Fakty o Świecie

Donald Trump "chciał, bym dawała mu znać co tydzień". Georgette Mosbacher opowiada o kulisach zniesienia wiz

Ambasador USA Georgette Mosbacher udzieliła "Faktom o Świecie" TVN24 BiS wywiadu tuż po tym, jak Polska zakwalifikowała się do programu ruchu bezwizowego. - Kluczowe było zejście poniżej progu trzech procent. To było najważniejsze. Wiedzieliśmy jak zająć się całą resztą. Nie było fizycznie możliwości, aby zejść poniżej 3 procent, dopóki ludzie przychodzący do ambasady po wizę nie zaczęli spełniać naszych wymogów - powiedziała. Dodała, że prezydent Donald Trump był bardzo zainteresowany tą sprawą. - Absolutnie na to czekał - mówiła. - Prezydent pytał za każdym razem. Prosił, abym przekazywała mu konkretne dane, żeby zobaczyć na ile zbliżamy się do tego progu poniżej 3 procent.

"Prezydent pytał się za każdym razem, chciał bym dawała mu znać co tydzień"
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS "Prezydent pytał się za każdym razem, chciał bym dawała mu znać co tydzień"
ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

Georgette Mosbacher przedstawiła kluczowy czynnik, jaki wpłynął na decyzję o włączeniu Polski do programu ruchu bezwizowego. - Kluczowe było zejście poniżej progu trzech procent. To było najważniejsze. Wiedzieliśmy, jak zająć się całą resztą. Nie było fizycznie możliwości, aby zejść poniżej trzech procent, dopóki ludzie przychodzący do ambasady po wizę nie zaczęli spełniać naszych wymogów - powiedziała.

Pytana o to, co poczuła, gdy prezydent USA ogłosił decyzję w sprawie wiz, odpowiedziała, że poczuła ulgę. - Bardzo się w to zaangażowaliśmy i dużo musieliśmy przepchnąć, aby do tego doprowadzić. Byłam ucieszona, bo było to coś, co prezydent powierzył mi osobiście i było to poczucie osiągnięcia czegoś wielkiego - dodała.

"To było absolutnie ekscytujące"

"Kluczowe było zejście poniżej progu trzech procent"
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS "Kluczowe było zejście poniżej progu trzech procent"
Georgette Mosbacher mówiła, że Biały Dom powiadomił ją wcześniej, że "coś takiego się szykuje". - To było może cztery godziny wcześniej. Dali nam znać, że prezydent ma zamiar to ogłosić. To było absolutnie ekscytujące dla wszystkich w ambasadzie - mówiła.

- Legalnie nie mogliśmy tego ogłosić tego wcześniej, czyli przed 30 września. Technicznie, aby można było przeliczyć wszystkie dane, potrzeba było kilku dni - opowiadała ambasador USA.

Ambasador nie była w stanie przedstawić konkretnej daty, kiedy Polacy pierwszy raz będą mieli możliwość wylecieć do USA bez wiz. Zapewniła, że chce aby stało się to jak najszybciej. - Mam nadzieję, że będzie to możliwe do końca roku. Moim celem jest to, aby od początku 2020 roku ruch bezwizowy był już realizowany. Może to oczywiście stać się wcześniej - mówiła.

Nowe możliwości dla polskich firm

- Z pewnością łatwiej będzie realizować szkolenia, będzie łatwiej wysyłać pracowników do Stanów, czy organizować konferencje. Tego typu rzeczy będą przebiegać zupełnie inaczej. Poza tym, jesteśmy pięknym krajem. Mam nadzieję, że Polacy będą odwiedzać Stany Zjednoczone Ameryki. To będzie ruch w obie strony - wyjaśniła ambasador o możliwościach jakie czekają na Polaków w Stanach.

Ambasador USA opowiedziała także o swoich kolejnych celach. Podkreśliła znaczącą rolę stosunków Polski z rządem amerykańskim. - Moim zadaniem tutaj jest, by zagwarantować, że nasze dwustronne stosunki  będą silne. Nie sądzę, żeby mogły być silniejsze niż w tej chwili. Nadal pracujemy nad przyjazdem do Polski dodatkowych 1000 żołnierzy. Pracujemy też nad kwestiami bezpieczeństwa energetycznego, cywilnego i jądrowego.

Wyraziła także nadzieję, że w przyszłości będzie mogła przedstawić bardziej konkretne pomysły.

Stabilność sojuszu

Zdaniem Georgette Mosbacher sojusz Polski ze Stanami Zjednoczonymi jest bardzo stabilny i nic nie powinno mu zagrozić, stosunki będą zacieśniały się jeszcze bardziej. - Stosunki pomiędzy prezydentem Dudą a prezydentem Trumpem to coś więcej niż tylko (stosunki - przyp. red.) dwóch szefów państw. To jest prawdziwe uczucie między dwoma liderami - podkreśliła.

