773 tysiące wniosków Polaków o pobyt na Wyspach. Brytyjski minister: najwyższy czas zabrać się za tę sprawę

773 tysięcy wniosków Polaków o pobyt na Wyspach. Brytyjski minister: najwyższy czas zabrać się za tę sprawę
773 tysięcy wniosków Polaków o pobyt na Wyspach. Brytyjski minister: najwyższy czas zabrać się za tę sprawę
Maciej Woroch | Fakty o Świecie TVN24 BiS
773 tysięcy wniosków Polaków o pobyt na Wyspach. Brytyjski minister: najwyższy czas zabrać się za tę sprawęMaciej Woroch | Fakty o Świecie TVN24 BiS

31 grudnia kończy się w Wielkiej Brytanii tak zwany okres przejściowy. To ważna data dla Polaków mieszkających na Wyspach. Żeby tam mieszkać legalnie, trzeba uzyskać status osoby osiedlonej. Wielu Polaków nie wypełniło specjalnych wniosków. Można to jeszcze zrobić. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

W brytyjskim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych podsumowano trzeci kwartał 2020 roku i z wyliczeń tych wynikła, że do końca września o status osoby osiedlonej, uprawniający do legalnego i bezproblemowego pobytu na Wyspach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie wystąpiło blisko 3 mln 700 tysięcy obywateli Unii Europejskiej, a wśród nich 773 840 Polaków. Polacy nie wypadają w tych danych najgorzej - przekonuje Kevin Foster, brytyjski minister ds. imigracji. - Spośród wszystkich narodowości najwięcej aplikacji wpłynęło od Polaków i spodziewamy się, jak przy wszystkich przełomowych datach, związanych z Brexitem do tej pory, że przed końcem okresu przejściowego znów zwiększy się liczba wniosków. Tak było w styczniu, gdy faktycznie wyszliśmy z Unii Europejskiej - mówi Foster w rozmowie z Maciejem Worochem, korespondentem "Faktów" TVN. Jak dodaje, brytyjskie władze chcą, by ludzie się rejestrowali. - 773 tysiące wniosków złożonych dotąd to naprawdę dużo. - Mamy nadzieję, że szybko zgłoszą się najbardziej opieszali. Idzie nieźle, ale są jeszcze tysiące uprawnionych do uzyskania statusu osoby osiedlonej - mówi Kevin Foster. - Teraz o wiele łatwiej to załatwić, niż będzie później. Mówimy jasno: to już najwyższy czas zabrać się za tę sprawę. Wszystkie wątpliwości można wyjaśnić w naszej infolinii, w internecie lub kontaktując się z jedną ze współpracujących z nami organizacji - dodaje Foster. Blisko 800 tysięcy wniosków o prawo do legalnego pobytu na Wyspach w przyszłości to sporo, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że według oficjalnych statystyk Polaków w Wielkiej Brytanii jest około 900 tysięcy. Dane wskazują jednak jasno, że spora jest wciąż grupa tych, którzy o legalizację swojego pobytu na Wyspach nie zadbali. Czas ucieka.

Od lutego Zjednoczone Królestwo nie jest już członkiem Unii Europejskiej, a okres przejściowy kończy się 31 grudnia 2020 roku. Wnioski składać można co prawda do czerwca 2021 roku, ale - by móc się ubiegać o status osoby osiedlonej - trzeba przyjechać na Wyspy przed końcem 2020 roku i móc udokumentować legalność pobytu. Zmiany, jakie będą zachodzić między Londynem a Brukselą, wciąż mogą być duże i dynamiczne. Biorąc pod uwagę trudny finisz negocjacji o wspólnej współpracy i długą listę niewiadomych, tę niewiadomą, która dotyczy pobytu na Wyspach, lepiej wyeliminować.

Autor: Maciej Woroch / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Śledztwo ma ustalić przyczyny pożaru budynku w miejscowości Pszów na Śląsku, w którym zginęło pięć osób. Dotarliśmy do nagrań z monitoringu, na których widać, jak błyskawicznie ogień ogarnia cały budynek.

Wyskakiwali z okien, by ratować życie. Pożar w Pszowie rozprzestrzeniał się błyskawicznie

Wyskakiwali z okien, by ratować życie. Pożar w Pszowie rozprzestrzeniał się błyskawicznie

Źródło:
Fakty TVN

Do tej pory wychwalał Białoruś w internetowych wpisach i filmikach. Były sędzia Tomasz Szmydt, znany z afery hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, wziął udział w prowokacji służb z rzekomym zatrzymaniem ciężarówki z materiałami wybuchowymi.

Prowokacja białoruskich służb. W roli głównej były sędzia Szmydt

Prowokacja białoruskich służb. W roli głównej były sędzia Szmydt

Źródło:
Fakty TVN

Wybory na Węgrzech dopiero za rok, ale opozycja już się mobilizuje. W weekend przez Budapeszt przetoczyły się antyrządowe manifestacje. Opozycyjna partia Tisza przekonuje, że zawróci Węgry z antyunijnej ścieżki i Budapeszt znów stanie się wiarygodnym, europejskim partnerem.

Do wyborów rok, ale opozycja już się mobilizuje. Mają szansę odsunąć Orbana

Do wyborów rok, ale opozycja już się mobilizuje. Mają szansę odsunąć Orbana

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Krzyś ma pięć lat i choruje na dystrofię mięśniową. Ratunkiem jest leczenie w Stanach Zjednoczonych, a to słono kosztuje. Na terapię w Bostonie trzeba zebrać 17 milionów złotych. W pomoc zaangażowała się Fundacja TVN - wszystkie środki wpłacone na konto fundacji z dopiskiem "dla Krzysia" zostaną przekazane na jego leczenie. Krzyś i rodzice biorą też sprawy w swoje ręce - w ramach kiermaszu wielkanocnego sami prowadzą zbiórkę.

Ma pięć lat i choruje na dystrofię mięśniową. Trwa zbiórka, by Krzyś mógł się cieszyć zdrowiem

Ma pięć lat i choruje na dystrofię mięśniową. Trwa zbiórka, by Krzyś mógł się cieszyć zdrowiem

- Z jednej strony zobaczyłem mocno sparaliżowanych faworytów, którzy - odniosłem takie wrażenie - przyszli na tę debatę przede wszystkim, żeby nie przegrać. A z drugiej strony zobaczyłem trójkę kandydatów, którzy wykorzystali szansę - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były prezydent Aleksander Kwaśniewski, komentując debatę w Końskich.

"Sparaliżowani faworyci", "znakomity odruch" i dwóch przegranych. Debata okiem Kwaśniewskiego

"Sparaliżowani faworyci", "znakomity odruch" i dwóch przegranych. Debata okiem Kwaśniewskiego

Źródło:
TVN24

Rosjanie celowo zabijają cywilów na Ukrainie po to, żeby psychicznie wykończyć ten naród - stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pisarska, odnosząc się do niedzielnego ataku na Sumy. Zaznaczyła przy tym, według wielu członków Kongresu USA polityka Białego Dom w stosunku do Rosji "jest mylną".

"Polityka, którą obecnie prowadzi Biały Dom, jest polityką mylną"

"Polityka, którą obecnie prowadzi Biały Dom, jest polityką mylną"

Źródło:
TVN24

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kto zapłaci za uzbrojenie Europy? Komisja Europejska ma plan, ale finansowanie jest jeszcze niepewne. Projekty na rzecz obronności może współfinansować Europejski Bank Inwestycyjny. W ubiegłym roku to EBI kredytował w Polsce inwestycje w satelity obserwacyjne. Teraz prowadzi rozmowy z rządem w sprawie kolejnych projektów w zakresie bezpieczeństwa i obronności w Polsce. O szczegółach w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS opowiedziała prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino.

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna celna podkopała zaufanie inwestorów, a decyzje Donalda Trumpa zachwiały nawet rynkiem obligacji. W czasach niepewności rośnie wartość złota. Cena za uncję złota przekroczyła 3200 dolarów.

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS