Fakty o Świecie

"Brexit pobudził poczucie zwartości pozostałej części UE"

- Widać, że nastąpiła konsolidacja w obliczu kryzysu - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były prezydent Bronisław Komorowski, komentując proces brexitu i dodał, że "sam proces jest kompromitujący dla polityki brytyjskiej, ale niewątpliwie pobudził także poczucie zwartości pozostałej części UE". Były prezydent komentował też strajk nauczycieli i przygotowania partii w Polsce do eurowyborów.

"Otucha dla nauczycieli"

- To, co mogłoby spotkać nauczycieli najgorszego, to albo obojętność albo przyzwyczajenie się, że strajk nauczycieli jest sprawą wyłącznie nauczycieli - stwierdził i dodał, że "bardzo cieszą" uliczne formy wsparcia strajku.

- Chyba nieprzypadkowo pan premier Morawiecki milczy - stwierdził Bronisław Komorowski, komentując piąty dzień strajku w czasie egzaminów gimnazjalnych. Zdaniem byłego prezydenta Beatę Szydło wypuszczono w roli "złego policjanta", a rola "dobrego" może przypaść premierowi Morawieckiemu.

Powstał społeczny fundusz dla strajkujących nauczycieli

Strona rządowa cały czas podkreśla, że za czas strajku nauczyciele pensji nie dostaną. Co innego...

- Byle to nie było przeciąganie za długo tej sytuacji. Wtedy to będzie rzeczywiście ze stratą nie tylko dla polityki, państwa polskiego, ale przede wszystkim dla uczniów - stwierdził i dodał, że sugerowałby rządowi "nieprzeciąganie" sprawy i "grania na zmęczenie", zwłaszcza przy hejcie, jaki spada na nauczycieli i przewodniczącego ZNP Sławomira Broniarza.

- Radziłbym i stronie demokratycznej, i stronie związkowej wziąć pod uwagę i szykować się do stoczenia trudnej bitwy w internecie o poglądy Polaków - powiedział.

"Obciążenie"

- Można powiedzieć, że pan prezes Kaczyński zachował się jak słoń w sklepie z porcelaną - stwierdził gość programu, odnosząc się do pytania o pomysł dopłat do krów i tuczników. - Według mnie rolników tym nie pozyskał, a nauczycieli absolutnie obraził - stwierdził i dodał, że w tej całej batalii wypowiedź prezesa spowodowała, że sam prezes stał się "obciążeniem dla strony rządowej".

Kaczyński obiecuje, Schetyna punktuje. Broniarz: w Polsce lepiej być świnią niż nauczycielem

Nauczycieli martwi milczenie premiera i prezesa PiS-u podczas wyborczych konwencji, bo wprawdzie...

Czy Koalicja Europejska dogada się w kwestiach programowych przed wyborami do PE?

- To już się dokonało częściowo - odpowiedział Bronisław Komorowski, dodając, że koalicję łączy nie tylko "dwunastopunktowy miniprogram" oraz chęć do zakończenia "bardzo szkodliwej dla Polski wojny z instytucjami UE". - To jest ta ekipa, ta grupa partii politycznych, które mają szansę, wygrywając wybory do Parlamentu Europejskiego i do parlamentu polskiego wykreować ekipę, która zakończy tę bardzo szkodliwą dla Polski wojnę z instytucjami europejskimi - stwierdził.

- Chciałbym, żeby (koalicja) poszerzyła się w dwie strony jednocześnie - wyznał były prezydent, dodając że rozszerzenie koalicji jest możliwe, a kwestie światopoglądowe są do pogodzenia, jeśli nie są eskalowane atakami poglądowymi.

Brexit

- Widać, że nastąpiła konsolidacja w obliczu kryzysu - stwierdził Bronisław Komorowski, komentując proces brexitu i dodał, że "po każdym takim kryzysie UE jest silniejsza". - Brexit osłabia Unię w jej kontaktach ze światem zewnętrznym. Wszyscy wrogowie Unii, integracji europejskiej i w Rosji, i na świecie cieszą się z tego, że Unia ma kłopoty i będzie miała mniejszy potencjał - stwierdził były prezydent i dodał, że "sam proces, kompromitujący dla polityki brytyjskiej niewątpliwie pobudził także poczucie zwartości pozostałej części UE".

Zdaniem byłego prezydenta UE w obliczu brexitu zachowała się "klasycznie, po połowie", gdyż "znaleziono kompromis". - Czy samokompromitacja polityczna będzie prowadziła do tego, żeby brexit został przekreślony i wyjście Wielkiej Brytanii z Unii cofnięte? Wydaje mi się to strasznie wątpliwe i bardzo trudne - ocenił i dodał, że "trzeba pilnować na tym etapie, żeby proces psucia polityki i samodestrukcji Wielkiej Brytanii nie przeniósł się na inne kraje".

- Wybór mają między dżumą a cholerą, z punktu widzenia interesów Polski, bo przynależność do partii radykałów, nacjonalistów dla PiS oznacza znalezienie się w klubie miłośników Rosji, a poza tą przynależnością nie bardzo widać żeby było miejsce dla PiS-u w tych poważnych międzynarodówkach - tak były prezydent skomentował negocjacje PiS z nacjonalistycznymi partiami w UE przed wyborami do PE.

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Dla nich Zachód to Polska. "Żaden z kandydatów mnie nie przekonuje na 100 procent"

  Dla nich Zachód to Polska. "Żaden z kandydatów mnie nie przekonuje na 100 procent"

  Ukraińcy mieszkający w Polsce pilnie śledzą wybory prezydenckie w ich ojczyźnie. Na kogo oni zagłosują i czym będą się kierować? Dla młodych istotne są trzy kluczowe sprawy: by Ukraina dawała takie możliwości, że można będzie tam wrócić i godnie żyć, by zakończyła się wojna na wschodzie kraju, by dalej zbliżać się do Unii Europejskiej oraz NATO. Wybór mają trudny - z obecnego prezydenta nie są zadowoleni, a czar jego rywala prysł. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • W Irlandii Północnej zginęła dziennikarka. Oto rodzi się "nowa IRA"

  W Irlandii Północnej zginęła dziennikarka. Oto rodzi się "nowa IRA"

  Londonderry to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Irlandii Północnej. Są w nim bardzo aktywni Republikanie, czyli zwolennicy zjednoczenia Irlandii. Policjanci szukali broni i ładunków wybuchowych w jednym z domów. Zostali zaatakowani petardami i koktajlami Mołotowa. W trakcie zamieszek jeden z zamaskowanych mężczyzn zaczął strzelać - kula trafiła w głowę Lyrę McKee. 29-letnia dziennikarka zmarła w szpitalu. Policja uważa, że za atakiem stoi organizacja określająca się jako Nowa IRA. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Nie potrafimy odpowiedzieć dzieciom, co się z nimi stanie gdy skończą 18 lat". Problem brytyjskich rodzin zastępczych

  "Nie potrafimy odpowiedzieć dzieciom, co się z nimi stanie gdy skończą 18 lat". Problem brytyjskich rodzin zastępczych

  Po brexicie tysiące europejskich dzieci mogą znaleźć się w ogromnych tarapatach. Chodzi o te, które znajdują się w brytyjskim systemie opieki zastępczej - choćby w rodzinach zastępczych - ale nie są obywatelami Wielkiej Brytanii. Istnieje obawa, że z powodu braku odpowiednich dokumentów po brexicie ich status będzie nieokreślony. W efekcie mogą zostać pozbawione prawa dostępu do opieki zdrowotnej lub edukacji. Jedyną receptą może być przyznanie im brytyjskiego obywatelstwa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Holendrzy chcą zatrudnić wolontariuszy, by chronili tulipany przed turystami

  Holendrzy chcą zatrudnić wolontariuszy, by chronili tulipany przed turystami

  Słynne holenderskie tulipany są zagrożone. Szkodnik ma dwie nogi, dwie ręce i głowę, z której nie korzysta - chodzi bowiem o człowieka, który te piękne kwiaty zadeptuje. Szkodnik pochodzi z zagranicy, bo największe straty powodują turyści. Organizacja zrzeszająca holenderskich rolników poszukuje wolontariuszy do ochrony kwiatów. Ich zadaniem miałoby być informowanie turystów o wyznaczonych ścieżkach i zakazie deptania roślin. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Jan Piekło: Poroszenko był niezłym prezydentem

  Jan Piekło: Poroszenko był niezłym prezydentem

  - Rzeczywiście, to nie jest tak, że Poroszenko przegrał tą debatę. On się dostosował właściwie do warunków Zełenskiego - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jan Piekło, były ambasador Polski na Ukrainie. - Trzeba powiedzieć zupełnie uczciwie, że prezydentem Poroszenko był niezłym - dodał. Jego zdaniem nie ma odwrotu od zwrotu Ukrainy ku zachodowi.

  czytaj więcej »
 • Przemysław Biskup: napięcie na Wyspach stale eskaluje

  Przemysław Biskup: napięcie na Wyspach stale eskaluje

  - Sytuacja stale eskaluje. Również z powodu, powiedziałbym, pewnej nieudolności polityków amerykańskich, brytyjskich - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Przemysław Biskup, ekspert od spraw związanych z Wielką Brytanią z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Uważa on też, że z powodu napięcia na Wyspach brexit może się jeszcze bardziej skomplikować.

  czytaj więcej »
 • Wyjątkowa kampania na Ukrainie. Urzędujący prezydent kontra prezydent z serialu

  Wyjątkowa kampania na Ukrainie. Urzędujący prezydent kontra prezydent z serialu

  Określenie "dziwna kampania" jest wyjątkowo delikatne. Kandydaci, na ostatniej prostej, robili badania krwi i testy lekarskie, sugerując, że rywal to narkoman albo alkoholik. Umawiali się na debatę, ale jeden z nich nie przyszedł. A zwieńczeniem tego wszystkiego ma być debata na stadionie olimpijskim, podczas której zwolennicy obu panów będą zajmować osobne sektory i przy okazji będą oglądać występy muzyczne i kabaretowe. Starcie Petro Poroszenko - Wołodymyr Zełenski, gdzie stawką jest prezydentura Ukrainy, w niedzielę.

  czytaj więcej »
 • Grecja domaga się reparacji wojennych od Niemiec

  Grecja domaga się reparacji wojennych od Niemiec

  Grecja domaga się reparacji wojennych od Niemiec za straty poniesione podczas drugiej wojny światowej. Decyzję w tej sprawie podjął parlament i na jej mocy Ateny będą podejmować wszelkie działania - prawne i dyplomatyczne - by, jak mówi premier, spełnić swoje historyczne i moralne zobowiązanie w postaci wyegzekwowania roszczeń. Jak wysokich? Kilka lat temu Grecja oszacowała je na 300 miliardów euro. Ale w oczach Niemiec - temat jest zamknięty i nic nie wskazuje na to, by Berlin chciał wznowić rozmowy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Kierowca stracił kontrolę, autokar jechał coraz szybciej". Nie żyje 29 osób

  "Kierowca stracił kontrolę, autokar jechał coraz szybciej". Nie żyje 29 osób

  29 osób nie żyje, 28 zostało rannych - stan kilkorga z nich jest krytyczny. To skutek wypadku autokaru na Maderze. Ofiary śmiertelne to turyści z Niemiec. Trwa śledztwo, aby wyjaśnić, dlaczego doszło do tego wypadku. Wiadomo tylko, że autokar wypadł ze stromej drogi i runął kilka metrów w stronę zabudowań, kilka razy koziołkując. Według lokalnych mediów kierowca był doświadczony, a nawierzchnia sucha. Są doniesienia o możliwej awarii hamulców. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix