Fakty o Świecie

 • Foto: TVN24 BiS | Video: TVN24 BiS
 • Były ambasador Polski przy NATO: wystawa smoleńska może być uznana za element antyrosyjski
 • Warszawa gotowa na szczyt NATO? Dziewulski: terroryści niechętnie atakują tego typu miejsca

Albright: to nie jest stulecie, w którym kraje napadają na siebie. Tragedią jest to, że Putin żyje w innym stuleciu

– To, co się dzieje w tym momencie w Rosji, określiłabym jako „kryzys tożsamości” – oceniła Madeleine Albright w rozmowie z Jackiem Stawiskim w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS. – To oznacza, że potrzebują wroga, aby mieć w ogóle jakiekolwiek strefy wpływów – dodała. Była amerykańska sekretarz stanu mówiła też, że żyjemy obecnie w czasach, kiedy państwa narodowe w dalszym ciągu są ważne, ale „nie jest to stulecie, w którym kraje napadają na siebie, w którym odbierają sobie terytoria”. – Uważam, że to, co ma miejsce i co jest tragedią, to że Putin żyje w innym stuleciu – zauważyła.

Jacek Stawiski: Prawie 20 lat temu była pani jedną z najważniejszych osób stojących za pierwszym rozszerzeniem NATO. Ostatnio sprawdziłem zapisy z tego okresu – przewijały się takie hasła, jak „zwiększanie demokratycznych społeczności”, „zwiększenie stabilności w Europie”, „pokojowe zjednoczenie kontynentu”. Dzisiaj na szczycie słyszę „odstraszanie”, „ochrona pokoju”, „zwiększanie bezpieczeństwa”, „zagrożenie pokoju ze strony Rosji” – to zupełnie inna epoka. Czy jest jakaś szansa, że kiedyś usłyszymy te słowa, które wygłaszała pani administracja?

Madeleine Albright: Mam nadzieję, ponieważ najważniejszym aspektem tego demokratycznego zgromadzenia było dzielenie się wspólnymi wartościami, a także silny sojusz wojskowy i silny sojusz dla Europy, która była wtedy zjednoczona i wolna. Najpierw o tym wszystkim mówił prezydent Bush, a prezydent Clinton to kontynuował. Fakt, że mamy ten silny sojusz w czasie, kiedy Rosjanie zachowują się zupełnie inaczej niż myśleliśmy, że będą się zachowywać – ten fakt jest jasną wskazówką , dzięki której możemy powiedzieć, że poszerzanie NATO było dobrym pomysłem.

Jacek Stawiski: Widziała pani wiele oblicz Rosji. To, które miało twarz Gorbaczowa, Jelcyna, wczesnego Putina i obecnego Putina. Czy widzi pani szanse – bez względu na cały pesymizm – że Rosja dokona zwrotu do dobrych czasów? Że może znowu wejść do epoki współpracy, poszanowania porządku publicznego i demokracji w ramach samej Rosji? Czy to raczej złudne nadzieje?

Wierzę w naród rosyjski”

Madeleine Albright: Nie uważam tak. Wierzę w naród rosyjski. Myślę, że Putin był bardzo złym przywódcą dla nich, ponieważ odwołuje się do tych złych instynktów – hipernacjonalizmu i szukania wroga. Kiedy kraj potrzebuje wroga, aby poprawnie funkcjonować, to jest to błąd. Trzeba działać na emocjach pozytywnych. Trzeba być częścią jakiegoś większego systemu i czerpać korzyści z tego, że ludzie mogą mówić to, co myślą, żyjąc w swoim kraju. Ale to, co się dzieje w tym momencie w Rosji, określiłabym jako „kryzys tożsamości”. To oznacza, że potrzebują wroga, aby mieć w ogóle jakiekolwiek strefy wpływów.

 

Putin odwołuje się do tych złych instynktów – hipernacjonalizmu i szukania wroga. Kiedy kraj potrzebuje wroga, aby poprawnie funkcjonować, to jest to błąd. Trzeba działać na emocjach pozytywnych.

Madeleine AlbrightJacek Stawiski: Jakie są zamiary Putina w dłuższej perspektywie? Czy to próba wpływu na kształt Europy po zimnej wojnie, co ma umożliwić Rosji powrót do klubu supermocarstw? Czy może Putin próbuje chce, żeby ten porządek się załamał, aby na gruzach tego porządku zbudować nową Rosję?

Madeleine Albright: Myślę, że jeżeli w ogóle ktoś może powiedzieć, że dezintegracja Związku Radzieckiego była największą katastrofą XX wieku, to oznacza, że mówiąca to osoba żyje w jakiejś równoległej rzeczywistości. Było to stulecie, w którym dwie wielkie wojny zniszczyły kontynent. On (Putin – przyp. red.),  był w Dreźnie w momencie, gdy rozpadał się Związek Radziecki, a teraz myśli, że jest u władzy i może doprowadzić do rozpadu Unii Europejskiej i sojuszu amerykańsko-eruopejskiejskiego. Myślę, że ten człowiek właśnie to chce zobaczyć. Uważa ze wielkość Rosji zależy od tego, czy Unia Europejska i NATO będą istnieć. A on nie osiągnie swojego celu, bo jednoczymy się coraz bardziej dlatego, że wiele nas łączy.

„Obawiam się, ze Putin żyje w innym stuleciu”

Jacek Stawiski: A co, jeśli jego argumenty wygrają? Siergiej Karaganow napisał ostatnio artykuł, w którym twierdzi, że to nie Putin żyje w równoległej rzeczywistości, a przywódcy Zachodu, którzy nadal postrzegają świat w dawnych kategoriach, takich jak współpraca, wielostronność, a teraz nadszedł czas, aby supermocarstwo przejęło władzę.

Madeleine Albright: Karaganow również opiera się na nieprawdziwych przesłankach. Oczywiście istnieją wątpliwości dotyczące sposobu działania różnych instytucji w XXI wieku. Państwa narodowe są w dalszym ciągu ważne, ale są również inne podmioty tego procesu – organizacje pozarządowe, korporacje ponadnarodowe, osoby prywatne – to zupełnie inne stulecie. Ale nie jest to stulecie, w którym kraje napadają na siebie, w którym odbierają sobie terytoria, w którym manipulują ludźmi poprzez cyberataki czy korzystają z „zielonych ludzików” i tak dalej. Uważam, że to, co ma miejsce i co jest tragedią, to że Putin żyje w innym stuleciu.

 

Nie jest to stulecie, w którym kraje napadają na siebie, w którym odbierają sobie terytoria, w którym manipulują ludźmi poprzez cyberataki czy korzystają z „zielonych ludzików” i tak dalej. Uważam, że to, co ma miejsce i co jest tragedią, to że Putin żyje w innym stuleciu.

Madeleine AlbrightJacek Stawiski: Pani sekretarz, NATO czyni krok na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa i poczucia bezpieczeństwa w krajach bałtyckich, w Polsce – na tak zwanej wschodniej flance NATO. Czy pani zdaniem to pierwszy wielki krok czy ostatni krok i NATO w ciągu najbliższych lat nic więcej nie zrobi, bo to i tak za dużo dla niektórych sojuszników, którzy uważają to za działania prowokacyjne?

Madeleine Albright: NATO ma już 70 lat. Zostało stworzone pod koniec II wojny światowej – wtedy, gdy komuniści zaczęli przejmować Europę środkową i wschodnią. Urodziłam się w Czechosłowacji. Przejęcie Czechosłowacji przez komunistów w lutym 1948 roku przelało czarę goryczy i doprowadziło do powstania NATO. Po rozpadzie Związku Radzieckiego NATO dążyło do zjednoczenia krajów demokratycznych i działało poza swoimi granicami. Podczas 60. rocznicy powstania NATO rozmawiałam z ekspertami, którzy mieli opracować program działań poza obszarem Sojuszu. Nikt nie spodziewał się, że ponownie będziemy musieli zmierzyć się z zagrożeniem bezpieczeństwa w ramach granic NATO. NATO dzięki swojej strukturze i woli poszczególnych krajów znowu jest sojuszem, który dzięki zdolności odstraszania prowadzi do stabilności. NATO jest na najlepszej drodze do tego, by być najsilniejszym na świecie sojuszem wojskowym, ale również, by utrzymać wspólne wartości.

Dialog nie wyklucza skutecznego odstraszania

Jacek Stawiski: Są jednak takie głosy, np. ostatnio w Niemczech, które brzmią tak: czas na nową politykę wschodnią, oczywiście zachodnie sojusze powinny być wzmocnione, ale czas wyciągnąć rękę do Moskwy. Najpierw dyplomacja. Nieważne, kto rządzi Rosją. Rosja jest, jaka jest, ale musimy spróbować dyplomacji. W innym przypadku jak lunatycy będziemy zmierzali w stronę wielkiego konfliktu, jak 100 lat temu – a tego nikt nie chce.

Madeleine Albright: Uważam, ze najważniejsze jest to, by zrozumieć, kto tu prowokuje. Rosjanie przeprowadzili prowokację, anektując Krym – nie ma co do tego wątpliwości – a potem prowadząc operację w Donbasie. To nie Zachód prowokuje. Zachód zabezpiecza i odstrasza. Uważam, że prowadzenie dialogu jest bardzo ważne przy skutecznym militarnym odstraszaniu. Jedno nie wyklucza drugiego. Państwa powinny być w stanie robić dwie rzeczy jednocześnie. Jedną jest obrona, a drugą dialog. Sekretarz Kerry mówił o tym, jak ważny jest dialog. Stany Zjednoczone starają się znajdować takie obszary, gdzie możemy współpracować z Rosją. Jednym z tych obszarów była na przykład Syria i kwestia broni chemicznej. Na tym polega dyplomacja. Znajdujemy płaszczyzny współpracy, ale równocześnie zapewniamy sobie bezpieczeństwo.

Unia Europejska po Brexicie

Jacek Stawiski: Żyjemy w czasie gwałtownych zmian. Wielka Brytania podjęła decyzję, że zgodnie z wolą ludu i referendum opuści Unię Europejską – jedną z najważniejszych europejskich i zachodnich instytucji, które pomagają w utrzymaniu pokoju. Czy to jest cios dla Zachodu jako całości, czy może jest to szansa dla kontynentu i państw europejskich, aby zorganizować UE na nowo – tak, by była gotowa na wszystkie wyzwania, które przed nią stoją?

Madeleine Albright: Po pierwsze, trzeba powiedzieć wyraźnie, że Wielka Brytania nie wycofuje się z NATO. Tak naprawdę prowadzi zaangażowane działania w ramach NATO we wschodniej Europie i krajach bałtyckich, a więc gra bardzo ważną rolę w Sojuszu. Uważam, że należy przyjrzeć się obecnym instytucjom.

Jacek Stawiski: W jakim sensie?

Madeleine Albright: Większość obecnych instytucji powstało w okresie po II wojnie światowej. Musimy zrozumieć, czym jest elastyczność. Dla mnie jako Europejki jest jasne, że problemy XX wieku wynikały z hipernacjonalizmu. Musimy głośno o tym mówić. Unia Europejska to próba zrzeszenia krajów i skupienia się na wspólnych celach. Do Brexitu doszło i teraz Bruksela będzie musiała się zastanowić, jak się dostosować i przekonać jak największą liczbę ludzi do tego, że współpraca jest bardzo ważna, dlaczego to ważne, aby był swobodny przepływ towarów i ludzi, tak aby obywatele mogli korzystać z najnowszych technologii. Trzeba tworzyć takie instytucje, które odzwierciedlają potrzeby XXI wieku.

„Przywódcy krajów i narody muszą zrozumieć system konstytucyjny”

Jacek Stawiski: Pani sekretarz, jest pewne napięcie w Europie. Niektórzy mówią, że jest poważne zagrożenie płynące z hipernacjonalizmu, a inni twierdzą, że instytucje ponadnarodowe mają za dużo władzy. Kwestia suwerenności jest bardzo delikatną sprawą na przykład w Polsce. Również w Wielkiej Brytanii, która jest dojrzałą demokracją. Jak wyważyłaby pani potrzebę zwalczania hipernacjonalizmu przy jednoczesnym uszanowaniu różnorodności poszczególnych narodów?

Madeleine Albright: Jestem politologiem. Jest bardzo dużo sposobów, aby część władzy przekazywać jest organizacjom ponadnarodowym, a część zostawić suwerennym krajom. Stany Zjednoczone bardzo uważnie strzegą swojej suwerenności. Ale kiedy ludzie zrzeszyli się i powstały Stany Zjednoczone, oddali część władzy po to, by zapewnić sobie bezpieczeństwo. Uważam, że przywódcy krajów i narody muszą zrozumieć system konstytucyjny. Muszą się zebrać i zadać sobie pytanie, „dlaczego się zjednoczyliśmy?”. Czy dlatego, że chcemy chronić poszczególne osoby, nasz styl życia, który szanuje poglądy ludzi, którzy mają jakąś tożsamość, ale nie tożsamość rozumianą w taki sposób, że musimy nienawidzić swoich sąsiadów?

Jacek Stawiski: Jako Europejka, jako Amerykanka, jako uchodźca z Europy XX wieku, w jej najtragiczniejszym okresie. Jako ta osoba – kiedy widzi pani skrajna prawicę w Austrii, we Francji, siły nacjonalistyczne rozrywające niemal wszelkie instytucje, to czy nie ma pani wrażenia, że wracamy do tych lat 30. i 40. XX wieku?

Madeleine Albright: Bardzo się tym martwię. Demagodzy wykorzystują poczucie niektórych ludzi, którzy uważają, że nie byli traktowani sprawiedliwie. To bardzo ważne, aby przypomnieć ludziom, co się dzieje, gdy demagodzy pozyskują władzę nad uczuciami ludzi. Ważne jest, aby mówić do ludzi i ich edukować. Ale trzeba także pamiętać, że niezależnie, czy to państwa narodowe, czy to coś wyższego, zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie niezadowolony. Trzeba uczynić coś, żeby rzeczy były lepszymi i równiejszymi, aby nikt nie mógł mówić, że jedynym sposobem, aby było lepiej, jest nienawiść do sąsiadów. I że to sąsiedzi są odpowiedzialni za nasze problemy. Kiedy oskarżamy obcych o coś, co należy rozwiązać wewnątrz, to jest to jest demagogia.

 

Demagodzy wykorzystują poczucie niektórych ludzi, którzy uważają, że nie byli traktowani sprawiedliwie. To bardzo ważne, aby przypomnieć ludziom, co się dzieje, gdy demagodzy pozyskują władze nad uczuciami ludzi. (…) Kiedy oskarżamy obcych o coś, co należy rozwiązać wewnątrz, to jest to jest demagogia.

Madeleine AlbrightJacek Stawiski: Pani sekretarz, Stany Zjednoczone nie są dziś odporne na tego rodzaju napięcia. Widzimy, że amerykańska kampania wyborcza staje się bardzo radykalna. Boimy się, że USA w ciągu najbliższych miesięcy nie będą już przewidywalnym supermocarstwem, a to z powodu tych wewnętrznych problemów. Czy nie boi się pani, ze Stany Zjednoczone odsuwają się od porządku międzynarodowego, który jest przecież przez nie stworzony?

Madeleine Albright: Zdaję sobie sprawę, że są napięcia w związku z procesem wyborczym w Stanach Zjednoczonych. Jestem tym zaniepokojona, ale wierzę, że ostatecznie naród amerykański zrozumie, że naszym największym darem jest różnorodność. I że ludzie zrozumieją wartości innych ludzi. Myślę także, że Stany Zjednoczone nie chcą być postrzegane jako światowy policjant. Chcemy współpracować z partnerami, z którymi będziemy w stanie rozwiązywać problemy w innych częściach świata. Nasi najlepsi partnerzy to Europejczycy.

Jacek Stawiski: Polacy również.

Madeleine Albright: Oczywiście. Myślę, że mamy wiele wspólnego z państwami europejskimi i dlatego musimy rozmawiać. Prezydent Obama jest w Warszawie. Odbędzie spotkania z przywódcami innych państw, oczywiście także z polskimi władzami. I będzie rozmawiał o tym, co nas łączy, jak mamy współpracować i jak Stany Zjednoczone mogą odpowiedzialnie odgrywać swoją rolę przy aktywnej pomocy innych.

Autor: Jacek Stawiski / Źródło: TVN24 BiS

Komentarze (25)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
nick24
nick24

Ale tu zatrzęsienie ruskich trolli, którzy nie mogą przeboleć że NATO się jednoczy.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   nick24
   nick24

   mądra kobieta, zgadzam się z nią.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     cavok
     cavok

     komentarz ukryty - pokaż

     Nie jest to takie stulecie? A co z Irakiem?

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        1
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       bazar
       bazar

       komentarz ukryty - pokaż

       Ludzie ta babcia winna wnuki bawić a nie bawić się w jakieś oceny

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         2
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          1
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         nick24
         nick24

         zajmij się swoimi zabawkami, bo o poważnych rzeczach jak widać nie masz pojęcia.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           SeNeu
           SeNeu

           komentarz ukryty - pokaż

           Powinna wnuki bawić, a nie zajmować się polityką.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              1
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             nick24
             nick24

             Wnuki już dawno dorosłe. Bardzo mądra kobieta.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               RobertGruber
               RobertGruber

               komentarz ukryty - pokaż

               Dlaczego TVN24 po raz kolejny zamieszcza materiał filmowy, który jest niedostępny??

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 1
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  1
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 nick24
                 nick24

                 dostępny jest, zaktualizuj sobie przeglądarkę.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   0
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   gangrena_polityczna
                   gangrena_polityczna

                   Największym zagrożeniem nie jest Putin tylko niszcząca siła gangrena systemu finansowego.Putin jest tylko medialną przykrywką !

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     2
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     Agent Ruski
                     Agent Ruski

                     Dyktator Rosji "Sobowtor Putina" zyje niestety w innym stuleciu i w innym rownoleglym swiecie. Kraje, ktore nienapadaja na inne kraje sa krajami wolnymi i demokratycznymi, demokracja modelu amerykanskiego, naleza do BWK - Bloku Wolnych Krajow w Wolnym Swiecie i mja Wolne Media im. doktora Jozefa Goebelsa.

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       1
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       sbraun
                       sbraun

                       komentarz ukryty - pokaż

                       A czym nazywamy pobyt amerykańskich wojsk w Awganistanie, Iraku, Libii czy Syrii ?

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         1
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          1
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         Wszemysł

                         komentarz ukryty - pokaż

                         Czemu mam wrażenie że gdy amerykanka mówi o nienapadaniu na inne kraje to nie brzmi to przekonująco? Nie oszukujmy się USA i Rosja nie różnią się w kwestii sposobu prowadzenia polityki zagranicznej. Jedyną różnicą jest tylko i wyłącznie to kto jest dla nas bardziej niebezpieczny.
                         ps. coś mi internet "się psuje" więc mogą być rozwiń

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           1
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            1
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           Więcej komentarzy - rozwiń
                           Zasady forum
                           Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

                           Pozostałe informacje

                           • Do ukraińskich ambasad trafiają groźne i makabryczne przesyłki

                            Do ukraińskich ambasad trafiają groźne i makabryczne przesyłki

                            Ukraińskie placówki dyplomatyczne zaczęły otrzymywać makabryczne przesyłki, zawierające na przykład oczy zwierząt. Paczki trafiły do ukraińskich ambasad w Polsce, na Węgrzech, w Holandii, Chorwacji, we Włoszech i w Austrii, a także do ukraińskich konsulatów w Krakowie, Brnie i w Neapolu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

                            czytaj więcej »
                           • Koreańskie społeczeństwo szybko się starzeje

                            Koreańskie społeczeństwo szybko się starzeje

                            Korea Południowa to dziesiąta najbogatsza gospodarka świata. Na horyzoncie pojawiają się jednak ciemne chmury. W niedalekiej przyszłości być może nie będzie komu produkować koreańskich telewizorów czy samochodów. Co za tym idzie - nie będzie komu płacić składek na przyszłe emerytury. Koreańskie społeczeństwo szybko się starzeje, a przyrost naturalny jest na wyjątkowo niskim poziomie.

                            czytaj więcej »
                           • Prezydent Francji z wizytą w USA

                            Prezydent Francji z wizytą w USA

                            Prezydent Francji Emmanuel Macron przyleciał do Stanów Zjednoczonych na zaproszenie amerykańskiego prezydenta Joe Bidena. Głównym punktem wizyty będzie kolacja w Białym Domu. Pojawiają się pytania, czy spotkanie przywódców może ułatwić polityczne zbliżenie po serii zgrzytów w amerykańsko-francuskich relacjach w ostatnich latach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

                            czytaj więcej »
                           • Przełom w leczeniu Alzheimera? Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków rozpoczyna analizę nowego leku

                            Przełom w leczeniu Alzheimera? Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków rozpoczyna analizę nowego leku

                            Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków przyspieszyła przegląd nowego specyfiku, który może okazać się pomocny w leczeniu Alzheimera. Właśnie zakończyła się trzecia faza badań klinicznych. Lek ma znacząco spowalniać pogarszanie się stanu chorych. Zanim wejdzie do użytku, potrzebne są jeszcze kolejne dokładne badania. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

                            czytaj więcej »
                           • Trudna sytuacja w Ukrainie. Wielu mieszkańców nie ma dostępu do prądu i ogrzewania

                            Trudna sytuacja w Ukrainie. Wielu mieszkańców nie ma dostępu do prądu i ogrzewania

                            Masowe ostrzały i bombardowania infrastruktury krytycznej - to strategia Władimira Putina, która ma zmusić Ukrainę do podjęcia negocjacji. Jeszcze żaden system energetyczny na świecie nie został poddany tak potężnym atakom, a ponad 6 milionów Ukraińców musi dziś żyć w ekstremalnych warunkach. Społeczność międzynarodowa oferuje pomoc, ale władze w Kijowie nie mają wątpliwości - to będzie najcięższa zima w tym kraju od czasów drugiej wojny światowej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

                            czytaj więcej »
                           • Książę William i księżna Kate z wizytą w USA

                            Książę William i księżna Kate z wizytą w USA

                            To nie jest ich oficjalna, państwowa wizyta, ale zarówno media w Wielkiej Brytanii, jak i w Stanach Zjednoczonych przyglądają jej się z ogromnym zainteresowaniem. Po raz pierwszy od śmierci królowej Elżbiety II książę William poleciał z księżną Kate za ocean. Po raz pierwszy w nowej roli - jako bezpośredni następca tronu, książę Walii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

                            czytaj więcej »
                           • Mundial w Katarze. Iran miał zagroził swoim piłkarzom torturowaniem ich rodzin

                            Mundial w Katarze. Iran miał zagroził swoim piłkarzom torturowaniem ich rodzin

                            Czy reżim ajatollahów groził rodzinom piłkarzy własnej reprezentacji? To pytanie powtarzane jest po wtorkowym meczu Irańczyków z Amerykanami. Tym razem zawodnicy odśpiewali hymn przed meczem - inaczej niż kilka dni wcześniej, kiedy w geście protestu przeciw brutalności irańskich sił bezpieczeństwa, ostentacyjnie milczeli. W skrajnie podzielonym obecnie irańskim społeczeństwie wielu cieszyło się ze zwycięstwa Amerykanów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

                            czytaj więcej »
                           • Troje ludzi na płetwie sterowej tankowca. Tak próbowali dostać się do Europy

                            Troje ludzi na płetwie sterowej tankowca. Tak próbowali dostać się do Europy

                            W czołówkach najważniejszych europejskich serwisów informacyjnych pojawiło się zdjęcie, na którym trzech mężczyzn próbuje dostać się z Afryki do Europy, siedząc na płetwie sterowej gigantycznego tankowca. Po 11 dniach zostali uratowani przez hiszpańską straż przybrzeżną. Wiele było w ostatnich latach zdjęć symboli, które pokazywały cierpienie i desperację setek tysięcy ludzi, którzy uciekali przed biedą i wojną do Europy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

                            czytaj więcej »
                           • Po chińskich protestach nie ma już śladu. Zaczęły się represje

                            Po chińskich protestach nie ma już śladu. Zaczęły się represje

                            W Chinach po kilkudniowych protestach nie ma już prawie śladu. Zaczęły się za to represje wymierzone w tych, którzy wyszli na ulicę, domagając się zniesienia surowych covidowych restrykcji i dymisji prezydenta Xi Jingpinga. Według mediów policja poszukuje manifestantów, sprawdza ich telefony, a nawet przeszukuje mieszkania. W ruch poszła też chińska machina cenzury, która dokłada wszelkich starań, by jak najmniej osób dowiedziało się o demokratycznym zrywie chińskiego społeczeństwa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

                            czytaj więcej »
                           • Wielu Rosjan uciekło do Gruzji. Niektórzy Gruzini nazywają to okupacją

                            Wielu Rosjan uciekło do Gruzji. Niektórzy Gruzini nazywają to okupacją

                            Nie chcieli umierać w imię chorych idei, woleli wyjechać z kraju. Ponad sto tysięcy młodych Rosjan zdecydowało się uciec do sąsiedniej Gruzji przed mobilizacją. Chociaż gruzińska gospodarka od kilku miesięcy przeżywa prawdziwy boom, to niektórzy Gruzini patrzą na obecność Rosjan nieprzychylnie. Pada nawet słowo "okupacja". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

                            czytaj więcej »
                           • Hiszpania chce być eko. W tym celu stawia na transport rowerowy

                            Hiszpania chce być eko. W tym celu stawia na transport rowerowy

                            Barcelona chce być bardziej eko, dlatego coraz więcej dzieci, zamiast samochodami czy autobusami, do szkoły jeździ rowerami. W mieście uruchomiono projekt, w ramach którego uczniowie jeżdżą w dużych grupach. Bus ma swój rozkład jazdy i zatrzymuje się na wybranych przystankach. Dzieci do szkół eskortują rodzice, nauczyciele, wolontariusze i policja. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

                            czytaj więcej »
                           tvnpix