Fakty o Świecie

 • Foto: Fakty o Świecie TVN24 BiS | Video: Fakty o Świecie TVN24 BiS
 • Raport o stanie państw. Polska awansuje gospodarczo, traci pod względem wolności osobistych
 • "Szczeniaki pokoju". Psia dyplomacja między Koreami

"Mamy przed sobą to samo zagrożenie, Rosję. Potem możemy nie mieć czasu na rozliczanie historii"

- Rosja zrobiła to, żeby pokazać światu, że chce usprawiedliwić to, co zrobiła w 2014 roku - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Andrij Deszczyca, nawiązując do morskiego incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej i zajęcia przez Rosję trzech ukraińskich jednostek wraz z załogami. Zdaniem ambasadora Ukrainy w Polsce czas działań Rosji nie jest przypadkowy, ponieważ Rosja chce zakłócić wybory na Ukrainie, a ponadto testuje, na ile pozwoli jej świat. - Zobaczymy, za chwilę szczyt G20 - podkreślił. Jak dodał w odpowiedzi na pytania o stosunki między Polską a Ukrainą, Rosja może pójść dalej. - Mamy przed sobą to samo zagrożenie - Rosję. Potem możemy nie mieć czasu na rozliczanie historii - powiedział.

- Rosja zrobiła to, żeby pokazać światu, że chce usprawiedliwić to, co zrobiła w 2014 roku, że aneksowała i okupowała Krym, nielegalnie doprowadziła do inwazji na wschodzie Ukrainy, naruszyła wszystkie prawa międzynarodowe, a teraz chce udowodnić, że to jej terytorium i może sobie "rządzić" na wodach Morza Azowskiego czy Czarnego - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Andrij Deszczyca. Dodał, że dodatkową motywacją Rosji było działanie przed wyborami, by zakłócić sytuację polityczną i gospodarczą na Ukrainie.

Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS "Za parę dni szczyt G20. Zobaczymy, jak zareagują światowi liderzy"

Ambasador zaznaczył, że świat zapomniał o Krymie, powoli zapomina o Donbasie, więc Putin testuje Zachód, na ile może sobie pozwolić w swojej politycznej grze. Jakiej reakcji oczekiwałby Kijów po szczycie G20? Ambasador wylicza, że po pierwsze Rosja powinna uwolnić przetrzymywanych ukraińskich marynarzy, oddać okręty i świat musiałby ostrzej zareagować np. ostrzejszymi i dłuższymi sankcjami lub wstrzymaniem projektu Nord Stream 2.

Potrzeba stanowczości

- Oczekujemy tego, że stanowisko Zachodu będzie bardziej stanowcze i bardziej efektowne - podkreślił ambasador.

- Coraz trudniej jest przekonywać państwa członkowskie UE, żeby Unia przedłużała sankcje wobec Rosji - mówił Deszczyca. Jego zdaniem incydent w Cieśninie Kerczeńskiej, "celowo wystawiony przeciwko Ukrainie, paradoksalnie może być dodatkowym argumentem", by przypomnieć światu "o tym, że Rosja naruszyła prawo międzynarodowe w 2014 roku", "że Rosja jest agresorem" i "że się nie zatrzyma, jeżeli pozwoli jej się na więcej". - I to pokazała w niedzielę, że może strzelać - powiedział ambasador.

- Rosja chce pokazać, że tam rządzi. To jest taki Dziki Zachód - ocenił i poradził tym państwom UE, które mają wątpliwości co do sankcji, by "uczyły się historii z ostatnich kilku dni".

Wsparcie Polski

Jak ważna jest rola Polski w tej sprawie? - Reakcja Polski była dość mocna, dość szybka - stwierdził Deszczyca i zaznaczył, że prezydent Ukrainy liczy na wsparcie Polski na arenie międzynarodowej. - Życzylibyśmy sobie, żeby Polska była takim liderem, zrzeszającym wokół siebie państwa, które by jakieś konkretne działania proponowały w Unii i NATO wobec Rosji jako wynik nowego etapu agresji rosyjskiej na Morzu Azowskim i z tego co wiem, to takie działania są prowadzone. Polska z Litwą bardzo aktywnie zajmują takie stanowisko - stwierdził.

Wspólne zagrożenie

Wideo: " "Wstrzymanie projektu Nord Stream 2, który i tak szkodzi Zachodowi"
- Mamy pewne rozbieżności w spojrzeniu na naszą historię - przyznał ambasador i dodał, że incydent na Morzu Azowskim pokazał, że "w sprawach strategicznych, geopolitycznych mamy porozumienie". Wyraził nadzieję, że w obliczu wspólnego zagrożenia to nas zbliża. - Potem możemy nie mieć czasu, żeby rozliczyć historię. Musimy najpierw dać opór zewnętrznej agresji, temu zagrożeniu realnemu, które zagraża nam obu. W sprawach historycznych na pewno się porozumiemy - skwitował.

- Jeżeli jesteśmy razem, jeżeli walczymy jeden za drugiego, to wtedy jest szansa na przetrwanie i rozbudowę naszych państw - stwierdził ambasador. Jaki czarny scenariusz jest możliwy dla Ukrainy? - Moskwa może sobie pozwolić na dalszą ofensywę. To już pokazała, że najpierw Krym, potem Donbas, teraz Azow - wyliczył i zaznaczył, że Rosja się nie zatrzymuje, a historia uczy, że "trzeba liczyć na siebie", co Ukraina pokazała przez mocny społeczny opór w 2014 roku. - Liczymy na siebie i dlatego został wprowadzony stan wojenny - stwierdził i dodał, że Ukraina "broni cywilizacji i pokoju", ale liczy na wsparcie Zachodu.

"Mamy do czynienia z morską wersją aneksji Krymu"

- Myślę, że mamy do czynienia z morską wersją aneksji Krymu - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. Jerzy Maria Nowak, były ambasador RP przy NATO. Jego zdaniem działania Rosji są nakierowane na umocnienie swojej pozycji na Morzu...

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
pirat2
pirat2

komentarz ukryty - pokaż

Ukraina próbuje wciągnąć Polskę w swoje rozgrywki z Rosją.?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   bazar
   bazar

   Co Ci eksperci mogą. Gadają co im wygodne a Rosja i tak zrobi swoje a gadki tzw. ekspertów to psu na budę. Z Rosją świat się liczył i będzie się liczył. Inaczej wygląda sprawa Polski. Wszyscy się jej boją bo to potęga ma nawet ostatnio utworzoną nową armię, która jest w stanie powstrzymać każdego aqgresora.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     forfanpl
     forfanpl

     niby racja ale jak dochodzi co do czego to nas też się wypierają choć my mamy ich popierać

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       • Szwajcarzy przyjęli w referendum zakaz noszenia burek

        Szwajcarzy przyjęli w referendum zakaz noszenia burek

        Zakaz noszenia burek i innych zasłon twarzy będzie obowiązywać w Szwajcarii. Tak zdecydowali obywatele tego kraju w referendum. Wstępne wyniki wskazują, że za takim rozwiązaniem opowiedziało się 51,2 procenta głosujących. Rząd Szwajcarii opowiadał się przeciwko inicjatywie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Duża część mieszkańców Izraela już zaszczepiona na COVID-19. Kolejne obostrzenia są znoszone

        Duża część mieszkańców Izraela już zaszczepiona na COVID-19. Kolejne obostrzenia są znoszone

        Izrael wraca do normalności dzięki szczepieniom i tak zwanym zielonym paszportom dla zaszczepionych i ozdrowieńców. Znowu otwarte są restauracje, hotele, siłownie i szkoły. Można organizować imprezy masowe do 300 osób. Wiele obostrzeń zostało jednak zniesionych tylko dla osób z zielonym paszportem. Obie dawki szczepionki otrzymało 40 procent obywateli Izraela, jedną dawkę kolejne 13 procent. Ozdrowieńcy, dzieci i młodzież nie kwalifikują się do szczepień. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • "Nigdy nie zapomnę rzeczy, które widziałam i robiłam. Nigdy"

        "Nigdy nie zapomnę rzeczy, które widziałam i robiłam. Nigdy"

        Z okazji Dnia Kobiet panie pracujące w brytyjskiej służbie zdrowia postanowiły przed kamerami opowiedzieć o swoich doświadczeniach z walki z epidemią COVID-19 w Wielkiej Brytanii. Jaki był dla nich miniony rok? Jak wpłynęła na nie pandemia? Jak radziły sobie w tym trudnym czasie? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Pomysł Komisji Europejskiej na równość płac

        Pomysł Komisji Europejskiej na równość płac

        Zamiast rytualnych życzeń i goździków równe prawa, w tym równa płaca - takie postulaty słychać często 8 marca z ust kobiet, bo kobiety wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach. Tak wynika z wielu europejskich raportów. Jak wyrównać płace? Swój pomysł ma Komisja Europejska, która chce ustanowić prawo pracowników do informacji o poziomie płac w zależności od płci i stanowiska u swojego pracodawcy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • "Solidarność europejska pęka w różnych miejscach"

        "Solidarność europejska pęka w różnych miejscach"

        Na świecie trwa walka z pandemią. Jednocześnie w wielu krajach trwa akcjach masowych szczepień. Jak świat sobie z nią radzi? - My tutaj bardzo wszyscy chcieliśmy wierzyć, że tych szczepień natychmiast będzie bardzo dużo - stwierdziła Aleksandra Kurowska, redaktor naczelny cowzdrowiu.pl. - Solidarność europejska pęka w różnych miejscach - zaznaczył Marek Tejchman, zastępca redaktora naczelnego "Dziennika Gazety Prawnej". - Niewątpliwie Chiny wzmocnią swój prestiż na takich terytoriach, które są w tej chwili zaniedbane - dodał Michał Broniatowski z z portali Politico i Onet. W swojej wypowiedzi miał na myśli między innymi Afrykę czy Amerykę Południową. Marcin Makowski z "Do Rzeczy" i Wirtualnej Polski uważa, że mapa "wpływów szczepionkowej dyplomacji" jest mapą nowej geopolityki.

        czytaj więcej »
       • Dostawy szczepionek przeciw COVID-19 stały się sprawą polityczną. Wiele krajów traci cierpliwość

        Dostawy szczepionek przeciw COVID-19 stały się sprawą polityczną. Wiele krajów traci cierpliwość

        Włoski rząd zablokował transport 250 tysięcy dawek szczepionki AstraZeneki, które miały trafić spod Rzymu do Australii, bo AstraZeneca nie wywiązuje się ze zobowiązań wobec Unii Europejskiej. W ślady Włoch może pójść Francja. Paryż nie wyklucza blokowania eksportu szczepionek ze swojego terytorium. Kolejne kraje UE rozważają sprowadzenie lub już sprowadzają na własną rękę szczepionki z Chin i Rosji, których nie zatwierdziła Europejska Agencja Leków. Dania, Austria i Izrael chcą uruchomić swoją produkcję szczepionek. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • W Tyrolu naukowcy sprawdzą skuteczność szczepionki Pfizera przeciwko mutacji z RPA

        W Tyrolu naukowcy sprawdzą skuteczność szczepionki Pfizera przeciwko mutacji z RPA

        W Austrii zostanie przebadana skuteczność szczepionki Pfizera i BioNTech przeciwko południowoafrykańskiej mutacji SARS-CoV-2. W powiecie Schwaz w Tyrolu władze dostaną szczepionki na COVID-19 dla wszystkich mieszkańców powyżej 16. roku życia. Naukowcy chcą potem przebadać mieszkańców powiatu i sprawdzić, jak szczepionka poradziła sobie z mutacjami koronawirusa. W powiecie Schwaz potwierdzono już kilkadziesiąt przypadków zakażenia wariantem z Republiki Południowej Afryki. Szczepienia mają ruszyć 11 marca. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Meghan i Harry przerywają milczenie. Księżna zarzuca "firmie" rozpowszechnianie "przeinaczeń"

        Meghan i Harry przerywają milczenie. Księżna zarzuca "firmie" rozpowszechnianie "przeinaczeń"

        Księżna Meghan i książę Harry, którzy w ubiegłym roku zrezygnowali z pełnienia obowiązków rodziny królewskiej i przeprowadzili się do Kalifornii, udzielili wywiadu. Rozmawiała z nimi Oprah Winfrey, a cały wywiad ma się ukazać w niedzielę. Telewizja CBS opublikowała już jego fragmenty. Meghan twierdzi, że rodzina królewska - którą nazywa "firmą" - rozpowszechnia nieprawdziwe informacje o niej i o Harrym. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Do końca roku władze Kuby chcą zaszczepić wszystkich obywateli. Testują własną szczepionkę

        Do końca roku władze Kuby chcą zaszczepić wszystkich obywateli. Testują własną szczepionkę

        Kubańska szczepionka przeciw COVID-19 wchodzi w trzecią fazę testów. Jeśli preparat okaże się skuteczny i bezpieczny, to będzie pierwszą szczepionką na COVID-19 opracowaną i wyprodukowaną w Ameryce Łacińskiej. Kubańscy naukowcy postanowili stworzyć swój preparat, bo kraju nie stać na zakup szczepionek obecnych już na rynku. Władze mają nadzieję, że szczepionka ożywi pogrążoną w kryzysie gospodarkę i pomoże powstrzymać pandemię. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Media: niemiecki kontrwywiad zdecydował o obserwacji AfD

        Media: niemiecki kontrwywiad zdecydował o obserwacji AfD

        Niemiecki kontrwywiad zdecydował o obserwacji prawicowo populistycznej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD). Doniosło o tym równocześnie kilka niemieckich mediów. Federalny Urząd Ochrony Konstytucji oficjalnie sprawy nie komentuje. AfD jest partią legalnie działającą, z deputowanymi we wszystkich landach oraz w Bundestagu. Ale według przytaczanych w niemieckich serwisach informacji - kontrwywiad uznał, że jej działania zagrażają - jak określono - niemieckiemu porządkowi wolnościowo-demokratycznemu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • "Przechodzimy przez najgorszy scenariusz pandemii"

        "Przechodzimy przez najgorszy scenariusz pandemii"

        Dramatyczna sytuacja w związku z pandemią panuje w Brazylii. Zlekceważenie zagrożenia przez władze, z prezydentem Bolsonaro na czele, sprawiło, że oficjalna liczba zakażeń przekroczyła 10 milionów, a ponad ćwierć miliona ludzi zmarło. Co gorsza, naukowcy obawiają się, że brazylijski wariant koronawirusa staje się poważnym zagrożeniem dla innych krajów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • W piątek papież Franciszek uda się z pielgrzymką do Iraku

        W piątek papież Franciszek uda się z pielgrzymką do Iraku

        Nie mogę zawieść ludzi - stwierdził papież Franciszek zapowiadając swoją trzydniową pielgrzymkę do Iraku, która rozpocznie w piątek. To wyzwanie między innymi pod względem bezpieczeństwa. Na bazy amerykańskiego i irackiego wojska spadają ostatnio rakiety. Chrześcijańska mniejszość w Iraku jest zagrożona atakami, była brutalnie prześladowana w trakcie terroru tak zwanego Państwa Islamskiego. Papież Franciszek odwiedzi Mosul, spotka się szyickim duchownym Ali al-Sistanim i będzie w Ur - miejscu urodzin Abrahama. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       tvnpix