Fakty o Świecie

Dwóch papieży, celibat i debata, jakiej jeszcze nie było

Eksperci, którzy zajmują się Kościołem oceniają, że słowa Benedykta XVI mogą zdestabilizować pozycję papieża Franciszka. Taka debata jest skutkiem opinii zawartej w książce "Z głębi naszych serc". Pierwotnie Benedykt XVI widniał jako jej współautor, ale we wtorek pojawiła się informacja, że były papież zażądał usunięcia z niej jego imienia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Kontrowersyjna książka o celibacie. Benedykt XVI chce usunięcia wizerunku z okładki

Kontrowersje wokół książki, która dopiero ma się ukazać. "Z głębi naszych serc: kapłaństwo,...

Benedykt XVI był pierwszym od 700 lat papieżem, który ustąpił z urzędu. Kiedy abdykował obiecał, że ukryje się przed światem i będzie posłuszny wobec swojego następcy.

Swojej obietnicy nie dotrzymał. Udzielił kilku wywiadów, a niedługo ukaże się książka, w której bezkompromisowo staje w obronie celibatu. Część opinii publicznej traktuje ją jako wystąpienie przeciwko papieżowi Franciszkowi.

- Ta książka jest ważna ze względu na moment, w którym się ukazuje, bo papież Franciszek rozważa właśnie propozycję z październikowego synodu - czy starsi, żonaci mężczyźni mogą zostać księżmi - wyjaśnia Philip Pullella, korespondent agencji Reutera w Watykanie.

W Amazonii istnieje potężny kryzys powołań, w niektórych miejscach ksiądz jest obecny raz w roku, przez co wierni pozbawieni są dostępu do sakramentów. Dlatego rozwiązaniem mogłoby być dopuszczenie do stanu duchownego żonatych mężczyzn.

Światowe media o książce

Media o książce Benedykta: ziarna samozniszczenia, które zasiał, wydały plon

Słowa emerytowanego papieża Benedykta XVI, który uznał celibat za "niezbędny" i stanął w jego...

Przed premierą książki "Z głębi naszych serc" media na całym świecie rozpisują się o sporze Benedykta XVI i Franciszka oraz o niebezpieczeństwie podziału Kościoła i sytuacji, która ma "wybuchowy" potencjał.

Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze, że Joseph Ratzinger wbił Franciszkowi otwarcie nóż w plecy.

Tak mocne oceny stoją w kontrze do deklarowanej serdecznej zgody pomiędzy obecnym i byłym zwierzchnikiem kościoła. Franciszek wbrew przypisywanym mu intencjom określa się jako obrońca celibatu.

- Osobiście wierzę, że celibat jest darem dla Kościoła, nie zgadzam się by zezwolić na wybór w tej kwestii. Taką możliwość można rozważyć jedynie w bardzo trudno dostępnych miejscach - mówił papież Franciszek w styczniu 2019 roku.

Kwestia celibatu wśród księży

Benedykt XVI: nie da się realizować obu powołań - kapłaństwa i małżeństwa

Były papież Benedykt XVI w najnowszej książce broni celibatu kapłańskiego. Jej fragmenty zostały...

Ultrakonserwatywni biskupi obawiają się, że uchylenie obowiązku celibatu w Amazonii czy innych odległych miejscach może stać się furtką do jego faktycznego zniesienia. Jednak, jak podkreślają eksperci, taka furtka istnieje już od dawna - bo w kościele katolickim celibat nie jest dogmatem.

- Również w Kościele katolickim istnieją kapłani, którzy są mężczyznami żonatymi. Tak się dzieje w kościołach wschodnich, tak się dzieje na przykład w ordynacie dla byłych anglikanów. Tak się dzieje w poszczególnych przypadkach, kiedy na przykład pastor protestancki przechodzi na katolicyzm - tłumaczył ojciec Stanisław Tasiemski z Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Papież Franciszek, nawet gdyby chciał znieść celibat, stanąłby przed potężnym wyzwaniem. Bo dopuszczenie księży do zawierania małżeństw, to nie tylko kwestia tradycji i moralności, ale i potężne wyzwanie organizacyjne.

- To jest też kwestia funkcjonowania takiego normalnego księży. Teraz trzeba by było zrobić jakąś reformę parafii, finansów. Jak na przykład utrzymać rodzinę księdza, co z żoną księdza, co z dziećmi? Ja nie wiem, czy Kościół jest gotowy na takie zmiany - mówił doktor Piotr Kosiak, teolog, biblista z Uczelni Korczaka.

Kiedy wokół książki "Z głębi naszych serc" wybuchł skandal, papież Benedykt XVI zażądał, by wydawca usunął z niej jego imię jako współautora.

Sekretarz papieża seniora twierdzi, że główny autor książki, ultrakonserwatywny kardynał Robert Sarah, jedynie cytował słowa Benedykta XVI.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Światowit
Światowit

A co z tymi księżmi którzy mają nielegalnie żony i dzieci?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Koronawirus dotarł do Niemiec. Potwierdzony przypadek zakażenia

    Koronawirus dotarł do Niemiec. Potwierdzony przypadek zakażenia

    Śmiertelny koronawirus z Chin dotarł już do Niemiec. Pracownik jednej z monachijskich firm transportowych zakaził się od swojej chińskiej współpracownicy, która nie wiedziała, że była nosicielką wirusa. Trzy przypadki zakażenia odnotowano też we Francji. Chińscy naukowcy walczą z czasem i pracują nad szczepionką na wirusa, bo ich zdaniem szczyt zachorowań dopiero przed nami. Rośnie liczba osób zakażonych kornawirusem, od wtorku odnotowano ponad tysiąc przypadków. Natomiast ofiar śmiertelnych jest już ponad 100. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Były król Belgii przyznał się do nieślubnej córki. Testy DNA potwierdziły ojcostwo

    Były król Belgii przyznał się do nieślubnej córki. Testy DNA potwierdziły ojcostwo

    Belgijska artystka Delphine Boël od lat twierdziła, że jest nieślubną córką byłego już króla Belgów. Albert II przez lata zaprzeczał i sprawa stała w miejscu, bo władcę chronił immunitet. Kiedy siedem lat temu abdykował, sprawa mogła trafić do sądu. Dzięki badaniom DNA okazało się, że kobieta przez lata mówiła prawdę i rzeczywiście jest córką króla. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Nowa kategoria w przewodniku Michelina. Do gwiazdek dołączyły "zielone listki"

    Nowa kategoria w przewodniku Michelina. Do gwiazdek dołączyły "zielone listki"

    63 nowe restauracje pojawiły się w zaprezentowanym w poniedziałek prestiżowym przewodniku Michelina na 2020 rok. Trzy restauracje otrzymały trzy gwiazdki, wśród nich pierwszy Japończyk - "Kei". W tym roku po raz pierwszy przewodnik zwraca też dużą uwagę na ekologię. Przyznaje "listki" restauracjom, które są przyjazne dla planety. Na razie takie tytuły dostały wyłącznie restauracje znajdujące się we Francji. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Rada Europy przyjęła krytyczną rezolucję w sprawie Polski. "Frankensteinizacja prawa"

    Rada Europy przyjęła krytyczną rezolucję w sprawie Polski. "Frankensteinizacja prawa"

    "Władza wykonawcza w Polsce podporządkowała sobie sądy. Tak nie powinno być - sądy powinny być niezawisłe" - twierdzi jeden z autorów raportu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy na temat stanu demokracji w Polsce. Dokument dotyczy zmian wprowadzanych w sądownictwie przez obecny rząd. Raport Rady Europy został przyjęty we wtorek ogromną większością głosów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Śledczy ujawniają nowe szczegóły katastrofy, w której zginął Kobe Bryant

    Śledczy ujawniają nowe szczegóły katastrofy, w której zginął Kobe Bryant

    Amerykanie udostępnili nowe informacje na temat katastrofy helikoptera, w której zginął wybitny amerykański koszykarz Kobe Bryant. "Wznosimy się, żeby być ponad chmurami" - to ostatni komunikat pilota do wieży kontroli lotów. Przedstawiciele instytucji badającej katastrofę zaapelowali też do opinii publicznej, żeby udostępniali zdjęcia, które pozwolą dokładnie określić warunki jakie panowały w miejscu katastrofy. Na razie wiadomo, że problemem była gęsta mgłą, co mogło skutkować ograniczoną widzialnością. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • "Nie zawsze można wyłapać wszystkich chorych"

    "Nie zawsze można wyłapać wszystkich chorych"

    - Z takim wirusem trudniej jest walczyć, bo nie zawsze można wyłapać wszystkich chorych - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny. Rozmówcy wypowiadali się na temat chińskiego koronawirusa, który rozprzestrzenia się po świecie. Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, zaapelował, żeby unikać podróży do miejsc, w których występuje największe zagrożenie związane z wirusem.

    czytaj więcej »
   • Trwa walka z koronawirusem. Epicentrum epidemii objęte kwarantanną

    Trwa walka z koronawirusem. Epicentrum epidemii objęte kwarantanną

    W Chinach trwa walka z koronawirusem, który pochłania coraz więcej ofiar. Najnowszy bilans to blisko 3000 zakażonych i 81 ofiar śmiertelnych. Przypadki zachorowań odnotowano już w 30 prowincjach. Prawie 500 pacjentów jest w stanie krytycznym. Pomimo wprowadzenia ścisłych procedur chorych przybywa, bo według szacunków kontakt z wirusem mogło mieć już ponad 30 tysięcy osób. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS

    czytaj więcej »
   • Atak koronawirusa. Kolejne kraje ewakuują swoich obywateli z Chin

    Atak koronawirusa. Kolejne kraje ewakuują swoich obywateli z Chin

    Służby medyczne i straż graniczna na całym świecie postawione są w stan gotowości. Mimo to nie udało się powstrzymać wirusa przed przedostaniem się do kolejnych krajów. Może być jeszcze gorzej. Polski MSZ publikuje listę państw, których radzi turystom unikać, a kolejne kraje ewakuują swoich obywateli z Chin. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • "Mengele tylko machnął. Los tej rodziny był przesądzony"

    "Mengele tylko machnął. Los tej rodziny był przesądzony"

    Żaden z katów z Auschwitz oskarżony w drugim procesie oświęcimskim, który rozpoczął się w 1963 roku we Frankfurcie nad Menem nie został skazany na śmierć. Większość wyroków to było kilka lat więzienia. Oskarżycielem w tamtym procesie był Gerhard Wiese. Obecnie ma ponad 90 lat i mówi, że nigdy nie wolno zapomnieć o niemieckich zbrodniach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Wirtualna rzeczywistość może pomóc dzieciom z autyzmem

    Wirtualna rzeczywistość może pomóc dzieciom z autyzmem

    Nowoczesne technologie na pomoc dzieciom z autyzmem. Świat czasem może być przerażający, głośny, pełen bodźców i stresów. Ludzie ze spektrum autyzmu odbierają go bardzo mocno, czasem boleśnie. Dlatego zamykają się w sobie. Za pomocą wirtualnej rzeczywistości mogą teraz oswoić się z niektórymi sytuacjami. Potem w prawdziwym życiu może być im łatwiej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • "Każdy chciał grać jak Kobe, on był najlepszy"

    "Każdy chciał grać jak Kobe, on był najlepszy"

    Amerykański koszykarz NBA Kobe Bryant zginął w katastrofie helikoptera w niedzielę w Kalifornii. - Idol z dzieciństwa, wzór etyki pracy w koszykówce - tak amerykańskiego sportowca podsumował Sebastian Kowalczyk, koszykarz Legii Warszawa i gość "Faktów o Świecie" TVN24 BiS. - Każdy chciał grać jak Kobe, on był najlepszy - podkreślił. - Bohater mojego koszykarskiego wieku dojrzałego - ocenił drugi gość programu, Hubert Radke, były koszykarz, obecnie prawnik sportowy.

    czytaj więcej »
   tvnpix