Aktualności

PiS chce „przywrócić media publiczne Polakom”. Opozycja: chodzi o przejęcie władzy

PiS chce „przywrócić media publiczne Polakom”. Opozycja: chodzi o przejęcie władzy

30.12.2015 | PiS chce „przywrócić media publiczne Polakom”. Opozycja: chodzi o przejęcie władzy

Foto: PAP/EPA | Video: Filip Czerwiński / Fakty Online
Wygaśnięcie kadencji zarządów i rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia, a także wybór członków tych organów przez ministra skarbu państwa – to niektóre założenia projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, którego drugie czytanie rozpoczęło się w środę po południu w Sejmie. Według Prawa i Sprawiedliwości nowelizacja ma na celu „naprawę” mediów publicznych i „przywrócenie” ich Polakom jako „mediów narodowych”. Podczas przeprowadzonego we wtorek wieczorem pierwszego czytania ustawy opozycja krytykowała projektowane zmiany jako bubel prawny. – Tak naprawdę chodzi o przejęcie władzy (w mediach publicznych – przyp. red.) – oceniła projekt posłanka .Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz. Znacznie więcej na ten temat dziś w Faktach TVN o 19:00 w materiale Krzysztofa Skórzyńskiego.

W środę rano połączone komisje kultury i skarbu państwa zarekomendowały do projektu kilka poprawek, z których najważniejsza – autorstwa PiS – wykreśla wymóg posiadania polskiego obywatelstwa przez członków zarządów TVP i PR. Pozostałe zaakceptowane poprawki mają charakter doprecyzowujący i legislacyjny.

„Media narodowe”

Projekt nowelizacji, który złożyli w Sejmie posłowie PiS, oprócz wygaśnięcia mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia z chwilą wejścia w życie zmian, zakłada m.in. zmniejszenie liczebności rad nadzorczych spółek medialnych, a także powoływanie ich nowych organów przez ministra skarbu państwa „do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych”.

Projektowana nowelizacja to – jak mówi wiceminister kultury odpowiedzialny za reformę mediów Krzysztof Czabański – pierwszy krok zmierzający do „naprawy mediów publicznych”. W drugiej kolejności, w marcu lub kwietniu, PiS chce uregulować strukturę mediów, przekształcając je ze spółek w instytucje kierowane jednoosobowo przez dyrektorów, i zmienić sposób ich finansowania przez zastąpienie abonamentu opłatą audiowizualną ponoszoną przez wszystkich podatników.

Podczas przeprowadzonego we wtorek wieczorem pierwszego czytania projektu opozycja krytykowała projektowane zmiany, oceniając m.in., że to kolejna destrukcja i bubel. PiS odpowiadał, że chce przywrócić media publiczne Polakom.

Źródło: Fakty Online/PAP

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
MN01
MN01

DLACZEGO we wszystkich stacjach TV wiadomości NICZYM się od siebie nie różnią ? Czas, aby się to zmieniło.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Pierwszy taki wyrok

    Pierwszy taki wyrok

    Miesiąc ograniczenia wolności i dwadzieścia godzin prac społecznych - to kara dla mieszkańca Krakowa za palenie w piecu tym, czym się nie powinno. W stolicy małopolski obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem w kotłach, piecach i kominkach. Więcej na ten temat dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00 w materiale Marzanny Zielińskiej.

    czytaj więcej »
   • Drugi kandydat w prawyborach

    Drugi kandydat w prawyborach

    Jacek Jaśkowiak będzie kontrkandydatem wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w prawyborach prezydenckich w Platformie Obywatelskiej. Prezydent Poznania zgłosił się na kilka godzin przed zamknięciem list. W piątek obydwie kandydatury ma zaakceptować zarząd partii. Więcej na ten temat dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

    czytaj więcej »
   • Prezydent kolejny raz krytykuje sędziów

    Prezydent kolejny raz krytykuje sędziów

    Andrzej Duda skomentował wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Przyznał, że w jego ocenie wyrok potwierdził, że kwestia zmian w sądownictwie jest wewnętrzną kompetencją krajów członkowskich. Mówił także o sędziach, którzy orzekali w czasie stanu wojennego, a dziś są sędziami Sądu Najwyższego. Więcej na ten temat dziś w "Faktach" TVN o 19:00.

    czytaj więcej »
   • Spór o kandydatury

    Spór o kandydatury

    W środę sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała wnioski w sprawie rekomendacji na stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza. Podczas posiedzenia opozycyjni członkowie komisji zadawali im szereg pytań. Opowiedzieć na część z nich zdążyła jedynie Krystyna Pawłowicz. Stanisław Piotrowicz nie zabrał głosu, bo na wniosek przewodniczącego komisji zamknięto dyskusje. Więcej na ten temat dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

    czytaj więcej »
   • Krępujące nagranie z komendy

    Krępujące nagranie z komendy

    Policyjna komenda we Włocławku i skandaliczne zachowanie funkcjonariuszy. Prywatnym telefonem nagrali krępujące zachowanie zatrzymanej kobiety, a film trafił do internetu. Więcej na ten temat w materiale Dariusza Prosieckiego w "Faktach" TVN o 19:00.

    czytaj więcej »
   • Takich kamer lekarze jeszcze nie mieli

    Takich kamer lekarze jeszcze nie mieli

    Dwumilimetrowa kamera i obraz w jakości HD. Urządzenie pomaga lekarzom na wykonanie precyzyjnych operacji. To nowość. Dotąd kamery używane przez lekarzy były trzy razy większe. Więcej na ten temat w "Faktach" TVN o 19:00.

    czytaj więcej »
   • Lech Wałęsa w Białym Domu

    Lech Wałęsa w Białym Domu

    - W tym pokoleniu skończyliśmy wielkie podziały w świecie - mówi Lech Wałęsa po spotkaniu z wiceprezydentem USA Mikiem Pencem. Rozmowa odbyła się w Białym Domu. Pence w mediach społecznościowych nazwał Wałęsę "zagorzałym orędownikiem wolności i demokracji". Więcej na ten temat w "Faktach" TVN o 19.00.

    czytaj więcej »
   • "To historia 35 lat transplantologii dziecięcej"

    "To historia 35 lat transplantologii dziecięcej"

    To było historyczne spotkanie dwóch pacjentów po przeszczepie nerki. Pani Monika 35 lat temu wyszła ze szpitala jako pierwsza taka pacjentka. Kuba wyszedł ze szpitala dwa miesiące temu i był tysięcznym pacjentem polskich transplantologów. Więcej na ten temat dziś w materiale Magdy Łucyan w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

    czytaj więcej »
   • Zamieszki w Iranie

    Zamieszki w Iranie

    Płonące budynki rządowe, banki i stacje benzynowe, tysiące ludzi na ulicach. Tak wielkich protestów nie było w Iranie od lat. Irańczycy mają dość biedy, rosnących cen i braku podstawowych towarów. Więcej na ten temat dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

    czytaj więcej »
   • Expose premiera i wątpliwości opozycji

    Expose premiera i wątpliwości opozycji

    Premier Mateusz Morawiecki wygłosił expose. Trwało to niecałe półtorej godziny. Premier zapowiadał niższy ZUS dla małych firm, czternastą emeryturę czy poprawę bezpieczeństwa na drogach. Opozycja mówi o festiwalu obietnic i bajkach - pyta o rozliczenie minionych czterech lat i o to, dlaczego premier milczy na temat wyroku TSUE. Więcej na ten temat dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

    czytaj więcej »
   • Gorące komentarze po wyroku TSUE

    Gorące komentarze po wyroku TSUE

    - Bardzo poważne podważenie decyzji upolitycznienia sądów - tak ocenia wtorkowy wyrok TSUE lider PO Grzegorz Schetyna. - Wielka porażka nadzwyczajnej kasty - twierdzi minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Obie strony sporu politycznego w Polsce inaczej interpretują wtorkowy wyrok TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN. Więcej na ten temat w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

    czytaj więcej »
   • Wielka przeprowadzka szpitala

    Wielka przeprowadzka szpitala

    Do nowoczesnej siedziby przenosi się niemal cały Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Pacjenci zostali zawiezieni w konwojach eskortowanych przez policję. Więcej na ten temat dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

    czytaj więcej »
   • Wyrok za pobicie dziennikarza

    Wyrok za pobicie dziennikarza

    Wrocławski dziennikarz Przemysław Witkowski został pobity w lipcu przez mężczyznę, któremu się nie spodobało to, że dziennikarz i wykładowca zwrócił uwagę na homofobiczne napisy na murze. Sąd we Wrocławiu skazał sprawcę pobicia na rok więzienia i obowiązek zapłacenia pięciu tysięcy złotych na rzecz pokrzywdzonego. Więcej na ten temat dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

    czytaj więcej »
   tvnpix