Fakty o Świecie

"Brexit pobudził poczucie zwartości pozostałej części UE"

- Widać, że nastąpiła konsolidacja w obliczu kryzysu - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były prezydent Bronisław Komorowski, komentując proces brexitu i dodał, że "sam proces jest kompromitujący dla polityki brytyjskiej, ale niewątpliwie pobudził także poczucie zwartości pozostałej części UE". Były prezydent komentował też strajk nauczycieli i przygotowania partii w Polsce do eurowyborów.

"Otucha dla nauczycieli"

- To, co mogłoby spotkać nauczycieli najgorszego, to albo obojętność albo przyzwyczajenie się, że strajk nauczycieli jest sprawą wyłącznie nauczycieli - stwierdził i dodał, że "bardzo cieszą" uliczne formy wsparcia strajku.

- Chyba nieprzypadkowo pan premier Morawiecki milczy - stwierdził Bronisław Komorowski, komentując piąty dzień strajku w czasie egzaminów gimnazjalnych. Zdaniem byłego prezydenta Beatę Szydło wypuszczono w roli "złego policjanta", a rola "dobrego" może przypaść premierowi Morawieckiemu.

Powstał społeczny fundusz dla strajkujących nauczycieli

Strona rządowa cały czas podkreśla, że za czas strajku nauczyciele pensji nie dostaną. Co innego...

- Byle to nie było przeciąganie za długo tej sytuacji. Wtedy to będzie rzeczywiście ze stratą nie tylko dla polityki, państwa polskiego, ale przede wszystkim dla uczniów - stwierdził i dodał, że sugerowałby rządowi "nieprzeciąganie" sprawy i "grania na zmęczenie", zwłaszcza przy hejcie, jaki spada na nauczycieli i przewodniczącego ZNP Sławomira Broniarza.

- Radziłbym i stronie demokratycznej, i stronie związkowej wziąć pod uwagę i szykować się do stoczenia trudnej bitwy w internecie o poglądy Polaków - powiedział.

"Obciążenie"

- Można powiedzieć, że pan prezes Kaczyński zachował się jak słoń w sklepie z porcelaną - stwierdził gość programu, odnosząc się do pytania o pomysł dopłat do krów i tuczników. - Według mnie rolników tym nie pozyskał, a nauczycieli absolutnie obraził - stwierdził i dodał, że w tej całej batalii wypowiedź prezesa spowodowała, że sam prezes stał się "obciążeniem dla strony rządowej".

Kaczyński obiecuje, Schetyna punktuje. Broniarz: w Polsce lepiej być świnią niż nauczycielem

Nauczycieli martwi milczenie premiera i prezesa PiS-u podczas wyborczych konwencji, bo wprawdzie...

Czy Koalicja Europejska dogada się w kwestiach programowych przed wyborami do PE?

- To już się dokonało częściowo - odpowiedział Bronisław Komorowski, dodając, że koalicję łączy nie tylko "dwunastopunktowy miniprogram" oraz chęć do zakończenia "bardzo szkodliwej dla Polski wojny z instytucjami UE". - To jest ta ekipa, ta grupa partii politycznych, które mają szansę, wygrywając wybory do Parlamentu Europejskiego i do parlamentu polskiego wykreować ekipę, która zakończy tę bardzo szkodliwą dla Polski wojnę z instytucjami europejskimi - stwierdził.

- Chciałbym, żeby (koalicja) poszerzyła się w dwie strony jednocześnie - wyznał były prezydent, dodając że rozszerzenie koalicji jest możliwe, a kwestie światopoglądowe są do pogodzenia, jeśli nie są eskalowane atakami poglądowymi.

Brexit

- Widać, że nastąpiła konsolidacja w obliczu kryzysu - stwierdził Bronisław Komorowski, komentując proces brexitu i dodał, że "po każdym takim kryzysie UE jest silniejsza". - Brexit osłabia Unię w jej kontaktach ze światem zewnętrznym. Wszyscy wrogowie Unii, integracji europejskiej i w Rosji, i na świecie cieszą się z tego, że Unia ma kłopoty i będzie miała mniejszy potencjał - stwierdził były prezydent i dodał, że "sam proces, kompromitujący dla polityki brytyjskiej niewątpliwie pobudził także poczucie zwartości pozostałej części UE".

Zdaniem byłego prezydenta UE w obliczu brexitu zachowała się "klasycznie, po połowie", gdyż "znaleziono kompromis". - Czy samokompromitacja polityczna będzie prowadziła do tego, żeby brexit został przekreślony i wyjście Wielkiej Brytanii z Unii cofnięte? Wydaje mi się to strasznie wątpliwe i bardzo trudne - ocenił i dodał, że "trzeba pilnować na tym etapie, żeby proces psucia polityki i samodestrukcji Wielkiej Brytanii nie przeniósł się na inne kraje".

- Wybór mają między dżumą a cholerą, z punktu widzenia interesów Polski, bo przynależność do partii radykałów, nacjonalistów dla PiS oznacza znalezienie się w klubie miłośników Rosji, a poza tą przynależnością nie bardzo widać żeby było miejsce dla PiS-u w tych poważnych międzynarodówkach - tak były prezydent skomentował negocjacje PiS z nacjonalistycznymi partiami w UE przed wyborami do PE.

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "W domu bawiły się dzieci. Nagle spadł pocisk. Zabił chłopca, a dziewczynka straciła nogę"

  "W domu bawiły się dzieci. Nagle spadł pocisk. Zabił chłopca, a dziewczynka straciła nogę"

  Europa, Stany Zjednoczone i Rosja - świat kolejny raz apeluje do Turcji, żeby zakończyła swoją ofensywę przeciwko Kurdom. Chodzi nie tylko o ratowanie życia ludzi ludzi na miejscu. Na terenie operacji znajdują się obozy, w których trzymani są byli bojownicy tak zwanego Państwa Islamskiego. Istnieje prawdopodobne zagrożenie, że Kurdowie, którzy zajęci są walką, nie będą w stanie ich dalej pilnować. Jednocześnie w wyniku operacji pojawiają się informacje o zabitych, rannych i kolejnych ludzkich tragediach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Pokojowy Nobel dla premiera Etiopii. "Cały świat zobaczył, jak bardzo zmienił się nasz kraj"

  Pokojowy Nobel dla premiera Etiopii. "Cały świat zobaczył, jak bardzo zmienił się nasz kraj"

  43-letni Abiy Ahmed Ali został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za doprowadzenie do pokoju pomiędzy Etiopia a Erytreą. Komitet Noblowski podkreślił w uzasadnieniu, że premier Etiopii nakazał uwolnienie z więzień tysięcy więźniów politycznych, ogłosił amnestię dla dziennikarzy i działaczy politycznych prześladowanych przez poprzednie rządy, utworzył komisję pokoju i pojednania oraz przyczynił się do pogodzenia rywalizujących grup wyznaniowych i etnicznych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Z czym się mierzą milenialsi? "Niepewność, ogromna presja i zderzenie się z rzeczywistością"

  Z czym się mierzą milenialsi? "Niepewność, ogromna presja i zderzenie się z rzeczywistością"

  Ten świat jest bardzo bogaty w rozmaite zdarzenia i to nas wszystko po prostu przytłacza. Ilość problemów, o których słyszymy każdego dnia jest bardzo duża. To wszystko trafia do tych młodych ludzi, to ich bardzo mocno obciąża. Oni zastanawiają się na swoja przyszłością i być może nie są jeszcze w stanie, z tym wszystkim sobie poradzić - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Konrad Maj psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS. Odniósł się w ten sposób do najnowszych doniesień o nasilających się kłopotach ze zdrowiem psychicznym wśród milenialsów. Z kolei doktor Joanna Heidtman psycholog i socjolog podkreśliła, że narastające oczekiwania wobec młodych osób mogą skutkować bardzo wczesną depresją i wypaleniem zawodowym - Niepewność, ogromna presja i zderzenie się z rzeczywistością - wymieniała przyczyny problemów osób z Pokolenia Y.

  czytaj więcej »
 • "Nie boi się krytykować prawicowego rządu". Media z podziwem o Tokarczuk

  "Nie boi się krytykować prawicowego rządu". Media z podziwem o Tokarczuk

  Polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Nobla z literatury. Akademia doceniła jej "wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". Światowe media również są pełne podziwu dla twórczości Polki. Dużą popularnością za granicą cieszą się książki "Bieguni" oraz "Księgi Jakubowe". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Erdogan chce wyprzeć Kurdów i dokonać repatriacji Syryjczyków, którzy są w Turcji

  Erdogan chce wyprzeć Kurdów i dokonać repatriacji Syryjczyków, którzy są w Turcji

  Turecka armia najpierw zbombardowała cele w północnej Syrii, gdzie de facto kontrolę sprawują Kurdowie. Potem wkroczyli żołnierze. Turecka ofensywa przeciwko kurdyjskim bojówkom w północnej Syrii spowodowała, że wiele tysięcy osób uciekło ze swoich domów. Są ranni i doniesienia o ofiarach śmiertelnych. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nic sobie nie robi z międzynarodowej krytyki. Oficjalnie Turcy mają zamiar utworzyć wzdłuż swojej granicy tak zwaną "strefę bezpieczeństwa", wolną od bojówek kurdyjskich, i dokonać tam repatriacji Syryjczyków, którzy uszli do Turcji. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Jak poradzić sobie ze złością? Można się wyładować w "pokoju furii"

  Jak poradzić sobie ze złością? Można się wyładować w "pokoju furii"

  10 października to Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jak podają eksperci, wśród najbardziej dotkliwych współczesnych problemów są nerwice, depresje i fobie. Szczególnie źle jest wśród młodych ludzi. Ostatnimi czasy coraz popularniejsze są tak zwane "pokoje furii", gdzie można wyładować złość na przedmiotach martwych. Terapeuci podkreślają, że to nie jest jednak skuteczny sposób na radzenie sobie ze swoimi problemami. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Kanadyjscy naukowcy informują: posiadanie psa wydłuża życie

  Kanadyjscy naukowcy informują: posiadanie psa wydłuża życie

  Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto przeanalizowali dane o milionach ludzi z różnych krajów i regionów świata. Doszli do wniosku, że posiadanie psa zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 24 procent. Psy pomagają żyć dłużej zwłaszcza tym, którzy przeżyli zawał lub udar. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Donald Trump "chciał, bym dawała mu znać co tydzień". Georgette Mosbacher opowiada o kulisach zniesienia wiz

  Donald Trump "chciał, bym dawała mu znać co tydzień". Georgette Mosbacher opowiada o kulisach zniesienia wiz

  Ambasador USA Georgette Mosbacher udzieliła "Faktom o Świecie" TVN24 BiS wywiadu tuż po tym, jak Polska zakwalifikowała się do programu ruchu bezwizowego. - Kluczowe było zejście poniżej progu trzech procent. To było najważniejsze. Wiedzieliśmy jak zająć się całą resztą. Nie było fizycznie możliwości, aby zejść poniżej 3 procent, dopóki ludzie przychodzący do ambasady po wizę nie zaczęli spełniać naszych wymogów - powiedziała. Dodała, że prezydent Donald Trump był bardzo zainteresowany tą sprawą. - Absolutnie na to czekał - mówiła. - Prezydent pytał za każdym razem. Prosił, abym przekazywała mu konkretne dane, żeby zobaczyć na ile zbliżamy się do tego progu poniżej 3 procent.

  czytaj więcej »
 • W święto Jom Kipur przed synagogą zginęły dwie osoby

  W święto Jom Kipur przed synagogą zginęły dwie osoby

  Dwie osoby zabite w Niemczech. Do ataku doszło w święto Jom Kipur, a więc najważniejsze święto żydowskiego kalendarza. Wiele wskazuje, że była to napaść o podłożu antysemickim. Lokalny lider społeczności żydowskiej mówi, że uzbrojony człowiek chciał dostać się do synagogi, gdy było w niej ponad 70 osób. Nie udało mu się wejść, a obecni tam zdołali się zabarykadować. Jak poinformowały niemieckie media - napastnikiem był niemiecki neonazista. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Prezydent Turcji informuje o rozpoczęciu operacji wojskowej przeciwko Kurdom

  Prezydent Turcji informuje o rozpoczęciu operacji wojskowej przeciwko Kurdom

  Turcja rozpoczęła operację wojskową przeciwko bojownikom kurdyjskim. Twierdzą, że chcą zlikwidować "korytarz terroru", który ma istnieć wzdłuż tureckiej granicy. Prezydent Recep Tayyip Erdogan wydając rozkaz o rozpoczęciu operacji wojskowej przeciwko Kurdom określił, że jest to operacja antyterrorystyczna. Kurdowie apelują do społeczności międzynarodowej, by nie dopuściła do katastrofy humanitarnej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Sasnal: Turcja dostała zielone światło ze Stanów Zjednoczonych

  Sasnal: Turcja dostała zielone światło ze Stanów Zjednoczonych

  - Gospodarka turecka nie ma się dobrze, poparcie dla prezydenta Erdogana i partii rządzącej słabnie - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Patrycja Sasnal, kierownik Biura Badań i Analiz Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dodała ona również, że jej zdaniem skala interwencji w Syrii będzie ograniczona. - Turcja dokonuje w tej chwili tej inwazji w Syrii, dlatego że dostała zielone światło ze Stanów Zjednoczonych - skwitowała.

  czytaj więcej »
 • "Możemy się spodziewać bardzo dużej fali uchodźców"

  "Możemy się spodziewać bardzo dużej fali uchodźców"

  - W tym momencie możemy się spodziewać bardzo dużej fali uchodźców - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Zakaz zmuszania uchodźców do powrotu do niebezpiecznego kraju, do miejsca gdzie byliby prześladowani, jest nie tylko już taką częścią prawa międzynarodowego, które jest zapisane, ale ono jest tak zwaną częścią zwyczajową - dodał.

  czytaj więcej »
tvnpix