Chiny się starzeją. Władze zmieniają politykę planowania rodziny


Chiński rząd zdecydował się rozluźnić państwową politykę planowania rodziny i pozwolić małżeństwom na posiadanie trójki dzieci. Ma to być sposób na walkę ze spadającym wskaźnikiem urodzeń w kraju oraz starzeniem się społeczeństwa. Zarówno obywatele jak i eksperci sceptycznie podchodzą do decyzji władz. Ich zdaniem zmiana polityki nie przyniesie efektów, a przynajmniej nie w najbliższym czasie, bo koszty utrzymania rosną i rodziców po prostu nie stać na posiadanie więcej niż jednego dziecka. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Yu Tao i jego żona przyznają, że nie są gotowi na dziecko i nie wiedzą, czy kiedykolwiek będą. - Nasz obecny stan życia jest dobry. Nie mogę zagwarantować, że w sytuacji, kiedy mielibyśmy dziecko, byłbym w stanie osiągnąć równowagę - mówi mieszkaniec Pekinu.

Takie postawy niepokoją chiński rząd, bo społeczeństwo się starzeje. Władze, by odwrócić ten trend, postanowiły rozluźnić państwową politykę planowania rodziny i pozwolić małżeństwom na posiadanie trójki dzieci.

- Pozwolenie parom na posiadanie trojga dzieci nie oznacza, że małżeństwa zdecydują się na powiększenie rodziny. Myślę, że może do tego dojść na wsiach, ale tam też rodzi się coraz mniej dzieci - twierdzi prof. Jean-Pierre Cabestan z Uniwersytetu Baptystów w Hongkongu.

Na przełomie lat 70. i 80., by ograniczyć przyrost naturalny w Chinach wprowadzono politykę jednego dziecka. Rodziny, które naruszały przepisy, były narażone na kary finansowe, utratę pracy, a nawet przymusowe aborcje. W 2016 roku, na skutek trwałego spadku liczby urodzeń, parom pozwolono na posiadanie dwójki dzieci, ale pozytywne efekty zmiany polityki były krótkotrwałe.

- Jeśli mielibyśmy warunki, zdecydowalibyśmy się na to, by posiadać więcej dzieci. W dzisiejszych czasach młodzi ludzie muszą uzbierać pieniądze na kupno domu. Presja jest ogromna - uważa Gan Yuyang.

Koszty życia w Chinach gwałtownie wzrosły. Za metr kwadratowy mieszkania w dużym mieście trzeba zapłacić równowartość kilkunastu tysięcy złotych. To, ile pieniędzy trzeba przeznaczyć na wychowanie i edukację dzieci, odstrasza wiele par.

Chińscy rodzice wolą inwestować w swoje jedyne dziecko, zapisując je na prywatne korepetycje oraz zajęcia pozalekcyjne, takie jak lekcje gry na pianinie, tenisa czy szachy.

- To wymaga po pierwsze ogromnego nakładu sił i środków, po drugie też koncentracji. Większość rodzin poprzestaje na jednym dziecku, bo po prostu na jedno dziecko tę rodzinę stać - wyjaśnia Leszek Ślazak z portalu Chiny24.com.

Stawiają na karierę

Młodzi coraz bardziej też cenią sobie niezależność, rozwój osobisty i karierę. Przy kurczącym się rynku pracy nadgodziny spędzane w biurze stały się dla nich czymś naturalnym.

W ubiegłym roku w Chinach na świat przyszło 12 milionów dzieci - najmniej od lat 60.

- Zdobycie wykształcenia zajmuje ludziom więcej czasu. Po studiach młodzi skupiają się na znalezieniu pracy. Przed założeniem rodziny chcą zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe - mówi prof. Vivian Zhan z Chińskiego Uniwersytetu W Hongkongu.

Kobiety, na których spoczywa obowiązek wychowania dzieci, nie chcą się zamknąć w domach. Ich obecność na rynku pracy kurczy się od lat. W 2019 roku zajmowały mniej niż 10 procent stanowisk w zarządach chińskich spółek giełdowych. Chociaż teoretycznie mężczyznom w Chinach przysługuje 14 dni urlopu tacierzyńskiego, ci rzadko z niego korzystają.

- W przeważającej części to kobiety ponoszą odpowiedzialność za wychowanie dzieci. Społeczeństwo nie zapewnia im odpowiedniego wsparcia. Gdyby mężczyźni bardziej pomagali w wychowaniu dzieci, albo gdyby rodziny mogły poświęcać im więcej uwagi, myślę, że kobiety zdecydowałyby się na kolejne ciąże - uważa Zhang Xinyu, mieszkanka Zhengzhou.

Zdaniem ekspertów potrzebne są realne działania i finansowe wsparcie par. Urzędnicy zasugerowali możliwość wprowadzenia między innymi ulg mieszkaniowych i zmniejszenia kosztów edukacji, ale nie podali żadnych szczegółów. Jednak nawet przy takim wsparciu wiele par może nie zdecydować się na powiększenie rodziny, bo posiadanie jednego dziecka stało się w Chinach normą społeczną.

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Michał i lekarze postanowili zawalczyć jeszcze raz i tym razem się udało. Kiedyś Michał nie był w stanie sam założyć butów. Teraz jego stan jest znacznie lepszy. Miesiąc po drugim przeszczepie serca Michał jest w tak dobrej formie, że lekarze pozwolili na jego spotkanie z dziennikarzami.

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

Źródło:
Fakty TVN

Zakończyła się akcja ratunkowa po tym, jak runął most w Baltimore. Zginęło sześć osób. Most się zawalił, bo uderzył w niego kontenerowiec. Wiadomo, że kilka minut przed uderzeniem w most na pokładzie jednostki przestały pracować silniki. Port w Baltimore został zamknięty, bo nie ma do niego dostępu. To negatywnie wpływa na łańcuchy dostaw.

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Źródło:
Fakty TVN

Odwołanie dowódcy Eurokorpusu odbyło się zgodnie z procedurami, a sojusznicy zostali poinformowani - zapewniał na naszej antenie wicepremier i szef resortu obrony, Władysław Kosiniak-Kamysz. W środę po południu Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wszczęciu wobec generała Jarosława Gromadzińskiego postępowania kontrolnego przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego (SKW). Generał Gromadziński w trybie natychmiastowym stracił dowodzenie Eurokorpusem i ma wrócić do kraju. On sam w internetowym wpisie zapewnił, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

Jeżeli będziemy słabi, to Rosja nas zaatakuje - powiedział w "Faktach po Faktach" dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Przyznał, że byłby daleki od opinii, że "zaatakuje nas czołgami", natomiast "ekonomicznie, cybernetycznie, kognitywnie" - w jego ocenie - to "dzieje się codziennie". Mówił też o rosyjskiej rakiecie, która weszła w polską przestrzeń powietrzną w ostatnich dniach. Zapewnił, że w takich sytuacjach nie ma "wątpliwości, czy zestrzelić", bo jest do tego przygotowany. - Mam w głowie pytanie, co się stanie po zestrzeleniu. Mówię tu nie tylko o tej domenie wojskowej - zaznaczył.

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

Źródło:
TVN24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Wszystko wskazuje, że to jeden z odłamów ISIS zdołał zorganizować atak, w którym zginęło ponad 130 osób. Komórki tzw. Państwa Islamskiego odradzają się w Afganistanie i penetrują inne kraje Środkowej Azji, w tym dawne republiki radzieckie.

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Źródło:
akty o Świecie TVN24 BiS