Fakty o Świecie

"Chaos jest wytworzony przez tych, którzy chcą brexit powstrzymać"

Głosowanie w 2016 było największym głosowaniem w naszej historii - 17,4 miliona ludzi zagłosowało za wyjściem, ale ciągle im na to nie pozwolono. Częściowo dlatego, że niektórzy posłowie Partii Konserwatywnej nie spełnili obietnicy, że wcielą w życie postanowienie referendum - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Charles Moore, były redaktor naczelny tak prestiżowych pism jak "The Daily Telegraph", "The Spectator" i "The Sunday Telegraph".

Gorąca noc w Izbie Gmin. Obrady zawieszono na pięć tygodni

Krzyki, buczenie i blokada fotela spikera - tak wyglądała ostatnia noc w Izbie Gmin. Teraz czas...

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

- Są dwa bardzo mocne stanowiska. Z jednej strony mamy ludzi, którzy mówią, że chcą pozostać w Unii Europejskiej. To jest pozycja establishmentu. Oni mówią: musimy zachować obecny stan rzeczy i w jakiś sposób zapobiec realizacji wyników referendum. Z drugiej strony jest pozycja brexitowa, Borisa Johnsona: zagłosowaliśmy za wyjściem, więc musimy wyjść ze wspólnoty. Obie strony w każdy możliwy sposób próbują przekonać ludzi do swojej racji. I mamy tutaj impas, ponieważ nie ogłoszono wyborów. Jasne jest, że jeśli rząd nie może podjąć decyzji, to powinny odbyć się wybory, ale parlament uniemożliwia rozpisanie wyborów. Dlatego nie wiemy, co się wydarzy - mówił gość "Faktów o Świecie" pytany o to, jaka jest przyszłość brexitu.

Charles Moore jest zdania, że w całej sytuacji kluczowe będzie to, na co zdecyduje się Boris Johnson i czy "popchnie sprawy do przodu".

- On (premier - przyp. red.) powinien - jak sam mówi - rozpisać wybory, ponieważ w innym wypadku sprawy będą zablokowane - powiedział Moore. Dodał, że nigdy wcześniej w historii Wielkiej Brytanii nie zdarzyło się, by premier nie był w stanie rozpisać wyborów.

"Nie wiemy, co się wydarzy"
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS "Nie wiemy, co się wydarzy"

 

"Wynik referendum nie jest honorowany"

Charles Moore stwierdził również, że nie jest zaskoczony liczbą porażek, które podczas sprawowania funkcji premiera odniósł Johnson. - Znacząca liczba posłów Partii Konserwatywnej to tak naprawdę zwolennicy pozostania w Unii Europejskiej - powiedział.

Zdaniem brytyjskiego dziennikarza jest to jedna z przyczyn, z powodu których sprawy ciągle nie idą do przodu. - 17,4 miliona ludzi zagłosowało za wyjściem (z UE - przyp. red), ale ciągle im na to nie pozwolono - dodał.

- Nigdy nie byliśmy w takiej sytuacji, że wynik referendum nie jest honorowany - podkreślił.

Moore: posłowie Partii Konserwatywnej chcą pozostania w Unii
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Moore: posłowie Partii Konserwatywnej chcą pozostania w Unii

Winna była premier?

Kolejna porażka Johnsona

Premier Boris Johnson przegrał kolejne głosowanie w Izbie Gmin. Odrzucono jego wniosek o...

Charles Moore jest przekonany, że winą za brak brexitowej umowy należy obarczyć byłą premier Theresę May, która przeprowadziła bardzo złe negocjacje. - Parlament nie chciał zaakceptować tej umowy, bo to była bardzo zła umowa - powiedział. Jego zdaniem, Boris Johnson nie jest w stanie w obecnej sytuacji prowadzić negocjacji z Unią. - On ma mandat, a parlament odbiera mu ten mandat - stwierdził gość "Faktów o Świecie".

- Obie strony są silne, jest pół na pół. Ale oczywiście ci silniejsi, a wiec establishment, elity, mają tendencję do faworyzowania pozostania w Unii. Więc wykorzystują system przeciw zwolennikom wyjścia, czyli zwykłym ludziom. Są silniejsi, więc w większym stopniu mogą posługiwać się takimi sztuczkami. I Boris Johnson próbuje trafić do ludzi ponad głowami elit, mówiąc: dam wam to, na co głosowaliście - przekonywał Moore. Dodał przy tym, że "chaos jest wytworzony przez tych, którzy chcą brexit powstrzymać".

- To, co chcemy, to być wolnym krajem. Mamy wspaniałą historię jako wolny kraj. Nie chcemy więc, by nasze prawa były ustanawiane w Brukseli - przekonywał dziennikarz.

"Chaos jest tworzony przez tych, którzy chcą brexit powstrzymać"
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS "Chaos jest tworzony przez tych, którzy chcą brexit powstrzymać"

Cała rozmowa z Charlesem Moore'em
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Cała rozmowa z Charlesem Moore'em

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
antymoher
antymoher

Tak, historie bratobójczych wojen i ściętych głów. O najazdach i okupacji innych narodów już nie wspomnę.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Donald11
   Donald11

   Otóż historię macie różną, miejscami wspaniałą, miejscami gorszącą. A teraz próbujecie popełnić samobójstwo.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Młodzi ludzie na całym świecie bronią klimatu. Wyszli na ulice, chcą działań polityków

      Młodzi ludzie na całym świecie bronią klimatu. Wyszli na ulice, chcą działań polityków

      Przyprowadzili rodziców, rodzeństwo, dziadków, kolegów. Na całym świecie młodzi wyszli na ulicę, by protestować w obronie klimatu. Ich motywacja jest bardzo silna. Boją się, że są ostatnim pokoleniem żyjącym na naszej planecie. Chcą, żeby politycy określili, kiedy podejmą konkretne działania, by wyhamować katastrofę klimatyczną. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Rząd Norwegii chce doprowadzić do zerowej emisji gazów cieplarnianych

      Rząd Norwegii chce doprowadzić do zerowej emisji gazów cieplarnianych

      Norwegia podejmuje realne działania w kierunku ochrony klimatu. Wraz z wprowadzaną przez rząd polityką, sukcesywnie zamykane są tam kopalnie. Do 2050 roku Norwegia chce być krajem o zerowej emisji gazów cieplarnianych. Ambitny plan redukcji emisji gazów postawiły sobie także inne kraje europejskie, a 2019 rok może oznaczać początek końca energetyki węglowej w Europie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Moda, która zabija. Stany Zjednoczone wypowiadają wojnę e-papierosom

      Moda, która zabija. Stany Zjednoczone wypowiadają wojnę e-papierosom

      W USA potwierdzono już siedem zgonów, które były najprawdopodobniej spowodowane paleniem elektronicznych papierosów. Do szpitali trafiło prawie 500 chorych, u których wystąpiły bardzo podobne dolegliwości. Była to między innymi bardzo silna niewydolność płuc, przez którą musieli zostać podpięci do respiratorów. Pacjenci nie reagują na większość antybiotyków. San Francisco było pierwszym miastem w Stanach Zjednoczonych, które zakazało sprzedażny elektronicznych papierosów. Potem były kolejne miasta i stany. Właśnie dołączył do nich stan Nowy Jork. Amerykański Departament Zdrowia modę na e-palenie wśród dzieci i młodzieży nazywa epidemią. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • David Cameron ujawnia, że prosił królową o interwencję

      David Cameron ujawnia, że prosił królową o interwencję

      Ujawnienie przez byłego premiera Davida Camerona tego, że poprosił o pomoc królową Elżbietę II przed referendum niepodległościowym w Szkocji w 2014 roku, spowodowało niezadowolenie Pałacu Buckingham. Jak przyznał Cameron w rozmowie ze stacją BBC - przed referendum był tak zaniepokojony o jego wynik, że zwrócił się do prywatnego sekretarza królowej, mówiąc iż samo uniesienie brwi, nawet o ćwierć cala, mogłoby zrobić różnicę. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Na bal przebrał się za Aladyna. Dziś jest premierem i wciąż przeprasza za tamten strój

      Na bal przebrał się za Aladyna. Dziś jest premierem i wciąż przeprasza za tamten strój

      Justin Trudeau przez sytuację sprzed 18 lat ma wielkie kłopoty. Polityk, który uchodzi za niemal za ikonę liberalizmu światopoglądowego, jest teraz oskarżany o rasizm. Na każdym kroku przeprasza za to, że blisko 20 lat temu wystąpił na balu kostiumowym przebrany za Aladyna, ze sztucznie przyciemnioną skórą. Przebranie to uznano za rasistowskie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • "Szturm na Strefę 51". Setki osób przyjechały na pustynię w Nevadzie

      "Szturm na Strefę 51". Setki osób przyjechały na pustynię w Nevadzie

      Miłośnicy teorii spiskowych postanowili sprawdzić, co naprawdę kryje się w pilnie strzeżonej bazie wojskowej znanej jako Strefa 51. W lipcu w internecie powstało wydarzenie zachęcające do wzięcia udziału w "szturmie na Strefę 51". Blisko trzy miliony osób z całego świata zapowiedziało, że weźmie w nim udział. Chociaż internetowa akcja miała być tylko żartem, to wiele osób potraktowało ją poważnie. Amerykańskie służby przypominają, że wkroczenie cywilów na ten obszar to przestępstwo, za które grozi kara więzienia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • "Myślę, że też zaczęliśmy odczuwać skutki zmian klimatycznych"

      "Myślę, że też zaczęliśmy odczuwać skutki zmian klimatycznych"

      - Wielu z nas zaniepokoił raport IPCC, który mówi, że jeśli nie zrobimy czegoś w najbliższym czasie, to skutki będą dla nas katastrofalne - tłumaczyła w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS Agnieszka Osuch z ruchu "Earth Strike", mówiąc o tym, jak młodzi ludzie wychodzą na ulice, by przekonać polityków do walki z ze zmianami klimatycznymi. - Myślę, że też zaczęliśmy odczuwać skutki zmian klimatycznych - dodała. - Zrobiliśmy mały protest pod budynkiem Sejmu, po nim zaczęli do nas dołączać ludzie ze wszystkich warszawskich szkół - opowiedział drugi gość programu, Jan Ciemniewski, członek Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

      czytaj więcej »
     • Prezes i wiceprezesi TEPCO uniewinnieni w sprawie awarii w elektrowni

      Prezes i wiceprezesi TEPCO uniewinnieni w sprawie awarii w elektrowni

      Sąd w Tokio uniewinnił byłego prezesa i dwóch byłych wiceprezesów firmy Tokyo Electric Power (TEPOCO), którzy byli oskarżeni o kryminalne zaniedbanie w związku z katastrofą w elektrowni atomowej w Fukushimie. W 2011 roku ogromne tsunami, które powstało w wyniku trzęsienia ziemi, uderzyło w położoną nad Oceanem Pacyficznym elektrownię. Awaria doprowadziła do emisji substancji radioaktywnych. Ponad 120 tysięcy osób zostało zmuszonych do opuszczenia domów, a wielu do dziś tam nie wróciło. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Buty do uciekania, deskorolka do wybijania szyb. Wstrząsający spot

      Buty do uciekania, deskorolka do wybijania szyb. Wstrząsający spot

      14 grudnia 2012 roku doszło do strzelaniny w szkole podstawowej Sandy Hook w Newtown w stanie Connecticut. Zginęło w niej 28 osób, w większości dzieci w wieku sześciu-siedmiu lat. Ich rodzice założyli stowarzyszenie Sandy Hook Promise, którego celem jest ograniczenie prawa do posiadania broni i zapobieżenie kolejnym takim tragediom. Wyprodukowali teraz krótki film, który wstrząsnął Ameryką. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • "Dziwne fale i biały poruszający się obiekt". Co przedstawiają tajne nagrania?

      "Dziwne fale i biały poruszający się obiekt". Co przedstawiają tajne nagrania?

      Parę lat temu świat obiegły nagrania z kamer zainstalowanych w myśliwcach Marynarki Wojnennej USA, które przedstawiają niezidentyfikowane obiekty latające. Departament Obrony USA właśnie potwierdził, że nagrania są autentyczne i faktycznie wojsko nie wie, co przedstawiają. Na nagraniach, wykonanych w 2004 i 2015 roku, widać obiekty, które przemieszczają się bardzo szybko i bardzo zwinnie. Rząd USA nazywa je "niezidentyfikowanymi zjawiskami powietrznymi". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • "Jesteśmy skazani na życie w świecie, który nie jest dla nas zdrowy"

      "Jesteśmy skazani na życie w świecie, który nie jest dla nas zdrowy"

      - Gdybyśmy chcieli stosować się do tych wszystkich poleceń, to jest to wręcz niemożliwe, bo musielibyśmy się wyprowadzić gdzieś do głuszy i zrezygnować zupełnie z tego, co ułatwia nam codzienne życie. Tutaj trzeba się kierować zdrowym rozsądkiem - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS psycholog i psychoterapeuta Maria Rotkiel. - Możemy sobie wyobrazić wiele sytuacji, gdzie rezygnujemy z tego plastiku całkowicie świadomie. Jest to możliwe, tylko trudniejsze - dodał drugi gość programu doktor Paweł Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej.

      czytaj więcej »
     • Arabia Saudyjska: atak sponsorowany był przez Iran

      Arabia Saudyjska: atak sponsorowany był przez Iran

      Ataki na rafinerie bez wątpienia były sponsorowane przez Iran - oświadczył na konferencji prasowej rzecznik ministerstwa obrony Arabii Saudyjskiej Turki al-Malki. Na dowód zaprezentował kawałki dronów i pocisków oraz zdjęcia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Wybory w Izraelu. Partia byłego szefa MON może być języczkiem uwagi

      Wybory w Izraelu. Partia byłego szefa MON może być języczkiem uwagi

      Masowe protesty, starcia z policja, ranni i aresztowani - tak było kilka miesięcy temu, gdy ortodoksyjni Żydzi sprzeciwiali się wprowadzeniu dla nich obowiązkowej służby wojskowej. Teraz, gdy przedterminowe wybory nie przyniosły rozstrzygnięcia, szykuje się powrót tematu. Bo ani szef prawicowego Likudu premier Benjamin Netanjahu, ani jego największy rywal, lider centrolewicowego sojuszu Beni Ganc nie są w stanie samodzielnie stworzyć rządu. Komentatorzy zauważają, że o tym, kto będzie rządził Izraelem, może zdecydować były minister obrony Awigdor Lieberman. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     tvnpix