Fakty o Świecie

Była miss tylko przez kilka godzin. Bo jest rozwódką i ma dziecko

To temat, który podzielił Ukrainę i wywołał tam niemal narodowa debatę. Nowa miss straciła koronę, bo okazało się, że ma dziecko i jest rozwódką. A regulamin konkursu na to nie zezwala.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

Zaskoczenie, niedowierzanie i wielka radość. Jednak 23-letnia Weronika Didusenko niedługo mogła się cieszyć tytułem Miss Ukrainy. Już kilka godzin później korona została jej odebrana. Organizatorzy dowiedzieli się, że ich nowa miss jest rozwódką i ma dziecko.

- Ludzie nie rozumieją, jak to możliwe, że w XXI wieku obowiązuje tak dyskryminujący regulamin, który nie dopuszcza do konkursu kobiet, które mają dzieci. Dlaczego kobiety, które chcą realizować swoje marzenia, nie mogą tego robić tylko dlatego, że są matkami - mówi Didusenko.

Organizatorzy nie zamierzają zmieniać swojej decyzji. Tłumaczą, że zgodnie z regulaminem w konkursie nie mogą wziąć udziału kobiety, które są zamężne, rozwiedzione lub urodziły dzieci.

Didusenko świadomie skłamała wypełniając formularz zgłoszeniowy. Zataiła, że ma czteroletniego synka, choć podpisała oświadczenie mówiące, że zna warunki udziału w konkursie, rozumie konsekwencje swoich działań i zobowiązuje się przestrzegać regulamin.

- Gdyby nie było innych konkursów piękności niż Miss Świata, to mielibyśmy do czynienia z dyskryminacją. Ale jest alternatywa. Rozmawiałam z dyrektorką konkursu Pani Ukraina. Powiedziała mi, że tam kandydatki mogą być zamężne, rozwiedzione i z dziećmi - przekonuje Wiktoria Kiose, dyrektor konkursu Miss Ukrainy.

Na wybiegu z pięciomiesięczną córeczką. Modelka karmiła piersią podczas pokazu

Modelka Mara Martin wystąpiła na wybiegu karmiąc piersią swoją pięciomiesięczną córeczkę. Prezentowała kostium kąpielowy. "Cieszę się, że mogę tym przekazem dzielić się ze światem i innymi kobietami" - stwierdziła modelka. Jej postawa poruszyła...

Regulamin sprzed 70 lat

Dyskwalifikacja nie podcięła Didusenko skrzydeł, tylko zmobilizowała do działania. Modelka rozpoczęła kampanię w obronie mam, które chcą robić karierę - nie tylko w modelingu. - Kobiety nie mogą być więcej karane za to, że są matkami - mówi i dodaje, że wiele osób nie rozumie, dlaczego złamała regulamin i skłamała. - Ale nie o to teraz chodzi. Najważniejsze jest teraz to, aby ludzi uświadomić. Regulamin napisano 70 lat temu, w czasach, gdy obowiązywała segregacja rasowa - podkreśla.

Didusenko odebrano tytuł Miss Ukrainy również dlatego, że nie mogłaby reprezentować swojego kraju w konkursie Miss Świata. Tam obowiązuje taki sam regulamin i zakaz posiadania dzieci czy męża.

Sprawa ukraińskiej modelki nabrała takiego rozgłosu, że poinformowały o niej najważniejsze media na świecie.

- Ja myślę, że przepisy się zmienią i będą bardziej liberalne. I to jest pewnie ostatni rok obowiązywania takich przepisów - mówi Małgorzata Leitner, właścicielka agencji Avant Managment i dodaje że znane modelki jak Adrianna Lima, Alessandra Ambrosio, Natasha Poly są "ikonami modelingu i wychowują dzieci".

Mimo medialnego szumu i determinacji Didusenko organizatorzy nie zamierzają zmieniać regulaminu. Utrzymują, że modelka znała zasady, świadomie je złamała i teraz musi ponieść konsekwencje. Dodają, że jako tak młoda mama i rozwódka wcale nie jest wzorem do naśladowania.

Jury już wybrało nową Miss Ukrainy. Została nią 19-letnia Leoniła Huz.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (5)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
katarzyna_mielcarek51xa
katarzyna_mielcarek51xa

o tym czy jest wzorem do naśladowania na pewno nie powinni oceniać obcy ludzie, którzy nic o niej nie wiedzą i oceniają te dziewczyny tylko ze względu na wygląd. Nikt jej życia nie przeżył więc stwierdzenie, że nie jest wzorem do naśladowania bo jest rozwódką i ma dziecko jest dyskryminujący i godny tylko osób o niskim ilorazie inteligencji rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Michałezjk

   a w Polsce debatują o zasadności szczepień jak w XVIII wieku...

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     zajadacz

     Z tego co mi wiadomo jest to prywatny konkurs, więc organizatorzy mogą sobie arbitralnie ustalać regulamin i kryteria.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       kg1955
       kg1955

       Średniowiecze gdzieniegdzie jeszcze trwa!

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         dranka
         dranka

         Kak by nie patrzył, to jest to jednak konkurs na najpiękniejszą pannę, a ta pani nie spełnia kryteriów zawartych w regulaminie. konkursu. To trochę tak, jakby ktoś miał pretensję, że odrzucili go z konkursu sopranistów koloraturowych, skoro tak pięknie śpiewa altem.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Zasady forum
           Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

           Pozostałe informacje

           • Francuzi niezadowoleni z ustępstw Macrona. Chcą więcej

            Francuzi niezadowoleni z ustępstw Macrona. Chcą więcej

            "Maskarada", "sypanie piaskiem w oczy", "teatralne efekty", "wielkie słowa, małe kroki" - ustępstwa prezydenta Emmanuela Macrona na "żółtych kamizelkach" nie zrobiły wrażenia. W trzynastominutowym wystąpieniu telewizyjnym - pierwszym od czasu wybuchu protestów - prezydent Francji obiecał między innymi podniesienie płacy minimalnej o 100 euro od stycznia oraz zwolnienie z podatków honorariów za nadgodziny. Nie ma jednak mowy na przykład o przywróceniu wysokiego podatku dla najbogatszych czy o wycofaniu się z większości reform socjalnych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           • "Wczoraj 224 dzieci nie wróciło do domu". WHO: oto główna przyczyna śmierci młodych ludzi

            "Wczoraj 224 dzieci nie wróciło do domu". WHO: oto główna przyczyna śmierci młodych ludzi

            Główną przyczyną śmierci młodych osób w wieku 5-29 lat są wypadki drogowe. Liczba tych zgonów przewyższa śmiertelność z powodu AIDS, gruźlicy czy biegunki. Najczęściej na drogach giną obywatele średnio lub słabo rozwiniętych krajów. 26 procent wszystkich ofiar to piesi lub rowerzyści. Autorzy raportu WHO o bezpieczeństwie na drogach wskazują, że w w wielu krajach nie ma odpowiedniej infrastruktury, bo drogi dostosowywane są głównie do zmotoryzowanych, z pominięciem innych użytkowników. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           • Spór o Sąd Najwyższy. Miller: ta jedna ustawa jest wierzchołkiem góry lodowej

            Spór o Sąd Najwyższy. Miller: ta jedna ustawa jest wierzchołkiem góry lodowej

            - Dlaczego pan prezydent nie podpisał jeszcze tej ustawy? - pytał w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były premier Leszek Miller, mówiąc o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. - Ta jedna ustawa jest wierzchołkiem góry lodowej. Są jeszcze inne zastrzeżenia, co do których rządzący obóz się nie dotknął - zwrócił uwagę, komentując spór o ustawę o SN między PiS-em a Komisją Europejską.

            czytaj więcej »
           • "Nie można prześladować własnych obywateli". Najgorsze notowanie Macrona w historii

            "Nie można prześladować własnych obywateli". Najgorsze notowanie Macrona w historii

            Zaledwie w maju 2017 Emmanuel Macron obejmował urząd prezydenta Francji. Dla wielu Francuzów był szansą na nową jakość w polityce, dla Europy nadzieją, że wybory można jeszcze wygrywać bez populistycznych haseł i straszenia ludzi. Macron otwarcie mówił, że Francja potrzebuje gruntowych reform i wiele z nich udało się wprowadzić w życie, ale żadna nie wywołała tak gwałtownego sprzeciwu, jak zaproponowana przez rząd podwyżka akcyzy na paliwo. To był kolejny weekend protestów nad Sekwaną. Na ulice francuskich miast znowu wyszły dziesiątki tysięcy Francuzów. W Paryżu znowu płonęły samochody. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           • Ostatnie słowa zamordowanego dziennikarza

            Ostatnie słowa zamordowanego dziennikarza

            Ostatnie wyraźne słowa Dżamala Chaszodżdżiego brzmiały: "nie mogę oddychać". Potem słychać już tylko innych, krzyki, a na koniec odgłosy cięcia ciała - pisze portal amerykańskiej telewizji CNN, opisując szczegóły brutalnego zabójstwa dziennikarza w saudyjskim konsulacie w Stambule. Stacja podaje, że dotarła do osoby, która odczytała treść zapisu nagrania dźwiękowego dokumentującego ostatnie chwile życia Chaszodżdżiego. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           • Burza śnieżna sparaliżowała Karolinę Północną

            Burza śnieżna sparaliżowała Karolinę Północną

            Prawie 30 centymetrów śniegu spadło w ciągu kilku godzin w Północnej Karolinie, stanie, który Amerykanom raczej kojarzy się z pięknymi dzikimi plażami nad Atlantykiem, niż z jazdą na nartach. Potężna burza śnieżna na południu Stanów Zjednoczonych to prawdziwa rzadkość. 400 tysięcy ludzi nie ma w domach prądu, a synoptycy zapowiadają kolejne pół metra śniegu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           • Francja szykuje się na weekend. Mimo ustępstw zapowiadane są kolejne protesty

            Francja szykuje się na weekend. Mimo ustępstw zapowiadane są kolejne protesty

            Francja szykuje się na to, co wydarzy się w sobotę. Ruch, który zaczął się od sprzeciwu wobec planowanej podwyżki akcyzy na paliwo, zamienił się w protest Francuzów wściekłych na rosnące koszty życia i politykę władz. Mimo, że rząd co najmniej na rok zrezygnował z podwyżek podatków, "żółte kamizelki" zwołują na weekend kolejny wielki protest. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           tvnpix