Fakty o Świecie

Przeszczepiono jej macicę od zmarłej dawczyni, urodziła córeczkę. Pierwszy taki przypadek w historii

Potencjalny przełom w medycynie i nadzieja dla kobiet na całym świecie. W Brazylii urodziło się pierwsze na świecie dziecko, którego matką jest kobieta po transplantacji macicy od zmarłej dawczyni. Dziewczynka urodziła się całkowicie zdrowa. Przyszła na świat w ubiegłym roku, ale informacja na jej temat pojawiła się dopiero teraz. To kolejny ważny krok w leczeniu bezpłodności.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

Zdrowa dziewczynka w chwili porodu ważyła dwa i pół kilograma. To spełnienie marzeń kobiety, która urodziła się bez macicy. Teraz też jest mamą. 32-latka chce pozostać anonimowa.

To pierwszy taki przypadek na świecie - kobieta urodziła dziecko po przeszczepie macicy od nieżyjącej dawczyni, matki trójki dzieci, która zmarła na skutek wylewu.

Transplantacja trwała dziesięć i pół godziny. Przeprowadzili ją lekarze z Sao Paulo w 2016 roku. Dziś mówią o sukcesie, a informuje o tym magazyn "Lancet".

- Jest to jeden z tych organów, które wymagają wielkiej ostrożności z powodu jego wrażliwości naczyniowej, jak i skomplikowanej budowy - tłumaczy specjalista Mauricio Chehin.

"Szczepionka działa". Australia niemal rozprawiła się z rakiem szyjki macicy

Rak szyjki macicy już wcale nie taki groźny - przynajmniej w Australii. Wszystko dzięki szczepionce. I regularne badania dorosłych kobiet, i szczepienia nastolatek przeciwko wirusowi HPV zadziały tak, że w statystykach rak znika.

Macica usunięta po narodzinach

Przed przeszczepem macicy pacjentkę poddano procedurze in vitro. Pobrano kilka komórek jajowych, które zapłodniono i zamrożono. Po siedmiu miesiącach od operacji wszczepiono kobiecie zarodek. Dziesięć dni później okazało się, że kobieta jest w ciąży.

- To jest też skomplikowane przygotowanie internistyczno-immunologiczne, ponieważ osoba, która dostaje narząd musi być zabezpieczona przed jego odrzuceniem - tłumaczy dr Tomasz Rokicki, ginekolog położnik. - Jest to olbrzymi koszt - dodaje.

Ciąża przebiegła bez komplikacji. Dziecko przyszło na świat przez cesarskie cięcie, a po porodzie macicę usunięto, by nie doszło do komplikacji.

Macica to organ bardzo ukrwiony, a w czasie ciąży zwiększa się wielokrotnie. Przeszczep macicy jest niezwykle skomplikowaną operacją. Transplantacje macic od zmarłych już się zdarzały, ale do tej pory nie kończyły się narodzinami dziecka.

Jedna nosiła, druga urodziła. Cudowne dziecko dwóch matek

Stetson jest synem dwóch matek - po zapłodnieniu zarodek znajdował się w ciele jednej kobiety, by po pięciu dniach zostać przetransportowany do drugiej. Dziecko jest zdrowie, choć zastosowana metoda jest niezwykle rzadko stosowana.

Największa nagroda

Dotychczas na świecie przeprowadzono 39 transplantacji macicy od żywych dawczyń. Dzięki temu urodziło się jedenaścioro dzieci. Pierwsze przyszło na świat w Szwecji w 2014 roku. 36-latka urodziła chłopca. Macicę podarowała jej 61-letnia znajoma.

- Rok po przeszczepie wszczepiamy zarodek i czekamy na rozwijającą się ciążę. Największą nagrodą, jaka może nas spotkać po tych latach badań, to widok narodzin zdrowego dziecka i radość naszej pacjentki - mówi dr Mats Brannstrom z Uniwersytetu w Goteborgu.

Ojciec chłopca ze Szwecji przyznał, że cała rodzina przeszła długą drogę, ale teraz malec niczym nie różni się od innych dzieci. Może tylko tym, że będzie mieć do opowiadania niesamowitą historię swoich narodzin.

Brazylijska dziewczynka, o której mówi teraz cały świat, rozwija się prawidłowo, przybiera na wadze i w przyszłym tygodniu skończy rok.

Mama piła w ciąży, Piotruś ma uszkodzony mózg. Takich dzieci w Polsce rodzą się tysiące

Kilka tysięcy dzieci w Polsce rodzi się każdego roku z płodowym zespołem alkoholowym. Cierpią, bo ich mama piła, a przez to one też. Jednym z takich dzieci jest 7-letni Piotrek, który wychowuje się w rodzinie adopcyjnej. - Jest mi smutno, że mój...

Wielka szansa

Do tej pory rekomendowano pacjentkom przeszczepy od osób spokrewnionych, najczęściej to matki oddawały córkom swoje organy.

- Możliwość przeszczepów od zmarłych dawczyń oznacza, że znacznie więcej osób będzie mogło z tego korzystać, a w Polsce jest kilka tysięcy kobiet, które na to czekają - ocenia prof. Jan Hartman z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W Polsce aktualna ustawa transplantacyjna nie reguluje spraw związanych z przeszczepianiem narządów rozrodczych.

Autor: Anna Czerwińska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Zawieszenie broni w północnej Syrii. Trump: chcę podziękować Erdoganowi

  Zawieszenie broni w północnej Syrii. Trump: chcę podziękować Erdoganowi

  Po rozmowach wiceprezydenta USA Mike'a Penca z prezydentem Erdoganem uzgodniono zawieszenie broni w północnej Syrii. Jest jednak jeden warunek. Kurdowie muszą wycofać się na 30 kilometrów na południe od granicy turecko-syryjskiej i nie mają już tam prawa wrócić. Oznacza to, że Turcja osiągnęła wszystkie swoje cele, a efekty inwazji zostały usankcjonowane. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Regularna bitwa na ulicach Culiacan. Policja musiała wypuścić syna "El Chapo"

  Regularna bitwa na ulicach Culiacan. Policja musiała wypuścić syna "El Chapo"

  Zaczęło się od tego, że najsłynniejszy gangster w Meksyku znany jako "El Chapo" został schwytany, wydany Amerykanom i tam usłyszał wyrok dożywocia. Władze w kartelu Sinaloa przejęli po nim jego synowie. Gdy 30 funkcjonariuszy odkryło kryjówkę jednego z nich i próbowano go aresztować, pojawiły się jeszcze większe siły kartelu i na ulicach miasta zaczęła się regularna bitwa. W końcu gangsterzy wygrali i odbili swojego szefa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Rodzina więziona latami na farmie. Na jaw wychodzą nowe informacje

  Rodzina więziona latami na farmie. Na jaw wychodzą nowe informacje

  Ciąg dalszy tajemniczej historii z Holandii, gdzie odnaleziono rodzinę żyjącą od dziewięciu lat w całkowitej izolacji. Na jaw wychodzą kolejne informacje. Zatrzymany został nie tylko najemca gospodarstwa, ale również ojciec więzionej rodziny, który - jak piszą holenderskie media - miał problemy psychiczne. Pojawiły się też doniesienia, że obaj mężczyźni byli członkami sekty. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Negocjacje przed nami są długie i ciężkie"

  "Negocjacje przed nami są długie i ciężkie"

  Drugi dzień szczytu europejskich przywódców w Brukseli, i dyskusja o wielkich pieniądzach do podziału. Budżet trzeba wynegocjować, ale negocjacje mogą być trudne, jeżeli w rozmowie padają pytania o praworządność. Do decyzji jeszcze długa droga, ale już na początku warto wiedzieć, co w tej dyskusji może czekać Polskę. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "To żywa istota, która jest częścią tajemnic świata natury"

  "To żywa istota, która jest częścią tajemnic świata natury"

  Można go spotkać w europejskich lasach choć nie jest ani grzybem, ani zwierzęciem. Jest czymś pomiędzy. Ma 720 płci i porusza się z prędkością czterech centymetrów na godzinę. Chodzi Blob, czyli śluzowiec, na którego widok nawet naukowcy nie mogą wyjść w podziwu. Będzie można go zobaczyć w sobotę w paryskim zoo. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Przywódcy separatystów wiedzieli, że łamią prawo"

  "Przywódcy separatystów wiedzieli, że łamią prawo"

  - Przywódcy separatystów wiedzieli, że łamią prawo przez cały czas - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Maciej Stasiński z "Gazety Wyborczej". - Wszystko to było bezprawne - dodał. W taki sposób odniósł się do wyroku skazującego na długoletnie więzienie dziewięciu przywódców katalońskich separatystów. - 13 lat więzienia to strasznie dużo, ale taki wyrok był spodziewany - dodał drugi gość programu Alex Clos Soler, analityk danych i katalończyk mieszkający w Polsce.

  czytaj więcej »
 • Nowa umowa z Unią. Brytyjska opozycja: będzie odrzucona

  Nowa umowa z Unią. Brytyjska opozycja: będzie odrzucona

  Jedną z najważniejszych informacji w czwartek była ta o zawarciu porozumienia pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską w sprawie brexitu. Jako pierwszy ogłosił to Boris Johnson. I to premier Wielkiej Brytanii ma teraz przed sobą najtrudniejsze zadanie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Zamieszki w Katalonii. "Przemoc nie wygra z jednością"

  Zamieszki w Katalonii. "Przemoc nie wygra z jednością"

  Dwa lata temu władze Katalonii ogłosiły niepodległość. Madryt uznał jednak, że stało się to z pogwałceniem hiszpańskiej konstytucji i rozwiązał lokalny parlament. W poniedziałek zapadły wyroki wieloletniego więzienia dla katalońskich polityków, którzy byli najbardziej zaangażowani w ruch niepodległościowy. Na ulice wyszły setki tysięcy ludzi, a obecny premier Katalonii zapowiada powrót do niepodległościowego referendum. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Zbliża się wielka operacja, która znowu zadziwi świat"

  "Zbliża się wielka operacja, która znowu zadziwi świat"

  Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un konno wjeżdżał na górę Pektu-san, która przez propagandę Pjongjangu nazywana jest "świętą górą rewolucji". Według oficjalnej biografii - urodził się tam poprzedni dyktator Korei Północnej Kim Dzong Il. Konną przejażdżkę Kima państwowe media określają jako "wielkie, doniosłej wagi wydarzenie w historii rewolucji koreańskiej". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Kolos przepłynął przez Kanał Koryncki

  Kolos przepłynął przez Kanał Koryncki

  To jedne z najbardziej spektakularnych zdjęć ostatnich miesięcy. Przez Kanał Koryncki przepłynął największy ze statków, które dotychczas żeglowały na tej trasie. Do pokonania miał ponad sześć kilometrów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Brytyjczycy mają dość rozwodu z Unią. Gigant uruchamia kanał "wolny od brexitu"

  Brytyjczycy mają dość rozwodu z Unią. Gigant uruchamia kanał "wolny od brexitu"

  Po trzech latach i na mniej niż dwa tygodnie przed formalnie obowiązującą datą brexitu nie jest przesądzone, czy i kiedy do niego dojdzie. Część Brytyjczyków jest przerażona wizją wyjścia z Unii Europejskiej, część się na to cieszy, ale niemal wszyscy są już tym bardzo zmęczeni i po prostu nie chcą o tym słyszeć. Doszło do tego, że stacja Sky News zdecydowała się uruchomić specjalny kanał informacyjny, w którym o brexicie w ogóle mowy nie będzie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Nowak: to porozumienie forsuje jeszcze twardszy brexit niż umowa May

  Nowak: to porozumienie forsuje jeszcze twardszy brexit niż umowa May

  To porozumienie forsuje jeszcze twardszy brexit. Ono jeszcze bardziej oddala Wielką Brytanie od Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Bartłomiej Nowak z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Zdaniem drugiego gościa - Macieja Czajkowskiego, byłego dziennikarza BBC News - porozumienie zawarte w czwartek w Brukseli nie przejdzie głosowania w Izbie Gmin - My możemy ekscytować się cała umową, a być może ta umowa nie zostanie przegłosowana - podkreślił

  czytaj więcej »
tvnpix