Fakty o Świecie

Bono w Brukseli. Spotkał się z Tuskiem i Tajanim

- Choć ludzie w Europie obawiają się niekontrolowanej migracji z południa, Afryka jest szansą dla Europy, która się starzeje. Potrzebne jest europejsko-afrykańskie partnerstwo - podkreślał w środę w Brukseli lider zespołu U2 Bono, który spotkał się z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Antonio Tajanim i szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.

Autor: Maciej Sokołowski / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe informacje

 • "Bardziej prawdopodobne, że UE się rozwiąże, niż że Polska z niej wystąpi"

  "Bardziej prawdopodobne, że UE się rozwiąże, niż że Polska z niej wystąpi"

  - Obie strony opowiadają banialuki - ocenił komentator "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jan Rokita, opisując politykę rządu i opozycji. Jego zdaniem opozycja uprawia propagandę twierdzeniami, że działania PiS wyprowadzają Polskę z UE. - One są obliczone na to, by u jakiejś części polskich wyborców wytworzyć przekonanie, że PiS jest niebezpieczny dla polskich interesów narodowych - tłumaczył. - Bardziej prawdopodobne, że Unia Europejska się rozwiąże, niż że Polska z niej wystąpi - stwierdził, dodając, że "obie strony opowiadają głupoty by wywołać wrażenie, że druga strona jest niebezpieczna". Mówił też, że jeśli "zostałaby uznana niezgodność przepisów UE z konstytucją to dla TSUE nie ma problemu". - TSUE orzeka wedle prawa UE - zaznaczył.

  czytaj więcej »
 • Morderstwo dziennikarza. Tureccy śledczy ujawniają przerażające szczegóły

  Morderstwo dziennikarza. Tureccy śledczy ujawniają przerażające szczegóły

  Dziennikarz "The Washington Post" miał zostać w saudyjskim konsulacie w Stambule brutalnie okaleczony i zamordowany. Wiemy to dzięki tureckim śledczym, którzy w rozmowie z "The New York Times" opisują ze szczegółami, co wydarzyło się po tym, jak drzwi konsulatu przekroczył Dżamal Chaszodżdżi. Na miejscu czekał na niego szwadron śmierci. Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo wrócił już ze specjalnej misji w Arabii Saudyjskiej i Turcji, i twierdzi, że Saudyjczycy potrzebują jeszcze kilku dni, by wyjaśnić co tak naprawdę się stało. Tymczasem przedstawiciele kolejnych krajów odwołują udział w "Davos na pustyni" - ogromnym forum ekonomicznym, które już za kilka dni rozpocznie się w Rijadzie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Rosjanie budują nowe bunkry w Obwodzie Kaliningradzkim

  Rosjanie budują nowe bunkry w Obwodzie Kaliningradzkim

  Rosja modernizuje instalacje wojskowe w Kaliningradzie. Do takich informacji dotarła CNN. W otoczeniu starszych obiektów w pobliżu Primorska - drugiego co do wielkości rosyjskiego portu nad Morzem Bałtyckim - powstało aż 40 nowych bunkrów. Jakub Loska Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Żądania ambasady Ekwadoru wobec Assange'a. Ma dbać o łazienkę i higienę kota

  Żądania ambasady Ekwadoru wobec Assange'a. Ma dbać o łazienkę i higienę kota

  Julian Assange dostał ultimatum od ambasady Ekwadoru w Londynie - ma sprzątać po swoim kocie, ale zwierzę zostanie mu odebrane. Założyciel Wikileaks ukrywa się tam od 2012 roku. Niedawno został zobowiązany do przestrzegania pewnych reguł. Kierownictwo placówki dyplomatycznej oczekuje między innymi, że będzie sprzątał własną łazienkę. Assange został również zobowiązany do troski o "dobrostan, jedzenie i higienę" swojego kota. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Robot patroluje ulice Nowego Jorku. Są wątpliwości - co jeszcze rejestruje?

  Robot patroluje ulice Nowego Jorku. Są wątpliwości - co jeszcze rejestruje?

  Służbę pełni 24 godziny na dobę, nie pobiera pensji i jest zawsze dyspozycyjny. Porządku miejskiego w Queens - największej dzielnicy Nowego Jorku - pilnuje robot. Rosie służbę pełni od wakacji. Robot ma zapewne ogromne możliwości i chyba nie wszystkie oficjalnie ujawniono. Pięć kamer, w jakie te maszyny wyposażono, rejestruje zapewne o wiele więcej niż tylko tablice rejestracyjne przejeżdżających obok samochodów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Zabił moich uczniów i pracowników". Atak w krymskiej szkole

  "Zabił moich uczniów i pracowników". Atak w krymskiej szkole

  Co najmniej 19 osób zginęło, a 52 zostały ranne w środę w przyzakładowym technikum w Kerczu na Krymie. Napastnik to - zdaniem lokalnych władz - 18-letni uczeń Władisław Roslakow. Najpierw zdetonował potężny ładunek w szkolnej stołówce, potem strzelał do swoich kolegów z karabinu. W szkole znaleziono jeszcze jeden ładunek, który na szczęście nie eksplodował. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "To byłaby katastrofa". Irlandczycy boją się powrotu granicy

  "To byłaby katastrofa". Irlandczycy boją się powrotu granicy

  Irlandia Północna podobnie jak reszta Zjednoczonego Królestwa opuści Unię Europejską, mimo że większość jej mieszkańców głosowała przeciwko brexitowi. W UE pozostanie Irlandia co oznacza, że przez wyspę będzie przebiegać zewnętrzna granica wspólnoty. Dlatego dla mieszkańców tak zwany twardy brexit byłby koszmarem. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Marihuana legalna w Kanadzie. Rynek jest wart miliardy

  Marihuana legalna w Kanadzie. Rynek jest wart miliardy

  Nawet 7 miliardów dolarów może być wart rynek marihuany w Kanadzie. Można już ją kupić i - pod pewnymi warunkami - hodować na własny użytek legalnie. Jak twierdzi premier Justin Trudeau, ma to zlikwidować nielegalny obrót i pomóc w walce z przestępczością. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Jej syn uciekł z kraju, ona zaczęła walkę. "Przebyłam długą i ciężką drogę"

  Jej syn uciekł z kraju, ona zaczęła walkę. "Przebyłam długą i ciężką drogę"

  Niezwykła historia walki o równouprawnienie osób homoseksualnych. Olena Globa ma dziś 54 lata i jest jedną z najbardziej znanych na Ukrainie działaczek na rzecz praw osób LGBT. Jej syn dwa lata temu wyjechał do Stanów Zjednoczonych, bo jako osoba homoseksualna zaczął się bać o swoje życie. Za wschodnią granicą Polski osoby homoseksualne spotykają się nie tylko z dyskryminacją, ale często są ofiarami brutalnych ataków. Brak akceptacji nawet ze strony rodziny sprawia, że często decydują się na ucieczkę z kraju. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Migalski: Ziobro jest podejrzewany w sprawie taśm. Wniosek do TK to ucieczka do przodu

  Migalski: Ziobro jest podejrzewany w sprawie taśm. Wniosek do TK to ucieczka do przodu

  - Przekaz obozu rządowego pierwszy raz od zwycięskich wyborów się załamał - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS politolog i były wiceszef MSZ Paweł Kowal, komentując środowy wniosek Zbigniewa Ziobry do Trybunału Konstytucyjnego. - Zbigniew Ziobro ucieka do przodu - stwierdził drugi gość programu, politolog Marek Migalski. - Na nim prawdopodobnie ciąży miecz prezesa Kaczyńskiego i premiera Morawieckiego, bo oni mniemają, że to on stoi za sprawą taśm i kompromitacji premiera Morawieckiego - tłumaczył Migalski.

  czytaj więcej »
 • "Cztery kilogramy jedzenia i prawie 200 złotych miesięcznie każdy z nas wyrzuca"

  "Cztery kilogramy jedzenia i prawie 200 złotych miesięcznie każdy z nas wyrzuca"

  Cztery kilogramy miesięcznie każdy z nas wyrzuca jedzenia i prawie 200 złotych - stwierdziła Sylwia Walendowska Majcher, autorka "Gotuję, nie marnuję" i dodała, że "przede wszystkim należy planować", co pozwoli nam nie robić zbyt dużych zakupów, ani nie ulegać presji marketingowej. - Kupujemy żywność marnej jakości - taki największy błąd wytknęła dziennikarka Katarzyna Bosacka. - Powinny być odwrotne proporcje: zamrażarka powinna być zdecydowanie większa niż lodówka, bo zamrażanie jest jedną z najbezpieczniejszych i najszybszych metod przetwarzania jedzenia - stwierdziła Sylwia Walendowska Majcher i dodała, że edukacja i odpowiednie oznakowanie produktów co do dat ważności pomoże w walce z marnotrawstwem żywności.

  czytaj więcej »
 • Przestępstwo nie do zaakceptowania przez USA. Ciąg dalszy sprawy Dżamala Chaszodżdżiego

  Przestępstwo nie do zaakceptowania przez USA. Ciąg dalszy sprawy Dżamala Chaszodżdżiego

  Kiedy 2 października w Stambule zniknął dziennikarz Washington Post Dżamal Chaszodżdżi, chyba mało kto się spodziewał, że to początek sprawy, która może zmienić bieg wydarzeń na świecie, a jej konsekwencje odczuje prawdopodobnie każdy z Polaków. Według ustaleń tureckich służb Chaszodżdzi został zamordowany przez saudyjskich agentów, dwie godziny po tym jak wszedł do konsulatu w Stambule. Do tej pory Saudyjczycy mogli być pewni amerykańskiego poparcia. Saudowie mogli pomyśleć, że teraz wolno im wszystko. Przy pełnej świadomości znaczenia tego sojuszu, zamordowanie dziennikarza jest przekroczeniem granicy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Harry i Meghan z wizytą w Australii. Księżna Sussex otrzymała prezent dla dziecka

  Harry i Meghan z wizytą w Australii. Księżna Sussex otrzymała prezent dla dziecka

  O sile brytyjskiego charakteru może najlepiej świadczy to, że w chwili gdy ważą się losy brexitu, to jedną z najważniejszych informacji na wyspach jest podróż Harrego i Meghan. Podróż, która wielkiego wpływu na życie poddanych królowej Elżbiety II raczej mieć nie będzie. Ale za to jest powód, żeby się się cieszyć, a nie martwić. Bo w Australii, która była pierwszym celem wyprawy, księżna Sussex już otrzymała prezent dla dziecka, choć wciąż jeszcze nie wiadomo, czy będzie to chłopiec, czy dziewczynka. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix