Fakty ekstra

Meksyk: masowa zbrodnia na studentach przykładem „dobrych stosunków władz z mafią”?

09.11 | Meksyk: masowa zbrodnia na studentach przykładem „dobrych stosunków władz z mafią”?

Foto: Fakty Online | Video: Patryk Rabiega / Fakty Online
W Meksyku to temat numer jeden od półtora miesiąca – mówi o porwaniu i zamordowaniu 43 studentów dziennikarz i podróżnik Łukasz Karusta. W rozmowie z Patrykiem Rabiegą wyjaśnił, że najczęściej używanym słowem w odniesieniu do sprawy jest „prawdopodobnie”. Wynika to nie tylko z faktu, że znalezione szczątki ludzkie zostały spalone i trudno będzie przeprowadzić identyfikację, ale też z nadziei rodzin studentów, że oni wciąż żyją. – Wiadomo, że Meksyk boryka się z problemem przestępczości, ale to mimo wszystko jest sprawa jak z innej epoki – zauważył Karusta i dodał, że wiele osób w Meksyku twierdzi, że za wszystkim stoją lokalne władze. – To na pewno nie był jednostkowy przykład dobrych stosunków władz z mafią narkotykową – podkreślił.

W piątek zostali zatrzymani członkowie przestępczego gangu Guerreros Unidos. Przyznali się do zamordowania 43 studentów i spalenia ich zwłok. Los studentów pozostawał niewyjaśniony od czasu ich zniknięcia we wrześniu.

Minister sprawiedliwości Meksyku Jesus Murillo Karam powiedział, że zatrzymani członkowie gangu zeznali, że w momencie podpalenia zwłok niektóre z ofiar były jeszcze żywe. W trakcie śledztwa zatrzymano też kilkunastu policjantów, którzy najprawdopodobniej współpracowali z przestępcami i zlecili im dokonanie tej zbrodni.

Studentów studium nauczycielskiego, którzy protestowali przeciwko korupcji i innych przestępstwom władz miasta Iguala w stanie Guerrero zatrzymano po starciach z policją.

Makabrycznej egzekucji dokonano 26 września na miejscowym wysypisku śmieci na przedmieściach miasta. Władze czekają obecnie na potwierdzenie tożsamości ofiar na podstawie badań DNA.

Wcześniej policja stanowa zatrzymała burmistrza Iguali Jose Luisa Abarcę i jego żonę, którzy zbiegli z miasta. Podejrzewa się ich o kierowniczą rolę w tej zbrodni.

Ludność wielu meksykańskich stanów, m.in. leżących przy granicy z USA, cierpi wskutek terroru. Zmuszona jest płacić sowitą daninę różnym organizacjom przestępczym. Doniesienia o odkryciu zbiorowych grobów osób pomordowanych przez gangi ukazują się w meksykańskich mediach niemal co tydzień.

Tragedia studentów z Iguali i ich rodzin wstrząsnęła meksykańską opinią publiczną w szczególny sposób. Nie tylko w stolicy stanu Guerrero, ale też w Meksyku, Acapulco i innych miastach trwają demonstracje. Niektóre mają gwałtowny przebieg.

Autor: Patryk Rabiega / Źródło: Fakty Online

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix