Fakty o Świecie

Schwarzenegger: zagrożenie dla planety nie jest wyolbrzymiane

- Sektor prywatny, uczelnie, sektor finansowy, zwyczajni ludzie. Każdy musi w tym musi wziąć udział, jeśli chcemy osiągnąć sukces. Dlatego moim zdaniem ta konferencja jest bardzo ważna - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Arnold Schwarzenegger, który jest jednym z uczestników katowickiego szczytu klimatycznego. Gwiazdor dodał też, że Polska mocno polega na węglu, ale - jak dodał - w ostatnich kilku latach udało się zredukować emisję gazów cieplarnianych o 30 procent.

Arnold Schwarzenegger jest jednym z gości szczytu klimatycznego w Katowicach. Były gubernator stanu Kalifornia podziękował w "Faktach o Świecie" za zorganizowanie tej konferencji. - Za każdym razem na tego typu wydarzeniach spotykają się ludzie, którzy wypracowują wspólny apel. Głosi on, że musimy zatrzymać globalne ocieplenie i zanieczyszczanie naszej planety - stwierdził polityk i zaznaczył, że kwestia zanieczyszczenia planety jest dla niego wyjątkowo ważna. Jak mówił, zmian klimatu doświadczymy za jakiś czas, podczas gdy planeta zanieczyszczana jest przez nas właśnie teraz.

Były gubernator przypomniał także, że 7 milionów ludzi umiera rocznie z powodu złej jakości powietrza. Jego zdaniem ważne jest to, żeby do ludzi dotarło przesłanie, że w debacie o kwestiach klimatycznych może uczestniczyć każdy oraz że nie jest to tylko sprawa polityków.

- Sektor prywatny, uczelnie, sektor finansowy, zwyczajni ludzie. Każdy musi w tym musi wziąć udział, jeśli chcemy osiągnąć sukces. Dlatego moim zdaniem ta konferencja jest bardzo ważna. Ważne żebyśmy się spotykali, wdrażali porozumienia paryskie i ograniczyli emisję gazów cieplarnianych tak jak zrobiliśmy to w Kalifornii - zaznaczył aktor.

Schwarzenegger: każdy musi w tym musi wziąć udział
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Schwarzenegger: każdy musi w tym musi wziąć udział

Polska jak Kalifornia?

Arnold Schwarzenegger wypowiedział się także w sprawie węgla, który przez polskie władze uważany jest za strategiczny surowiec. Jego zdaniem, Polska może zrobić to samo, co Kalifornia, która powoli odeszła od paliw kopalnych. - Po prostu podjęliśmy takie zobowiązanie. To oczywiście nie dzieje się z dnia na dzień. W Kalifornii zajęło nam to kilka dekad, ale teraz 50 procent energii uzyskujemy ze źródeł odnawialnych - mówił. - Osiągnęliśmy też cel redukcji gazów cieplarnianych o 25 procent w stosunku do poziomu z roku 1999. Stało się to 2 lata wcześniej niż planowaliśmy.

Gwiazdor zaznaczył też, że jego zdaniem Polska może zrobić to samo co Kalifornia. Dodał jednak, że Polska mocno polega na węglu. - W ostatnich kilku latach udało się wam zredukować emisję gazów cieplarnianych o 30 procent - zauważył. - Polska gospodarka świetnie się rozwija, PKB rośnie. W Polsce dobrze się dzieje, ale Polska musi tak jak wszyscy wyznaczyć sobie cel - dodał.

Schwarzenegger: Polska musi tak jak wszyscy wyznaczyć sobie cel
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Schwarzenegger: Polska musi tak jak wszyscy wyznaczyć sobie cel

"Zagrożenie dla planety nie jest wyolbrzymiane"

Były gubernator odniósł się także do wypowiedzi ludzi, którzy uważają, że niekorzystne zmiany klimatyczne są przesadzonymi zagrożeniami. - Byłem gubernatorem Kalifornii i dzięki temu miałem sposobność omówić te problemy z najlepszymi naukowcami na świecie. Rozmowy z nimi zmieniły mnie w bojownika o czystą energię i czystszą przyszłość. To naprawdę nie są żadne zmyślenia. Zagrożenie dla planety nie jest wyolbrzymiane - powiedział.

Arnold Schwarzenegger stwierdził także, że nawet jeżeli nie wierzymy w przewidywania naukowców, to powinniśmy zawierzyć Światowej Organizacji Zdrowia, która szacuje, że nawet 7 milionów ludzi rocznie umiera z powodu zanieczyszczenia środowiska, a 250 tysięcy w samych Stanach Zjednoczonych. Jego zdaniem "za to odpowiedzialny jest dwutlenek węgla, cząstki stałe i wszystko to co wydobywa się z rur wydechowych, czy z kominów elektrowni węglowych". - To jest nasza rzeczywistość. Ludziom trzeba uświadamiać jak zagrożone jest ich zdrowie z powodu zanieczyszczenia - mówił.

Zdaniem polityka trzeba zrozumieć, że dbanie o planetę, i tym samym o zdrowie obywateli, to najważniejsze zadanie rządzących. - To bardzo wymagające zadanie, nie będzie łatwo. Jedne kraje są mocno zależne od energii atomowej i chcą powoli od niej odchodzić. Inne zależne są od węgla, jeszcze inne od ropy naftowej. W Kalifornii produkowaliśmy i zużywaliśmy mnóstwo ropy naftowej, ale powoli nauczyliśmy się, że zależność od paliw kopalnych nie jest niczym dobrym - powiedział Arnold Schwarzenegger. Jak stwierdził, "teraz połowa zużywanej przez nas (mieszkańców Kalifornii - przyp. red.) energii pochodzi ze słońca, z wiatru i geotermii". - Tą ścieżką mogą podążyć inne kraje. To wielkie wyzwanie, niełatwe, ale najważniejsza jest wola żeby to zrobić - powiedział.

Schwarzenegger: rozmowy z naukowcami zmieniły mnie w bojownika o czystą energię
Wideo: Fakty o św3iecie TVN24 BiS Schwarzenegger: rozmowy z naukowcami zmieniły mnie w bojownika o czystą energię

"George był politycznym twardzielem"

Gwiazdor kina wspomniał także zmarłego przed kilkoma dniami prezydenta George'a H.W. Busha, którego nazwał bardzo dobrym przyjacielem. - Brałem udział w jego kampanii wyborczej. Zapowiadałem go na wielu wiecach. Kiedy został prezydentem uczynił mnie przewodniczącym rady prezydenckiej do spraw sportu. Często gościłem u niego w Białym Domu, Gabinecie Owalnym, spędzałem weekendy w Camp David. Byliśmy ze sobą bardzo blisko. Wiele się od niego nauczyłem. Na przykład tego, jak ważna w polityce jest życzliwość - wspominał.

Polityk przyznał także, że "George był bardzo miłym, grzecznym człowiekiem, a jednocześnie politycznym twardzielem, ale nigdy nikogo nie obraził. Zawsze starał się osiągnąć porozumienie ponad podziałami z ludźmi o innych poglądach. Szanował wszystkich niezależnie od ich afiliacji politycznej, starał się ich włączyć do wspólnego działania. Wierzył, że współpracą można osiągnąć więcej".

Schwarzenegger: George był politycznym twardzielem
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Schwarzenegger: George był politycznym twardzielem
- To on (George Bush - przyp. red.) mnie zainspirował do startu w wyścigu o fotel gubernatora Kalifornii. To przy nim zobaczyłem jak wspaniała jest służba publiczna, jak wspaniałe jest służenie ludziom. Dzięki niemu zostałem 38. gubernatorem Kalifornii - podsumował rozmówca.

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komentarze (5)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Piotr73yr
Piotr73yr

Grał w takich filmach, że teraz uważa, że wie jakie jest zagrożenie.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Globebuster
   Globebuster

   Kulturysta z Austrii mnie przekonał.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     zdelegalizować myślistwo

     wygasić górnictwo w Polsce, przestać truć Polaków, Europę i Świat

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       klawikordy

       Ci , którym zagraża katastrofa ekologiczna się jeszcze nie urodzili -to zwykłe "bicie piany"

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Robin81

         Mam pytanie, jaka jest różnica między tym że to ludzkość zmienia klimat a między tym że to klimat zmienia się sam

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Zasady forum
           Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

           Pozostałe informacje

           • Negocjacje przedłużone. Katowice mogą stać się symbolem impasu

            Negocjacje przedłużone. Katowice mogą stać się symbolem impasu

            Końcowych ustaleń szczytu brak. Jest za to zachwyt Andrzeja Dudy z przebiegu imprezy, antynagroda dla Polski jako organizatora konferencji klimatycznej i wielki gniew najmniejszych państw. Wśród nich byłego prezydenta Malediwów, który stoi na czele delegacji. Jeśli świat nie zadba o klimat, to Malediwy jeszcze w tym wieku mogą zniknąć z powierzchni Ziemi. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           • "Nie jesteśmy otwarci na negocjacje". May bez nowych gwarancji po szczycie

            "Nie jesteśmy otwarci na negocjacje". May bez nowych gwarancji po szczycie

            Znowu się spotkali i było jak zwykle, ale z tą różnicą, że tym razem chyba się pokłócili, a dziennikarze to nagrali - tak w skrócie można streścić zakończony właśnie szczyt unijnych liderów w Brukseli. Przynajmniej jeśli chodzi o brexit. Brytyjska premier May chciała nowych gwarancji dotyczących umowy w sprawie wyjścia Londynu z Unii Europejskiej. Druga strona odpowiada krotko - nie ma mowy o nowych negocjacjach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           • "Ona naprawdę powinna odejść". Theresa May krytykowana po szczycie

            "Ona naprawdę powinna odejść". Theresa May krytykowana po szczycie

            "Upokorzona", "Europa jest głucha na jej słowa", "ona naprawdę powinna odejść" - brytyjska prasa i komentatorzy są bezlitośni w ocenie najnowszych działań Theresy May, która w Brukseli próbowała zdobyć nowe gwarancje związane z brexitem. Nawet wśród krytyków słychać coś na kształt współczucia, bo z tej sytuacji nie ma dobrego wyjścia, a czas ucieka. Materiał "Faktów o Świecie" TVn24 BiS.

            czytaj więcej »
           • Butina przyznała się do spisku przeciwko USA. "Każdy mógł się załamać"

            Butina przyznała się do spisku przeciwko USA. "Każdy mógł się załamać"

            Uległa presji, której nikt by nie podołał, to ofiara informacyjnej wojny - tak Rosjanie interpretują piątkowe wieści ze Stanów Zjednoczonych po tym, jak na ugodę z amerykańskim prokuratorem zdecydowała się Maria Butina. Młoda Rosjanka, która długo twierdziła, że jest niewinna, przyznała się do spisku przeciwko Stanom Zjednoczonym pod kierownictwem przedstawiciela rosyjskich władz. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           • Zgwałcił ją ojczym, urodziła w toalecie. Jest oskarżona o próbę zabójstwa dziecka

            Zgwałcił ją ojczym, urodziła w toalecie. Jest oskarżona o próbę zabójstwa dziecka

            Została zgwałcona przez ojczyma i zaszła w ciążę. Nawet nie zdawała sobie z niej sprawy. W końcu urodziła w toalecie. Przerażona, zakrwawiona i nieświadoma co się dzieje. W oczach władz to była próba ukrycia ciąży i zabicia dziecka. Teraz Imelda może trafić do więzienia na 20 lat. Jest bowiem obywatelką Salwadoru, który ma jedne z najsurowszych przepisów na świecie. Proces ma się zacząć w poniedziałek.

            czytaj więcej »
           • "Kto wie, jak rozwinie się turystyka kosmiczna"

            "Kto wie, jak rozwinie się turystyka kosmiczna"

            - Największym wyzwaniem było zaprojektowanie statku w ten sposób, żeby było odpowiednio ekonomicznie, żeby to się po prostu opłacało - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Kamil Deresz, astronom. - Tutaj wielki postęp nastąpił w produkcji materiałów kompozytowych - dodał. Razem z drugim gościem programu - astronomem Jerzym Rafalskim - rozmawiali o perspektywach podboju kosmosu.

            czytaj więcej »
           • Francuzi nie przestają szukać sprawcy strzelaniny w Strasburgu. Ogromna akcja policji

            Francuzi nie przestają szukać sprawcy strzelaniny w Strasburgu. Ogromna akcja policji

            W strasburskiej dzielnicy Neudorf trwała w czwartek duża operacja policyjna, w której udział wzięły tysiące policjantów i funkcjonariuszy służb specjalnych. To tam we wtorek urwał się ślad za zamachowcem, który dokonał ataku w pobliżu jarmarku bożonarodzeniowego. Sprawca strzelaniny, w której zginęły trzy osoby, a kilkanaście zostało rannych, 29-letni Cherif Chekatt, zniknął bez śladu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           • Masowe protesty w Budapeszcie. Były zatrzymania i gaz łzawiący

            Masowe protesty w Budapeszcie. Były zatrzymania i gaz łzawiący

            34 osoby zostały zatrzymane przez policję podczas środowej demonstracji opozycyjnej w Budapeszcie. Na ulice węgierskiej stolicy wyszli przeciwnicy przyjętej w środę przez parlament nowelizacji kodeksu pracy, zwiększającej górny limit nadliczbowych godzin pracy, nazywanej przez opozycję "ustawą niewolniczą". Na placu przed parlamentem doszło do przepychanek z policją, która użyła gazu łzawiącego. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           • 30-letnia Rosjanka Maria Butina przyznała się do spisku przeciwko USA

            30-letnia Rosjanka Maria Butina przyznała się do spisku przeciwko USA

            Maria Butina, rosyjska obywatelka oskarżona o szpiegostwo na rzecz Kremla, w czwartek w sądzie federalnym w Waszyngtonie przyznała się do jednego z punktów oskarżenia, dotyczącego udziału w spisku przeciwko USA. 30-letnią Rosjankę aresztowano w lipcu w Waszyngtonie pod zarzutem działalności agenturalnej na rzecz Rosji poprzez nawiązywanie kontaktów z obywatelami USA i infiltrowanie ugrupowań politycznych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           • Wielki ślub w Indiach. Małżeństwo połączyło dwie bajecznie bogate rodziny

            Wielki ślub w Indiach. Małżeństwo połączyło dwie bajecznie bogate rodziny

            Córka najbogatszego mieszkańca Indii wzięła w środę w Mumbaju ślub podczas wielkiej tradycyjnej ceremonii. Na weselu 27-letniej Ishy Ambani pojawiły się nie tylko gwiazdy bollywoodzkiego kina, ale też politycy, w tym byli sekretarze stanu USA Hillary Clinton i John Kerry. Wielkie wesele połączyło dwie najbardziej wpływowe rodziny w Indiach. 27-letnia Isha Ambani jest córką przedsiębiorcy Mukesha Ambaniego, szefa konglomeratu Reliance, którego majątek magazyn "Forbes" szacuje na 43 miliardy dolarów. Jej wybrankiem został 33-letni Anand Piramal, spadkobierca przedsiębiorstw z sektora farmaceutycznego oraz rynku nieruchomości. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           • Niezwykła historia zaginięcia i odnalezienia się pewnego pierścionka

            Niezwykła historia zaginięcia i odnalezienia się pewnego pierścionka

            To była ta noc i ten moment, którego John Drennan i jego narzeczona z Anglii nigdy nie zapomną. John oświadczył się swojej ukochanej w Nowym Jorku, ale pierścionek zaręczynowy na dłoni jego wybranki błyszczał zaledwie przez kilka godzin. Podczas romantycznej przechadzki pierścionek ześlizgnął się z palca kobiety i przepadł w czeluściach nowojorskiej kanalizacji. To jednak nie koniec historii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           tvnpix