Fakty o Świecie

"Chaos jest wytworzony przez tych, którzy chcą brexit powstrzymać"

Głosowanie w 2016 było największym głosowaniem w naszej historii - 17,4 miliona ludzi zagłosowało za wyjściem, ale ciągle im na to nie pozwolono. Częściowo dlatego, że niektórzy posłowie Partii Konserwatywnej nie spełnili obietnicy, że wcielą w życie postanowienie referendum - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Charles Moore, były redaktor naczelny tak prestiżowych pism jak "The Daily Telegraph", "The Spectator" i "The Sunday Telegraph".

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

- Są dwa bardzo mocne stanowiska. Z jednej strony mamy ludzi, którzy mówią, że chcą pozostać w Unii Europejskiej. To jest pozycja establishmentu. Oni mówią: musimy zachować obecny stan rzeczy i w jakiś sposób zapobiec realizacji wyników referendum. Z drugiej strony jest pozycja brexitowa, Borisa Johnsona: zagłosowaliśmy za wyjściem, więc musimy wyjść ze wspólnoty. Obie strony w każdy możliwy sposób próbują przekonać ludzi do swojej racji. I mamy tutaj impas, ponieważ nie ogłoszono wyborów. Jasne jest, że jeśli rząd nie może podjąć decyzji, to powinny odbyć się wybory, ale parlament uniemożliwia rozpisanie wyborów. Dlatego nie wiemy, co się wydarzy - mówił gość "Faktów o Świecie" pytany o to, jaka jest przyszłość brexitu.

Charles Moore jest zdania, że w całej sytuacji kluczowe będzie to, na co zdecyduje się Boris Johnson i czy "popchnie sprawy do przodu".

- On (premier - przyp. red.) powinien - jak sam mówi - rozpisać wybory, ponieważ w innym wypadku sprawy będą zablokowane - powiedział Moore. Dodał, że nigdy wcześniej w historii Wielkiej Brytanii nie zdarzyło się, by premier nie był w stanie rozpisać wyborów.

"Nie wiemy, co się wydarzy"
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS "Nie wiemy, co się wydarzy"

 

"Wynik referendum nie jest honorowany"

Charles Moore stwierdził również, że nie jest zaskoczony liczbą porażek, które podczas sprawowania funkcji premiera odniósł Johnson. - Znacząca liczba posłów Partii Konserwatywnej to tak naprawdę zwolennicy pozostania w Unii Europejskiej - powiedział.

Zdaniem brytyjskiego dziennikarza jest to jedna z przyczyn, z powodu których sprawy ciągle nie idą do przodu. - 17,4 miliona ludzi zagłosowało za wyjściem (z UE - przyp. red), ale ciągle im na to nie pozwolono - dodał.

- Nigdy nie byliśmy w takiej sytuacji, że wynik referendum nie jest honorowany - podkreślił.

Moore: posłowie Partii Konserwatywnej chcą pozostania w Unii
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Moore: posłowie Partii Konserwatywnej chcą pozostania w Unii

Winna była premier?

Charles Moore jest przekonany, że winą za brak brexitowej umowy należy obarczyć byłą premier Theresę May, która przeprowadziła bardzo złe negocjacje. - Parlament nie chciał zaakceptować tej umowy, bo to była bardzo zła umowa - powiedział. Jego zdaniem, Boris Johnson nie jest w stanie w obecnej sytuacji prowadzić negocjacji z Unią. - On ma mandat, a parlament odbiera mu ten mandat - stwierdził gość "Faktów o Świecie".

- Obie strony są silne, jest pół na pół. Ale oczywiście ci silniejsi, a wiec establishment, elity, mają tendencję do faworyzowania pozostania w Unii. Więc wykorzystują system przeciw zwolennikom wyjścia, czyli zwykłym ludziom. Są silniejsi, więc w większym stopniu mogą posługiwać się takimi sztuczkami. I Boris Johnson próbuje trafić do ludzi ponad głowami elit, mówiąc: dam wam to, na co głosowaliście - przekonywał Moore. Dodał przy tym, że "chaos jest wytworzony przez tych, którzy chcą brexit powstrzymać".

- To, co chcemy, to być wolnym krajem. Mamy wspaniałą historię jako wolny kraj. Nie chcemy więc, by nasze prawa były ustanawiane w Brukseli - przekonywał dziennikarz.

"Chaos jest tworzony przez tych, którzy chcą brexit powstrzymać"
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS "Chaos jest tworzony przez tych, którzy chcą brexit powstrzymać"

Cała rozmowa z Charlesem Moore'em
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Cała rozmowa z Charlesem Moore'em

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
antymoher
antymoher

Tak, historie bratobójczych wojen i ściętych głów. O najazdach i okupacji innych narodów już nie wspomnę.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Donald11
   Donald11

   Otóż historię macie różną, miejscami wspaniałą, miejscami gorszącą. A teraz próbujecie popełnić samobójstwo.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Groźny koronawirus z Chin. Utrudnienia dla milionów pasażerów

      Groźny koronawirus z Chin. Utrudnienia dla milionów pasażerów

      Miliony pasażerów, którym grożą utrudnienia, specjalne środki ostrożności i wielka międzynarodowa akcja służb. Wszystko po to, by zapobiec światowej epidemii koronawirusa, który w Chinach, według oficjalnych danych, zabił już 26 osób. Miasto Wuhan, w którym wirus został wykryty, jest już praktycznie odcięte od świata. Ale zanim do tego doszło, każdego dnia przyjeżdżały do niego i z niego wyjeżdżały tysiące ludzi. Wystarczy jeden przypadek zakażenia wirusem, by przenieść chorobę w inne miejsce na świecie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • "Strefa zero" w Wuhan. "Nie możemy się stąd ruszyć. Najgorsze, że nie mamy jedzenia"

      "Strefa zero" w Wuhan. "Nie możemy się stąd ruszyć. Najgorsze, że nie mamy jedzenia"

      Kontrole na lotniskach i obowiązkowe badanie najlżejszych nawet objawów choroby nic by nie dało, gdyby nie całkowita blokada źródła zakażenia. 11-milionowe miasto Wuhan jest odcięte od świata. Władze w ekspresowym tempie budują specjalny szpital, do którego mają trafiać wyłącznie pacjenci zarażeni koronawirusem. Ma być gotowy w kilka dni. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • W Niemczech zdelegalizowano neonazistowską organizację Combat 18

      W Niemczech zdelegalizowano neonazistowską organizację Combat 18

      Chciałbym móc powiedzieć, że my, Niemcy, na zawsze wyciągnęliśmy naukę z historii. Nie mogę jednak tego zrobić w obliczu rozprzestrzeniającej się nienawiści - tak na obchodach w Izraelu mówił prezydent Niemiec. Dodał, że pomimo wielu lat edukacji i rozliczania się z historią, synagogi i żydowskie szkoły nadal muszą pozostawać pod ochroną państwa. W ramach walki z neonazizmem zdelegalizowano dziś w Niemczech kolejną organizację - Combat 18. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Ruch Tradwife. "Jeśli kobieta chce zostać w domu, to powinna mieć taki wybór"

      Ruch Tradwife. "Jeśli kobieta chce zostać w domu, to powinna mieć taki wybór"

      Tak zwany ruch Tradwife, czyli "tradycyjna żona", powstał na Wyspach Brytyjskich, ale zyskuje popularność również w Stanach Zjednoczonych. Jego twórczyni wydaje poradniki rodem z lat 50., w których zachęca kobiety, by na stałe zajmowały się domem i podaje szereg sposobów na to, jak wyglądem i zachowaniem umilać czas mężowi. Bo skoro tylko on zarabia na rodzinę, to po powrocie do domu powinien odpocząć. A ponieważ ten układ w założeniu akceptują obie strony, to tradwifes podkreślają, że ich wersja feminizmu to najlepsza możliwa wersja. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Oko w oko z drapieżnikiem. Rodzina z Arabii Saudyjskiej postanowiła zamieszkać z wilkami

      Oko w oko z drapieżnikiem. Rodzina z Arabii Saudyjskiej postanowiła zamieszkać z wilkami

      Niektórzy, by stanąć twarzą w twarz z dzikimi zwierzętami, wybierają się w egzotyczne podróże lub chociaż na spacer do ogrodu zoologicznego. Inni są tak ekscentryczni, że wolą trzymać drapieżniki we własnym mieszkaniu. Rodzina z Arabii Saudyjskiej postanowiła zamieszkać z wilkami. Zwierzęta bawią się z dziećmi i śpią na kanapie. Podwórko i klatka nie zastąpią jednak hektarów lasu czy dzikiego stada. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • "Nie znamy jeszcze prawdziwej skali zagrożenia"

      "Nie znamy jeszcze prawdziwej skali zagrożenia"

      - Nie ma zakazu podróży na świecie, poza tym rejonem, gdzie ten koronawirus występuje najczęściej. Natomiast należy monitorować to co się dzieje. Jednym z objawów zarażenia jest wysoka gorączka, dlatego w tym momencie wykorzystanie kamer termowizyjnych na lotniskach pozwoli na szybką identyfikację osób, które potencjalnie mogą przenosić tego wirusa pomiędzy krajami i między kontynentami - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. dr. hab Krzysztof Pyrć wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagielońskiego. Odniósł się w ten sposób do zaostrzonych środków bezpieczeństwa wprowadzanych na lotniskach w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem - Nie ma czegoś takiego jak bezpieczna wyspa, natomiast trzeba pamiętać, że my tak naprawdę nie znamy prawdziwej skali zagrożenia. Nie można mówić, że to będzie pandemia stulecia - dodał Pyrć.

      czytaj więcej »
     • Putin w Jerozolimie nie wspomniał o Polsce. Ważne słowa prezydenta Niemiec

      Putin w Jerozolimie nie wspomniał o Polsce. Ważne słowa prezydenta Niemiec

      W Jerozolimie już zakończyło się V Światowe Forum Holokaustu. W uroczystościach zorganizowanych z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz wzięło udział kilkudziesięciu szefów państw i rządów. Byli między innymi prezydenci Izraela, Rosji, Niemiec i Francji. Zabrakło polskiego prezydenta, który już wcześniej zapowiedział, że bez możliwości zabrania głosu na forum on do Jerozolimy nie pojedzie. Władimir Putin, który ostatnio oczerniał Polskę, na forum w Jerozolimie o naszym państwie nie wspomniał. O Polakach wspomniał jedynie wtedy, kiedy powiedział, że "Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Polacy byli uznawani przez nazistów za podludzi". Mocno zabrzmiały natomiast słowa prezydenta Niemiec, który podkreślił, że niemiecka odpowiedzialność za Holokaust "nie przemija". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • "On, Mengele, diabeł, spuścił wzrok przed sześciolatką". Vera przeżyła nie tylko Auschwitz, przeżyła Mengelego

      "On, Mengele, diabeł, spuścił wzrok przed sześciolatką". Vera przeżyła nie tylko Auschwitz, przeżyła Mengelego

      Ocalałych z Holokaustu jest coraz mniej. Datego tak ważne jest, by wysłuchać ich historii. Wśród tych, którzy przetrwali Auschwitz, jest Vera Kriegel Grossman, która nie tylko przetrwała obóz, ale i eksperymenty potwora, czyli Josefa Mengelego. - Kiedy podeszłam blisko, spuścił wzrok. On, Mengele, diabeł, spuścił wzrok przed sześciolatką - wspomina. Wśród ocalałych jest też Artemis Meron. Jako dziecko w obozie zagłady zapytała, dlaczego nie widzi nigdzie swoich bliskich, którzy też tam trafili. W odpowiedzi ktoś wskazał jej dym nad obozem. Ona tego wtedy nie zrozumiała. Avraham Harshalom też przetrwał Auschwitz. - Przeżyliśmy, żeby opowiedzieć tę historię kolejnym pokoleniom - stwierdza. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Żydzi doświadczają przemocy i antysemityzmu także dziś

      Żydzi doświadczają przemocy i antysemityzmu także dziś

      Antysemityzm nie zniknął. Przybiera różną formę. Czasem są to groźby słowne. Czasem są to ataki na żydowskie cmentarze. Czasem jest to spalenie kukły Żyda, jak miało to miejsce w Polsce w 2015 roku. Coraz częściej są to też ataki fizyczne. Coraz więcej przejawów antysemityzmu odnotowuje się chociażby we Francji, Niemczech, Włoszech czy w USA. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • 11-milionowe miasto w Chinach poddane kwarantannie

      11-milionowe miasto w Chinach poddane kwarantannie

      11-milionowe chińskie miasto Wuhan, gdzie wybuchła epidemia nowego koronawirusa, zostało zamknięte przez władze. Nie wiadomo, na jak długo. Nie działa komunikacja miejska, nie odjeżdża stamtąd żaden pociąg, lotnisko też zostało zamknięte. W mieście ograniczono działalność bibliotek, muzeów, teatrów. Odwołano wszelkie masowe imprezy. Tych z okazji chińskiego nowego roku nie będzie też w Pekinie. Niemal 600 ludzi w Chinach zostało zakażonych nieznanym wcześniej koronawirsuem, nowe przypadki wciąż są wykrywane. Koronawirus oznaczony przez WHO jako 2019-nCoV powoduje kaszel, duszności, trudności w oddychaniu i gorączkę. Z powodu choroby wywołanej przez ten patogen zmarło już 18 osób. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Nowe procedury na lotniskach całego świata w związku z koronawirusem z Wuhan

      Nowe procedury na lotniskach całego świata w związku z koronawirusem z Wuhan

      Na lotnisku Rzym-Fiumicino oraz na londyńskim Heathrow wydzielono specjalne obszary dla podróżnych przybywających z regionów zagrożonych epidemią nowego koronawirusa z Wuhan. Podróżnym mierzy się temperaturę. Jeśli ktoś ma gorączkę, to eskortuje się go do strefy kwarantanny. Podobne procedury obowiązują na lotnisku w Seulu. Dodatkowo pracownicy tych lotnisk częściej dezynfekują poręcze ruchomych schodów i przyciski w windach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • "Pamięć Holokaustu nie umrze"

      "Pamięć Holokaustu nie umrze"

      - Nie ma miejsca na strach, u nas ocalonych, ten strach istnieje w genach, bo tego nie można wymazać. Jak podkreślił w czwartek prezydent Andrzej Duda "pamięć Holokaustu nie umrze", u nas ten strach nie umrze - on umrze z nami - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Szewach Weiss były ambasador Izraela w Polsce. W tych słowach odniósł się do 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. - Trzeba dać młodym ludziom trochę pokoju, poczucia nadziei i tolerancji - dodał Weiss.

      czytaj więcej »
     • "Sytuacja zmienia się dynamiczne. Musimy być przygotowani na najgorsze"

      "Sytuacja zmienia się dynamiczne. Musimy być przygotowani na najgorsze"

      Koronawirus z Wuhan zabił już 17 osób. W samych Chinach prawie 500 osób jest zakażonych, a są przypadki choroby w kolejnych krajach. Wirus dotarł między innymi do Stanów Zjednoczonych. W walce z nim nie pomagają dodatkowe środki ostrożności na wielu azjatyckich lotniskach. Sprawą zajęła się Światowa Organizacja Zdrowia, która ma podjąć decyzję, czy wirus powinien zostać uznany za zagrożenie o skali globalnej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Rosyjski MSZ reaguje na artykuł premiera Morawieckiego

      Rosyjski MSZ reaguje na artykuł premiera Morawieckiego

      "Nie można tolerować ponownych prób malowania Polski jako sprawcy, a nie ofiary" - napisał w artykule do portalu Politico premier Mateusz Morawiecki. Na odpowiedź strony rosyjskiej nie trzeba było długo czekać. "To nie artykuł, ale prawdziwe samobójstwo" - stwierdziła rzeczniczka rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     tvnpix