Fakty ekstra

"Trzeba być dzielnym, trzeba iść do przodu". Film "Na Górze Tyrryry" w Wigilię o godzinie 21:00 w TVN24

Film "Na Górze Tyrryry" w Wigilię o godzinie 21:00 w TVN24

Foto: Jan Romer | Video: TVN
W nagrodzonym kilkukrotnie filmie w reżyserii dziennikarki "Faktów" TVN Renaty Kijowskiej poznajemy członków stworzonego 26 lat temu zespołu rockowego Na Górze. Trzech z nich jest niepełnosprawnych umysłowo, ale dzięki swej wielkiej pasji i zaangażowaniu ze strony kilku "normalsów" robią to, co lubią najbardziej. Telewizyjna premiera filmu "Na Górze Tyrryry" w Wigilię o godzinie 21:00 w TVN24. Film jest też dostępny na portalu tvn24.pl.

Jubileusz wyjątkowego zespołu. Na Górze grają już od 25 lat

Miało być na chwilę, a stuknęło im właśnie ćwierć wieku na scenie. Zespół Na Górze stworzyli...

"Na Górze Tyrryry" - zobacz film na portalu tvn24.pl

Zespół Na Górze został założony w 1994 roku w Domu Pomocy Społecznej w Rzadkowie. Wśród muzyków znajdują się osoby ze zdiagnozowaną niepełnosprawnością umysłową. Fakt, że część członków grupy boryka się na co dzień z własnymi poważnymi problemami, nie przeszkadza im w spełnianiu marzeń - graniu koncertów i wydawaniu albumów. Chłopaki za nic mają swoje niepełnosprawności i od ponad ćwierć wieku grają ostre, często najeżone politycznymi treściami, punkowe piosenki.

- Trzeba być dzielnym, trzeba iść do przodu. Bo jak się załamiesz, to twoje życie nie będzie wyglądać jak twoje życie - mówi Adam Kwiatkowski, wokalista zespołu.

"Na Górze Tyrryry" to pełna autoironicznego humoru, słodko-gorzka historia szalonego, rockowego życia niepełnosprawnych muzyków.

Przy tworzeniu filmu w reżyserii dziennikarki "Faktów" TVN Renaty Kijowskiej pracowali dziennikarze TVN i TVN24. Za produkcję odpowiedzialna była Anna Kokoszka-Romer, a nadzór producencki pełnili Adam Pieczyński i Jarosław Potasz.

Plakat filmu "Na Górze Tyrryry"

Liczne wyróżnienia

W 2019 roku film "Na Górze Tyrryry" otrzymał wyróżnienie Komisji Artystycznej na Festiwalu Form Dokumentalnych "Nurt" w Kielcach za "pozytywną energię i optymizm promieniejący z obrazu dojrzewania do życia przez wspólną aktywność muzyczną", a także nagrodę Radia Kielce.

W 2020 roku dzieło Renaty Kijowskiej zgarnęło Grand Prix i nagrodę za najlepszy profesjonalny film dokumentalny na Festiwalu Filmów Optymistycznych "Happy End" w Rzeszowie. Podczas Europejskiego Festiwalu Filmowego "Integracja Ty i Ja" w Koszalinie zdobyło nagrodę publiczności.

Dokument został również doceniony na European Cinematography AWARDS (ECA). Był także wyświetlany na festiwalach w Londynie, Meksyku czy w Kalifornii.

Autor: red. / Źródło: TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix