Fakty o Świecie

 • Foto: Fakty o Świecie TVN24 BiS | Video: Fakty o Świecie TVN24 BiS
 • Raport o stanie państw. Polska awansuje gospodarczo, traci pod względem wolności osobistych
 • "Szczeniaki pokoju". Psia dyplomacja między Koreami

"Mamy przed sobą to samo zagrożenie, Rosję. Potem możemy nie mieć czasu na rozliczanie historii"

- Rosja zrobiła to, żeby pokazać światu, że chce usprawiedliwić to, co zrobiła w 2014 roku - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Andrij Deszczyca, nawiązując do morskiego incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej i zajęcia przez Rosję trzech ukraińskich jednostek wraz z załogami. Zdaniem ambasadora Ukrainy w Polsce czas działań Rosji nie jest przypadkowy, ponieważ Rosja chce zakłócić wybory na Ukrainie, a ponadto testuje, na ile pozwoli jej świat. - Zobaczymy, za chwilę szczyt G20 - podkreślił. Jak dodał w odpowiedzi na pytania o stosunki między Polską a Ukrainą, Rosja może pójść dalej. - Mamy przed sobą to samo zagrożenie - Rosję. Potem możemy nie mieć czasu na rozliczanie historii - powiedział.

- Rosja zrobiła to, żeby pokazać światu, że chce usprawiedliwić to, co zrobiła w 2014 roku, że aneksowała i okupowała Krym, nielegalnie doprowadziła do inwazji na wschodzie Ukrainy, naruszyła wszystkie prawa międzynarodowe, a teraz chce udowodnić, że to jej terytorium i może sobie "rządzić" na wodach Morza Azowskiego czy Czarnego - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Andrij Deszczyca. Dodał, że dodatkową motywacją Rosji było działanie przed wyborami, by zakłócić sytuację polityczną i gospodarczą na Ukrainie.

Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS "Za parę dni szczyt G20. Zobaczymy, jak zareagują światowi liderzy"

Ambasador zaznaczył, że świat zapomniał o Krymie, powoli zapomina o Donbasie, więc Putin testuje Zachód, na ile może sobie pozwolić w swojej politycznej grze. Jakiej reakcji oczekiwałby Kijów po szczycie G20? Ambasador wylicza, że po pierwsze Rosja powinna uwolnić przetrzymywanych ukraińskich marynarzy, oddać okręty i świat musiałby ostrzej zareagować np. ostrzejszymi i dłuższymi sankcjami lub wstrzymaniem projektu Nord Stream 2.

Potrzeba stanowczości

- Oczekujemy tego, że stanowisko Zachodu będzie bardziej stanowcze i bardziej efektowne - podkreślił ambasador.

- Coraz trudniej jest przekonywać państwa członkowskie UE, żeby Unia przedłużała sankcje wobec Rosji - mówił Deszczyca. Jego zdaniem incydent w Cieśninie Kerczeńskiej, "celowo wystawiony przeciwko Ukrainie, paradoksalnie może być dodatkowym argumentem", by przypomnieć światu "o tym, że Rosja naruszyła prawo międzynarodowe w 2014 roku", "że Rosja jest agresorem" i "że się nie zatrzyma, jeżeli pozwoli jej się na więcej". - I to pokazała w niedzielę, że może strzelać - powiedział ambasador.

- Rosja chce pokazać, że tam rządzi. To jest taki Dziki Zachód - ocenił i poradził tym państwom UE, które mają wątpliwości co do sankcji, by "uczyły się historii z ostatnich kilku dni".

Wsparcie Polski

Jak ważna jest rola Polski w tej sprawie? - Reakcja Polski była dość mocna, dość szybka - stwierdził Deszczyca i zaznaczył, że prezydent Ukrainy liczy na wsparcie Polski na arenie międzynarodowej. - Życzylibyśmy sobie, żeby Polska była takim liderem, zrzeszającym wokół siebie państwa, które by jakieś konkretne działania proponowały w Unii i NATO wobec Rosji jako wynik nowego etapu agresji rosyjskiej na Morzu Azowskim i z tego co wiem, to takie działania są prowadzone. Polska z Litwą bardzo aktywnie zajmują takie stanowisko - stwierdził.

Wspólne zagrożenie

Wideo: " "Wstrzymanie projektu Nord Stream 2, który i tak szkodzi Zachodowi"
- Mamy pewne rozbieżności w spojrzeniu na naszą historię - przyznał ambasador i dodał, że incydent na Morzu Azowskim pokazał, że "w sprawach strategicznych, geopolitycznych mamy porozumienie". Wyraził nadzieję, że w obliczu wspólnego zagrożenia to nas zbliża. - Potem możemy nie mieć czasu, żeby rozliczyć historię. Musimy najpierw dać opór zewnętrznej agresji, temu zagrożeniu realnemu, które zagraża nam obu. W sprawach historycznych na pewno się porozumiemy - skwitował.

- Jeżeli jesteśmy razem, jeżeli walczymy jeden za drugiego, to wtedy jest szansa na przetrwanie i rozbudowę naszych państw - stwierdził ambasador. Jaki czarny scenariusz jest możliwy dla Ukrainy? - Moskwa może sobie pozwolić na dalszą ofensywę. To już pokazała, że najpierw Krym, potem Donbas, teraz Azow - wyliczył i zaznaczył, że Rosja się nie zatrzymuje, a historia uczy, że "trzeba liczyć na siebie", co Ukraina pokazała przez mocny społeczny opór w 2014 roku. - Liczymy na siebie i dlatego został wprowadzony stan wojenny - stwierdził i dodał, że Ukraina "broni cywilizacji i pokoju", ale liczy na wsparcie Zachodu.

"Mamy do czynienia z morską wersją aneksji Krymu"

- Myślę, że mamy do czynienia z morską wersją aneksji Krymu - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. Jerzy Maria Nowak, były ambasador RP przy NATO. Jego zdaniem działania Rosji są nakierowane na umocnienie swojej pozycji na Morzu...

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
pirat2
pirat2

komentarz ukryty - pokaż

Ukraina próbuje wciągnąć Polskę w swoje rozgrywki z Rosją.?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   bazar
   bazar

   Co Ci eksperci mogą. Gadają co im wygodne a Rosja i tak zrobi swoje a gadki tzw. ekspertów to psu na budę. Z Rosją świat się liczył i będzie się liczył. Inaczej wygląda sprawa Polski. Wszyscy się jej boją bo to potęga ma nawet ostatnio utworzoną nową armię, która jest w stanie powstrzymać każdego aqgresora.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     forfanpl
     forfanpl

     niby racja ale jak dochodzi co do czego to nas też się wypierają choć my mamy ich popierać

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       • "COVID-19 sprawił, że trywializowanie Holokaustu sięgnęło zenitu"

        "COVID-19 sprawił, że trywializowanie Holokaustu sięgnęło zenitu"

        27 stycznia na świecie obchodzony jest Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Upamiętnia on rocznice wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Z przeprowadzonych ostatnio badań wynika, że antysemityzm znowu przybiera na sile - zwłaszcza w Europie. Negatywne zjawisko napędza przede wszystkim pandemia COVID-19. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Mobilizacja na Ukrainie, Zachód przeprowadza pilne konsultacje

        Mobilizacja na Ukrainie, Zachód przeprowadza pilne konsultacje

        USA i NATO odrzuciły główne roszczenia Moskwy w sprawie tak zwanych gwarancji bezpieczeństwa. Strona rosyjska domagała się między innymi domagała się od USA i państw Zachodu prawnych gwarancji zablokowania rozszerzania NATO na Wschód, zwłaszcza o Ukrainę. Teraz ruch po stronie Władimira Putina, jednak - nie czekając na jego odpowiedź - politycy w różnych formatach kontynuują dyplomatyczną misję na rzecz deeskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Na Ukrainie mobilizacja sił. Tych cywilnych też, bo także zwykli obywatele szykują się do obrony kraju. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Zwierzę na pokładzie prywatnego odrzutowca? To nowa moda w Hongkongu

        Zwierzę na pokładzie prywatnego odrzutowca? To nowa moda w Hongkongu

        Prywatny odrzutowiec dla twojego psa - takie ogłoszenia są coraz bardziej popularne w Hongkongu, a popyt jest ogromny. Powodem takiego zainteresowania jest brak możliwość przetransportowania swojego pupila rejsowymi połączeniami lotniczymi ze względu na rządowe ograniczenia i zakazy poszczególnych linii lotniczych. Materiał telewizji CNN.

        czytaj więcej »
       • Imprezy na Downing Street. Brytyjczycy oburzeni postawą Borisa Johnsona

        Imprezy na Downing Street. Brytyjczycy oburzeni postawą Borisa Johnsona

        Boris Johnson w ogniu krytyki w związku ze skandalem dotyczącym organizowania imprez na Downing Street w czasie lockdownu. Sprawa wywołała polityczne wrzenie, ale także oburzenie społeczne. Potępienie dla premiera wyrażają głośno między innymi ci Brytyjczycy, którzy w tym czasie stracili swoich bliskich i nie mogli się z nimi pożegnać. Materiał telewizji CNN.

        czytaj więcej »
       • "Sprzedaliśmy swoje nerki, teraz musimy sprzedać nasze dzieci"

        "Sprzedaliśmy swoje nerki, teraz musimy sprzedać nasze dzieci"

        Kryzys humanitarny w Afganistanie jest tak poważny, że rodzice sprzedają swoje dzieci, by mieć pieniądze na jedzenie. Coraz więcej Afgańczyków próbujących wiązać koniec z końcem decyduje się też na sprzedaż organów. Jednak nawet pieniądze ze sprzedaży organów to często za mało, żeby przetrwać. Materiał telewizji Sky News.

        czytaj więcej »
       • Ambasador Ukrainy: Polska jest gotowa przekazać nam sprzęt i amunicję

        Ambasador Ukrainy: Polska jest gotowa przekazać nam sprzęt i amunicję

        Świat uważnie obserwuje sytuację na wschodzie Europy. Wokół granic Ukrainy zostały zgromadzone liczne siły rosyjskie, ale nikt nie zna dalszych zamiarów Władimira Putina. Kolejne kraje przekazują Ukrainie broń i amunicję. Polska jeszcze tego nie zrobiła, ale ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca powiedział, że jest taka gotowość ze strony polskiej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Napięcie na linii Rosja-Ukraina. Amerykańscy żołnierze postawieni w stan wyższej gotowości

        Napięcie na linii Rosja-Ukraina. Amerykańscy żołnierze postawieni w stan wyższej gotowości

        Politycy wciąż mają nadzieję na dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu ukraińsko-rosyjskiego, ale muszą też szacować ryzyko. Stąd decyzja Amerykanów o mobilizacji wojska. Ponad osiem tysięcy żołnierzy w bazach USA ma być gotowych do szybkiego przemieszczenia się do Europy. Jest też deklaracja "totalnej jednomyślności" w sprawie Ukrainy po wideokonferencji prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena i europejskich przywódców. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Kryzys humanitarny w Afganistanie. W Oslo trwają rozmowy z talibami

        Kryzys humanitarny w Afganistanie. W Oslo trwają rozmowy z talibami

        W Afganistanie trwa największy na świecie kryzys humanitarny - ocenia amerykański magazyn "The New Yorker". W kraju funkcjonuje ułamek przychodni, brakuje leków, a medycy nie dostają wynagrodzeń. 97 procent mieszkańców żyje poniżej progu ubóstwa, a miliony głodują. W takiej atmosferze w Oslo zaczynają się rozmowy talibów z międzynarodowymi dyplomatami na temat pomocy dla Afganistanu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Sekretarz stanu USA: jesteśmy gotowi na zjednoczoną, szybką i surową odpowiedź

        Sekretarz stanu USA: jesteśmy gotowi na zjednoczoną, szybką i surową odpowiedź

        W piątek odbyło się spotkanie sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena i ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa. Rozmowy zakończyły się bez przełomu, ale Blinken zapowiedział, że jakakolwiek rosyjska agresja na Ukrainę spotka się ze zdecydowaną reakcją Zachodu, reakcją bardzo bolesną dla Rosji. Ławrow zapewnił jednak, że Kreml ataku na Ukrainę nie przeprowadzi. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • "W 2014 roku podeszwy odklejały się od butów naszych żołnierzy. Teraz nic takiego już nie zobaczycie"

        "W 2014 roku podeszwy odklejały się od butów naszych żołnierzy. Teraz nic takiego już nie zobaczycie"

        Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zapewnił w Genewie, że Kreml żadnej inwazji na Ukrainę nie planuje, ale ci, którzy mieszkają w pobliżu granicy, nie wierzą w te zapewnienia. Najbardziej boją się dzieci z obwodu donieckiego, które przez ostatnie lata słyszą wybuchy i wystrzały z karabinów. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski apeluje do rodaków o spokój, ale jednocześnie wojsko przygotowuje się do odparcia ewentualnego ataku. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       tvnpix