Chaos w sądownictwie tylko się pogłębi? W tle sporów politycznych są jeszcze inne problemy

05.11.2021 | Chaos w sądownictwie tylko się pogłębi? W tle sporów politycznych są jeszcze inne problemy
05.11.2021 | Chaos w sądownictwie tylko się pogłębi? W tle sporów politycznych są jeszcze inne problemy
Maciej Knapik | Fakty TVN
05.11.2021 | Chaos w sądownictwie tylko się pogłębi? W tle sporów politycznych są jeszcze inne problemyMaciej Knapik | Fakty TVN

W Zjednoczonej Prawicy trwa dyskusja o kolejnych zmianach w sądownictwie. Tymczasem postępowania się wydłużają, a pracownicy sądów i prokuratur, którzy domagają się podwyżek, są ignorowani. W dodatku mają powstać sądy pokoju, które znajdą się poniżej sądów rejonowych - które z kolei mogą zostać zlikwidowane i przekształcone w filie sądów okręgowych. - To czego właściwie chce Prawo i Sprawiedliwość? - zastanawia się Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Przed Ministerstwem Sprawiedliwości od 37 dni trwa protest pracowników sadów i prokuratur. Jego uczestnicy czują się zlekceważeni i zapomniani. - Nikt nie podejdzie, nie zapyta. Jest to przykre, ale próbujemy, coś działamy - mówi protestująca.

Ze strony protestujących padają gorzkie słowa o arogancji władzy i o bałaganie. O zapaści organizacyjnej na konferencji prasowej mówiła też Ewa Marcjoniak ze Stowarzyszenia Adwokackiego "Defensor Iuris".

- W Sądzie Apelacyjnym w Warszawie średni czas oczekiwania na rozpoznanie apelacji wynosi 24 miesiące - przekazała Marcjoniak.

Przy takich terminach kierowanie spraw do sądów po prostu traci sens. Działanie ministra Zbigniewa Ziobry jest jak celowy sabotaż - słyszymy od przedstawicieli sędziów. Ich zdaniem sądy mają działać źle, żeby obywatele o nich gorzej myśleli. - Czekają kilka lat, a po tych wszystkich zmianach, gdyby je wprowadzić, będą czekali kilkanaście lat - ocenił Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Prawo i Sprawiedliwości planuje kolejne zmiany w sądownictwie. Według zapowiedzi Sąd Najwyższy ma być zmniejszony z pięciu do dwóch izb: Izby Prawa Publicznego i Izby Prawa Prywatnego. Orzekać w nich mieliby wyłącznie sędziowie zweryfikowani przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Pozostali mieliby odejść na emeryturę lub do sądów apelacyjnych, przemianowanych na regionalne.

- Czekamy na zielone światło polityczne, aby te ustawy mogły wejść w życie - przekazał poseł Solidarnej Polski Jan Kantak.

Sądy rejonowe miałyby się stać filiami sądów okręgowych. Jednocześnie rozpoczął się proces legislacyjny ustawy, która ustanowiłaby sądy pokoju. To inicjatywa prezydencka, stworzona we współpracy z Pawłem Kukizem.

Sędziami pokoju mieliby zostać prawnicy wybierani przez obywateli i zajmowaliby się oni drobnymi sprawami. To nowość, ale wprowadzana bez związku z innymi zmianami.

- To czego właściwie chce Prawo i Sprawiedliwość? Chce spłaszczania sądów I instancji czy dodania do sądów rejonowych, które mają być likwidowane, kolejnego nowego sądu? - zastanawia się Krystian Markiewicz.

Jeśli sędzia Sądu Najwyższego podważy status innego sędziego, zostanie usunięty z zawodu - słychać w zapowiedziach.

- Sądownictwo będzie wzięte pod polityczny but Ziobry i Kaczyńskiego już prawie w 100 procentach - uważa lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

- Nie będziemy mieć Sądu Najwyższego, który by sprawował wymiar sprawiedliwości w Polsce (...). Unia Europejska musi zadziałać błyskawicznie - zaznacza Markiewicz.

Inicjatywa Porozumienia dla Praworządności

Naliczana już jest dzienna kara miliona euro za działanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, a środki unijne z funduszu odbudowy dla Polski są wstrzymane, jeśli więc zapowiedzi zmian się sprawdzą, to spór z Unią tylko się nasili.

- Uważam, że Unia Europejska powinna odpuścić, ponieważ nie ma umocowania prawnego - twierdzi poseł Solidarnej Polski Jan Kantak.

Politycy władzy powtarzają ciągle to samo, ale nie tędy droga - mówią organizacje zrzeszone w Porozumieniu dla Praworządności i przedstawiają 10 punktów, które są koniecznie do zakończenia sporu z UE i kryzysu w sądach.

Według sygnatariuszy porozumienia niezbędne kroki to między innymi: powołanie na nowo Krajowej Rady Sądownictwa, uchylenie "ustawy kagańcowej", usunięcie tzw. neo-sędziów czy zmiany w składzie Trybunału Konstytucyjnego.

- Od wybranej naszymi głosami demokratycznej opozycji nie możemy doczekać się konkretnej alternatywy - podkreśliła Natalia Kowalik z Akcji Demokracja.

- Dopóki Ziobro będzie ministrem sprawiedliwości, dopóty nie ma szans na żadną reformę - odpowiada poseł Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Koalicja Obywatelska w środę w Senacie organizuje spotkanie poświęcone sądom.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN