Fakty o Świecie

 • Foto: TVN24 BiS | Video: Maciej Woroch / Fakty o Świecie TVN24 BiS
 • "Mam wrażenie, że jest to jednak inna organizacja niż ta, do której wchodziliśmy 16 lat temu"
 • Ambasada RP w Moskwie reaguje na konferencję o zbrodni katyńskiej

773 tysiące wniosków Polaków o pobyt na Wyspach. Brytyjski minister: najwyższy czas zabrać się za tę sprawę

31 grudnia kończy się w Wielkiej Brytanii tak zwany okres przejściowy. To ważna data dla Polaków mieszkających na Wyspach. Żeby tam mieszkać legalnie, trzeba uzyskać status osoby osiedlonej. Wielu Polaków nie wypełniło specjalnych wniosków. Można to jeszcze zrobić. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

W brytyjskim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych podsumowano trzeci kwartał 2020 roku i z wyliczeń tych wynikła, że do końca września o status osoby osiedlonej, uprawniający do legalnego i bezproblemowego pobytu na Wyspach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie wystąpiło blisko 3 mln 700 tysięcy obywateli Unii Europejskiej, a wśród nich 773 840 Polaków.

Wielkie pieniądze i wielkie negocjacje. Czy Polska będzie miała mniej środków z UE?

Ogromne pieniądze na stole i spore emocje na szczycie. W Brukseli rozpoczęły się międzyrządowe...


Polacy nie wypadają w tych danych najgorzej - przekonuje Kevin Foster, brytyjski minister ds. imigracji. - Spośród wszystkich narodowości najwięcej aplikacji wpłynęło od Polaków i spodziewamy się, jak przy wszystkich przełomowych datach, związanych z Brexitem do tej pory, że przed końcem okresu przejściowego znów zwiększy się liczba wniosków. Tak było w styczniu, gdy faktycznie wyszliśmy z Unii Europejskiej - mówi Foster w rozmowie z Maciejem Worochem, korespondentem "Faktów" TVN.

Jak dodaje, brytyjskie władze chcą, by ludzie się rejestrowali. - 773 tysiące wniosków złożonych dotąd to naprawdę dużo. - Mamy nadzieję, że szybko zgłoszą się najbardziej opieszali. Idzie nieźle, ale są jeszcze tysiące uprawnionych do uzyskania statusu osoby osiedlonej - mówi Kevin Foster.

Co z Polakami po brexicie? Eksperci odpowiadają na pytania widzów

- Wielka Brytania dzisiaj będzie starała się zatrzymać tych ludzi, którzy są, bo oni nie mają...


- Teraz o wiele łatwiej to załatwić, niż będzie później. Mówimy jasno: to już najwyższy czas zabrać się za tę sprawę. Wszystkie wątpliwości można wyjaśnić w naszej infolinii, w internecie lub kontaktując się z jedną ze współpracujących z nami organizacji - dodaje Foster.

Blisko 800 tysięcy wniosków o prawo do legalnego pobytu na Wyspach w przyszłości to sporo, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że według oficjalnych statystyk Polaków w Wielkiej Brytanii jest około 900 tysięcy. Dane wskazują jednak jasno, że spora jest wciąż grupa tych, którzy o legalizację swojego pobytu na Wyspach nie zadbali. Czas ucieka.

Od lutego Zjednoczone Królestwo nie jest już członkiem Unii Europejskiej, a okres przejściowy kończy się 31 grudnia 2020 roku. Wnioski składać można co prawda do czerwca 2021 roku, ale - by móc się ubiegać o status osoby osiedlonej - trzeba przyjechać na Wyspy przed końcem 2020 roku i móc udokumentować legalność pobytu.

Zmiany, jakie będą zachodzić między Londynem a Brukselą, wciąż mogą być duże i dynamiczne. Biorąc pod uwagę trudny finisz negocjacji o wspólnej współpracy i długą listę niewiadomych, tę niewiadomą, która dotyczy pobytu na Wyspach, lepiej wyeliminować.

Autor: Maciej Woroch / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Antony Blinken został nowym sekretarzem stanu USA

  Antony Blinken został nowym sekretarzem stanu USA

  Antony Blinken to nowy sekretarz stanu w administracji Joe Bidena, czyli amerykański szef dyplomacji - jego nominacja została zatwierdzona przez Senat. Jest orędownikiem bliskiej współpracy Ameryki i Europy, przeciwnikiem wycofania amerykańskich wojsk z Niemiec i pasierbem ocalonego z Holokaustu Żyda pochodzącego z Białegostoku. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Zamierzamy bronić naszej inwestycji i pieniędzy płatników"

  "Zamierzamy bronić naszej inwestycji i pieniędzy płatników"

  Komisja Europejska chce by koncern AstraZeneca wywiązał się z umowy i poinformował, ile dawek jest sprzedawanych poza Unię Europejską. Firma tłumaczy, że ma problem w fabryce i że szczepionki będą w lutym i marcu. Nie podaje jednak ile preparatów będzie w stanie dostarczyć. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Jak przebiegają szczepienia w Europie? "Obraz daleki od stereotypu"

  Jak przebiegają szczepienia w Europie? "Obraz daleki od stereotypu"

  - Francja na samym początku kampanii szczepień rzeczywiście się pogubiła, lądowała na jednym z ostatnich miejsc w Europie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Moszyński, korespondent "Gazety Wyborczej" we Francji. - Teraz bardzo ostro poszła liczba szczepień w górę - zaznaczył. - W Niemczech, jeśli chodzi o politykę zdrowotną, walkę z pandemią, to pierwsze skrzypce grają landy, kraje związkowe - powiedział Bartosz Dudek, kierownik redakcji polskiej Deutsche Welle. - Obraz tego, co się w tej chwili dzieje, daleki jest od stereotypu świetnie zorganizowanego kraju - przyznał. - Włosi poczuli się ciężko obrażeni tym, że firmy, które obiecały im daną liczbę dawek, teraz mówią, że tych dawek nie dostarczą - powiedziała z kolei Maria Mikołajewska, reporterka TVN24.

  czytaj więcej »
 • "Jeśli chodzi o solidarność, na pewno ona się pogłębiła"

  "Jeśli chodzi o solidarność, na pewno ona się pogłębiła"

  Z powodu lockdownu pojawia się wiele problemów społecznych, medycznych i gospodarczych. Zarówno w Polsce jak i na całym świecie. - Teraz mamy przekonanie, że to może trwać długo, albo wręcz zostanie z nami na zawsze, tylko w takiej karłowatej, ograniczonej, kontrolowalnej formie - podkreślił - profesor Radosław Markowski, politolog z Uniwersytetu SWPS. Doświadczenie "radzenia sobie" będzie na pewno takim wzmacniającym doświadczaniem - stwierdziła doktor Joanna Heidtman, psycholożka i socjolożka. - Szczepienie poszczególnych grup nie spowoduje, że pandemia się wycofa na zasadzie włączenia czy wyłączenia światła - podkreślił doktor hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z WUM. - Jeśli chodzi o solidarność, na pewno ona się pogłębiła - ocenił doktor Leszek Mellibruda, psycholog społeczny z Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu.

  czytaj więcej »
 • Rękawiczki Berniego Sandersa hitem. Senator postanowił wykorzystać ich popularność

  Rękawiczki Berniego Sandersa hitem. Senator postanowił wykorzystać ich popularność

  Rękawiczki Berniego Sandersa to nie tylko hit internetu, ale też sprzedażowy strzał w dziesiątkę. Popularność rękawic, które senator założył na inaugurację Joe Bidena, może przysłużyć się w dobrej sprawie. Tysiące osób chcą je kupić od organizacji, która szyje i daje pracę bezrobotnym kobietom. W planach są kolejne akcje dobroczynne związane z wyjątkowym stylem stylem senatora. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Może podać leki, poprowadzić trening i przytulić. Robot Sophia już wkrótce trafi do sprzedaży

  Może podać leki, poprowadzić trening i przytulić. Robot Sophia już wkrótce trafi do sprzedaży

  Robot Sophia to, zdaniem producenta, idealny asystent i przyjaciel w czasie epidemii. Może podać leki, poprowadzić trening i przytulić. Nigdy nie śpi, nie męczy się i nie nudzi. Firma rusza z masową produkcją robotów. Sztuczna inteligencja ma pomóc osobom, które nie mają nikogo lub z powodu epidemii nie mogą się z nikim spotkać. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Putin traci swoją atrakcyjność w oczach narodu"

  "Putin traci swoją atrakcyjność w oczach narodu"

  W sobotę na wezwanie Nawalnego do demonstracji na ulice rosyjskich miast wyszło według Ośrodka Studiów Wschodnich od 110 do 160 tysięcy osób. - Widać wyraźnie, że władze w pewien sposób się przestraszyły - oceniła Agnieszka Legucka, annalistyczna do spraw Rosji z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Zdaniem Anny Łabuszewskiej z "Tygodnika Powszechnego" "Putin traci swoją atrakcyjność w oczach narodu". - W rosyjskim, białoruskim społeczeństwie do głosu dochodzi nowe pokolenie - dodał doktor Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

  czytaj więcej »
 • Masakra cywilów w Etiopii. Brutalną pacyfikację regionu zlecił laureat Nagrody Nobla

  Masakra cywilów w Etiopii. Brutalną pacyfikację regionu zlecił laureat Nagrody Nobla

  W połowie grudnia w miejscowości Aksum w prowincji Tigraj doszło do masakry ludności cywilnej, jak przekazali uciekający stamtąd uchodźcy. Etiopscy żołnierze mieli zabić około 750 cywili w pobliżu słynnego Kościoła Matki Bożej z Syjonu. Ta masakra to kolejny rozdział niezwykle brutalnego konfliktu o Tigraj - zbuntowaną prowincję położoną na północy Etiopii. Premierem Etiopii, który rozkazał spacyfikować zbuntowaną prowincję, jest laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2019 roku Abiy Ahmed Ali. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • W sobotę w Rosji mają się odbyć masowe demonstracje w obronie Nawalnego

  W sobotę w Rosji mają się odbyć masowe demonstracje w obronie Nawalnego

  Rosjanie zaplanowali falę protestów w obronie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, które w sobotę mają się odbyć w wielu miastach w Rosji. Władze próbują zastraszyć wszystkich, którzy chcieliby wyjść na ulice. Szykanowani są współpracownicy Nawalnego, który zaraz po powrocie do Rosji został zatrzymany na lotnisku i aresztowany. Wielu przywódców światowych domaga się jego zwolnienia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix