Fakty o Świecie

  • Foto: Reuters | Video: Joanna Stempień / Fakty o Świecie TVN24 BiS
  • Liderka Pussy Riot uciekła z Rosji. Opuściła dom w przebraniu dostawcy jedzenia
  • Rosjanie niszczą infrastrukturę kolejową. Kolejarze szybko jednak naprawiają szkody

Chiny nie rezygnują z polityki "zero COVID-u". Skrytykował to nawet szef WHO

Chińskie władze nie rezygnują z polityki "zero tolerancji dla COVID-u" i zamykają dzielnice, gdzie pojawiły się nawet pojedyncze przypadki zakażenia koronawirusem. Chińskie podejście skrytykował między innymi szef Światowej Organizacji Zdrowia, oceniając je jako przesadne. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

W dzielnicach Pekinu, które zostały objęte najostrzejszym lockdownem, ludzi można spotkać wyłącznie  w kolejce do centrum wymazowego.

16 maja koniec stanu epidemii w Polsce. Eksperci jednak apelują o ostrożność

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że 16 maja zakończy się w Polsce stan epidemii....

Zgodnie z polityką "zero tolerancji dla koronawirusa" władze chińskiej stolicy zdecydowały, że w dzielnicach, w których wykryto przypadki COVID-19, nie wolno jeździć taksówkami. Zamknięto tam restauracje, centra handlowe, muzea i centra rozrywki. Prawie całkowicie zawieszono funkcjonowanie transportu publicznego - na trasy wyjeżdża tylko 15 procent liczby pociągów metra.

- Liczba nowych przypadków spada, ale i tak utrzymują restrykcje. Moim zdaniem to dobrze, bo tylko w ten sposób uda nam się wrócić do normalności. Obostrzenia da się jakoś wytrzymać. Wszyscy wiedzą, dlaczego zostały wprowadzone - ocenia jedna z mieszkanek Pekinu.

To jeden z najbardziej ostrych lockdownów zarządzonych w Chinach od początku pandemii COVID-19. Osiedla są odgrodzone, miliony mieszkańców już od kilku tygodni siedzą w domach. Wśród nich była między innymi Amerykanka Laura Husdon. W Chinach uczyła angielskiego, ale postanowiła zrezygnować z pracy i wrócić do Stanów Zjednoczonych. Na wylot czekała od marca. Kolejne samoloty były odwoływane, ale wreszcie się udało.

- Wyjeżdżam stąd na zawsze. W Kalifornii mieszka sporo osób chińskiego pochodzenia, więc myślę, że jeszcze uda mi się wykorzystać znajomość języka. Szczerze mówiąc, gdy wreszcie wrócę do domu, to nie zamierzam w najbliższym czasie wyjeżdżać ze Stanów Zjednoczonych - mówi Laura Husdon.

Najsurowsze obostrzenia w europejskich miastach wprowadzano na początku pandemii, gdy nie było szczepionek i gdy lawinowo zaczęła rosnąć liczba zakażeń koronawirusem.

Krytyka ze strony WHO

W Pekinie na miliony mieszkańców wykrywanych jest zaledwie kilkadziesiąt nowych przypadków zakażeń dziennie - we wtorek 37, w środę 46. Drakońskie metody chińskich władz skrytykowali eksperci Światowej Organizacji Zdrowia.

- Jeśli chodzi o strategię "zero tolerancji dla COVID-u", to uważamy, że nie jest ona zrównoważona. Wiemy już, jak wirus się zachowuje, możemy dokonać pewnych prognoz co do przyszłości i skoro mamy te wszystkie narzędzia, bardzo ważne jest, żeby zmienić strategię walki z wirusem - powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Chińczycy są takimi komentarzami oburzeni. Tłumaczą, że lockdown ratuje życie. Zgodnie z oficjalnymi danymi w Chinach zachorowały dwa miliony osób, a dla porównania w Stanach Zjednoczonych - 82 miliony. W Chinach na COVID-19 zmarło 14,5 tysiąca osób, w Stanach Zjednoczonych - milion.

- Mam nadzieję, że wszyscy będą patrzeć na prewencyjne działania Chin w sposób obiektywny i racjonalny. Warto lepiej poznać fakty, zanim się coś nieodpowiedzialnie skomentuje - podkreśla Zhao Lijian, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin

Nie jest jasne, kiedy lockdown zostanie zniesiony. Chińczycy nie podają, jaki jest jego koszt gospodarczy i społeczny.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix