Fakty o Świecie

 • Foto: TVN24 BiS | Video: Fakty o Świecie TVN24 BiS
 • Dziś nazwiska, jutro funkcje. Kłopoty polskiego kandydata na komisarza
 • "Kiedy posłowie PiS-u zabierali głos, wyraźnie było czuć na tej sali niechęć"

"Chaos jest wytworzony przez tych, którzy chcą brexit powstrzymać"

Głosowanie w 2016 było największym głosowaniem w naszej historii - 17,4 miliona ludzi zagłosowało za wyjściem, ale ciągle im na to nie pozwolono. Częściowo dlatego, że niektórzy posłowie Partii Konserwatywnej nie spełnili obietnicy, że wcielą w życie postanowienie referendum - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Charles Moore, były redaktor naczelny tak prestiżowych pism jak "The Daily Telegraph", "The Spectator" i "The Sunday Telegraph".

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

- Są dwa bardzo mocne stanowiska. Z jednej strony mamy ludzi, którzy mówią, że chcą pozostać w Unii Europejskiej. To jest pozycja establishmentu. Oni mówią: musimy zachować obecny stan rzeczy i w jakiś sposób zapobiec realizacji wyników referendum. Z drugiej strony jest pozycja brexitowa, Borisa Johnsona: zagłosowaliśmy za wyjściem, więc musimy wyjść ze wspólnoty. Obie strony w każdy możliwy sposób próbują przekonać ludzi do swojej racji. I mamy tutaj impas, ponieważ nie ogłoszono wyborów. Jasne jest, że jeśli rząd nie może podjąć decyzji, to powinny odbyć się wybory, ale parlament uniemożliwia rozpisanie wyborów. Dlatego nie wiemy, co się wydarzy - mówił gość "Faktów o Świecie" pytany o to, jaka jest przyszłość brexitu.

Charles Moore jest zdania, że w całej sytuacji kluczowe będzie to, na co zdecyduje się Boris Johnson i czy "popchnie sprawy do przodu".

- On (premier - przyp. red.) powinien - jak sam mówi - rozpisać wybory, ponieważ w innym wypadku sprawy będą zablokowane - powiedział Moore. Dodał, że nigdy wcześniej w historii Wielkiej Brytanii nie zdarzyło się, by premier nie był w stanie rozpisać wyborów.

Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS "Nie wiemy, co się wydarzy"

 

"Wynik referendum nie jest honorowany"

Charles Moore stwierdził również, że nie jest zaskoczony liczbą porażek, które podczas sprawowania funkcji premiera odniósł Johnson. - Znacząca liczba posłów Partii Konserwatywnej to tak naprawdę zwolennicy pozostania w Unii Europejskiej - powiedział.

Zdaniem brytyjskiego dziennikarza jest to jedna z przyczyn, z powodu których sprawy ciągle nie idą do przodu. - 17,4 miliona ludzi zagłosowało za wyjściem (z UE - przyp. red), ale ciągle im na to nie pozwolono - dodał.

- Nigdy nie byliśmy w takiej sytuacji, że wynik referendum nie jest honorowany - podkreślił.

Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Moore: posłowie Partii Konserwatywnej chcą pozostania w Unii

Winna była premier?

Charles Moore jest przekonany, że winą za brak brexitowej umowy należy obarczyć byłą premier Theresę May, która przeprowadziła bardzo złe negocjacje. - Parlament nie chciał zaakceptować tej umowy, bo to była bardzo zła umowa - powiedział. Jego zdaniem, Boris Johnson nie jest w stanie w obecnej sytuacji prowadzić negocjacji z Unią. - On ma mandat, a parlament odbiera mu ten mandat - stwierdził gość "Faktów o Świecie".

- Obie strony są silne, jest pół na pół. Ale oczywiście ci silniejsi, a wiec establishment, elity, mają tendencję do faworyzowania pozostania w Unii. Więc wykorzystują system przeciw zwolennikom wyjścia, czyli zwykłym ludziom. Są silniejsi, więc w większym stopniu mogą posługiwać się takimi sztuczkami. I Boris Johnson próbuje trafić do ludzi ponad głowami elit, mówiąc: dam wam to, na co głosowaliście - przekonywał Moore. Dodał przy tym, że "chaos jest wytworzony przez tych, którzy chcą brexit powstrzymać".

- To, co chcemy, to być wolnym krajem. Mamy wspaniałą historię jako wolny kraj. Nie chcemy więc, by nasze prawa były ustanawiane w Brukseli - przekonywał dziennikarz.

Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS "Chaos jest tworzony przez tych, którzy chcą brexit powstrzymać"

Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Cała rozmowa z Charlesem Moore'em

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
antymoher
antymoher

Tak, historie bratobójczych wojen i ściętych głów. O najazdach i okupacji innych narodów już nie wspomnę.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Donald11
   Donald11

   Otóż historię macie różną, miejscami wspaniałą, miejscami gorszącą. A teraz próbujecie popełnić samobójstwo.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Kolejne śledztwa w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych w Ukrainie

      Kolejne śledztwa w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych w Ukrainie

      Ukraińska prokuratura prowadzi już 14 tysięcy śledztw w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych. Spraw zaczęło przybywać, gdy śledczy dostali się na tereny, z których wyparto Rosjan. Prokuratorzy starają się docierać także w miejsca, gdzie jeszcze trwają walki. Chcą jak najszybciej zabezpieczyć tam dowody rosyjskiego bestialstwa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Moskwicz zamiast Renault. Rosja zapowiedziała wskrzeszenie marki i produkcję nowych modeli

      Moskwicz zamiast Renault. Rosja zapowiedziała wskrzeszenie marki i produkcję nowych modeli

      Moskwicz to samochód, który przez lata był marzeniem obywateli Związku Radzieckiego. Teraz stał się marzeniem rosyjskich decydentów. Chcą oni odrodzenia marki po tym, jak ostatnio Renault wycofał się z działalności w Rosji. Szczegóły dotyczące ożywienia Moskwicza nie zostały ujawnione, ale wielu fanów marki sceptycznie podchodzi do pomysłu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Brytyjczycy przez wzrost cen rezygnują z "fish and chips"

      Brytyjczycy przez wzrost cen rezygnują z "fish and chips"

      Brytyjska kulinarna tradycja w opałach. Mowa o daniu "fish and chips", czyli rybie z frytkami, która przez dziesięciolecia była jednym z najpopularniejszych lunchów. Posiłek przez podwyżkę cen stał się tak drogi, że coraz mniej ludzi jest w stanie go kupić. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Tragedia w Teksasie. 18-latek zabił 21 osób

      Tragedia w Teksasie. 18-latek zabił 21 osób

      Kiedy, na miłość boską, przeciwstawimy się lobby broni palnej - pyta prezydent Joe Biden po kolejnej masakrze, w której zginęły dzieci. 21 osób zastrzelił 18-latek w szkole podstawowej w amerykańskim stanie Teksas. Najpierw postrzelił swoją babcię, a potem poszedł do kompleksu szkół, w którym kiedyś się uczył. Karabiny szturmowe kupił sobie na 18. urodziny. Policja przerwała atak zabijając sprawcę. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Poradniki, kursy strzelania, kuloodporne plecaki. Tak Amerykanie przygotowują się na masowe strzelaniny

      Poradniki, kursy strzelania, kuloodporne plecaki. Tak Amerykanie przygotowują się na masowe strzelaniny

      Tylko w ciągu ostatnich 10 dni doszło do trzech strzelanin w USA. W Ameryce tak jest od lat - zbrodnie się napędzają, pojawiają się naśladowcy. To rodzaj epidemii, która jest już częścią rzeczywistości społecznej. Do tego stopnia, że w odpowiedzi na kolejne tragedie amerykańskie władze publikują porady, jak przetrwać - instruktażowe filmiki, co zrobić, gdy do biura, sklepu, szkoły wejdzie napastnik z bronią. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Władze Siewierodoniecka: Rosjanie celowo ostrzeliwują schrony, w których są cywile

      Władze Siewierodoniecka: Rosjanie celowo ostrzeliwują schrony, w których są cywile

      Ekipa telewizji Sky News odwiedziła Siewierodonieck w obwodzie ługańskim - miasto, które znajduje się pod ciągłym ostrzałem. Zdaniem władz obwodowych Rosjanie dobrze wiedzą, w których miejscach są schrony i z premedytacją ostrzeliwują cywilów. Przed wojną w Siewierodoniecku mieszkało około stu tysięcy ludzi. Wielu z nich wyjechało, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę. Na miejscu zostały głównie osoby starsze. Część z nich twierdzi, że przyzwyczaiła się do ciągłych bombardowań i choć jest im trudno, nie zamierzają nigdzie wyjeżdżać.

      czytaj więcej »
     • Komisja Europejska chce skuteczniej karać rosyjskich oligarchów

      Komisja Europejska chce skuteczniej karać rosyjskich oligarchów

      Komisja Europejska proponuje zmianę przepisów tak, by konfiskować majątki rosyjskich oligarchów, którzy próbują obejść sankcje. Na przykład wywieźć jacht z Lazurowego Wybrzeża lub Costa del Sol. Takie działanie byłoby przestępstwem, co dawałoby władzom prawo do konfiskaty na przykład owego jachtu. Pieniądze z takiego zajętego majątku mógłby pomóc Ukrainie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Świat stoi u progu kryzysu żywnościowego spowodowanego wojną w Ukrainie

      Świat stoi u progu kryzysu żywnościowego spowodowanego wojną w Ukrainie

      Ukraina zaopatruje w zboże kilkadziesiąt krajów świata. Tylko w ubiegłym roku zabezpieczyła żywieniowe potrzeby ponad 400 milionów ludzi. Teraz pola są niszczone przez rosyjską machinę wojenną, a silosy z zapasami i porty transportujące zboże celowo bombardowane. Zdaniem ukraińskiego ministra rolnictwa sutki tego kryzysu świat poważnie odczuje już w lipcu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Wielu Rosjan wakacje spędzi w kraju. To efekt sankcji

      Wielu Rosjan wakacje spędzi w kraju. To efekt sankcji

      W Rosji wakacje w kraju będą w tym roku popularne, bo lista dostępnych zagranicznych kierunków jest bardzo okrojona. Ponadto w Rosji nie działają ani europejskie systemy płatnicze, ani międzynarodowe platformy wynajmu krótkoterminowego. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     tvnpix