Aktualności

„Nie ma wolności bez solidarności euroatlantyckiej”. Spotkanie przywódców UE-USA przed szczytem NATO

„Nie ma wolności bez solidarności euroatlantyckiej”. Spotkanie przywódców UE-USA przed szczytem NATO

„Nie ma wolności bez solidarności euroatlantyckiej”

Foto: PAP/EPA | Video: Filip Czerwiński / Fakty Online
Świat potrzebuje silnej, dobrze prosperującej i solidarnej Europy. W Stanach Zjednoczonych macie silnego partnera – mówił w piątek w Warszawie prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama po spotkaniu z szefami Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej Donaldem Tuskiem i Jean-Claude Junckerem. „Bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych i Europy jest niepodzielne” dodał Obama. Donald Tusk podkreślał natomiast, że „nie ma wolności w Europie bez solidarności atlantyckiej”. – Ktokolwiek zwraca się przeciwko Ameryce, szkodzi Europie. Ktokolwiek atakuje UE, szkodzi Ameryce. Ktokolwiek podważa fundamenty demokracji liberalnej, szkodzi zarówno jednej, jak i drugiej – mówił szef Rady Europejskiej. Jean-Claude Juncker stwierdził z kolei, że USA, NATO oraz Unia Europejska to „filary porządku światowego”. – Wzajemnie się uzupełniamy i wspólnie działamy na rzecz pokoju i stabilności w Europie, w naszym sąsiedztwie i poza nim. (…) Dlatego dzisiaj spotykamy się – podsumował. Przywódcy UE i USA rozmawiali przed oficjalnym rozpoczęciem szczytu NATO w Warszawie. Znacznie więcej na ten temat dziś w Faktach TVN o 19:00.

W czasie wspólnej konferencji prasowej Barack Obama, Donald Tusk i Jean-Claude Juncker – poza ogólnymi kwestiami dotyczącymi bezpieczeństwa i współpracy między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską – poruszyli także temat strzelaniny w Dallas. Podczas ulicznego protestu przeciwko brutalności policji snajperzy zaczęli strzelać tam w czwartek do policjantów. Zginęło pięciu funkcjonariuszy. Ranny został także cywil. Zarówno szef KE, przewodniczący RE, jak i prezydent USA złożyli kondolencje rodzinom ofiar.

Kolejną istotną kwestią poruszoną przez przywódców UE i USA był Brexit i jego konsekwencje w kontekście polityki oraz gospodarki europejskiej. Juncker podkreślił m.in., że będą prowadzone negocjacje „z przyjaciółmi z Wielkiej Brytanii”. – Niewątpliwie to leży w naszym interesie, ale też i w interesie globalnym, by doprowadziły one do tego, że Wielka Brytania będzie naszym mocnym sojusznikiem w ramach NATO i że będziemy dalej prowadzić ścisłe relacje między UE i Wielką Brytanią – dodał szef KE.

Źródło: Fakty Online / PAP

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Tego nie można zobaczyć żadnej innej nocy

  Tego nie można zobaczyć żadnej innej nocy

  Wyjątkowy sposób, żeby pokazać niedostępne i tajemnicze miejsca. Odbyła się kolejna edycja Nocy Muzeów. Mieszkańcy wielu miejscowości stali w kolejkach nawet po kilka godzin, żeby odwiedzić muzea, ale też miejsca, które zostały otwarte wyjątkowo dla zwiedzających. Więcej w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • "Patrzy tymi swoimi wszystkimi oczami". Chwile grozy w warsztacie

  "Patrzy tymi swoimi wszystkimi oczami". Chwile grozy w warsztacie

  Mechanicy pracujący nad sprowadzonym ze Stanów Zjednoczonych autem mocno się zdziwili, gdy nagle ze środka wyszedł im na spotkanie pająk. Nieduży, ale na pewno nie nasz. I tak się dziwnie patrzył. Więc najpierw go złapali a potem wezwali straż miejską, bo z takimi małymi pająkami z Ameryki to nigdy nic nie wiadomo. No i dzięki temu, że nie potraktowali go kapciem wiemy, że to skakun królewski. Pająk o bardzo nietypowych zwyczajach. Więcej takich historii w "Rankingu Mazura" w niedzielę o 18:15 w TVN24.

  czytaj więcej »
 • Marsz "Polska w Europie"

  Marsz "Polska w Europie"

  Jesteśmy razem, bo nie chcemy dzielić Polski. Chcemy wspólnoty, współpracy, bo Polska jest jedna - mówił w sobotę przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, rozpoczynając sobotni marsz Koalicji Europejskiej w Warszawie. Podczas marszu "Polska w Europie" politycy apelowali o mobilizację i o to, by iść na eurowybory 26 maja. Więcej w "Faktach" o 19:00.

  czytaj więcej »
 • "Prawie dwa lata nie można wyjaśnić prostej rzeczy"

  "Prawie dwa lata nie można wyjaśnić prostej rzeczy"

  Zdjęcie portretów polityków na szubienicach to wciąż za mało dla prokuratury, która przedłużyła postępowanie. Mowa o sprawie, która rozpoczęła się w listopadzie 2017 roku i wciąż jej końca nie widać. Więcej na ten temat w materiale Pawła Płuski w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • "Karygodne" zachowanie strażniczek miejskich z Lubonia

  "Karygodne" zachowanie strażniczek miejskich z Lubonia

  Strażniczki miejskie z Lubonia w akcji. Nie tylko interweniują, ale też wyzywają, grożą i poniżają. Jedna z nich nagrywała drugą. Podobno bardzo żałują, ale filmy wyszły na jaw. Komendant lubońskiej straży miejskiej podał się do dymisji. Więcej w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Skrajne emocje w Sejmie. "To wyrzut sumienia"

  Skrajne emocje w Sejmie. "To wyrzut sumienia"

  "700 dzieci. To jest wyrzut sumienia. Nas wszystkich wyrzut sumienia". W sali sejmowej podczas debaty nad zaostrzeniem Kodeksu karnego było bardzo gorąco. Poseł Sławomir Nitras pytał z mównicy ilu księży pedofilów siedzi w więzieniu. Próbował też postawić przed Jarosławem Kaczyńskim dziecięce buciki. Więcej w "Faktach" o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Seria napadów na stacje

  Seria napadów na stacje

  Do budynku stacji benzynowej w Michalinie we wtorek w nocy wtargnęło dwóch zamaskowanych bandytów. Jeden z nich zaatakował pracownika gazem, drugi terroryzował pistoletem bądź jego atrapą. Napastnicy nie zabrali jednak pieniędzy - napadnięty mężczyzna wykazał się zimną krwią i odparł atak. Pracownik stacji wystraszył napastników okrzykami sugerującymi, że pracowników stacji jest więcej. To czwarty napad w ciągu kilku ostatnich dni Więcej na ten temat dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

  czytaj więcej »
 • Mick Jagger wraca do formy

  Mick Jagger wraca do formy

  75-letni Mick Jagger musiał przerwać trasę koncertową i miał podobno operację wymienienia zastawki. Jednak teraz przygotowania do powrotu na scenę idą pełną parą. Więcej na ten temat dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

  czytaj więcej »
 • Co z odpowiedzialnością biskupów?

  Co z odpowiedzialnością biskupów?

  Po premierze filmu "Tylko nie mów nikomu" braci Sekielskich tematem numer jeden jest pedofilia w Kościele. Pojawiają się pytania nie tylko o odpowiedzialność księży pedofilów, ale także ich przełożonych, którzy tuszowali lub lekceważyli te sprawy. Więcej na ten temat dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

  czytaj więcej »
 • Sejm pracuje nad zmianami w Kodeksie karnym

  Sejm pracuje nad zmianami w Kodeksie karnym

  Sejm kontynuuje prace nad projektem nowelizacji Kodeksu karnego ws. zaostrzenia kar za pedofilię. Komisja ustawodawcza, która zajmowała się projektem zmian w Kodeksie karnym w środę wieczorem przez około cztery godziny, wprowadziła do niego liczne poprawki. Kontrowersje wzbudził między innymi pomysł podniesienia wieku przyzwolenia do 16 roku życia. Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaproponowała jednak pozostawienie dotychczasowego wieku. Więcej na ten temat zmian w prawie dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

  czytaj więcej »
 • Lawina ruszyła. Gdzie ofiary księży pedofilów uzyskają pomoc?

  Lawina ruszyła. Gdzie ofiary księży pedofilów uzyskają pomoc?

  Po premierze filmu "Tylko nie mów nikomu" braci Sekielskich zwiększyła się liczba osób, które zgłaszają się do fundacji "Nie lękajcie się", aby opowiedzieć o tym, jak zostały wykorzystane seksualnie przez księży. O tym, gdzie zatelefonować, by przełamać milczenie i uzyskać pomoc - w materiale Magdy Łucyan w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

  czytaj więcej »
tvnpix