"Stosunki pomiędzy prezydentem Dudą a prezydentem Trumpem to coś więcej"
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS "Stosunki pomiędzy prezydentem Dudą a prezydentem Trumpem to coś więcej"

Pani ambasador(http://www.tvn24.pl)

Autor: adk / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
graffiti50
graffiti50

zniesienie to rozumiem zero opłat, a tu będą jeszcze opłaty dla biednych amerykanów

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   zelalem
   zelalem

   Gadanie o wielkiej "akcji" i staraniach. Prawo amerykańskie jest jasne (i przestrzegane). Jak ilość odmów spadnie poniżej 3%, to wizy zostaną zniesione. Żaden Duda ani Trump niczego w tej sprawie nie zrobili.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     jakub_abramczuk

     A dlaczego tutaj nie ma info, że materiał sponsorowany?

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       korn3lia

       Miałam na myśli poślednim stylu

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         • "Istnieją obawy wystąpienia kolejnych wybuchów"

          "Istnieją obawy wystąpienia kolejnych wybuchów"

          W poniedziałek doszło do wybuchu wulkanu na wyspie White w Nowej Zelandii. W momencie erupcji na wyspie przebywało około 50 osób. Udało się ewakuować 23 osoby. Zginęło co najmniej pięć osób, los pozostałych jest nieznany. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Kara ma dotknąć kraj, działaczy i wszystkie zamieszane osoby. Zakaz WADA w praktyce

          Kara ma dotknąć kraj, działaczy i wszystkie zamieszane osoby. Zakaz WADA w praktyce

          Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) ukarała Rosję za stosowanie dopingu u sportowców czteroletnim zakazem uczestnictwa w igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach światowych. Zakaz nie dotyczy rozgrywek organizowanych przez UEFA. W przypadku zaś imprez światowych implementacja zakazu może się różnić. Na pewno - o ile decyzja nie zostanie uchylona w apelacji przez Sportowy Trybunał Arbitrażowy - nie będzie na nich oficjalnie rosyjskich reprezentacji, rosyjskiej flagi i hymnu. Indywidualni sportowcy z Rosji mogą zostać dopuszczeni do udziału w zawodach pod neutralną flagą. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Blisko 1,5 tysiąca przypadków nieumyślnego użycia broni. AP sprawdziła dane amerykańskiej policji

          Blisko 1,5 tysiąca przypadków nieumyślnego użycia broni. AP sprawdziła dane amerykańskiej policji

          Jak ustaliła agencja Associated Press, od 2012 roku doszło do blisko 1,5 tysiąca przypadków, gdy amerykańscy policjanci oddali strzały nieumyślnie. W ten sposób zginęło 21 osób. Specjaliści twierdzą, że funkcjonariusze najbieglej posługują się bronią zaraz po ukończeniu akademii. Później mają oni testy raz albo dwa razy w roku. Nie ma federalnych zasad dotyczących tych sprawdzianów, istnieje wiele różnych lokalnych wytycznych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Ma 34 lata, pochodzi z rodziny homoseksualnej. Sanna Marin we wtorek ma zostać premierem

          Ma 34 lata, pochodzi z rodziny homoseksualnej. Sanna Marin we wtorek ma zostać premierem

          Może zostać najmłodszą premier na świecie. Socjaldemokratyczna Partia Finlandii, która stoi na czele większości parlamentarnej, zgłosiła, że jej kandydatem na szefa rządu jest 34-letnia Sanna Marin. Wiceprzewodnicząca centrolewicowego ugrupowania wygrała wewnątrzpartyjne wybory. Obecny fiński premier Antti Rinne podał się do dymisji po dwutygodniowym strajku pracowników poczty.

          czytaj więcej »
         • Sarajewo ma poważny problem ze smogiem. "Nie możemy codziennie uciekać w góry"

          Sarajewo ma poważny problem ze smogiem. "Nie możemy codziennie uciekać w góry"

          Ogromne zanieczyszczenie powietrza w Sarajewie. W niedzielę stężenie cząstek stałych kilkukrotnie przekroczyło dopuszczalne normy. Władze w Bośni i Hercegowinie przestrzegają mieszkańców przed wychodzeniem z domów. Odwołano także wydarzenia, które miały się odbywać w terenie. Sarajewo jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Przede wszystkim ze względu na położenie geograficzne. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Decyzja WADA w sprawie Rosji. "Kierunek bardzo dobrze obrany"

          Decyzja WADA w sprawie Rosji. "Kierunek bardzo dobrze obrany"

          - To co uczyniła WADA to jest kierunek bardzo dobrze obrany, ale ja bym widział rozszerzenie tych działań o innych sportowców. Uważam, że ci sportowcy, którzy mają przeszłość dopingową, powinni być raz na zawsze wykluczeni z igrzysk - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Szymon Ziółkowski, lekkoatleta, mistrz olimpijski w rzucie młotem z Sydney. Skomentował w ten sposób decyzję Światowej Agencji Antydopingowej dotyczącą wykluczenia Federacji Rosyjskiej na cztery lata z najbardziej prestiżowych imprez sportowych. - Była pewność, że ta kara będzie wyglądała w taki sposób - dodał drugi gość programu Maciej Petruczenko z "Przeglądu Sportowego".

          czytaj więcej »
         • Jej serce nie biło przez sześć godzin, właśnie wyszła ze szpitala. "To, co mnie spotkało, to cud"

          Jej serce nie biło przez sześć godzin, właśnie wyszła ze szpitala. "To, co mnie spotkało, to cud"

          34-letnia Audrey Schoeman wyszła z mężem na wycieczkę w Pireneje, gdzie zaskoczyła ich śnieżyca. Z każdą chwilą stan Brytyjki się pogarszał, aż w końcu kobieta zemdlała. Służby dotarły do niej dopiero po dwóch godzinach, od kiedy mężowi udało się wezwać pomoc. Kobieta zapadła na głęboką hipotermię - temperatura jej ciała spadła do 18 stopni Celsjusza, a serce przestało bić. Wznowiło pracę dopiero po sześciu godzinach.

          czytaj więcej »
         • "Był to niemiecki obóz śmierci zarządzany przez Niemców". Angela Merkel odwiedziła Auschwitz

          "Był to niemiecki obóz śmierci zarządzany przez Niemców". Angela Merkel odwiedziła Auschwitz

          W piątek Angela Merkel po raz pierwszy jako kanclerz Niemiec odwiedziła były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Kanclerz Niemiec wielokrotnie zwracała się bezpośrednio do byłych więźniów obozu śmierci, którzy również tam byli w piątek. - Był to niemiecki obóz śmierci zarządzany przez Niemców. Ważne jest dla mnie, aby to podkreślić, ważne, aby jasno wskazać sprawców. Jesteśmy to winni ofiarom i nam samym - powiedziała. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Albo rozejm, albo mur. Wołodymyr Zełenski chce ustępstw ze strony Putina

          Albo rozejm, albo mur. Wołodymyr Zełenski chce ustępstw ze strony Putina

          W poniedziałek w Paryżu ma dojść do spotkania tak zwanej czwórki normandzkiej. Tworzą ją Francja, Niemcy, Rosja i Ukraina. Pierwszy raz od dwóch lat przywódcy tych krajów będą rozmawiali o konflikcie na wschodzie Ukrainy. Dla Zełenskiego to będzie pierwsze spotkanie z Putinem w cztery oczy. Jeszcze przed rozmowami Zełenski chce osiągnąć przewagę. Kijów zapowiedział, że jeśli Putin w Paryżu nie zgodzi się na rozejm i wymianę jeńców, to Ukraina postawi mur na granicy z republikami separatystycznymi w Donbasie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • "Rozpętało się piekło. Strzały padały ze wszystkich stron"

          "Rozpętało się piekło. Strzały padały ze wszystkich stron"

          Dwóch uzbrojonych mężczyzn napadło na sklep jubilerski w Miami. Nie udało im się go okraść, bo właściciel sam otworzył do nich ogień. Przestępcy uciekli ze sklepu, porwali furgonetkę firmy kurierskiej i kazali kierowcy jechać przez miasto. Policja dogoniła ich, jak stanęli w korku. Doszło do strzelaniny, w której zginęli obaj przestępcy, kierowca furgonetki i jeszcze jedna przypadkowa osoba. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Banan przyklejony taśmą sprzedany za 120 tysięcy dolarów. "Rynek sztuki takimi rzeczami się karmi"

          Banan przyklejony taśmą sprzedany za 120 tysięcy dolarów. "Rynek sztuki takimi rzeczami się karmi"

          - Artysta chce nam coś powiedzieć. Artysta chce powiedzieć światu: popatrzcie, przykleiłem wam banana do ściany, a cały świat o tym mówi - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jan Koszutski, wiceprezes domu aukcyjnego Desa Unicum. Gość programu był pytany o instalację włoskiego artysty Maurizia Cattelana, która została sprzedana za 120 tysięcy dolarów. Instalacja polega na przyklejeniu banana taśmą klejącą do ściany - Rynek sztuki takimi rzeczami się karmi, rynek sztuki takie rzeczy podsyca - dodał.

          czytaj więcej »
         tvnpix