Fakty o Świecie

Strefa po katastrofie nuklearnej dostępna dla turystów. "Ludzie muszą być świadomi ryzyka"

Niezwykła wycieczka. Wśród atrakcji między innymi radioaktywny pył i promieniowanie. W opuszczonych od 30 lat białoruskich wsiach ciągle można napotkać niebezpieczne pozostałości po katastrofie w Czarnobylu. Podobne wycieczki na Ukrainie organizowane są od wielu lat. Na Białorusi to nowość.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

Czas zatrzymał się tu ponad 30 lat temu. Dlatego interesująca jest każda butelka, każda płyta czy stara gazeta. Wszystko, co przypomina, że kiedyś toczyło się tu normalne życie.

- To romantyczne doświadczenie. Można zwiedzać i zastanawiać się, jak to wszystko wyglądało kiedyś, gdy te miejsca tętniły życiem. To naprawdę interesujące - mówi Oksana Kosołap, uczestniczka wycieczki.

Niezdatny dla człowieka, a populacje zwierząt kwitną. Czarnobyl źródłem życia?

Do zaskakujących wniosków doszli naukowcy badający populacje wilków w skażonych rejonach Czarnobyla. Analizy ruchów zwierząt mówią, że zagęszczenie osobników tego gatunku może być nawet siedmiokrotnie większe niż na nieskażonych terenach.

Nowa atrakcja

Kilka białoruskich wsi, które w całości ewakuowano i włączono do strefy zamkniętej po katastrofie nuklearnej w Czarnobylu, właśnie otwarto dla zwiedzających. Zupełnie legalnie można już zajrzeć do dziesiątek opuszczonych domów, fabryk czy lokalnego muzeum. Albo wejść na szczyt wieży radiowej, skąd przy dobrej pogodzie widać na horyzoncie elektrownię atomową.

Atrakcją bez wątpienia jest też obecność dzikich zwierząt, które osiedliły się w tym miejscu, gdy wyprowadzili się ludzie. Organizatorzy wycieczek przeprowadzili pilotażową wyprawę.

- Podczas tej pierwszej wizyty obliczamy na przykład, ile trwa taka wycieczka, oraz gdzie jest stabilny zasięg telefonii komórkowej. To pozwoli nam opracować dokładny plan takich ekspedycji, gdy pojawi się więcej turystów - tłumaczy Peter Philon, organizator wycieczek do Czarnobyla.

Chętnych do zwiedzania niedostępnych dotychczas terenów strefy zamkniętej jest wielu. - Byłem już w strefie zamkniętej na Ukrainie. Teraz jest szansa, żeby zobaczyć część tych terenów po stronie białoruskiej. I to zupełnie legalnie - cieszy się Siergiej Ostapkowicz, turysta.

Dwóch Polaków zatrzymanych w strefie zamkniętej w Czarnobylu

Ukraińska policja zatrzymała dwóch obywateli Polski, którzy nielegalnie znajdowali się w zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu. Grozi im mandat i wydalenie z Ukrainy - poinformowała w środę policja obwodu kijowskiego.

Promieniowanie jest

Fakt, że te tereny udostępniono zwiedzającym, oczywiście nie oznacza, że są już zupełnie bezpieczne.

- To miejsce skażone w wyniku katastrofy nuklearnej. Ludzie, którzy tu przychodzą, muszą być świadomi ryzyka. Przychodzą tu dobrowolnie i mają do tego prawo, ale oczywiście wstęp na te tereny jest dokładnie kontrolowany - wyjaśnia Maksim Kudin, wicedyrektor ds. badań z Poleskiego Instytutu Badań nad Promieniowaniem.

Przed wejściem turyści będą musieli wysłuchać dokładnych instrukcji bezpieczeństwa, a po skażonym terenie będą mogli poruszać się wyłącznie w towarzystwie przewodnika. - Uważajcie na pył. Może być radioaktywny. Już po wyjściu przejdziemy kontrolę promieniowania - informuje przewodnik.

Wszyscy uczestnicy wycieczek będą wyposażeni we własne mierniki promieniowania. Tak, aby każdy mógł samodzielnie zbadać stopień radioaktywności dotykanych przedmiotów.

Miejsce, które u wielu wciąż wywołuje dreszcze i strach, wkrótce może stać się jedną z największych atrakcji turystycznych Białorusi.

Autor: Piotr Czubowicz / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Negocjacje przedłużone. Katowice mogą stać się symbolem impasu

  Negocjacje przedłużone. Katowice mogą stać się symbolem impasu

  Końcowych ustaleń szczytu brak. Jest za to zachwyt Andrzeja Dudy z przebiegu imprezy, antynagroda dla Polski jako organizatora konferencji klimatycznej i wielki gniew najmniejszych państw. Wśród nich byłego prezydenta Malediwów, który stoi na czele delegacji. Jeśli świat nie zadba o klimat, to Malediwy jeszcze w tym wieku mogą zniknąć z powierzchni Ziemi. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Nie jesteśmy otwarci na negocjacje". May bez nowych gwarancji po szczycie

  "Nie jesteśmy otwarci na negocjacje". May bez nowych gwarancji po szczycie

  Znowu się spotkali i było jak zwykle, ale z tą różnicą, że tym razem chyba się pokłócili, a dziennikarze to nagrali - tak w skrócie można streścić zakończony właśnie szczyt unijnych liderów w Brukseli. Przynajmniej jeśli chodzi o brexit. Brytyjska premier May chciała nowych gwarancji dotyczących umowy w sprawie wyjścia Londynu z Unii Europejskiej. Druga strona odpowiada krotko - nie ma mowy o nowych negocjacjach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Ona naprawdę powinna odejść". Theresa May krytykowana po szczycie

  "Ona naprawdę powinna odejść". Theresa May krytykowana po szczycie

  "Upokorzona", "Europa jest głucha na jej słowa", "ona naprawdę powinna odejść" - brytyjska prasa i komentatorzy są bezlitośni w ocenie najnowszych działań Theresy May, która w Brukseli próbowała zdobyć nowe gwarancje związane z brexitem. Nawet wśród krytyków słychać coś na kształt współczucia, bo z tej sytuacji nie ma dobrego wyjścia, a czas ucieka. Materiał "Faktów o Świecie" TVn24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Butina przyznała się do spisku przeciwko USA. "Każdy mógł się załamać"

  Butina przyznała się do spisku przeciwko USA. "Każdy mógł się załamać"

  Uległa presji, której nikt by nie podołał, to ofiara informacyjnej wojny - tak Rosjanie interpretują piątkowe wieści ze Stanów Zjednoczonych po tym, jak na ugodę z amerykańskim prokuratorem zdecydowała się Maria Butina. Młoda Rosjanka, która długo twierdziła, że jest niewinna, przyznała się do spisku przeciwko Stanom Zjednoczonym pod kierownictwem przedstawiciela rosyjskich władz. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Zgwałcił ją ojczym, urodziła w toalecie. Jest oskarżona o próbę zabójstwa dziecka

  Zgwałcił ją ojczym, urodziła w toalecie. Jest oskarżona o próbę zabójstwa dziecka

  Została zgwałcona przez ojczyma i zaszła w ciążę. Nawet nie zdawała sobie z niej sprawy. W końcu urodziła w toalecie. Przerażona, zakrwawiona i nieświadoma co się dzieje. W oczach władz to była próba ukrycia ciąży i zabicia dziecka. Teraz Imelda może trafić do więzienia na 20 lat. Jest bowiem obywatelką Salwadoru, który ma jedne z najsurowszych przepisów na świecie. Proces ma się zacząć w poniedziałek.

  czytaj więcej »
 • "Kto wie, jak rozwinie się turystyka kosmiczna"

  "Kto wie, jak rozwinie się turystyka kosmiczna"

  - Największym wyzwaniem było zaprojektowanie statku w ten sposób, żeby było odpowiednio ekonomicznie, żeby to się po prostu opłacało - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Kamil Deresz, astronom. - Tutaj wielki postęp nastąpił w produkcji materiałów kompozytowych - dodał. Razem z drugim gościem programu - astronomem Jerzym Rafalskim - rozmawiali o perspektywach podboju kosmosu.

  czytaj więcej »
 • Francuzi nie przestają szukać sprawcy strzelaniny w Strasburgu. Ogromna akcja policji

  Francuzi nie przestają szukać sprawcy strzelaniny w Strasburgu. Ogromna akcja policji

  W strasburskiej dzielnicy Neudorf trwała w czwartek duża operacja policyjna, w której udział wzięły tysiące policjantów i funkcjonariuszy służb specjalnych. To tam we wtorek urwał się ślad za zamachowcem, który dokonał ataku w pobliżu jarmarku bożonarodzeniowego. Sprawca strzelaniny, w której zginęły trzy osoby, a kilkanaście zostało rannych, 29-letni Cherif Chekatt, zniknął bez śladu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Masowe protesty w Budapeszcie. Były zatrzymania i gaz łzawiący

  Masowe protesty w Budapeszcie. Były zatrzymania i gaz łzawiący

  34 osoby zostały zatrzymane przez policję podczas środowej demonstracji opozycyjnej w Budapeszcie. Na ulice węgierskiej stolicy wyszli przeciwnicy przyjętej w środę przez parlament nowelizacji kodeksu pracy, zwiększającej górny limit nadliczbowych godzin pracy, nazywanej przez opozycję "ustawą niewolniczą". Na placu przed parlamentem doszło do przepychanek z policją, która użyła gazu łzawiącego. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • 30-letnia Rosjanka Maria Butina przyznała się do spisku przeciwko USA

  30-letnia Rosjanka Maria Butina przyznała się do spisku przeciwko USA

  Maria Butina, rosyjska obywatelka oskarżona o szpiegostwo na rzecz Kremla, w czwartek w sądzie federalnym w Waszyngtonie przyznała się do jednego z punktów oskarżenia, dotyczącego udziału w spisku przeciwko USA. 30-letnią Rosjankę aresztowano w lipcu w Waszyngtonie pod zarzutem działalności agenturalnej na rzecz Rosji poprzez nawiązywanie kontaktów z obywatelami USA i infiltrowanie ugrupowań politycznych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Wielki ślub w Indiach. Małżeństwo połączyło dwie bajecznie bogate rodziny

  Wielki ślub w Indiach. Małżeństwo połączyło dwie bajecznie bogate rodziny

  Córka najbogatszego mieszkańca Indii wzięła w środę w Mumbaju ślub podczas wielkiej tradycyjnej ceremonii. Na weselu 27-letniej Ishy Ambani pojawiły się nie tylko gwiazdy bollywoodzkiego kina, ale też politycy, w tym byli sekretarze stanu USA Hillary Clinton i John Kerry. Wielkie wesele połączyło dwie najbardziej wpływowe rodziny w Indiach. 27-letnia Isha Ambani jest córką przedsiębiorcy Mukesha Ambaniego, szefa konglomeratu Reliance, którego majątek magazyn "Forbes" szacuje na 43 miliardy dolarów. Jej wybrankiem został 33-letni Anand Piramal, spadkobierca przedsiębiorstw z sektora farmaceutycznego oraz rynku nieruchomości. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Niezwykła historia zaginięcia i odnalezienia się pewnego pierścionka

  Niezwykła historia zaginięcia i odnalezienia się pewnego pierścionka

  To była ta noc i ten moment, którego John Drennan i jego narzeczona z Anglii nigdy nie zapomną. John oświadczył się swojej ukochanej w Nowym Jorku, ale pierścionek zaręczynowy na dłoni jego wybranki błyszczał zaledwie przez kilka godzin. Podczas romantycznej przechadzki pierścionek ześlizgnął się z palca kobiety i przepadł w czeluściach nowojorskiej kanalizacji. To jednak nie koniec historii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix