Fakty ekstra

Kamil Durczok o Radosławie Sikorskim: „Będzie mu bardzo trudno pełnić tę funkcję”

Kamil Durczok o Radosławie Sikorskim: „Będzie mu bardzo trudno pełnić tę funkcję”

„Będzie bardzo trudno Radosławowi Sikorskiemu, jeśli nie wykona w tej chwili jakiegoś spektakularnego gestu, który pomoże mu przywrócić łączność z klubem i zapleczem partyjnym, które jest po prostu na niego wściekłe” – mówił Kamil Durczok w środę we Wstajesz i Wiesz w TVN24 o zamieszaniu, które wywołał Radosław Sikorski swoją wypowiedzią o rzekomej propozycji Władimira Putina dotyczącej rozbioru Ukrainy. Takie rozwiązanie rosyjski prezydent miał zaproponować Donaldowi Tuskowi w lutym 2008 roku. Były minister spraw zagranicznych potem wycofał się z tych słów. Redaktor naczelny Faktów podkreślił, że marszałkowi Sejmu „będzie bardzo trudno pełnić tę funkcję”,...
Czekają na wyrok za znęcanie się nad psem. Będzie precedens?

Czekają na wyrok za znęcanie się nad psem. Będzie precedens?

W czwartek w łódzkim sądzie zapadnie pierwszy wyrok w sprawie, która powinna działać jak przestroga dla wszystkich ludzi, którzy krzywdzą swoje zwierzęta. 39-letnia Monika W. odpowiada za znęcanie się nad psem – wyżłem Azafem. Kobiecie grozi do dwóch lat więzienia. Jeśli usłyszy taki wyrok – będzie to precedens. Za okrucieństwo wobec zwierząt wymierzane są zwykle wyroki w zawieszeniu. Między listopadem 2013 roku a marcem 2014 roku wyżeł był regularnie bity i głodzony przez właścicieli. Jak utrzymuje kobieta, nie dawała psu jeść, bo zabraniał jej tego partner. Sprawa szokuje tym bardziej, że Azaf był wcześniej wystawowym championem. Uratowany przez patrol...
Członkowie komisji wyborczych zarobią w tym roku więcej

Członkowie komisji wyborczych zarobią w tym roku więcej

To pierwsza od ośmiu lat podwyżka diet członków obwodowych komisji wyborczych. Większe o 120-175 proc. zarobki mają sprawić, że do pracy w komisjach zgłosi się znacznie więcej niż dotychczas osób. Dotychczasowe stawki były tak mało kuszące, że nawet w tych gminach, w których jest spore bezrobocie, przed tegorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego trudno było o chętnych do zasiadania w komisjach. O szczegółach Krzysztof Siuda.
Ocieplanie wizerunku „kanara”, czyli zaskakująca akcja ZTM

Ocieplanie wizerunku „kanara”, czyli zaskakująca akcja ZTM

Na co dzień nie wzbudzają pozytywnych emocji. Przeciwnie – jak sami twierdzą, kontrolerzy biletów narażeni są na więcej niż tylko słowne utarczki. Niektórzy agresywni gapowicze potrafią ich ugryźć, popchnąć, uderzyć. Dlatego Zarząd Transportu Miejskiego próbuje wpłynąć na postrzeganie swoich pracowników potocznie zwanych „kanarami” i w kampanii plakatowej pokazuje ich od bardziej „ludzkiej” strony. Jeden jest miłośnikiem kotów, inny lubi podróże, wędkowanie lub jest po prostu mamą. Czy warszawiacy dadzą się przekonać, że „kanar też człowiek” – sprawdzała Kinga Lewandowska.
Kolorowe bransoletki z gumek są rakotwórcze? UOKiK kontroluje

Kolorowe bransoletki z gumek są rakotwórcze? UOKiK kontroluje

Splatanie bransoletek z różnokolorowych gumek to aktualnie jedno z ulubionych zajęć dzieci i młodzieży. Dlatego też niepokój wśród ich rodziców wzbudziła informacja, że zabawki mogą powodować poważne problemy ze zdrowiem. Chodzi o wysokie stężenie ftalanów – substancji chemicznych niekorzystnie wpływających na układ rozrodczy i hormonalny. Sprawą zajął się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Kontrola ma potrwać do końca tego roku, ale wstępne wyniki już są. O szczegółach w materiale Justyny Bocheńskiej.
Eksperci o synodzie: „trzy kroki do przodu, dwa do tyłu”

Eksperci o synodzie: „trzy kroki do przodu, dwa do tyłu”

Poświęcony tematowi rodziny synod biskupów w Watykanie zakończy się dopiero w niedzielę 19 października, ale już w sobotę hierarchowie ogłosili orędzie. „Chrystus pragnie, aby jego Kościół był domem z drzwiami otwartymi zawsze z gościnnością, bez wykluczania kogokolwiek” – to jedno z najważniejszych jego przesłań. Orędzie nie odzwierciedla żadnych sporów i głębokich podziałów, do jakich doszło na synodzie, gdzie starli się zwolennicy linii otwarcia Kościoła na rozwodników i homoseksualistów z konserwatywnym skrzydłem hierarchii, przeciwnym wszelkim zmianom. – Trzy kroki do przodu, dwa do tyłu. Ale zawsze to już jest postęp – podsumowuje ustalenia synodu Artur...
Tak wygląda Wasza jesień

Tak wygląda Wasza jesień

Kilka dni temu poprosiliśmy internautów o przesyłanie wykonanych przez nich fotografii jesieni. Dostaliśmy mnóstwo zdjęć, za które serdecznie dziękujemy. O tym, które są najlepsze, zdecydowaliście sami na naszym profilu na Facebooku. Zebraliśmy je specjalnie dla Was w jedną galerię. Gratulujemy zwycięzcom akcji, których zdjęcia dostały najwięcej polubień. W nagrodę do końca weekendu ich fotografie będą naszymi zdjęciami profilowymi i zdjęciami w tle na Facebooku.
Policja doprowadziła do szpitala psychiatrycznego Izabellę C.

Policja doprowadziła do szpitala psychiatrycznego Izabellę C.

Cała Polska usłyszała o Izabelli C. w grudniu 2013 roku. Kobieta prowadziła wtedy luksusowy samochód pod wpływem alkoholu i spowodowała wypadek, w wyniku którego jej samochód wpadł do przejścia podziemnego pod warszawską Rotundą. Kilkadziesiąt godzin później przekonywała sąd, że zakaz opuszczania kraju i odebranie jej paszportu „mocno koliduje z jej planami na święta”. Na tym problemy kobiety się jednak nie skończyły. Izabella C. nie meldowała się na posterunku policji i nie pojawiła na obserwacji psychiatrycznej, chociaż takie obowiązki nałożył na nią sąd. Jakie spotkały ją konsekwencje tym razem? O tym w materiale Patryka Rabiegi.
David Beckham pomaga walczyć z ebolą w Sierra Leone

David Beckham pomaga walczyć z ebolą w Sierra Leone

„Sześć lat temu byłem w Sierra Leone. Podziwiałem, jak doskonale ludzie dają sobie radę w kraju, który był wtedy zdewastowany przez wojnę domową. Dzisiaj ci ludzie walczą z niewidzialnym wrogiem. Właśnie teraz w zachodniej Afryce wirus ebola zagraża życiu milionów ludzi. Razem możemy jednak pokonać ebolę. Zacznijmy już teraz” – mówi David Beckham w filmie, który wkrótce będzie emitowany w Sierra Leone. Były kapitan piłkarskiej drużyny Anglii jest Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF i od wielu lat angażuje się w pomoc dzieciom. Teraz zaś został twarzą kampanii, która ma pomóc w walce z ebolą.
Rzecznik Praw Dziecka, reżyser Jan Komasa oraz aktor Jerzy Radziwiłowicz w koalicji przeciw przemocy wobec dzieci

Rzecznik Praw Dziecka, reżyser Jan Komasa oraz aktor Jerzy Radziwiłowicz w koalicji przeciw przemocy wobec dzieci

W 2010 roku wprowadzono w Polsce całkowity zakaz bicia dzieci. Najnowszy raport TNS OBOP pokazuje, że w Polsce nadal 61% obywateli akceptuje klapsy jako metodę wychowawczą. Stąd pomysł na spot przygotowany na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka przez Jana Komasę. W roli głównej – diabła – występuje tu Jerzy Radziwiłowicz. Akcja „Bicie uczy, ale tylko złych rzeczy”, jak mówi Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, adresowana jest „do dorosłych, do osób, które stosują przemoc, do rodziców, do opiekunów”, a chodzi w niej o „uświadamianie, że nawet najmniejszy klaps może mieć złe oddziaływanie na psychikę dziecka”. Materiał Ewy Kolady.
Nasza reporterka szła trasą, na którą zeszła tragiczna lawina

Nasza reporterka szła trasą, na którą zeszła tragiczna lawina

Ponad 30 osób, w tym dwoje Polaków, nie żyje po zejściu lawiny w okolicy szczytu Annapurna w Himalajach. Wielu turystów wciąż uważa się za zaginionych. Trasa, którą szli, jest dość popularną atrakcją dla wielbicieli trekkingu. Jedną z osób, które przeszły cały szlak, jest Katarzyna Czupryńska-Chabros, nasza reporterka. Opowiada o swoich przeżyciach i niefrasobliwości wielu osób, które widziała podczas wycieczki.
Jako pierwszy miał kontakt z podejrzanym o zarażenie ebolą

Jako pierwszy miał kontakt z podejrzanym o zarażenie ebolą

Naszej reporterce Marzannie Zielińskiej udało się dotrzeć do ratownika, który jako pierwszy miał styczność z mężczyzną podejrzanym o zarażenie wirusem Ebola. Rafał Skoneczko, pracownik Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi, opowiedział ze szczegółami o przebiegu wydarzeń. Trzeba przyznać, że akcja była przeprowadzona profesjonalnie, a jedynym mankamentem spowalniającym przetransportowanie chorego do izolatki było to, że był on pod wpływem alkoholu.
tvnpix