Fakty o Świecie

Przeszczepiono jej macicę od zmarłej dawczyni, urodziła córeczkę. Pierwszy taki przypadek w historii

Potencjalny przełom w medycynie i nadzieja dla kobiet na całym świecie. W Brazylii urodziło się pierwsze na świecie dziecko, którego matką jest kobieta po transplantacji macicy od zmarłej dawczyni. Dziewczynka urodziła się całkowicie zdrowa. Przyszła na świat w ubiegłym roku, ale informacja na jej temat pojawiła się dopiero teraz. To kolejny ważny krok w leczeniu bezpłodności.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

Zdrowa dziewczynka w chwili porodu ważyła dwa i pół kilograma. To spełnienie marzeń kobiety, która urodziła się bez macicy. Teraz też jest mamą. 32-latka chce pozostać anonimowa.

To pierwszy taki przypadek na świecie - kobieta urodziła dziecko po przeszczepie macicy od nieżyjącej dawczyni, matki trójki dzieci, która zmarła na skutek wylewu.

Transplantacja trwała dziesięć i pół godziny. Przeprowadzili ją lekarze z Sao Paulo w 2016 roku. Dziś mówią o sukcesie, a informuje o tym magazyn "Lancet".

- Jest to jeden z tych organów, które wymagają wielkiej ostrożności z powodu jego wrażliwości naczyniowej, jak i skomplikowanej budowy - tłumaczy specjalista Mauricio Chehin.

"Szczepionka działa". Australia niemal rozprawiła się z rakiem szyjki macicy

Rak szyjki macicy już wcale nie taki groźny - przynajmniej w Australii. Wszystko dzięki szczepionce. I regularne badania dorosłych kobiet, i szczepienia nastolatek przeciwko wirusowi HPV zadziały tak, że w statystykach rak znika.

Macica usunięta po narodzinach

Przed przeszczepem macicy pacjentkę poddano procedurze in vitro. Pobrano kilka komórek jajowych, które zapłodniono i zamrożono. Po siedmiu miesiącach od operacji wszczepiono kobiecie zarodek. Dziesięć dni później okazało się, że kobieta jest w ciąży.

- To jest też skomplikowane przygotowanie internistyczno-immunologiczne, ponieważ osoba, która dostaje narząd musi być zabezpieczona przed jego odrzuceniem - tłumaczy dr Tomasz Rokicki, ginekolog położnik. - Jest to olbrzymi koszt - dodaje.

Ciąża przebiegła bez komplikacji. Dziecko przyszło na świat przez cesarskie cięcie, a po porodzie macicę usunięto, by nie doszło do komplikacji.

Macica to organ bardzo ukrwiony, a w czasie ciąży zwiększa się wielokrotnie. Przeszczep macicy jest niezwykle skomplikowaną operacją. Transplantacje macic od zmarłych już się zdarzały, ale do tej pory nie kończyły się narodzinami dziecka.

Jedna nosiła, druga urodziła. Cudowne dziecko dwóch matek

Stetson jest synem dwóch matek - po zapłodnieniu zarodek znajdował się w ciele jednej kobiety, by po pięciu dniach zostać przetransportowany do drugiej. Dziecko jest zdrowie, choć zastosowana metoda jest niezwykle rzadko stosowana.

Największa nagroda

Dotychczas na świecie przeprowadzono 39 transplantacji macicy od żywych dawczyń. Dzięki temu urodziło się jedenaścioro dzieci. Pierwsze przyszło na świat w Szwecji w 2014 roku. 36-latka urodziła chłopca. Macicę podarowała jej 61-letnia znajoma.

- Rok po przeszczepie wszczepiamy zarodek i czekamy na rozwijającą się ciążę. Największą nagrodą, jaka może nas spotkać po tych latach badań, to widok narodzin zdrowego dziecka i radość naszej pacjentki - mówi dr Mats Brannstrom z Uniwersytetu w Goteborgu.

Ojciec chłopca ze Szwecji przyznał, że cała rodzina przeszła długą drogę, ale teraz malec niczym nie różni się od innych dzieci. Może tylko tym, że będzie mieć do opowiadania niesamowitą historię swoich narodzin.

Brazylijska dziewczynka, o której mówi teraz cały świat, rozwija się prawidłowo, przybiera na wadze i w przyszłym tygodniu skończy rok.

Mama piła w ciąży, Piotruś ma uszkodzony mózg. Takich dzieci w Polsce rodzą się tysiące

Kilka tysięcy dzieci w Polsce rodzi się każdego roku z płodowym zespołem alkoholowym. Cierpią, bo ich mama piła, a przez to one też. Jednym z takich dzieci jest 7-letni Piotrek, który wychowuje się w rodzinie adopcyjnej. - Jest mi smutno, że mój...

Wielka szansa

Do tej pory rekomendowano pacjentkom przeszczepy od osób spokrewnionych, najczęściej to matki oddawały córkom swoje organy.

- Możliwość przeszczepów od zmarłych dawczyń oznacza, że znacznie więcej osób będzie mogło z tego korzystać, a w Polsce jest kilka tysięcy kobiet, które na to czekają - ocenia prof. Jan Hartman z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W Polsce aktualna ustawa transplantacyjna nie reguluje spraw związanych z przeszczepianiem narządów rozrodczych.

Autor: Anna Czerwińska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Negocjacje przedłużone. Katowice mogą stać się symbolem impasu

  Negocjacje przedłużone. Katowice mogą stać się symbolem impasu

  Końcowych ustaleń szczytu brak. Jest za to zachwyt Andrzeja Dudy z przebiegu imprezy, antynagroda dla Polski jako organizatora konferencji klimatycznej i wielki gniew najmniejszych państw. Wśród nich byłego prezydenta Malediwów, który stoi na czele delegacji. Jeśli świat nie zadba o klimat, to Malediwy jeszcze w tym wieku mogą zniknąć z powierzchni Ziemi. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Nie jesteśmy otwarci na negocjacje". May bez nowych gwarancji po szczycie

  "Nie jesteśmy otwarci na negocjacje". May bez nowych gwarancji po szczycie

  Znowu się spotkali i było jak zwykle, ale z tą różnicą, że tym razem chyba się pokłócili, a dziennikarze to nagrali - tak w skrócie można streścić zakończony właśnie szczyt unijnych liderów w Brukseli. Przynajmniej jeśli chodzi o brexit. Brytyjska premier May chciała nowych gwarancji dotyczących umowy w sprawie wyjścia Londynu z Unii Europejskiej. Druga strona odpowiada krotko - nie ma mowy o nowych negocjacjach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Ona naprawdę powinna odejść". Theresa May krytykowana po szczycie

  "Ona naprawdę powinna odejść". Theresa May krytykowana po szczycie

  "Upokorzona", "Europa jest głucha na jej słowa", "ona naprawdę powinna odejść" - brytyjska prasa i komentatorzy są bezlitośni w ocenie najnowszych działań Theresy May, która w Brukseli próbowała zdobyć nowe gwarancje związane z brexitem. Nawet wśród krytyków słychać coś na kształt współczucia, bo z tej sytuacji nie ma dobrego wyjścia, a czas ucieka. Materiał "Faktów o Świecie" TVn24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Butina przyznała się do spisku przeciwko USA. "Każdy mógł się załamać"

  Butina przyznała się do spisku przeciwko USA. "Każdy mógł się załamać"

  Uległa presji, której nikt by nie podołał, to ofiara informacyjnej wojny - tak Rosjanie interpretują piątkowe wieści ze Stanów Zjednoczonych po tym, jak na ugodę z amerykańskim prokuratorem zdecydowała się Maria Butina. Młoda Rosjanka, która długo twierdziła, że jest niewinna, przyznała się do spisku przeciwko Stanom Zjednoczonym pod kierownictwem przedstawiciela rosyjskich władz. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Zgwałcił ją ojczym, urodziła w toalecie. Jest oskarżona o próbę zabójstwa dziecka

  Zgwałcił ją ojczym, urodziła w toalecie. Jest oskarżona o próbę zabójstwa dziecka

  Została zgwałcona przez ojczyma i zaszła w ciążę. Nawet nie zdawała sobie z niej sprawy. W końcu urodziła w toalecie. Przerażona, zakrwawiona i nieświadoma co się dzieje. W oczach władz to była próba ukrycia ciąży i zabicia dziecka. Teraz Imelda może trafić do więzienia na 20 lat. Jest bowiem obywatelką Salwadoru, który ma jedne z najsurowszych przepisów na świecie. Proces ma się zacząć w poniedziałek.

  czytaj więcej »
 • "Kto wie, jak rozwinie się turystyka kosmiczna"

  "Kto wie, jak rozwinie się turystyka kosmiczna"

  - Największym wyzwaniem było zaprojektowanie statku w ten sposób, żeby było odpowiednio ekonomicznie, żeby to się po prostu opłacało - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Kamil Deresz, astronom. - Tutaj wielki postęp nastąpił w produkcji materiałów kompozytowych - dodał. Razem z drugim gościem programu - astronomem Jerzym Rafalskim - rozmawiali o perspektywach podboju kosmosu.

  czytaj więcej »
 • Francuzi nie przestają szukać sprawcy strzelaniny w Strasburgu. Ogromna akcja policji

  Francuzi nie przestają szukać sprawcy strzelaniny w Strasburgu. Ogromna akcja policji

  W strasburskiej dzielnicy Neudorf trwała w czwartek duża operacja policyjna, w której udział wzięły tysiące policjantów i funkcjonariuszy służb specjalnych. To tam we wtorek urwał się ślad za zamachowcem, który dokonał ataku w pobliżu jarmarku bożonarodzeniowego. Sprawca strzelaniny, w której zginęły trzy osoby, a kilkanaście zostało rannych, 29-letni Cherif Chekatt, zniknął bez śladu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Masowe protesty w Budapeszcie. Były zatrzymania i gaz łzawiący

  Masowe protesty w Budapeszcie. Były zatrzymania i gaz łzawiący

  34 osoby zostały zatrzymane przez policję podczas środowej demonstracji opozycyjnej w Budapeszcie. Na ulice węgierskiej stolicy wyszli przeciwnicy przyjętej w środę przez parlament nowelizacji kodeksu pracy, zwiększającej górny limit nadliczbowych godzin pracy, nazywanej przez opozycję "ustawą niewolniczą". Na placu przed parlamentem doszło do przepychanek z policją, która użyła gazu łzawiącego. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • 30-letnia Rosjanka Maria Butina przyznała się do spisku przeciwko USA

  30-letnia Rosjanka Maria Butina przyznała się do spisku przeciwko USA

  Maria Butina, rosyjska obywatelka oskarżona o szpiegostwo na rzecz Kremla, w czwartek w sądzie federalnym w Waszyngtonie przyznała się do jednego z punktów oskarżenia, dotyczącego udziału w spisku przeciwko USA. 30-letnią Rosjankę aresztowano w lipcu w Waszyngtonie pod zarzutem działalności agenturalnej na rzecz Rosji poprzez nawiązywanie kontaktów z obywatelami USA i infiltrowanie ugrupowań politycznych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Wielki ślub w Indiach. Małżeństwo połączyło dwie bajecznie bogate rodziny

  Wielki ślub w Indiach. Małżeństwo połączyło dwie bajecznie bogate rodziny

  Córka najbogatszego mieszkańca Indii wzięła w środę w Mumbaju ślub podczas wielkiej tradycyjnej ceremonii. Na weselu 27-letniej Ishy Ambani pojawiły się nie tylko gwiazdy bollywoodzkiego kina, ale też politycy, w tym byli sekretarze stanu USA Hillary Clinton i John Kerry. Wielkie wesele połączyło dwie najbardziej wpływowe rodziny w Indiach. 27-letnia Isha Ambani jest córką przedsiębiorcy Mukesha Ambaniego, szefa konglomeratu Reliance, którego majątek magazyn "Forbes" szacuje na 43 miliardy dolarów. Jej wybrankiem został 33-letni Anand Piramal, spadkobierca przedsiębiorstw z sektora farmaceutycznego oraz rynku nieruchomości. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Niezwykła historia zaginięcia i odnalezienia się pewnego pierścionka

  Niezwykła historia zaginięcia i odnalezienia się pewnego pierścionka

  To była ta noc i ten moment, którego John Drennan i jego narzeczona z Anglii nigdy nie zapomną. John oświadczył się swojej ukochanej w Nowym Jorku, ale pierścionek zaręczynowy na dłoni jego wybranki błyszczał zaledwie przez kilka godzin. Podczas romantycznej przechadzki pierścionek ześlizgnął się z palca kobiety i przepadł w czeluściach nowojorskiej kanalizacji. To jednak nie koniec historii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix