"Każdy atak spotka się z siłową odpowiedzią". Specjalny wysłannik USA do spraw Iranu dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS

"Każdy atak spotka się z siłową odpowiedzią"
"Każdy atak spotka się z siłową odpowiedzią"
Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Każdy atak spotka się z siłową odpowiedzią"Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Dla nas nie ma powodu, żeby iść na wojnę, piłka jest po stronie irańskiego reżimu. Dzięki naszym służbom wywiadowczym mamy informacje sugerujące, że Teheran planował ataki wymierzone w amerykańskie interesy i naszych sojuszników w regionie - powiedział w rozmowie z "Faktami o Świecie" Brian Hook, specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych do spraw Iranu i doradca sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo.

- Postanowiliśmy dostosować naszą militarną obecność do tego zagrożenia. Zrobiliśmy to, żeby być gotowym na agresję ze strony Iranu wobec nas i naszych sojuszników. My nie chcemy wojny, ale jesteśmy na nią przygotowani, będziemy się bronić. Każdy atak spotka się z siłową odpowiedzią - odpowiedział Hook, pytany o słowa prezydenta USA Donalda Trumpa, który mówił, że nie odrzuca opcji militarnej na Bliskim Wschodzie.

- Myślę, że dyplomacja wygra - zastrzegł jednak Hook i dodał: "jasno daliśmy do zrozumienia irańskiemu reżimowi, że nie powinien iść drogą konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi".

- Prezydent Donald Trump chciałby dyplomatycznego rozwiązania problemu, jakim jest zagrożenie ze strony Teheranu. Mówimy tutaj o programie atomowym, rakietowym i o agresywnych działaniach w regionie. Jesteśmy skupieni na ograniczaniu siły i wpływów Iranu. Jeśli będziemy mieli bardziej pokojowy Iran, to również na Bliskim Wschodzie będzie bardziej bezpiecznie - podkreślił.

Zdaniem specjalnego wysłannika, obecnie "Iran eksportuje w regionie swoją agresywną ideologię, przez co cały Bliski Wschód jest miejscem narażonym na konflikty i mniej bezpiecznym niż mógłby być".

Presja ekonomiczna

- Będziemy kontynuowali politykę maksymalnej ekonomicznej presji wobec reżimu w Teheranie. I ta strategia się sprawdza, daje wiele pozytywnych efektów na całym Bliskim Wschodzie. Tylko w tym roku Iran zmniejszył swój budżet na wojsko o 29 procent. W ubiegłym roku o 10 procent. A w czasie, gdy obowiązywało porozumienie nuklearne z Iranem, to wydatki Teheranu na wojsko rosły. Wykorzystali zniesienie sankcji żeby usprawnić swoją machinę wojenną - podkreślił Hook.

- Postanowiliśmy przestać grać w tę grę. Cieszymy się, że wycofaliśmy się z tego porozumienia, ponieważ to dało nam znacznie większą przewagę. Mamy więcej możliwości wywierania presji na Iran, żeby stał się normalnym państwem, a nie rewolucyjnym reżimem - dodał.

"Słabe" porozumienie nuklearne

Czy osłabianie irańskiej gospodarki na prawdę działa, skoro z sankcjami i słabą gospodarką Iran postanowił wznowić swój program atomowy?

- To akurat pokazuje, jak słabe było porozumienie nuklearne z Iranem, skoro w ciągu zaledwie kilku dni Teheran był w stanie wznowić swój program atomowy. Ta umowa była słaba - ocenił Brian Hook, specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych ds. Iranu.

Hook odniósł się też do wysłania lotniskowca USS Abraham Lincoln i amerykańskich samolotów do Zatoki Perskiej. - To odpowiedź na dane wywiadu sugerujące, że Iran planuje ataki wymierzone w Stany Zjednoczone. Ruchy naszych wojsk mają charakter defensywny. Dzięki nim będziemy w stanie się bronić. I jeśli zostaniemy zaatakowani, to odpowiemy siłą - zapewniał.

Specjalny wysłannik określił też, jakie są cele polityki USA wobec Iranu. - Nowe i lepsze porozumienie z tym reżimem, które zastąpi stare porozumienie nuklearne. Nowa umowa powstrzyma programy atomowe i rakietowe Iranu oraz destabilizujące operacje Teheranu na Bliskim Wschodzie. Chcemy zmniejszyć dominację Iranu w regionie. To jest nasz cel - przekonywał Hook.

"Wspaniały sojusz" z Polską

Niedawno w Polsce odbyła się konferencja bliskowschodnia poświęcona głównie Iranowi, a Warszawa zaangażowała się w tą wielką dyplomatyczną grę. Za tę inicjatywę Hook pochwalił Polskę.

- Polska tworzy ze Stanami Zjednoczonymi wspaniały sojusz, którego celem jest bardziej bezpieczny, stabilny i pokojowy Bliski Wschód. Amerykański sekretarz stanu i przedstawiciele 65 państw przyjechali do Warszawy na tę konferencję. To było jedno z największych wydarzeń tego typu. W Warszawie byli przedstawiciele wszystkich kontynentów oprócz Antarktydy. To była bardzo produktywna dyskusja, na której zapoczątkowaliśmy coś, co nazwaliśmy "procesem warszawskim". Szefowie dyplomacji Polski i Stanów Zjednoczonych omówili najważniejsze sprawy. Nawet trudno podziękować Polsce za całe wsparcie, jakie nam okazała w sprawie Bliskiego Wschodu - podkreślił.

Hook: porozumienie nuklearne było słabe
Hook: porozumienie nuklearne było słabeFakty o Świecie TVN24 BiS

Autor: Marcin Wrona / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Ten koszmar się nie kończy, dzieci w Gazie umierają z głodu. Zdjęcia w materiale są drastyczne. Bez prądu, bez jedzenia i bez nadziei. Kiedy z samolotów zrucana jest do wody pomoc humanitarna, ludzie toną, kiedy chcą do niej dotrzeć. 

Klęska humanitarna w Gazie. Izrael szykuje się do operacji w Rafah, gdzie jest milion uchodźców

Klęska humanitarna w Gazie. Izrael szykuje się do operacji w Rafah, gdzie jest milion uchodźców

Źródło:
Fakty TVN

Michał i lekarze postanowili zawalczyć jeszcze raz i tym razem się udało. Kiedyś Michał nie był w stanie sam założyć butów. Teraz jego stan jest znacznie lepszy. Miesiąc po drugim przeszczepie serca Michał jest w tak dobrej formie, że lekarze pozwolili na jego spotkanie z dziennikarzami.

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

Źródło:
Fakty TVN

Zakończyła się akcja ratunkowa po tym, jak runął most w Baltimore. Zginęło sześć osób. Most się zawalił, bo uderzył w niego kontenerowiec. Wiadomo, że kilka minut przed uderzeniem w most na pokładzie jednostki przestały pracować silniki. Port w Baltimore został zamknięty, bo nie ma do niego dostępu. To negatywnie wpływa na łańcuchy dostaw.

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Źródło:
Fakty TVN

Odwołanie dowódcy Eurokorpusu odbyło się zgodnie z procedurami, a sojusznicy zostali poinformowani - zapewniał na naszej antenie wicepremier i szef resortu obrony, Władysław Kosiniak-Kamysz. W środę po południu Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wszczęciu wobec generała Jarosława Gromadzińskiego postępowania kontrolnego przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego (SKW). Generał Gromadziński w trybie natychmiastowym stracił dowodzenie Eurokorpusem i ma wrócić do kraju. On sam w internetowym wpisie zapewnił, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

Jeżeli będziemy słabi, to Rosja nas zaatakuje - powiedział w "Faktach po Faktach" dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Przyznał, że byłby daleki od opinii, że "zaatakuje nas czołgami", natomiast "ekonomicznie, cybernetycznie, kognitywnie" - w jego ocenie - to "dzieje się codziennie". Mówił też o rosyjskiej rakiecie, która weszła w polską przestrzeń powietrzną w ostatnich dniach. Zapewnił, że w takich sytuacjach nie ma "wątpliwości, czy zestrzelić", bo jest do tego przygotowany. - Mam w głowie pytanie, co się stanie po zestrzeleniu. Mówię tu nie tylko o tej domenie wojskowej - zaznaczył.

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

Źródło:
TVN24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Wszystko wskazuje, że to jeden z odłamów ISIS zdołał zorganizować atak, w którym zginęło ponad 130 osób. Komórki tzw. Państwa Islamskiego odradzają się w Afganistanie i penetrują inne kraje Środkowej Azji, w tym dawne republiki radzieckie.

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Źródło:
akty o Świecie TVN24 BiS