Aktualności

PiS składa projekt zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym

PiS składa projekt zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym

29.06 | "Sędziowie stawiają się ponad prawem". Kolejny etap sporu o Sąd Najwyższy

Foto: tvn24 | Video: Fakty TVN
Do Sejmu trafił projekt ustawy, zgodnie z którym Prawo i Sprawiedliwość chce zmienić zasady wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego wybiera i przedstawia prezydentowi kandydatów na pierwszego prezesa niezwłocznie po obsadzeniu 2/3 liczby stanowisk sędziów Sądu Najwyższego - zakłada projekt wniesiony przez PiS. Obecnie Zgromadzenie może tego dokonać dopiero, gdy obsadzone są niemal wszystkie stanowiska. O szczegółach planowanych zmian dziś w "Faktach" TVN o 19:00.

Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fałszywe oferty wynajmu domków

  Fałszywe oferty wynajmu domków

  Oferował wynajem domku, którego nie był właścicielem. To historia oszustwa z Podhala. Niedaleko Nowego Targu właściciel domku, który wynajmuje go gościom, znalazł swoją ofertę w internecie. Problem w tym, że była to oferta kogoś innego. O tym jak nie dać się oszukać w podobnej sytuacji dziś w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Zatrzymanie fałszerza pieniędzy

  Zatrzymanie fałszerza pieniędzy

  Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali w Gdyni mężczyznę, który drukował fałszywe banknoty euro i sprzedawał je za kryptowalutę bitcoin. Pierwsze informacje w tej sprawie trafiły do polskiej policji z Europolu. O szczegółach przestępstwa dziś w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Co dalej z pomocą dla frankowiczów?

  Co dalej z pomocą dla frankowiczów?

  Topnieją nadzieje frankowiczów na rządową pomoc. Według szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów - problem kredytów we frankach nie jest już tak duży jak trzy lata temu. W "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin tłumaczył, że obietnice z kampanii w 2015 roku nie wiązały się ze spłacaniem różnic w kredytach z budżetu państwa. O szczegółach dziś w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Komentarze po decyzji Komisji Europejskiej

  Komentarze po decyzji Komisji Europejskiej

  Komisja Europejska skarży Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. I chce, by sędziowie zajęli się sprawą w trybie przyspieszonym. Wyrok może zatem zapaść nawet w ciągu kilku tygodni. Co zrobią z nim rządzący? O tym dziś w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Wiatr łamie drzewa, zrywa linie energetyczne

  Wiatr łamie drzewa, zrywa linie energetyczne

  Najmocniej wieje w górach - na Śnieżce i Kasprowym Wierchu nawet 130 km/h. Najbardziej niebezpiecznie jest jednak w dolinach. Tu porywisty wiatr łamie drzewa i zrywa linie energetyczne. Synoptycy zapowiadają, że w najbliższych dniach wiatr będzie słabszy, ale to nie oznacza, że będzie słaby. O tym, gdzie trzeba będzie uważać powie Robert Jałocha w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • "Chwyt retoryczny". Sąd o słowach premiera

  "Chwyt retoryczny". Sąd o słowach premiera

  Warszawski sąd okręgowy oddalił złożony w trybie wyborczym wniosek Komitetu Wyborczego Koalicji Obywatelskiej wobec premiera Mateusza Morawieckiego, w którym wnioskodawcy domagali się sprostowania przez premiera jego wypowiedzi na temat budowy dróg i mostów. - Pamiętacie jak nasi poprzednicy mówili: budujmy nie politykę, tylko drogi i mosty? Pamiętacie coś takiego? Nie było ani dróg, ani mostów - mówił premier na spotkaniu w Świebodzinie, a to - zdaniem skarżących - było kłamstwo. - Przekaz wypowiedzi premiera był taki, że "dokonujemy teraz dużo większych wydatków na drogi" i ten przekaz był kłamliwy. Służyło to dyskryminacji przeciwnika, czyli kampania negatywna, nieprawdziwa. W obu wypowiedziach doszło do kłamstwa wyborczego - mówił pełnomocnik skarżących, mec. Jacek Dubois. Sąd uznał co prawda, że słowa premiera były agitacją wyborczą, ale była to "opinia uczestnika i jest to jego zdanie o charakterze ocennym" - uznając je za "chwyt retoryczny". Więcej w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Sprawa Polski skierowana do TSUE

  Sprawa Polski skierowana do TSUE

  Unijni komisarze podjęli decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE skargi przeciwko Polsce w związku z zapisami ustawy o Sądzie Najwyższym. Komisja Europejska występuje o rozpatrzenie sprawy przez sędziów w Luksemburgu w trybie przyspieszonym. Chce również, by TSUE wydał tymczasową decyzję zabezpieczającą, aby do czasu wydania ostatecznego orzeczenia niektóre przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym pozostały zawieszone. Więcej w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Kaczyński stawia diagnozę ojkofobii. Sędziowie oburzeni

  Kaczyński stawia diagnozę ojkofobii. Sędziowie oburzeni

  Ojkofobia to - zdaniem Jarosława Kaczyńskiego - kolejny powód do przeprowadzania w Polsce krytykowanych przez Komisję Europejską zmian w sądownictwie. Ojkofobia to niechęć do własnej ojczyzny - choroba, która, jak stwierdził prezes PiS, dotknęła części sędziów. Słowa Kaczyńskiego krytycznie komentują prawnicy i politycy opozycji. Komisja Europejska właśnie pozwała Polskę przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie polskiego sądownictwa. Więcej w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Złote Lwy rozdane. Podsumowanie festiwalu w Gdyni

  Złote Lwy rozdane. Podsumowanie festiwalu w Gdyni

  "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego ze Złotymi Lwami. Tak zakończył się Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Srebrne Lwy przyznano "Kamerdynerowi" Filipa Bajona, a nagrody specjalne otrzymali Marek Koterski i Wojciech Smarzowski. Podsumowanie święta polskiego kina dziś w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Będzie debata warszawskich kandydatów

  Będzie debata warszawskich kandydatów

  Będzie debata kandydatów na prezydenta Warszawy. Na pewno wezmą w niej udział dwaj główni rywale: Rafał Trzaskowski i Patryk Jaki. Do debaty miałoby dojść jeszcze przed pierwszą turą wyborów samorządowych. Inni kandydaci też są otwarci, choć niektórzy stawiają warunki. O szczegółach dziś w "Faktach" TVN o 19:00

  czytaj więcej »
 • Lato odeszło na dobre

  Lato odeszło na dobre

  Mocne wejście jesieni. Akcja ratunkowa na Bałtyku w Ustce, śnieg na Kasprowym Wierchu. Pogoda znowu robi się groźna. Synoptycy mówią, że w ciągu najbliższego tygodnia będziemy bardzo odczuwali chłód. Lato odeszło na dobre. W swoim materiale w "Faktach" TVN o 19:00 opowie o tym Jarosław Kostkowski.

  czytaj więcej »
 • Dwie konwencje. Potyczka na argumenty, obietnice i przytyki

  Dwie konwencje. Potyczka na argumenty, obietnice i przytyki

  Kampania wyborcza trwa. We Wrocławiu konwencja Koalicji Obywatelskiej, w Opolu - Zjednoczonej Prawicy. - Rząd nie może wybierać Polaków, których lubi, i ignorować innych - mówił lider PO Grzegorz Schetyna. Zwrócił się do protestujących w Warszawie nauczycieli z zapewnieniem: "jesteśmy po waszej stronie". - Żałuję, że za poprzednich rządów podwyżki waszych płac nie były wystarczające - dodał i zadeklarował darmowe posiłki w szkołach i utrzymanie programu 500 plus. Wtórowała mu Katarzyna Lubnauer, deklarując przywiązanie do wolności osobistych, praw kobiet i wolności gospodarczej, która - jak mówiła - oznacza też prawo Polaków do bogacenia się. - Dla PiS liczy się władza, dla Koalicji Obywatelskiej - człowiek, a samorząd jest najbliżej człowieka - mówiła z kolei Barbara Nowacka. Tymczasem w Olsztynie prezes PiS Jarosław Kaczyński przekonywał, że "dobry samorząd może być tylko wtedy, jeżeli za nim stoi wspólnota". Deklarował, że rolą zarówno rządu jak i samorządu jest to, by Polska "osiągnęła poziom rozwoju gospodarczego państw zachodniej Europy" i ma w tym pomóc postawienie na kwalifikacje, energię i młodość. Więcej w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • W promocji "jedz ile chcesz" zjadł... prawie 100 porcji

  W promocji "jedz ile chcesz" zjadł... prawie 100 porcji

  Bawarska restauracja serwująca sushi ogłosiła promocję "zjedz ile chcesz za 15,90". Po czym przyszedł twardy zawodnik. Thriatlonista na diecie sportowej. I wciągnął sto talerzy tego sushi. Kiedy wychodził, nawet chciał zostawić napiwek, ale usłyszał tylko: nie, dziękujemy bardzo. I niech więcej pan tu nie przychodzi. Więcej takich historii w "Rankingu Mazura" w sobotę o 15:15 i niedzielę o 18:15 w TVN24.

  czytaj więcej »
 • Historia niezwykłej przyjaźni

  Historia niezwykłej przyjaźni

  Poza sobą nie mają nikogo. A niewiele by brakowały, żeby pan Rafał stracił suczkę Lunę. Ktoś doniósł, że mężczyzna źle traktuje czworonoga. Dziś w "Faktach" TVN o 19:00 w materiale Renaty Kijowskiej niezwykła historia przyjaźni między człowiekiem a zwierzęciem.

  czytaj więcej »
tvnpix