Cmentarze zamknięte, kwiaty i znicze zostały. "Wydaje się, że rządowi trochę zabrakło odwagi"

Cmentarze zamknięte, kwiaty i znicze zostały. "Wydaje się, że rządowi trochę zabrakło odwagi"
Cmentarze zamknięte, kwiaty i znicze zostały. "Wydaje się, że rządowi trochę zabrakło odwagi"
Fakty TVN
Cmentarze zamknięte, kwiaty i znicze zostały. "Wydaje się, że rządowi trochę zabrakło odwagi"Fakty TVN

Zdążyli tylko ci, którzy mieli najbliżej i szybko dotarła do nich informacja premiera. Zdążyli kupić kwiaty, znicze i odwiedzić groby bliskich. Od północy cmentarze w Polsce są zamknięte, a przedsiębiorcy i sprzedawcy są w szoku i desperacji. Samorządowcy pomagają, rząd też obiecuje pomoc.

W piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zgodnie z decyzją rządu we Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny oraz poprzedzającą te dni sobotę cmentarze będą zamknięte.

Ci, którzy nie słyszeli o rządowej decyzji, dowiadywali się o niej od policji, strażników miejskich czy z komunikatów, które zostały rozmieszczone przy wejściach do cmentarzy. - Będę siedzieć w domu teraz i w domu będę się modliła za zmarłych - mówi kobieta, która chciała odwiedzić cmentarz.

Puste i zamknięte na kłódkę - tak w sobotę wyglądały nekropolie w niemal całej Polsce. Jednak były i takie miejsca, gdzie na cmentarz można było wejść. W Ksawerowie niedaleko Łodzi cmentarz przemianowano na park cmentarny.

Bramy nekropolii otworzył też prezydent Przemyśla. - W związku z licznymi pogrzebami pan prezydent podjął decyzję, że nie zamyka bram - przekazał Maciej Wolański, kierownik biura prezydenta Przemyśla.

Zamknięci na cmentarzu

Tłumy na cmentarzach były za to w piątek. Na groby masowo ruszyli ci, którzy chcieli zdążyć przed zamknięciem cmentarnych bram. - Taką decyzję można było ogłosić wcześniej, a nie w ostatniej chwili - mówi Andrzej Hałas, mieszkaniec Łodzi.

W Brzegu na Opolszczyźnie w nocy z piątku na sobotę ktoś próbował zniszczyć ogrodzenie, by dostać się na cmentarz.

Były też takie sytuacje, że niektórzy nie zdążyli wyjść przed zamknięciem nekropolii. Wiele osób chciało odwiedzić Cmentarz Centralny w Szczecinie jeszcze przed zamknięciem nekropolii w całym kraju. Te osoby były przekonane, że będzie to możliwe do północy. Jednak ci, którzy weszli w piątek wieczorem na cmentarz w Szczecinie, nie mogli już wyjść, bo bramy zostały o godzinie 21:00, jak codziennie, zamknięte.

Wśród tych osób była pani Agata, której w końcu udało się opuścić teren. - W końcu dodzwoniłam się do ochrony cmentarza i zażądałam, żeby otworzyli natychmiast bramkę - opowiada mieszkanka Szczecina.

Pomoc ze strony państwa?

Najmocniej i najdobitniej rządową decyzję o zamknięciu cmentarzy krytykuje branża sprzedawców kwiatów i zniczy. Przedsiębiorcy narzekają, że decyzja została ogłoszona zbyt późno.

- Z godziny na godzinę jest podjęta decyzja i co my z towarem zrobimy? - pyta jeden z handlowców.

Dlatego na pomoc ruszyli mieszkańcy miast. Kupują kwiaty w geście solidarności. Pomagają też samorządowcy. W Łodzi handlowcy dostaną zwrot opłat za korzystanie z miejsc targowych.

Reagują też władze stolicy. - Wyznaczyliśmy kilka takich miejsc, gdzie można sprzedawać kwiaty i znicze - przekazał Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Władze kilku miast zadeklarowały, że odkupią kwiaty. - Wydaje się, że rządowi trochę zabrakło odwagi, by o kilka dni wcześniej powiedzieć całej branży, że w tym roku będzie miała poważne problemy - twierdzi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odkupi kwiaty od producentów i sprzedawców.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Marek | PAP

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS