Fakty ekstra

Walczą o lepszy poród. „Dzień narodzin dziecka ma być dla kobiety cudem, a nie traumą”

Walczą o lepszy poród. „Dzień narodzin dziecka ma być dla kobiety cudem, a nie traumą”

Walczą o lepszy poród. „Dzień narodzin dziecka ma być dla kobiety cudem, a nie traumą”

Video: Katarzyna Sosulska / Fakty Online
„Więcej nie zajdę w ciąże!” „Nie chcę więcej rodzić!” „Boję się tego, co mnie spotka na sali porodowej”. Takie deklaracje kobiet mogą zaskakiwać, a jednocześnie wciąż się zdarzają. Tak twierdzą organizatorki akcji „Lepszy poród”, które chcą walczyć z nieszanowaniem godności kobiet, obrażaniem ich oraz przymuszaniem do niechcianych przez nie procedur medycznych. „Chciałybyśmy, żeby każda kobieta miała możliwość doświadczania dobrych narodzin swojego dziecka, aby to doświadczenie było dla nich budujące” – mówi Karolina Piotrowska, organizatorka akcji. Zachęca inne kobiety, aby na kartkach opisywały, co je spotkało podczas porodu, a następnie publikowały je w internecie. Organizatorki zbiegają także podpisy pod petycją, która ma trafić do premier Ewy Kopacz i ministra Arłukowicza. Wszystko po to, aby prawa przyszłych matek przestały być ignorowane. Materiał Katarzyny Sosulskiej.

Autor: Katarzyna Sosulska / Źródło: Fakty Online

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
jaunky_ktystyna

No to wielka prawda ja jak rodzilam w Polsce -kazano nie krzyczec nie lazic i jeszcze zaszyc abym nie rodzila z cudzoziemcem

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Unikalne zdjęcia z wyprawy na K2

    Unikalne zdjęcia z wyprawy na K2

    Zdjęcia, które wykonał dronem Maciej Siemaszko, operator "Faktów" TVN, który razem z reporterem Robertem Jałochą był w bazie pod K2, pokazują górę, bazę, himalaistów podczas trekkingu, czyli wszystko związane z Narodową Wyprawą na K2.

    czytaj więcej »
   • PiS umacnia się na czele. Sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24

    W badaniu przeprowadzonym przez Kantar Millward Brown SA na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 38 procent respondentów deklaruje, że zagłosowałoby na wspólną listę Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Porozumienia. 20 procent ankietowanych wskazało Platformę Obywatelską. Po 8 procent badanych wskazało Nowoczesną i Sojusz Lewicy Demokratycznej.

    czytaj więcej »
   • Niesamowita mobilizacja widzów "Faktów". "Padły serwery i prawie wszystkie rodziny znalazły darczyńców"

    Niesamowita mobilizacja widzów "Faktów". "Padły serwery i prawie wszystkie rodziny znalazły darczyńców"

    Ogromny sukces akcji "Szlachetna Paczka". "Dziś na liczniku rodzin mamy '0' - to znaczy, że WYGRALIŚMY walkę o każdą rodzinę" - pisze do redakcji "Faktów" TVN przedstawiciel Stowarzyszenia WIOSNA. Jak informuje, po wczorajszej emisji materiału w "Faktach" "padły serwery i prawie wszystkie rodziny znalazły darczyńców". "Wczoraj, dzięki Wam, wydarzyło się 30 tysięcy cudów" - dodaje organizator akcji.

    czytaj więcej »
   • "Byliśmy na dobrej drodze i z tej drogi zawracamy"

    "Byliśmy na dobrej drodze i z tej drogi zawracamy"

    To nie ma nic wspólnego z patriotyzmem. Ja bym to nazwał nacjonalizmem albo faszyzmem po prostu - tak Krystian Lupa, jeden z najsłynniejszych polskich reżyserów teatralnych, ocenił Marsz Niepodległości, który 11 listopada po raz kolejny przeszedł ulicami Warszawy. - Nienawiść, agresja, lęk przed drugim, przed obcym zawłaszcza Boga, zawłaszcza wszystkie idee patriotyczne - dodał Lupa. Jego zdaniem dużo lepszą sytuacją byłoby, gdyby "nasz patriotyzm, nasze poczucie polskości związało się z pragnieniem czy marzeniem progresu". - Byliśmy na dobrej drodze i z tej drogi zawracamy. Wydawało mi się, że młode pokolenia będą coraz bardziej otwarte. Przerażające jest to, że teraz rośnie w siłę generacja młodych ludzi, którzy biorą to coś wstecznego. I zastanawiam się skąd to się bierze? Gdzie ci młodzi ludzie tym nasiąkają? - ocenił Lupa. Z reżyserem rozmawiała Katarzyna Kolenda-Zaleska.

    czytaj więcej »
   • Autor książki o zamachu na Kennedy'ego: teorii spiskowych będzie więcej

    Autor książki o zamachu na Kennedy'ego: teorii spiskowych będzie więcej

    - Kiedy Lee Harvey Oswald przebywał w Meksyku, mówił otwarcie o planach zabicia Kennedy’ego - przypomina Philip Shenon, autor książki "Okrutne i szokujące morderstwo" o sekretach zamachu na Johna Kennedy'ego w 1963 r. W rozmowie z amerykańskim korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną ekspert podkreślił, że ujawnione przez administrację Donalda Trumpa tajne dokumenty w tej sprawie nie przyniosą sensacji, jednak na pewno będą paliwem dla kolejnych teorii spiskowych. - Nie znajdziemy tam niczego, co mogłoby na przykład sugerować, że w Dallas był drugi zabójca - podkreślił Shenon. Rozmowa miała miejsce jeszcze przed publikacją dokumentów przez administrację Donalda Trumpa.

    czytaj więcej »
   • Chora 14-latka chciała poprowadzić "Fakty" TVN. Marzenie spełnione

    Chora 14-latka chciała poprowadzić "Fakty" TVN. Marzenie spełnione

    Ewelina ma 14 lat, uwielbia rysować, czytać książki z gatunku fantasy, a w przyszłości chciałaby zostać - tak jak siostra - adwokatem. Jednak największym marzeniem dziewczyny było usiąść za stołem prowadzącego "Fakty" i przekazać informacje o najważniejszych wydarzeniach dnia. 23 lipca Ewelina, która ma guza rdzenia kręgowego, odwiedziła siedzibę TVN, gdzie zobaczyła, jak pracują redakcje "Faktów" TVN, TVN24 i TVN24 BiS. Dziewczyna poznała też Anitę Werner, która pokazała jej, na czym polega praca prowadzącego wiodący program informacyjny w kraju. Z takim przygotowaniem Ewelina była gotowa, żeby zasiąść przed kamerą i spełnić swoje marzenie. Spotkanie udało się zorganizować dzięki zaangażowaniu wolontariuszy fundacji Mam Marzenie, której 14-latka jest podopieczną.

    czytaj więcej »
   • Uległ ciężkiemu wypadkowi, walczy o powrót do zdrowia

    Uległ ciężkiemu wypadkowi, walczy o powrót do zdrowia

    Reportaż jest rozszerzeniem sobotniego materiału w "Faktach", który opowiada historię Tomasza Brzeskiego. Sportowiec z Nowego Sącza między innymi biegał w maratonach, startował w triathlonie a także uprawiał narciarstwo wysokogórskie. 1 kwietnia na zawodach Pucharu Polski w skialpinizmie w Zakopanem uległ groźnemu wypadkowi.

    czytaj więcej »
   tvnpix