Dramat dziewczynek w Afganistanie. "Tata mnie sprzedał, bo nie mamy chleba"


W Afganistanie pod rządami talibów narasta chaos, nędza i strach przed głodem. Coraz częściej ojcowie sprzedają lub oddają za długi swoje córki. Zazwyczaj w ten sposób nabywają je starsi mężczyźni. Ceny wahają się od kilkuset do kilku tysięcy dolarów.

9-letnia Parwana Malik została sprzedana przez swojego ojca. - Tata mnie sprzedał, bo nie mamy chleba, ryżu, ani mąki. Sprzedał mnie starcowi - powiedziała dziewczynka. Kupiec Parwany to wielki starzec z siwą brodą, którego się boi, bo będzie ją bić. 55-latek zapłacił za dziewczynkę ponad dwa tysiące dolarów. Ojciec Parwany zapewnia, że jest mu wstyd.- Nie mam pracy, pieniędzy, jedzenia. Muszę to zrobić, nie mam wyboru - powiedział dziennikarzom Abdul Malik.

Ojciec dziewczynki tłumaczył, że musi utrzymać 8-osobową rodzinę i być może sprzeda też kolejną córkę, dwulatkę. Zgodził się, by transakcję sprzedaży Parwany sfilmowała telewizja CNN, żeby pokazać, jak tragiczna jest sytuacja Afgańczyków w obozach dla uchodźców. Odkąd władzę przejęli talibowie, pomoc ze świata tam nie dociera.

"To twoja panna młoda i traktuj ją dobrze" - prosił na nagraniu ojciec, a kupujący zapewniał, że żonę już ma i dziewczynka będzie u nich sprzątać. Później ojciec przyznał, że usłyszał też, że skoro zostało zapłacone, to nie jego sprawa, co się stanie z dzieckiem.

9-latka do ostatniej chwili trzymała się swojej matki. Po sfinalizowaniu transakcji i zabraniu dziewczynki z domu jej dalszy los jest nieznany.

- Jeśli już dojdzie do odpowiedniego wieku, który najczęściej w kulturze islamu określa się na okolice 13 lat lub pierwszą miesiączkę, to stanie się pełnoprawną żoną - wyjaśnił Marcin Krzyżanowski, były konsultant RP w Kabulu.

Bieda i długi powodami sprzedaży córek

Sprzedaż córek w Afganistanie nie jest nowością, ale w ostatnim czasie transakcji jest coraz więcej. - To nie jest tak, że rodzice afgańscy sprzedają swoje córki, dlatego że tego wymaga jakaś kultura afgańska albo plemienna. To jest akurat przypadek biedy - skomentował Piotr Łukasiewicz, były ambasador RP w Afganistanie.

Dochodzi do sprzedaży dziewczynek nawet półtorarocznych. Matka oddała trzylatkę, bo nie miała pięciuset dolarów na zwrot długu. 9-latka i 4-latka zostały sprzedane, każda za 1000 dolarów.

- Nigdy nie dochodzi do sprzedaży synów, oczywiście, to są zawsze dziewczynki, i to kilkulatki, i nastolatki. Są po prostu pewną formą waluty - stwierdziła Jagoda Grondecka, dziennikarka.

Najpierw, gdy zaczęło brakować pieniędzy, ubodzy Afgańczycy sprzedawali wszystko, co mieli w domach i namiotach. Jeden z ojców mówi, że jest zmuszony oddać za długi 10-letnią córkę, Mogul. Dziewczynkę odda 70-letniemu sąsiadowi.

- Jeśli zmuszą mnie do poślubienia tego starego człowieka, zabiję się. Nie chcę zostawiać rodziców - powiedziała dziennikarzom Mogul.

Autor: Anna Czerwińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN