Fakty ekstra

Szansa dla dziennikarzy. Trwa 4. edycja Konkursu im. Krystyny Bochenek

Szansa dla dziennikarzy. Trwa 4. edycja Konkursu im. Krystyny Bochenek

Rusza 3. edycja konkursu dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek

Foto: PAP / EPA | Video: Patryk Rabiega / Fakty TVN
To już czwarta odsłona konkursu dla dziennikarzy zajmujących się tematyką Śląska. „Mama lubiła porządne dziennikarstwo i kochała Śląsk. Wszystkie warunki, które zawiera w sobie ten konkurs, w pewnym sensie obrazują moją mamę. Prace nie muszą być jednak ściśle związane ze Śląskiem – mają w jakiś sposób dotykać tematyki województwa” – mówi Magdalena Bochenek-Kępa, córka Krystyny Bochenek i prezes Fundacji im. Krystyny Bochenek. Grand Prix IV edycji Konkursu i 50 tys. zł przypadnie autorowi najlepszej publikacji, która ukazała się w 2014 roku. Tematyka nadsyłanych prac powinna mieć związek z województwem śląskim, chociaż nie musi ono być głównym tematem pracy. Jednym z nagrodzonych w poprzedniej edycji konkursu był nasz redakcyjny kolega Dariusz Kmiecik. „To dobre miejsce do tego, żeby pokazywać dobre prace i prezentować je całej Polsce oraz światu. To zacięta walka o bardzo prestiżową nagrodę, w bardzo dobrym i mocnym towarzystwie” – mówi Kamil Durczok, redaktor naczelny Faktów i członek Kapituły Konkursu im. Krystyny Bochenek.

Do konkursu przyjmowane będą prace, które spełniają wysokie standardy dziennikarskie pod względem formy i języka. Prace do konkursu mogą zgłaszać autorzy lub redakcje wydawnictw, dzienników, czasopism, stacji radiowych, telewizyjnych, portali internetowych i kierownictwa zespołów filmowych. Poprzez prace rozumiane są: teksty prasowe, filmy, audycje radiowe i programy telewizyjne, także dokumentalne, oraz publikacje zamieszczone w mediach internetowych. Autor może zgłosić do konkursu tylko jedną pracę własną i jedną współautorską. Do konkursu mogą być zgłaszane wyłącznie prace w języku polskim (w tym przetłumaczone na ten język).

Dariusz Kmiecik laureatem konkursu im. Krystyny Bochenek

Bartosz Panek, Dariusz Kmiecik oraz Dariusz Kortko i Judyta Watoła – to laureaci Grand Prix III Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. „Poinformowanie, że Śląsk jest miejscem, w którym powstają dzieła absolutnie wybitne,...

Inicjatorem konkursu jest śląskie środowisko dziennikarskie, które w ten sposób chce upamiętniać Krystynę Bochenek, wicemarszałek Senatu i wybitną dziennikarkę. Była ona związana przez wiele lat z Radiem Katowice, współpracowała także z telewizją i prasą. Zasłynęła z akcji i inicjatyw społecznych promujących m.in. zdrowie i piękną polszczyznę. Była pomysłodawczynią Ogólnopolskiego Dyktanda i imieninowych zjazdów Krystyn. Zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie pod Smoleńskiem

Kamil Durczok o konkursie: „Namawiam i zachęcam do udziału”

„Krystyna Bochenek była kimś, kto Śląsk otworzył dla Polski w ogromnym stopniu. Myślę, że idąc jej wzorem i śladem, te prace też powinny otwierać Śląsk na całą Polskę” – powiedział Kamil Durczok, zasiadający w Kapitule Konkursu Dziennikarskiego...

W Kapitule Konkursu zasiadają: Magdalena Bochenek – prezes Fundacji im. Krystyny Bochenek, prof. Wiesław Banyś – rektor Uniwersytetu Śląskiego, Wojciech Saługa – marszałek Województwa Śląskiego (przewodniczący),  Robert Talarczyk – dyrektor Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego, prof. Krystyna Doktorowicz – prodziekan Wydziału Radia i Telewizji UŚ, Kamil Durczok – szef Faktów TVN, Jan Dziadul – dziennikarz „Polityki”, Anna Sekudewicz – reportażystka Polskiego Radia i Andrzej Zydorowicz – publicysta i działacz samorządowy.

Konkurs im. Krystyny Bochenek. „Czekamy na prace zadziorne”

Jeszcze przez tydzień można zgłaszać prace do Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Jak podkreśla Anna Sekudewicz, zastępca redaktora naczelnego Polskiego Radia Katowice i członkini Kapituły Konkursu, podąża on takim...

Prace należy przesyłać do 25 stycznia 2015 r. na adres:

Uniwersytet Śląski w Katowicach, ul. Bankowa 12, 40-007 Katowice (Gabinet Rektora) – z dopiskiem „Konkurs im. K. Bochenek”.

Więcej szczegółów na stronie internetowej konkursu oraz na profilu konkursu na Facebooku.

Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Chora 14-latka chciała poprowadzić "Fakty" TVN. Marzenie spełnione

  Chora 14-latka chciała poprowadzić "Fakty" TVN. Marzenie spełnione

  Ewelina ma 14 lat, uwielbia rysować, czytać książki z gatunku fantasy, a w przyszłości chciałaby zostać - tak jak siostra - adwokatem. Jednak największym marzeniem dziewczyny było usiąść za stołem prowadzącego "Fakty" i przekazać informacje o najważniejszych wydarzeniach dnia. 23 lipca Ewelina, która ma guza rdzenia kręgowego, odwiedziła siedzibę TVN, gdzie zobaczyła, jak pracują redakcje "Faktów" TVN, TVN24 i TVN24 BiS. Dziewczyna poznała też Anitę Werner, która pokazała jej, na czym polega praca prowadzącego wiodący program informacyjny w kraju. Z takim przygotowaniem Ewelina była gotowa, żeby zasiąść przed kamerą i spełnić swoje marzenie. Spotkanie udało się zorganizować dzięki zaangażowaniu wolontariuszy fundacji Mam Marzenie, której 14-latka jest podopieczną.

  czytaj więcej »
 • Uległ ciężkiemu wypadkowi, walczy o powrót do zdrowia

  Uległ ciężkiemu wypadkowi, walczy o powrót do zdrowia

  Reportaż jest rozszerzeniem sobotniego materiału w "Faktach", który opowiada historię Tomasza Brzeskiego. Sportowiec z Nowego Sącza między innymi biegał w maratonach, startował w triathlonie a także uprawiał narciarstwo wysokogórskie. 1 kwietnia na zawodach Pucharu Polski w skialpinizmie w Zakopanem uległ groźnemu wypadkowi.

  czytaj więcej »
 • Reporterka "Faktów" karmiła małe lwiątko

  Reporterka "Faktów" karmiła małe lwiątko

  Reporterka "Faktów", Marzanna Zielińska, miała okazję karmić lwiątko, które przeżyło incydent w zoo w Borysewie (woj. Łódzkie). W niedzielę w Zoo Safari jedna z lwic zaczęła rodzić na wybiegu. Na świat przyszły, na oczach zwiedzających, trzy małe lwiątka. Radość szybko została zastąpiona przerażeniem bo małe kocięta zostały odebrane matce przez trzy inne lwy, które były na wybiegu - samca i dwie samice. Pracownicy ogrodu starali się uratować lwiątka, ale przeżyło tylko jedno, które otrzymało imię "Lucky".

  czytaj więcej »
 • "Galaktyka Hugon". Benefis prof. Hugona Laseckiego

  "Galaktyka Hugon". Benefis prof. Hugona Laseckiego

  W sobotę, 3 czerwca, w Gdańsku odbył się benefis profesora Hugona Laseckiego, znanego malarza i rysownika, zatytułowany "Galaktyka Hugon". Centralnym punktem imprezy była wystawa prezentująca twórczość artysty, jego wieloletniego asystenta, prof. Krzysztofa Gliszczyńskiego oraz absolwentów jego pracowni. Nie zabrakło chwil wzruszenia, wspomnień i ciepłych słów.

  czytaj więcej »
 • Kto jest dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu?

  Kto jest dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu?

  W Teatrze Polskim we Wrocławiu nie jest jasne, kto pełni funkcje dyrektora. Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę o odwołaniu Cezarego Morawskiego, ale wojewoda dolnośląski wstrzymał jej wykonanie, chociaż oficjalnie jej nie otrzymał. Aktorzy w jednym są zgodni – Teatr Polski trzeba ratować, a trwający spektakl polityczny prowadzi do jego upadku. O to, kto obecnie jest dyrektorem teatru i ma odpowiadać za jego przyszłość, pyta Robert Jałocha.

  czytaj więcej »
 • Streżyńska dla "Faktów" TVN: w rządzie czuję się komfortowo

  Streżyńska dla "Faktów" TVN: w rządzie czuję się komfortowo

  - Ja się czuję komfortowo w tym rządzie, ponieważ mam misję, którą mi powierzono - powiedziała minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Dodała, że "wszyscy ministrowie jej sprzyjają". W taki sposób Streżyńska odniosła się do krytyki ze strony szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka oraz rzeczniczki PiS Beaty Mazurek.

  czytaj więcej »
 • Odejście Misiewicza i kłopoty Petru. O tym mówiliśmy w "Faktach"

  Miniony tydzień rozpoczęła 7. rocznica katastrofy smoleńskiej oraz prezentacja, którą przygotowała specjalna podkomisja powołana przez Antoniego Macierewicza. W "Faktach" mówiliśmy także o kłopotach Ryszarda Petru w partii, reformie sądów przygotowanej przez Zbigniewa Ziobrę oraz o apelu matki niepełnosprawnego chłopca. Oto najchętniej oglądane materiały na stronie "Faktów" TVN:

  czytaj więcej »
 • Samoloty dla VIP-ów i spór o antykoncepcję. O tym mówiliśmy w "Faktach"

  Samoloty dla VIP-ów i spór o antykoncepcję. O tym mówiliśmy w "Faktach"

  Mijający tydzień obfitował w ważne i ciekawe wydarzenia. W "Faktach" TVN mówiliśmy między innymi o sygnałach świadczących o planach rekonstrukcji rządu, nowych samolotach dla polskich VIP-ów oraz o politycznym sporze o dostęp do antykoncepcji. Ale były też informacje o planach ministra Szyszki dotyczących geotermii i o sąsiedzkim problemie w Łodzi. Oto 10 najchętniej oglądanych materiałów na stronie "Faktów" TVN:

  czytaj więcej »
 • "Fundacja widmo" i najnowsze sondaże. O tym mówiliśmy w "Faktach"

  W mijającym tygodniu w "Faktach" TVN mówiliśmy o wielu ważnych i ciekawych tematach. W naszym programie pojawiły się informacje między innymi o tajemniczej "fundacji widmo" z milionami na koncie, o wypadku z udziałem wiceszefa MON oraz o najnowszym sondażu partyjnym. Ale były też informacje o pomocy jaką uzyskała matka z dziećmi, która wsiadła do złego pociągu czy o tym, jak pomaga Fundacja TVN "nie jesteś sam" dzięki wpływom z 1 procenta podatku. Oto najchętniej oglądane materiały na stronie "Faktów" TVN:

  czytaj więcej »
 • Akcja bytomskich lekarzy i dyplomatyczne zdrady. O tym mówiliśmy w "Faktach"

  Akcja bytomskich lekarzy i dyplomatyczne zdrady. O tym mówiliśmy w "Faktach"

  Miniony tydzień obfitował w wiele wydarzeń - w "Faktach" TVN mówiliśmy między innymi o akcji bytomskich lekarzy, dzięki której ponad 40 osób dowiedziało się o zagrażającym ich zdrowiu tętniaku, nowym pomyśle na sprowadzenie prezydenckiego wraku, chorym Hubercie, który znalazł kochający dom oraz o dyplomatycznych zdradach - nie tylko bowiem Tuskowi zarzuca się popełnienie takowej. Chętnie oglądaliście także reportaże naszych dziennikarzy prosto z Londynu, nagrywanych minuty po zamachu przed brytyjskim parlamentem. Oto 10 najchętniej oglądanych materiałów na stronie "Faktów" TVN:

  czytaj więcej »
 • Powrót Misiewicza i żałoba zamiast wesela. O tym mówiliśmy w "Faktach"

  Powrót Misiewicza i żałoba zamiast wesela. O tym mówiliśmy w "Faktach"

  Mijający tydzień obfitował w ważne i ciekawe wydarzenia. W "Faktach" TVN mówiliśmy o wezwaniu na świadka Donalda Tuska przez prokuraturę, skutkach Brexitu dla Polaków na wyspach oraz o kontrowersyjnym wyroku Trybunału Kostytucyjnego. Ale były też informacje o możliwym powrocie Bartłomieja Misiewicza, bohaterskich policjantach czy o sądowym finale sejmowej przepychanku. Oto 10 najchętniej oglądanych materiałów na stronie "Faktów" TVN:

  czytaj więcej »
tvnpix