"Każdego dnia dzieje się coś takiego. Kolejne szykany. Kolejne wyzwiska"


Bohaterem tej historii jest 9-latek z Australii o imieniu Quaden. Jego mama opublikowała w internecie nagranie, na którym widać rozpacz chłopca, który jest gnębiony przez rówieśników. Quaden cierpi na karłowatość. Jego mama apeluje do rodziców, by nauczyli swoje dzieci, czym kończy się takie nękanie. Nagranie mamy spotkało się z ogromnym odzewem.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 18:30 i 20:20 w TVN24 BiS.

Quaden ma dziewięć lat. Mieszka w Brisbane. Jest radosnym, ciekawym świata chłopcem, który lubi samochody i markowe ubrania. Cierpi jednak na nieuleczalną chorobę genetyczną - achondroplazję, powszechnie znaną pod nazwą karłowatość. To z tego powodu koledzy ze szkoły się nad nim znęcają.

Quaden najczęściej do domu wraca roztrzęsiony i zapłakany.

- Tak wyglądają efekty szykanowania. Chcę, żeby ludzie zrozumieli, jak bardzo nas to rani, jak niszczy naszą rodzinę. Chcę, żeby ludzie edukowali swoje dzieci! - to słowa matki Quadena, które słychać zza kadru na nagraniu opublikowanym w internecie. Widać na nim, jak jej syn płacze, bo jest nękany przez rówieśników z powodu wyglądu.

- Ten dziewięciolatek chce jak inni chodzić do szkoły, uczyć się i bawić. Ale dosłownie każdego dnia dzieje się coś takiego. Kolejny incydent. Kolejne szykany. Kolejne wyzwiska - tłumaczy Yarraka Bayles, mama Quadena. - To część naszego życia, o której nie chcieliśmy mówić. Chcieliśmy to zachować dla siebie, ale nie mamy już siły. Próbowaliśmy myśleć pozytywnie, ale nie dajemy już rady - wyznaje.

- Ciągle za mało mówimy o tym, że język to jest przemoc, która ma absolutnie fizyczne konsekwencje. To nie są tylko słowa, bo bardzo często dorośli pocieszają, umniejszając problem. "A co się przejmujesz, oni tak tylko mówią". To nie jest tak, że oni tak tylko mówią. Oni tymi słowami wykluczają. Mówią: "jesteś gorszy, nie masz prawa tu przynależeć" - podkreśla Małgorzata Majewska, socjolog, ekspertka komunikacji werbalnej i niewerbalnej.

Wsparcie z całego świata

Nagranie zamieszczone przez mamę Quaden w internecie w ciągu kilku dni obejrzało kilkanaście milionów osób. Internauci nie pozostali obojętni. Na taką rozpacz i łzy zareagowali wyrazami sympatii i wsparcia.

"Hej, Quaden, mam na imię Terry, chcę być twoim kolegą". "Nie słuchaj tego, co gadają chłopaki. Bądź sobą. Walcz o siebie. Zrób, co możesz, by inni nie stali ci na drodze" - to tylko niektóre z wiadomości wideo wysłanych Quadenowi.

Hugh Jackman, jeden z najbardziej znanych aktorów w Australii, przypomniał w swoim specjalnym nagraniu, jak ważne jest to, by być uprzejmym. Życie jest i tak wystarczająco trudne, a nękanie innych jest nie w porządku. - Quaden, jesteś silniejszy, niż ci się wydaje. Bez względu na wszystko, masz we mnie przyjaciela - Jackman w nagraniu dla Quadena.

Dotychczas Quaden nie miał wokół siebie przyjaciół. Teraz zyskał ich nie tylko w Australii, ale również w Stanach Zjednoczonych.

- Mógłbyś u nas przenocować. Mógłbyś przychodzić na nasze przyjęcia urodzinowe. Mógłbyś przyjechać do Arizony i obejrzeć z nami mecz futbolu - tak Quadena zaprasza do siebie jego rówieśnik z Arizony.

Taka podróż do Stanów Zjednoczonych stała się całkiem prawdopodobna. Amerykański aktor Brad Williams, który również cierpi na karłowatość, przejął się historią nękanego chłopca. Zorganizował więc internetową zbiórkę pieniędzy na wyjazd dla Quadena i jego rodziny do Disneylandu.

W kilka godzin udało się zebrać ponad 200 tysięcy dolarów.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS