - To społecznie ważne, że w końcu wszystko nieco się otwiera dzięki Coronapasowi - dodaje jeden z jego klientów.

Wkrótce ma nastąpić dalsze poluzowanie. Od 21 maja otwarte będą muzea, kina, teatry i restauracje. Równolegle rząd zlecił pracę nad ulepszeniem aplikacji Coronapas, by była ona w pełni bezpieczna.

- Następnym krokiem jest opracowanie dedykowanej aplikacji, która również spełni najwyższe możliwe standardy co do prywatności. Niekoniecznie chcemy, by inni wiedzieli, czy mogę coś zrobić, bo się zaszczepiłem, czy może dlatego, że byłem zakażony, czy dlatego, że mam negatywny wynik testu. Wystarczy informacja, że ktoś ma zielone światło - opisuje prof. Michel Bang Petersen.

Europejski certyfikat

Nad ponadnarodowym, unijnym certyfikatem, który pozwalałby, choćby na swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej, pracuje też Bruksela.

- Naszym obowiązkiem w Parlamencie Europejskim jest dopilnowanie, aby nasi obywatele mieli szybki, łatwy i godny zaufania sposób pokazania, że ​​spełniają te warunki, że nie będziemy mieć 27 różnych systemów, że będzie tylko jeden jasny i prosty system pokazujący, że albo ktoś jest zaszczepiony, albo jest ozdrowieńcem, albo wykonał test - uważa holenderski eurodeputowany Jeroen Lenaers.

Kraje wspólnoty zgodziły się już na taki system, oparty na tych samych zasadach, co duński Coronapas.

- Chciałbym wyjaśnić, że to nie jest paszport szczepionkowy, jak często się słyszy. Nasza propozycja zakłada, że szczepienia nie mogą być warunkiem wstępnym swobodnego przepływu - podkreśla komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

- Postrzegamy to jako instrument harmonizacji lub pomocy w zharmonizowaniu zniesienia kontroli granicznych. To może zapobiegać chaosowi, a także może zapobiegać dyskryminacji - uważa holenderska eurodeputowana Tineke Strik.

W Danii już myśli się o międzynarodowych gościach. W normalnych latach o tej porze roku stanowili oni 30 procent wszystkich gości parku rozrywki.

- Z niecierpliwością czekamy na naszych międzynarodowych gości. Oczywiście, byłby to dla nas duży krok, aby ponownie zobaczyć gości z Europy i spoza Europy - mówi Kasper Schumacher.

Być może ogólnoeuropejski certyfikat cyfrowy będzie przepustką do wakacji.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Stany Zjednoczone powoli luzują obostrzenia

  Stany Zjednoczone powoli luzują obostrzenia

  Coraz więcej obostrzeń znoszą Stany Zjednoczone. Kraj, który w 2020 roku został mocno dotknięty przez pandemię, wraca do normalności. Między innymi dzięki masowej akcji szczepień. Powoli w USA można już zdejmować maseczki, choć wielu Amerykanów przyznaje, że zbyt szybko tego nie zrobi. Do pełnego otwarcia szykuje się jedna z ważniejszych w Stanach Zjednoczonych branż - showbiznes. Teatry na Broadwayu będą wprawdzie mogły grać przy pełnej widowni dopiero od połowy września, ale bilety sprzedawane są już teraz i rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Holenderscy naukowcy twierdzą, że pszczoły mogą wykryć koronawirusa

  Holenderscy naukowcy twierdzą, że pszczoły mogą wykryć koronawirusa

  Holenderscy naukowcy twierdzą, że pszczoły są w stanie wykryć koronawirusa. Wystarczy kilka minut treningu. Badacze wykorzystali w tym celu znany chyba wszystkim system nagradzania. Za każdym razem, gdy pszczoły wskazały zakażoną próbkę, dostawały wodę z cukrem. W ten sposób wykształciły mechanizm rozpoznawania wirusa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • W stolicy Włoch stanął automat z pizzą

  W stolicy Włoch stanął automat z pizzą

  Automaty z jedzeniem można spotkać we Włoszech wszędzie. Jednak takiego jeszcze nie było. W Rzymie stanął automat z pizzą. Od razu wzbudził kontrowersje. Jedni chwalą innowację, jakość produktów i cenę. Inni - i tych jest zdecydowanie więcej - uważają, że to profanacja. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • W RPA nosorożcom odcinane są rogi. Ma to je chronić przed kłusownikami

  W RPA nosorożcom odcinane są rogi. Ma to je chronić przed kłusownikami

  Setki nosorożców na całym świecie wciąż padają łupem kłusowników. Przestępcom chodzi wyłącznie o ich rogi, które są uważane za cudowne lekarstwo, choć nie ma na to żadnych naukowych dowodów. W Republice Afryce Południowej postanowiono uchronić zwierzęta przed wyginięciem, usuwając im rogi. W jednym z rezerwatów zabieg wykonano już u wszystkich żyjących tam osobników, w nadziei, że w ten sposób uda się zniechęcić kłusowników do polowań. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Francuski parlament przyjął ustawę o zmianach klimatycznych. "To punkt zwrotny"

  Francuski parlament przyjął ustawę o zmianach klimatycznych. "To punkt zwrotny"

  Unia Europejska chce, by znaczna część środków z funduszu odbudowy została przeznaczona na cele klimatyczne i zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych w Europie. Niezależnie od tych planów niektóre kraje Unii już podejmują własne działania na rzecz poprawy klimatu. We Francji parlament przyjął właśnie ustawę środowiskową. W Niemczech przyspieszenie konkretnych działań w sprawie ochrony środowiska wymusił tamtejszy Trybunał Konstytucyjny. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Wielka Brytania planuje szczepienia trzecią dawką

  Wielka Brytania planuje szczepienia trzecią dawką

  Trzecia dawka szczepionek przeciwko COVID-19 już jesienią - na taki plan stopniowo szykują się Brytyjczycy. Na razie ma to dotyczyć wyłącznie osób po 50. roku życia. Jednocześnie w Wielkiej Brytanii powstają nowe laboratoria, w których mają być prowadzone niezwykle intensywne badania nad skutecznością szczepionek przeciwko nowym wariantom koronawirusa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Capri przygotowuje się na przyjęcie pierwszych turystów

  Capri przygotowuje się na przyjęcie pierwszych turystów

  Przez pandemię włoska wyspa Capri opustoszała z turystów. Jednak dzięki temu jej mieszkańcy w końcu sami mogli skorzystali z uroków tego miejsca. Mogli podziwiać ogrody, skały i piękne krajobrazy, na co - jak sami mówią - nigdy wcześniej nie mieli czasu. W związku ze spadkiem zakażeń i wzrostem szczepień w większości włoskich regionów poluzowano obostrzenia, dlatego mieszkańcy Capri przygotowują się do sezonu letniego. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Zakaz noszenia hidżabów przez nastolatki? Pomysł senatorów budzi duże kontrowersje

  Zakaz noszenia hidżabów przez nastolatki? Pomysł senatorów budzi duże kontrowersje

  Francuscy senatorowie chcą, by dziewczynki poniżej 18. roku życia nie mogły nosić hidżabów w miejscach publicznych. Już teraz islamskie nakrycia głowy zakazane są w szkołach. Zdaniem muzułmanek propozycja senatorów jest naruszeniem wolności wyznania. Z kolei konserwatywni politycy twierdzą, że ich celem jest ochrona młodzieży przed radykalnym islamem. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Kolejne kraje europejskie znoszą obostrzenia, Niemcy zwlekają

  Kolejne kraje europejskie znoszą obostrzenia, Niemcy zwlekają

  Francja znosi ograniczenia w przemieszczaniu się po kraju, Grecja otwiera restauracyjne ogródki. Mieszkańcy Wiednia znów mogą zrobić zakupy lub pójść do fryzjera. W Niemczech o znoszeniu obostrzeń na razie nie ma mowy, ale tamtejszy minister zdrowia zapowiada, że osoby zaszczepione nie będą musiały przechodzić kwarantanny po przyjeździe do kraju. Komisja Europejska rozważa regulacje dotyczące osób przybywających do UE. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix