Aktualności

Klęska Magdaleny Ogórek w wyborach. Co dalej z lewicą?

Klęska Magdaleny Ogórek w wyborach. Co dalej z lewicą?

11.05 | Klęska Magdaleny Ogórek w wyborach. Co dalej z lewicą?

Foto: PAP / EPA | Video: Fakty TVN
Według sondażowych wyników IPSOS dla TVP, TVN24 i Polsat News kandydatka SLD w wyborach prezydenckich Magdalena Ogórek zdobyła w pierwszej turze 2,4 proc. głosów. „To, co się wczoraj wydarzyło i te słupki, które zobaczyliśmy, są o tyle smutne, że Magdalena Ogórek i Janusz Palikot nie przekroczą pięciu procent, gdyby je zsumować” – powiedział Grzegorz Napieralski. Podkreślił, że chciałby, żeby młodzi ludzie zbudowali szeroki ruch, ale „w nowym otwarciu nie ma miejsca dla Leszka Millera”. „Kampania Magdaleny Ogórek była adresowana w próżnię. Miała katastrofalną kampanię wyborczą” – skomentowała sondażowy wynik wyborczy kandydatki SLD Joanna Senyszyn. Więcej na temat sytuacji na lewicy w materiale Macieja Knapika w Faktach o 19:00. Z kolei Leszek Miller będzie gościem „Faktów po Faktach” – o 19:25 na antenie TVN24.

O jedność lewicy, wspólny start w wyborach parlamentarnych i wspólny program zaapelowali w poniedziałek we wspólnym liście profesorowie: Magdalena Środa, Jan Hartman, Kazimierz Kik i Genowefa Grabowska. Zapowiedzieli budowę nowej formacji „Wolność i Równość”.

Wybory prezydenckie 2015. Sondaż: Andrzej Duda pierwszy, będzie druga tura

Kandydat PiS Andrzej Duda i popierany przez PO prezydent Bronisław Komorowski zmierzą się w II turze wyborów prezydenckich. Andrzej Duda uzyskał ponad 1 punkt procentowy więcej głosów niż Bronisław Komorowski – wynika z uaktualnionego sondażu late...

„Polska stanęła przed groźbą całkowitego zdominowania życia publicznego i politycznego przez środowiska prawicowe, w tym również te skrajne (...) Słabość polskiej lewicy stanowi jeden z przejawów tej niebezpiecznej dla Polski sytuacji” – piszą w liście rozdanym dziennikarzom w Sejmie.

„Obserwując z żalem i niepokojem daleko posunięte rozdrobnienie, a w niektórych przypadkach wręcz rozpad środowisk polskiej centrolewicy i lewicy, zwróciliśmy się do działaczek i działaczy tego nurtu politycznego, którego sami czujemy się uczestnikami, o podjęcie rozmów zmierzających do zjednoczenia sił postępowych wokół wspólnego programu i wspólnego udziału w wyborach parlamentarnych” – podkreślili.

W liście informują, że po spotkaniach „z udziałem znanych polityczek i polityków” zdecydowano o utworzeniu ruchu "Wolność i Równość". Konferencja, podczas której ma być powołany ruch, odbędzie się w piątek.

Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Mała Ameryka w Powidzu

  Mała Ameryka w Powidzu

  Obok amerykańskiej bazy wojskowej w Powidzu polskie lokale z burgerami. - Oni bez przerwy są radośni, uśmiechnięci, dadzą się lubić - słyszymy. Jak Polacy żyją z Amerykanami? Więcej dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

  czytaj więcej »
 • Barierka na drodze karetki

  Barierka na drodze karetki

  Z powodu budowy autostrady A1 zmieniona została organizacja ruchu na Drodze Krajowej numer 1. Pogotowie nie mogło wyprzedzić aut, bo przejazd blokowały barierki ustawione na czas remontu. GDDKiA tłumaczy, że barierki musiały zostać ustawione z powodu nieodpowiedzialnych kierowców. Więcej dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

  czytaj więcej »
 • ZNP: od soboty zawieszamy strajk

  ZNP: od soboty zawieszamy strajk

  Prezes ZNP Sławomir Broniarz poinformował w czwartek, że od soboty 27 kwietnia, od godziny 6 rano, Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk, ale go nie kończy. Politycy PiS dziękują za tę decyzję. Więcej dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

  czytaj więcej »
 • Dramatyczna sytuacja w lasach

  Dramatyczna sytuacja w lasach

  Strażacy gaszą setki pożarów. Zagrożenie pożarowe w lasach z powodu suszy jest bardzo wysokie. Więcej o dramatycznej sytuacji pożarowej dziś w "Faktach" TVN o 19:00 w materiale Renaty Kijowskiej.

  czytaj więcej »
 • Plan rządu na klasyfikowanie maturzystów

  Plan rządu na klasyfikowanie maturzystów

  Jak nie rada pedagogiczna, to dyrektor, a jak nie dyrektor, to władze samorządu. Rządowi nie brakuje pomysłów na to, kto może zastępować nauczycieli w klasyfikowaniu tegorocznych maturzystów. O szczegółach dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

  czytaj więcej »
 • Rostowski startuje do PE z Londynu

  Rostowski startuje do PE z Londynu

  Były minister finansów w rządzie Donalda Tuska Jacek Rostowski ogłosił we wtorek na Twitterze, że będzie kandydatem proeuropejskiego brytyjskiego ugrupowania Change UK w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Polityk znajdzie się na drugim miejscu listy wyborczej w Londynie. - Nie chcieli go w Polsce, to startuje z Londynu - tak skomentowała to rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Więcej dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

  czytaj więcej »
 • Marsz nauczycieli w Warszawie

  Marsz nauczycieli w Warszawie

  Ulicami stolicy w środę przed południem przeszła Ogólnopolska Manifestacja dla Szkoły. Protestujący udali się przed siedzibę Sejmu i Ministerstwo Edukacji Narodowej, gdzie domagali się między innymi wzrostu wynagrodzeń pracowników szkół i zmian w podstawie programowej. Więcej dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

  czytaj więcej »
 • Jest decyzja w sprawie klasyfikowania maturzystów

  Jest decyzja w sprawie klasyfikowania maturzystów

  Nauczyciele z całej Polski przez ostatnie dwa tygodnie strajkowali w swoich szkołach. We wtorek przyjechali przed siedzibę minister Anny Zalewskiej, by zaprotestować. W tle tych wydarzeń maturzyści przygotowują się do egzaminu dojrzałości. Związek Nauczycielstwa Polskiego zakomunikował: - Wobec bardzo nieznanej, niejasnej i zupełnie nam niewyjaśnionej formuły dotyczącej obrad okrągłego stołu (...) kierownictwo Związku Nauczycielstwa Polskiego nie weźmie udziału w tych obradach - powiedział szef ZNP Sławomir Broniarz. Drugą decyzję ogłosił Międzyszkolny Komitet Strajkowy: "będziemy klasyfikować uczniów". Na ten komunikat maturzyści czekali długo, pytanie tylko, czy odetchnęli z ulgą. Więcej w materiale Arlety Zalewskiej w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Rośnie liczba ofiar zamachów na Sri Lance

  Rośnie liczba ofiar zamachów na Sri Lance

  Wzrosła liczba ofiar zamachów na Sri Lance. Najnowszy bilans to co najmniej 321 ofiar śmiertelnych i około 500 rannych. Według lankijskiego wiceministra obrony zamachy miały być odwetem ataki na meczety w nowozelandzkim Christchurch. Odpowiedzialność za przeprowadzenie zamachów na Sri Lance wzięło na siebie tak zwane Państwo Islamskie. Nie przedstawiono jednak żadnych dowodów, które mogłyby potwierdzać te doniesienia. Więcej w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • "Na pewno się nie poddamy". Nauczyciele przed budynkiem ministerstwa

  "Na pewno się nie poddamy". Nauczyciele przed budynkiem ministerstwa

  Ogólnopolska manifestacja nauczycieli odbywa przed budynkiem ministerstwa edukacji. Na transparentach, które mają ze sobą protestujący, widnieją hasła: "Chcemy godnie zarabiać", "Podejmiemy znowu pracę, ale za godziwą płacę", "Niechaj rząd się obudzi i doceni mądrych ludzi". - Dzisiaj niczego nie kończymy. Dzisiaj w dalszym ciągu jesteśmy w fazie strajku, strajku o godność zawodu nauczyciela, pracownika oświaty - mówił przed gmachem ministerstwa szef ZNP Sławomir Broniarz. Więcej w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Polska myśl techniczna

  Polska myśl techniczna

  Flaris Lar to najmniejszy i najszybszy odrzutowiec świata, który pomyślnie przeszedł właśnie pierwsze testy w powietrzu. Co najciekawsze, powstanie tego samolotu to efekt polskiej myśli technicznej. Więcej dziś w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Zmiany na Ukrainie

  Zmiany na Ukrainie

  Zmiany na Ukrainie. Wołodymyr Zełenski pokonał w wyborach prezydenckich dotychczasowego prezydenta Petro Poroszenkę. Zełenski zdobył ponad 73 procent głosów. Nowy prezydent do tej pory był komikiem, aktorem i producentem. Co czeka Ukrainę? O tym dziś "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Seria ataków na Sri Lance

  Seria ataków na Sri Lance

  Smutna Niedziela Wielkanocna na Sri Lance. Zamachowcy-samobójcy przeprowadzili serię ataków, w których, zgodnie z najnowszymi danymi, zginęło co najmniej 290 osób, a 500 zostało rannych. Premier kraju apeluje o jedność w państwie. Więcej w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
tvnpix