"Nikt nie wie, co się wydarzy. Błądzimy w ciemności. Politycy też"


Brexit może przynieść Brytyjczykom wiele kłopotów. Nie tylko tym, którzy mieszkają na Wyspach. Emeryci, którzy kupili domy w słonecznej Hiszpanii i żyją tam z emerytur wypłacanych przez rząd, są przerażeni perspektywą opuszczenia przez Wielką Brytanie Unii Europejskiej.

Oglądaj "Fakty o Świecie" TVN24 BiS o 20:20 w TVN24 BiS.

- Brexit to tutaj temat numer jeden. Nikt nie wie, co się wydarzy. Błądzimy w ciemności. Politycy zresztą też - mówi Barry Pemberton, 74-letni Anglik, który od 16 lat mieszka w Hiszpanii.

Brytyjscy emeryci, którzy od lat mieszkają w Hiszpanii, nawet przy pięknej, słonecznej pogodzie odczuwają pewien niepokój. Dzięki wysokim emeryturom mogli beztrosko korzystać z jesieni życia w Hiszpanii, ale ten spokój został zaburzony. Od miesięcy martwią się na przykład o opiekę zdrowotną, o to, czy nadal będą mogli korzystać z pomocy hiszpańskich lekarzy. Martwią się też o wartość brytyjskiego funta.

- Większość żyje tutaj z brytyjskiej emerytury. Martwimy się, czy po brexicie nadal będzie nam to wystarczać. Jak inflacja zacznie szaleć, to znacząco obniży się standard naszego życia - mówi Michael Jones, 70-latek mieszkający w Hiszpanii od 8 lat.

Brexit jest dla nich majaczącym na horyzoncie zagrożeniem. Powrotu na Wyspy już sobie nie wyobrażają.

- Nie ma mowy, żebym wróciła do kraju! Rozejrzyjcie się dookoła. Mam tu swoje kręgle i przyjaciół. Kilka razy w tygodniu chodzę na lekcje tańca. Niby czemu miałabym wracać? Żeby siedzieć w domu i oglądać telewizję jak stara baba? Nie ma mowy - mówi Diane Needham, 72-latka mieszkająca w Hiszpanii od 18 lat.

Niepewna przyszłość

I w Hiszpanii, i w ojczyźnie Brytyjczycy zadają sobie podobne pytania - o to, co stanie się z ich gospodarką, z walutą, o to, kto będzie wykonywać najgorzej płatne prace. W obawie przed drastyczną zmianą cen supermarkety już zaczęły gromadzić w swoich magazynach dodatkowy towar. Składają nadplanowe zamówienia, importują - na zapas - więcej unijnych produktów.

- Od ostatniej jesieni otrzymujemy coraz więcej zapytań dotyczących krótkookresowego magazynowania. To oczywiście ma związek z brexitem. Zgłaszają się do nas nawet bardzo duże międzynarodowe firmy, które szukają dodatkowej przestrzeni dla swoich produktów - mówi Charlie Pool, kierownik magazynu.

Jednak nie wszystko da się wcześniej zmagazynować. Połowa towaru w brytyjskich sklepach spożywczych to świeże warzywa i owoce.

- A co, jeśli ceny żywności pójdą w górę? W ogóle wszystkie ceny pójdą w górę i nie wiem, czy rodzina taka jak moja będzie w stanie zapewnić sobie godne życie. Przecież tu chodzi o nasze dzieci - mówi prowadząca mały biznes Rhiannon Eling.

Pytania, na które wciąż nie mamy odpowiedzi, można mnożyć. Jedno z najważniejszych brzmi: jak i czy właśnie tak Brytyjczycy wyobrażali sobie brexit.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS