Aktualności

Wyjątkowy rajd rowerowy. Niewidomi na tandemach przemierzają Dolny Śląsk

Wyjątkowy rajd rowerowy. Niewidomi na tandemach przemierzają Dolny Śląsk

Wyjątkowy rajd rowerowy. Niewidomi na tandemach przemierzają Dolny Śląsk

Video: Katarzyna Górniak / Fakty TVN
Jazda na rowerze jest czynnością z pozoru naturalną. Co innego powiedzą osoby niewidome, dla których samodzielna jazda jest właściwie niemożliwa. Na szczęście są dobrzy i kreatywni ludzie, którzy chcą przełamywać bariery i organizują wyjątkowy rajd na tandemach. Udział w nich biorą udział widzący piloci oraz osoby niewidome. Jeden z takich rajdów właśnie odbywa się po Dolnym Śląsku. Jakie są reakcje uczestników? W Faktach o 19:00 opowie o tym Katarzyna Górniak.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Seniorzy na Krakowskim Przedmieściu. "Przyjechaliśmy się zabawić"

  Seniorzy na Krakowskim Przedmieściu. "Przyjechaliśmy się zabawić"

  Przyjechali tu nie tylko z Warszawy i okolic, ale z całej centralnej Polski a nawet ze Śląska. Wypełnili cały Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście. Nie żeby protestować, czy czegoś się domagać. Na pytanie, po co przyjechali, odpowiadają: "Przyjechaliśmy się zabawić". Na przekór niedomaganiom zdrowotnym i niezbyt wysokim emeryturom seniorzy tańcząc wyśpiewali, że mogą i chcą żyć pełnią swoich możliwości. Więcej w materiale Marka Nowickiego w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Polityczne manewry z fregatami w tle

  Polityczne manewry z fregatami w tle

  W sobotę początek wizyty prezydenta w Australii. Zgodnie z zapowiedzią prezydenckich urzędników pod listem intencyjnym w sprawie zakupu fregat miał si pojawić podpis. Nieoficjalne informacje mówią jednak o tym, że tuż przed wizytą sam premier miał "zatopić" ten pomysł. Fregaty Adeleide, zakupione od Australii, miały wzmocnić polską Marynarkę Wojenną. Z jednej strony fregaty są dwudziestoletnie, przeciwnicy zakupu porównują ich wartość bojową do osiemnastowiecznych galeonów. Z drugiej - i tak są nowocześniejsze od polskich okrętów wojennych. Miałyby też zostać zmodernizowane i wyposażone w znacznie nowocześniejsze systemy walki. O politycznych manewrach - z fregatami w tle - w materiale Macieja Knapika w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • "Robin Hood" aresztowany

  "Robin Hood" aresztowany

  Nie jest łatwo być Robin Hoodem w dzisiejszych czasach, o czym przekonał się nasz rodak w Wielkiej Brytanii. Pan Andrzej Adrian W. kupił łuk i strzały, szedł z nimi po mieście do domu, ale długo się nie cieszył swoją nową zabawką. Wizytę złożył mu bowiem miejscowy szeryf, zapytał o pozwolenie i aresztował na cztery miesiące za sprowadzenie niebezpieczeństwa w miejscu publicznym.

  czytaj więcej »
 • Bójka w nadmorskim barze, cios dostała właścicielka

  Bójka w nadmorskim barze, cios dostała właścicielka

  W barze pełnym klientów i obsługi dochodzi do bójki. Sześciu mężczyzn najpierw kłóci się między sobą. Później w ruch idą pięści. Najbardziej ucierpiała właścicielka baru, która usiłowała przerwać rękoczyny. Po uderzeniu nieprzytomna padła na chodnik. Więcej o tej sprawie z Krynicy Morskiej w materiale Macieja Cnoty w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Europejska organizacja chce zawiesić polską KRS

  Europejska organizacja chce zawiesić polską KRS

  Zarząd Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa chce zawiesić lub nawet wykluczyć polską Krajową Radę Sądownictwa. Zdaniem tej organizacji, polska Rada nie spełnia wymogów dotyczących niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej. Czy to problem? Jak napisał sędzia Leszek Mazur, przewodniczący KRS, nasze członkostwo "ma przede wszystkim charakter prestiżowy", a udział nie ma "bezpośredniego znaczenia dla działalności Krajowej Rady Sądownictwa". Dodał, że zawieszenie ani nawet wykluczenie "nie zaszkodzi polskiemu sądownictwu". Politycy opozycji i sędziowie zwracają jednak uwagę, że zmiany w sądownictwie "wyprowadzają nas ze wspólnoty państw demokracji liberalnej". Więcej - w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Prezes PiS na plakatach wyborczych opozycji

  Prezes PiS na plakatach wyborczych opozycji

  Jarosław Kaczyński - na billboardach koalicji Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Zjednoczona opozycja ruszyła z kampanią przed wyborami samorządowymi. Posłowie PiS nazywają hasła "beznadziejnymi" i "nic nie wnoszącymi do debaty". Więcej w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Cztery kobiety oskarżają ginekologa z Zabrza

  Cztery kobiety oskarżają ginekologa z Zabrza

  Ginekolog miał pomagać i leczyć, a wiele wskazuje na to, że co najmniej kilka kobiet skrzywdził. Nie przyznaje się do winy, ale oskarżają go cztery pacjentki. A pokrzywdzonych może być więcej. Ginekolog z Zabrza, podejrzany o gwałcenie i molestowanie pacjentek, został zatrzymany. Usłyszał zarzuty. Na czas trwania postępowania został objęty policyjnym dozorem i zakazem wykonywania zawodu, a śledztwo objęła nadzorem prokuratura. Więcej o tej sprawie - w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Czy polskie mosty są bezpieczne?

  Czy polskie mosty są bezpieczne?

  Jeszcze dwa lata temu Najwyższa Izba Kontroli alarmowała, że niektóre polskie mosty, wiadukty i estakady są w złym stanie technicznym i mogą zagrażać bezpieczeństwu ludzi. Po tragedii w Genui pytamy - jak często kontroluje się te obiekty w Polsce i kto za to odpowiada? O tym w materiale Dariusza Prosieckiego w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • 2,5 procent PKB - czy to wystarczy armii?

  2,5 procent PKB - czy to wystarczy armii?

  Prezydent apeluje do rządu o zwiększenie nakładów na wojsko do wysokości 2,5 procenta PKB już w 2024 roku. Co oznacza radykalne przyspieszenie obowiązującego na dziś stopniowego zwiększania budżetu armii do 2030 roku. Prezydent uzależnia to jednak od sytuacji gospodarczej. Generał Mirosław Różański, do niedawna głównodowodzący polskiej armii mówi jednak, że przez ostatnie trzy lata nie nastąpiła żadna istotna zmiana w uzbrojeniu. Podczas środowej defilady najnowocześniejszy sprzęt latający - jak myśliwce F22 - należał nie do Polski, ale do wojsk krajów sojuszniczych. Więcej - w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • "Czułem, że to cud. Było jak w filmie"

  "Czułem, że to cud. Było jak w filmie"

  - Pamiętam, że droga nagle zaczęła się zapadać. Usłyszałem niesamowity huk. Asfalt się rozpadał, a moje auto poleciało razem z nim. Miałem na tyle szczęścia, że bezpiecznie spadłem, choć, patrząc na moje auto, nie wiem, jak wyszedłem z tego cało. Nie straciłem przytomności, zadzwoniłem do straży pożarnej. Potem zadzwoniłem do mojej rodziny. Czułem, że to cud. Było jak w filmie - mówi jeden z ocalałych po katastrofie mostu w Genui. Zginęło w niej 39 osób, a 16 zostało rannych. Zaginionych jest wciąż od 10 do 20 ludzi. Trwa akcja poszukiwawcza, ale również - narasta konflikt między rządem Włoch a spółką zarządzającą siecią autostrad, Autostrade per l'Italia. Więcej w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Jakie będą konsekwencje prezydenckiego weta?

  Jakie będą konsekwencje prezydenckiego weta?

  - Chcę, żeby zawieranie porozumień i koalicji było decyzją podejmowaną w sposób wolny i dobrowolny przez każde ugrupowanie, a nie pod przymusem - powiedział prezydent Andrzej Duda wyjaśniając podowy weta do nowelizacji Kodeksu wyborczego wprowadzającej zmiany w ordynacji do Parlamentu Europejskiego. Opozycja chwali decyzję, ale przestrzega przed "podobnymi rozwiązaniami na wybory parlamentarne". Więcej o decyzji prezydenta i jej konsekwencjach politycznych - w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • "Zobaczyłem, jak droga się wali i zacząłem spadać"

  "Zobaczyłem, jak droga się wali i zacząłem spadać"

  To nie fatum, to błąd ludzki - mówi prokuratur w Genui i wszczyna śledztwo. Ratownicy pracują non stop, a istnieje ryzyko, że to, co zostało z wiaduktu też może się zawalić. - Ludzie krzyczeli, żebym im pomógł, żebym wyciągnął ich z samochodów. Tych ludzi... aut... było tyle, że nie wiedziałem, gdzie mam biec, komu pomóc najpierw - wspomina jeden z ratowników. Jeden z poszkodowanych opowiada: - Zobaczyłem, jak droga się wali i zacząłem spadać. Miałem szczęście, jakoś udało mi się wylądować cało. Więcej o tragedii w Genui - w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • "Teraz wiem, że zdobyła to, co chciała". Triumf Justyny Święty–Ersetic

  "Teraz wiem, że zdobyła to, co chciała". Triumf Justyny Święty–Ersetic

  Zawodniczka AZS AWF Katowice i studentka katowickiej uczelni Justyna Święty–Ersetic wywalczyła w sobotę złote medale mistrzostw Europy na 400 m indywidualnie i w sztafecie. Dumni są jej rodzice, dumy nie kryją też kibice z rodzinnego Raciborza. Na świętowanie nie będzie jednak zbyt dużo czasu. Przed zawodniczką bowiem kolejne zawody. Więcej w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Zmiany w systemie losowego przydziału spraw

  Zmiany w systemie losowego przydziału spraw

  Zbigniew Ziobro zapowiadał, że już nikt nigdy nie będzie miał wpływu na to, który sędzia którą sprawę poprowadzi. Poza losem. Teraz jednak wchodzi w życie kolejna nowelizacja regulaminu sądów powszechnych, która wprowadza zmiany do losowego przydziału spraw. Nie brak wśród prawników osób, które uważają, że to wycofanie się z pomysłu, który już wcześniej budził dużo emocji. Inni twierdzą, że ministerstwo nie potrafi zbudować systemu, który by prawidłowo działał. Więcej w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Areszt dla sprawcy wypadku w Będzelinie

  Areszt dla sprawcy wypadku w Będzelinie

  Jest decyzja o areszcie dla pijanego kierowcy, który potrącił własną córkę, a jej koleżankę zabił. Teraz pojawia się pytanie - czy tej tragedii można było uniknąć? O tym dziś w "Faktach" TVN o 19:00 w materiale Marzanny Zielińskiej.

  czytaj więcej »
tvnpix