Alkohol wpływa na zmniejszanie się mózgu. To wpływ "stosunkowo mały", ale wykrywalny


Z badań naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że alkohol zabija szare komórki, co oznacza słabsze myślenie, niższą inteligencję, gorszą pamięć, a nawet zaburzenia emocjonalne. - Rozmiar mózgu zmniejsza się z wiekiem i poważnie nasila to demencja. W skutek zmniejszania mózgu, pogarszają się wyniki w testach pamięci. Chociaż alkohol ma na to stosunkowo mały wpływ, to wpływa bardziej niż inne modyfikowane czynniki ryzyka, czyli takie, z którymi można coś zrobić, w przeciwieństwie do procesu starzenia - tłumaczy współautorka badań Anya Topiwala z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Picie alkoholu nawet w najmniejszej ilości pogarsza zdrowie mózgu - tak wynika z nowych badań naukowców związanych z Uniwersytetem Oksfordzkim.

Ogólnie ujmując, alkohol zmniejsza mózg, a mniejszy mózg to mniejsza wydolność centrum dowodzenia naszego organizmu.

Szczegóły badania - na prośbę telewizji CNN - wyjaśniła główna autorka. Podkreśliła, że dla mózgu nie ma nic gorszego od alkoholu.

- Rozmiar mózgu zmniejsza się z wiekiem i poważnie nasila to demencja. W skutek zmniejszania mózgu, pogarszają się wyniki w testach pamięci. Chociaż alkohol ma na to stosunkowo mały wpływ, to wpływa bardziej niż inne modyfikowane czynniki ryzyka, czyli takie, z którymi można coś zrobić, w przeciwieństwie do procesu starzenia - tłumaczy współautorka badań Anya Topiwala z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Badanie przeprowadzono na grupie 25 tysięcy mieszkańców Wielkiej Brytanii. Uczestnicy mieli powiedzieć, ile alkoholu spożywają, i poddać się skanom mózgu.

Analiza wykazała, że alkohol zmniejsza w mózgowiu istotę szarą, czyli zabija szare komórki. W efekcie pojawia się problem z przetwarzaniem informacji, co oznacza słabsze myślenie, niższą inteligencję, gorszą pamięć, a nawet zaburzenia emocjonalne.

- Ten mózg emocjonalny tak jakby traci swoje możliwości operacyjne. Nie jesteśmy w stanie być wrażliwi, nie jesteśmy w stanie być dostosowani do szybko zmieniającej się sytuacji emocjonalnej - wyjaśnia prof. Janusz Heitzman, były dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Wpływa na cały organizm

Brytyjscy naukowcy uważają, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu i nie ma dowodów na to, że piwo lub wino - napoje niskoprocentowe - byłyby bezpieczniejsze niż napoje wysokoprocentowe.

Lekarze zauważają, że zmiany w pracy mózgu początkowo mogą być nieodczuwalne, ale z czasem dadzą się we znaki.

- Z wcześniejszych badań wynika, że drobne zmiany, które prowadzą do uszkodzeń mózgu, nie zawsze dają się wykryć natychmiast w rutynowych badaniach funkcji intelektualnych i mogą postępować poza kontrolą, aż do wystąpienia bardziej zauważalnych problemów z pamięcią - tłumaczy Tony Rao z Kolegium Królewskiego w Londynie.

Eksperci zwracają uwagę na to, że alkohol krąży we krwi średnio kilkanaście godzin, więc ma czas poważnie zaszkodzić też innym narządom. Najbardziej obciążona jest wątroba, która go rozkłada. Grozi jej stłuszczenie, zniszczenie struktury lub nawet rak.

- Alkohol działa na serce, na ten narząd, który odpowiada za utrzymanie nas w zdrowiu, ponieważ wpływa na układ przewodzący. Statystycznie osoby uzależnione przewlekle od alkoholu żyją krócej - mówi prof. Janusz Heitzman.

Według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol przyczynia się do śmierci około trzech milionów osób rocznie.

Autor: Paula Praszkiewicz / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Ten koszmar się nie kończy, dzieci w Gazie umierają z głodu. Zdjęcia w materiale są drastyczne. Bez prądu, bez jedzenia i bez nadziei. Kiedy z samolotów zrucana jest do wody pomoc humanitarna, ludzie toną, kiedy chcą do niej dotrzeć. 

Klęska humanitarna w Gazie. Izrael szykuje się do operacji w Rafah, gdzie jest milion uchodźców

Klęska humanitarna w Gazie. Izrael szykuje się do operacji w Rafah, gdzie jest milion uchodźców

Źródło:
Fakty TVN

Sprawca zabójstwa został zatrzymany po 26 latach. Kiedy miał 22 lata, zabił kolegę z pracy. Tak twierdziła policja i prokuratura, ale nie było świadków, ani odcisków palców. Nie było też możliwości zbadania DNA. Czasy się zmieniły, możliwość już jest. Jakim tropem zatem szli policjanci z archiwum X?

W młodości zabił kolegę. Policjanci z archiwum X zatrzymali go 26 lat później

W młodości zabił kolegę. Policjanci z archiwum X zatrzymali go 26 lat później

Źródło:
Fakty TVN

Pani Wiktoria z Jasła (woj. podkarpackie) przez kilka lat żyła ze złośliwym guzem w piersi. Kobieta bała się operacji i nie konsultowała swojego stanu ze specjalistą, a zmiana stale rosła. Guz utrudniał jaślance codzienne czynności – kobieta nie mogła się schylać, bo przewracała się pod jego ciężarem. Po operacji okazało się, że ważył blisko 10 kilogramów.

Bała się operacji, żyła z guzem piersi większym od głowy

Bała się operacji, żyła z guzem piersi większym od głowy

Źródło:
tvn24.pl

Odwołanie dowódcy Eurokorpusu odbyło się zgodnie z procedurami, a sojusznicy zostali poinformowani - zapewniał na naszej antenie wicepremier i szef resortu obrony, Władysław Kosiniak-Kamysz. W środę po południu Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wszczęciu wobec generała Jarosława Gromadzińskiego postępowania kontrolnego przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego (SKW). Generał Gromadziński w trybie natychmiastowym stracił dowodzenie Eurokorpusem i ma wrócić do kraju. On sam w internetowym wpisie zapewnił, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

Mam wrażenie, że to naprawdę jest dopiero wstęp do grubego wyjaśniania grubych tematów - stwierdził w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), odnosząc się do działań prokuratury w związku z wydatkowaniem Funduszu Sprawiedliwości. - O tym, czy jest jakaś afera, czy jej nie ma, stwierdza sąd w prawomocnym wyroku - mówił Krzysztof Szczucki (PiS).

Arłukowicz: przestańcie się mazać, chłopaki z PiS-u

Arłukowicz: przestańcie się mazać, chłopaki z PiS-u

Źródło:
TVN24

Chcę ufać, że prezydent rozważa podjęcie sensownej decyzji do ostatniej chwili. Może być jutro, może być dzisiaj, byle byłaby to decyzja słuszna, czyli taka która będzie wiązała się z podpisaniem tej ustawy - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, odnosząc się do noweli ustawy w sprawie dostępności pigułki "dzień po" bez recepty. Prezydencka minister Małgorzata Paprocka przekazała w TOK FM, że Andrzej Duda ogłosi decyzję w piątek.

Oczekiwanie na ruch prezydenta. "Chcę ufać, że rozważa podjęcie sensownej decyzji"

Oczekiwanie na ruch prezydenta. "Chcę ufać, że rozważa podjęcie sensownej decyzji"

Źródło:
TVN24, PAP

Dziś prowadzimy badania i wsłuchujemy się w głos Polaków. Mówią: nie mamy czasu dla rodziny, nie mamy czasu, żeby rodzinę założyć, nie mamy czasu na miłość, przyjaźń, na spacer, na spotkanie ze znajomym - wymieniła w programie "Fakty po Faktach" Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Odniosła się w ten sposób do pomysłu skrócenia tygodnia pracy.

"Nie mamy czasu na miłość". Ministra o planach skrócenia tygodnia pracy

"Nie mamy czasu na miłość". Ministra o planach skrócenia tygodnia pracy

Źródło:
tvn24.pl

Gdy myślimy o wyborach w Stanach Zjednoczonych, to przychodzą nam na myśl dwa nazwiska: Joe Bidena i Donalda Trumpa. Jednak chętnych do Białego Domu jest więcej. Wśród nich jest ktoś, czyje nazwisko jest wszystkim dobrze znane. To Robert F. Kennedy Junior. To postać kontrowersyjna. Jest głośnym aktywistą antyszczepionkowym. Pochlebnie wypowiadał się o Trumpie, a Trump o nim. Szans na Biały Dom nie ma, ale za sprawą poglądów i nazwiska jest jedną z głównych postaci tegorocznej kampanii.

Robert F. Kennedy Jr. kandyduje na prezydenta USA. Jego własna rodzina się od niego odcina

Robert F. Kennedy Jr. kandyduje na prezydenta USA. Jego własna rodzina się od niego odcina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24