Fakty o Świecie

Schwarzenegger: zagrożenie dla planety nie jest wyolbrzymiane

- Sektor prywatny, uczelnie, sektor finansowy, zwyczajni ludzie. Każdy musi w tym musi wziąć udział, jeśli chcemy osiągnąć sukces. Dlatego moim zdaniem ta konferencja jest bardzo ważna - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Arnold Schwarzenegger, który jest jednym z uczestników katowickiego szczytu klimatycznego. Gwiazdor dodał też, że Polska mocno polega na węglu, ale - jak dodał - w ostatnich kilku latach udało się zredukować emisję gazów cieplarnianych o 30 procent.

Arnold Schwarzenegger jest jednym z gości szczytu klimatycznego w Katowicach. Były gubernator stanu Kalifornia podziękował w "Faktach o Świecie" za zorganizowanie tej konferencji. - Za każdym razem na tego typu wydarzeniach spotykają się ludzie, którzy wypracowują wspólny apel. Głosi on, że musimy zatrzymać globalne ocieplenie i zanieczyszczanie naszej planety - stwierdził polityk i zaznaczył, że kwestia zanieczyszczenia planety jest dla niego wyjątkowo ważna. Jak mówił, zmian klimatu doświadczymy za jakiś czas, podczas gdy planeta zanieczyszczana jest przez nas właśnie teraz.

Były gubernator przypomniał także, że 7 milionów ludzi umiera rocznie z powodu złej jakości powietrza. Jego zdaniem ważne jest to, żeby do ludzi dotarło przesłanie, że w debacie o kwestiach klimatycznych może uczestniczyć każdy oraz że nie jest to tylko sprawa polityków.

- Sektor prywatny, uczelnie, sektor finansowy, zwyczajni ludzie. Każdy musi w tym musi wziąć udział, jeśli chcemy osiągnąć sukces. Dlatego moim zdaniem ta konferencja jest bardzo ważna. Ważne żebyśmy się spotykali, wdrażali porozumienia paryskie i ograniczyli emisję gazów cieplarnianych tak jak zrobiliśmy to w Kalifornii - zaznaczył aktor.

Schwarzenegger: każdy musi w tym musi wziąć udział
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Schwarzenegger: każdy musi w tym musi wziąć udział

Polska jak Kalifornia?

Arnold Schwarzenegger wypowiedział się także w sprawie węgla, który przez polskie władze uważany jest za strategiczny surowiec. Jego zdaniem, Polska może zrobić to samo, co Kalifornia, która powoli odeszła od paliw kopalnych. - Po prostu podjęliśmy takie zobowiązanie. To oczywiście nie dzieje się z dnia na dzień. W Kalifornii zajęło nam to kilka dekad, ale teraz 50 procent energii uzyskujemy ze źródeł odnawialnych - mówił. - Osiągnęliśmy też cel redukcji gazów cieplarnianych o 25 procent w stosunku do poziomu z roku 1999. Stało się to 2 lata wcześniej niż planowaliśmy.

Gwiazdor zaznaczył też, że jego zdaniem Polska może zrobić to samo co Kalifornia. Dodał jednak, że Polska mocno polega na węglu. - W ostatnich kilku latach udało się wam zredukować emisję gazów cieplarnianych o 30 procent - zauważył. - Polska gospodarka świetnie się rozwija, PKB rośnie. W Polsce dobrze się dzieje, ale Polska musi tak jak wszyscy wyznaczyć sobie cel - dodał.

Schwarzenegger: Polska musi tak jak wszyscy wyznaczyć sobie cel
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Schwarzenegger: Polska musi tak jak wszyscy wyznaczyć sobie cel

"Zagrożenie dla planety nie jest wyolbrzymiane"

Były gubernator odniósł się także do wypowiedzi ludzi, którzy uważają, że niekorzystne zmiany klimatyczne są przesadzonymi zagrożeniami. - Byłem gubernatorem Kalifornii i dzięki temu miałem sposobność omówić te problemy z najlepszymi naukowcami na świecie. Rozmowy z nimi zmieniły mnie w bojownika o czystą energię i czystszą przyszłość. To naprawdę nie są żadne zmyślenia. Zagrożenie dla planety nie jest wyolbrzymiane - powiedział.

Arnold Schwarzenegger stwierdził także, że nawet jeżeli nie wierzymy w przewidywania naukowców, to powinniśmy zawierzyć Światowej Organizacji Zdrowia, która szacuje, że nawet 7 milionów ludzi rocznie umiera z powodu zanieczyszczenia środowiska, a 250 tysięcy w samych Stanach Zjednoczonych. Jego zdaniem "za to odpowiedzialny jest dwutlenek węgla, cząstki stałe i wszystko to co wydobywa się z rur wydechowych, czy z kominów elektrowni węglowych". - To jest nasza rzeczywistość. Ludziom trzeba uświadamiać jak zagrożone jest ich zdrowie z powodu zanieczyszczenia - mówił.

Zdaniem polityka trzeba zrozumieć, że dbanie o planetę, i tym samym o zdrowie obywateli, to najważniejsze zadanie rządzących. - To bardzo wymagające zadanie, nie będzie łatwo. Jedne kraje są mocno zależne od energii atomowej i chcą powoli od niej odchodzić. Inne zależne są od węgla, jeszcze inne od ropy naftowej. W Kalifornii produkowaliśmy i zużywaliśmy mnóstwo ropy naftowej, ale powoli nauczyliśmy się, że zależność od paliw kopalnych nie jest niczym dobrym - powiedział Arnold Schwarzenegger. Jak stwierdził, "teraz połowa zużywanej przez nas (mieszkańców Kalifornii - przyp. red.) energii pochodzi ze słońca, z wiatru i geotermii". - Tą ścieżką mogą podążyć inne kraje. To wielkie wyzwanie, niełatwe, ale najważniejsza jest wola żeby to zrobić - powiedział.

Schwarzenegger: rozmowy z naukowcami zmieniły mnie w bojownika o czystą energię
Wideo: Fakty o św3iecie TVN24 BiS Schwarzenegger: rozmowy z naukowcami zmieniły mnie w bojownika o czystą energię

"George był politycznym twardzielem"

Gwiazdor kina wspomniał także zmarłego przed kilkoma dniami prezydenta George'a H.W. Busha, którego nazwał bardzo dobrym przyjacielem. - Brałem udział w jego kampanii wyborczej. Zapowiadałem go na wielu wiecach. Kiedy został prezydentem uczynił mnie przewodniczącym rady prezydenckiej do spraw sportu. Często gościłem u niego w Białym Domu, Gabinecie Owalnym, spędzałem weekendy w Camp David. Byliśmy ze sobą bardzo blisko. Wiele się od niego nauczyłem. Na przykład tego, jak ważna w polityce jest życzliwość - wspominał.

Polityk przyznał także, że "George był bardzo miłym, grzecznym człowiekiem, a jednocześnie politycznym twardzielem, ale nigdy nikogo nie obraził. Zawsze starał się osiągnąć porozumienie ponad podziałami z ludźmi o innych poglądach. Szanował wszystkich niezależnie od ich afiliacji politycznej, starał się ich włączyć do wspólnego działania. Wierzył, że współpracą można osiągnąć więcej".

Schwarzenegger: George był politycznym twardzielem
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Schwarzenegger: George był politycznym twardzielem
- To on (George Bush - przyp. red.) mnie zainspirował do startu w wyścigu o fotel gubernatora Kalifornii. To przy nim zobaczyłem jak wspaniała jest służba publiczna, jak wspaniałe jest służenie ludziom. Dzięki niemu zostałem 38. gubernatorem Kalifornii - podsumował rozmówca.

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komentarze (5)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Piotr73yr
Piotr73yr

Grał w takich filmach, że teraz uważa, że wie jakie jest zagrożenie.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Globebuster
   Globebuster

   Kulturysta z Austrii mnie przekonał.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     zdelegalizować myślistwo

     wygasić górnictwo w Polsce, przestać truć Polaków, Europę i Świat

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       klawikordy

       Ci , którym zagraża katastrofa ekologiczna się jeszcze nie urodzili -to zwykłe "bicie piany"

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Robin81

         Mam pytanie, jaka jest różnica między tym że to ludzkość zmienia klimat a między tym że to klimat zmienia się sam

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Zasady forum
           Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

           Pozostałe informacje

           • Dla nich Zachód to Polska. "Żaden z kandydatów mnie nie przekonuje na 100 procent"

            Dla nich Zachód to Polska. "Żaden z kandydatów mnie nie przekonuje na 100 procent"

            Ukraińcy mieszkający w Polsce pilnie śledzą wybory prezydenckie w ich ojczyźnie. Na kogo oni zagłosują i czym będą się kierować? Dla młodych istotne są trzy kluczowe sprawy: by Ukraina dawała takie możliwości, że można będzie tam wrócić i godnie żyć, by zakończyła się wojna na wschodzie kraju, by dalej zbliżać się do Unii Europejskiej oraz NATO. Wybór mają trudny - z obecnego prezydenta nie są zadowoleni, a czar jego rywala prysł. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           • W Irlandii Północnej zginęła dziennikarka. Oto rodzi się "nowa IRA"

            W Irlandii Północnej zginęła dziennikarka. Oto rodzi się "nowa IRA"

            Londonderry to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Irlandii Północnej. Są w nim bardzo aktywni Republikanie, czyli zwolennicy zjednoczenia Irlandii. Policjanci szukali broni i ładunków wybuchowych w jednym z domów. Zostali zaatakowani petardami i koktajlami Mołotowa. W trakcie zamieszek jeden z zamaskowanych mężczyzn zaczął strzelać - kula trafiła w głowę Lyrę McKee. 29-letnia dziennikarka zmarła w szpitalu. Policja uważa, że za atakiem stoi organizacja określająca się jako Nowa IRA. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           • "Nie potrafimy odpowiedzieć dzieciom, co się z nimi stanie gdy skończą 18 lat". Problem brytyjskich rodzin zastępczych

            "Nie potrafimy odpowiedzieć dzieciom, co się z nimi stanie gdy skończą 18 lat". Problem brytyjskich rodzin zastępczych

            Po brexicie tysiące europejskich dzieci mogą znaleźć się w ogromnych tarapatach. Chodzi o te, które znajdują się w brytyjskim systemie opieki zastępczej - choćby w rodzinach zastępczych - ale nie są obywatelami Wielkiej Brytanii. Istnieje obawa, że z powodu braku odpowiednich dokumentów po brexicie ich status będzie nieokreślony. W efekcie mogą zostać pozbawione prawa dostępu do opieki zdrowotnej lub edukacji. Jedyną receptą może być przyznanie im brytyjskiego obywatelstwa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           • Holendrzy chcą zatrudnić wolontariuszy, by chronili tulipany przed turystami

            Holendrzy chcą zatrudnić wolontariuszy, by chronili tulipany przed turystami

            Słynne holenderskie tulipany są zagrożone. Szkodnik ma dwie nogi, dwie ręce i głowę, z której nie korzysta - chodzi bowiem o człowieka, który te piękne kwiaty zadeptuje. Szkodnik pochodzi z zagranicy, bo największe straty powodują turyści. Organizacja zrzeszająca holenderskich rolników poszukuje wolontariuszy do ochrony kwiatów. Ich zadaniem miałoby być informowanie turystów o wyznaczonych ścieżkach i zakazie deptania roślin. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           • Jan Piekło: Poroszenko był niezłym prezydentem

            Jan Piekło: Poroszenko był niezłym prezydentem

            - Rzeczywiście, to nie jest tak, że Poroszenko przegrał tą debatę. On się dostosował właściwie do warunków Zełenskiego - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jan Piekło, były ambasador Polski na Ukrainie. - Trzeba powiedzieć zupełnie uczciwie, że prezydentem Poroszenko był niezłym - dodał. Jego zdaniem nie ma odwrotu od zwrotu Ukrainy ku zachodowi.

            czytaj więcej »
           • Przemysław Biskup: napięcie na Wyspach stale eskaluje

            Przemysław Biskup: napięcie na Wyspach stale eskaluje

            - Sytuacja stale eskaluje. Również z powodu, powiedziałbym, pewnej nieudolności polityków amerykańskich, brytyjskich - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Przemysław Biskup, ekspert od spraw związanych z Wielką Brytanią z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Uważa on też, że z powodu napięcia na Wyspach brexit może się jeszcze bardziej skomplikować.

            czytaj więcej »
           • Wyjątkowa kampania na Ukrainie. Urzędujący prezydent kontra prezydent z serialu

            Wyjątkowa kampania na Ukrainie. Urzędujący prezydent kontra prezydent z serialu

            Określenie "dziwna kampania" jest wyjątkowo delikatne. Kandydaci, na ostatniej prostej, robili badania krwi i testy lekarskie, sugerując, że rywal to narkoman albo alkoholik. Umawiali się na debatę, ale jeden z nich nie przyszedł. A zwieńczeniem tego wszystkiego ma być debata na stadionie olimpijskim, podczas której zwolennicy obu panów będą zajmować osobne sektory i przy okazji będą oglądać występy muzyczne i kabaretowe. Starcie Petro Poroszenko - Wołodymyr Zełenski, gdzie stawką jest prezydentura Ukrainy, w niedzielę.

            czytaj więcej »
           • Grecja domaga się reparacji wojennych od Niemiec

            Grecja domaga się reparacji wojennych od Niemiec

            Grecja domaga się reparacji wojennych od Niemiec za straty poniesione podczas drugiej wojny światowej. Decyzję w tej sprawie podjął parlament i na jej mocy Ateny będą podejmować wszelkie działania - prawne i dyplomatyczne - by, jak mówi premier, spełnić swoje historyczne i moralne zobowiązanie w postaci wyegzekwowania roszczeń. Jak wysokich? Kilka lat temu Grecja oszacowała je na 300 miliardów euro. Ale w oczach Niemiec - temat jest zamknięty i nic nie wskazuje na to, by Berlin chciał wznowić rozmowy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           • "Kierowca stracił kontrolę, autokar jechał coraz szybciej". Nie żyje 29 osób

            "Kierowca stracił kontrolę, autokar jechał coraz szybciej". Nie żyje 29 osób

            29 osób nie żyje, 28 zostało rannych - stan kilkorga z nich jest krytyczny. To skutek wypadku autokaru na Maderze. Ofiary śmiertelne to turyści z Niemiec. Trwa śledztwo, aby wyjaśnić, dlaczego doszło do tego wypadku. Wiadomo tylko, że autokar wypadł ze stromej drogi i runął kilka metrów w stronę zabudowań, kilka razy koziołkując. Według lokalnych mediów kierowca był doświadczony, a nawierzchnia sucha. Są doniesienia o możliwej awarii hamulców. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           tvnpix