773 tysiące wniosków Polaków o pobyt na Wyspach. Brytyjski minister: najwyższy czas zabrać się za tę sprawę

773 tysięcy wniosków Polaków o pobyt na Wyspach. Brytyjski minister: najwyższy czas zabrać się za tę sprawę
773 tysięcy wniosków Polaków o pobyt na Wyspach. Brytyjski minister: najwyższy czas zabrać się za tę sprawę
Maciej Woroch | Fakty o Świecie TVN24 BiS
773 tysięcy wniosków Polaków o pobyt na Wyspach. Brytyjski minister: najwyższy czas zabrać się za tę sprawęMaciej Woroch | Fakty o Świecie TVN24 BiS

31 grudnia kończy się w Wielkiej Brytanii tak zwany okres przejściowy. To ważna data dla Polaków mieszkających na Wyspach. Żeby tam mieszkać legalnie, trzeba uzyskać status osoby osiedlonej. Wielu Polaków nie wypełniło specjalnych wniosków. Można to jeszcze zrobić. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

W brytyjskim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych podsumowano trzeci kwartał 2020 roku i z wyliczeń tych wynikła, że do końca września o status osoby osiedlonej, uprawniający do legalnego i bezproblemowego pobytu na Wyspach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie wystąpiło blisko 3 mln 700 tysięcy obywateli Unii Europejskiej, a wśród nich 773 840 Polaków. Polacy nie wypadają w tych danych najgorzej - przekonuje Kevin Foster, brytyjski minister ds. imigracji. - Spośród wszystkich narodowości najwięcej aplikacji wpłynęło od Polaków i spodziewamy się, jak przy wszystkich przełomowych datach, związanych z Brexitem do tej pory, że przed końcem okresu przejściowego znów zwiększy się liczba wniosków. Tak było w styczniu, gdy faktycznie wyszliśmy z Unii Europejskiej - mówi Foster w rozmowie z Maciejem Worochem, korespondentem "Faktów" TVN. Jak dodaje, brytyjskie władze chcą, by ludzie się rejestrowali. - 773 tysiące wniosków złożonych dotąd to naprawdę dużo. - Mamy nadzieję, że szybko zgłoszą się najbardziej opieszali. Idzie nieźle, ale są jeszcze tysiące uprawnionych do uzyskania statusu osoby osiedlonej - mówi Kevin Foster. - Teraz o wiele łatwiej to załatwić, niż będzie później. Mówimy jasno: to już najwyższy czas zabrać się za tę sprawę. Wszystkie wątpliwości można wyjaśnić w naszej infolinii, w internecie lub kontaktując się z jedną ze współpracujących z nami organizacji - dodaje Foster. Blisko 800 tysięcy wniosków o prawo do legalnego pobytu na Wyspach w przyszłości to sporo, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że według oficjalnych statystyk Polaków w Wielkiej Brytanii jest około 900 tysięcy. Dane wskazują jednak jasno, że spora jest wciąż grupa tych, którzy o legalizację swojego pobytu na Wyspach nie zadbali. Czas ucieka.

Od lutego Zjednoczone Królestwo nie jest już członkiem Unii Europejskiej, a okres przejściowy kończy się 31 grudnia 2020 roku. Wnioski składać można co prawda do czerwca 2021 roku, ale - by móc się ubiegać o status osoby osiedlonej - trzeba przyjechać na Wyspy przed końcem 2020 roku i móc udokumentować legalność pobytu. Zmiany, jakie będą zachodzić między Londynem a Brukselą, wciąż mogą być duże i dynamiczne. Biorąc pod uwagę trudny finisz negocjacji o wspólnej współpracy i długą listę niewiadomych, tę niewiadomą, która dotyczy pobytu na Wyspach, lepiej wyeliminować.

Autor: Maciej Woroch / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS