Aktualności

Andrzej Duda zaprzysiężony na prezydenta. „Jestem niezłomny”

06.08.2015 | Andrzej Duda zaprzysiężony na prezydenta. „Jestem niezłomny”

Foto: PAP | Video: tvn24
W czwartek po godz. 10:00 Andrzej Duda złożył przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgę prezydencką. Formalnie objął tym samym urząd prezydenta. – Dotrzymam obietnic, które składałem. Jest człowiekiem niezłomnym, człowiekiem wiary – mówił prezydent Andrzej Duda. Zaapelował też o wzajemny szacunek, by „odbudowywać wspólnotę opartą o wzajemny szacunek”. – Proszę o szacunek i poszanowanie wzajemnych praw – podkreślił.

Zobacz relację na żywo na stronach TVN24.pl

Zgodnie z konstytucją prezydent obejmuje urząd po złożeniu wobec Zgromadzenia Narodowego następującej przysięgi:

„Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem”. Przysięgę zakończył słowami: „Tak mi dopomóż Bóg”.

Słowa przysięgi prezydent powtarzał za marszałek Sejmu Małgorzatą Kidawą-Błońską.

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym od podziękowań m.in. poprzednim prezydentom. W szczególności dziękował Lechowi Kaczyńskiemu, u którego boku – jak podkreślał – dojrzewał do polityki rozumianej jako dobro wspólne.

Dziękował prezydentom wybranym przez naród w demokratycznych wyborach. – Ale w szczególności podziękować chciałem temu prezydentowi, którego nie ma pośród nas. Chciałem podziękować panu prezydentowi profesorowi Lechowi Kaczyńskiemu – mówił.

Wideo: tvn24 06.08.2015 | Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy po zaprzysiężeniu przed Zgromadzeniem Narodowym

– Uczynię wszystko, żeby nie zawieść oczekiwań. Dotrzymam zobowiązań wyborczych, które składałem – oświadczył prezydent Andrzej Duda w orędziu. – Chciałbym powiedzieć z tego miejsca jedno, dziękując za wybór, dziękując za tą obecność: uczynię wszystko, żeby nie zawieść oczekiwań! Dotrzymam zobowiązań wyborczych, które składałem, choć wielu w to wątpi – powiedział.

Jestem człowiekiem niezłomnym, człowiekiem wiary. Wierzę, że to możliwe i zdołam to zrobić.

Andrzej Duda

Wśród swoich najważniejszych zobowiązań prezydent wymienił przygotowanie i złożenie projektu ustawy o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku i ustawy obniżającej wiek emerytalny. – Pamiętam o tym. Nie zapomniałem, mimo że zostałem już wybrany na urząd prezydenta – podkreślił.

W uroczystości wzięli udział Bronisław i Anna Komorowscy, którzy zajęli miejsca w loży prezydenckiej na galerii sali plenarnej Sejmu.

Na sali posiedzeń zabrali się parlamentarzyści z klubów PO, PiS, PSL, SLD i Zjednoczonej Prawicy. W uroczystości uczestniczyli także m.in. były prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, byli premierzy m.in. Jan Krzysztof Bielecki i Kazimierz Marcinkiewicz.

Do Sejmu przybyli również akredytowani w Polsce dyplomaci, przedstawiciele Kościoła katolickiego oraz innych kościołów i wspólnot religijnych, przedstawiciele urzędów konstytucyjnych, byli marszałkowie Sejmu i Senatu. Obecni są przyjaciele i rodzina Andrzeja Dudy – żona Agata, córka Kinga i rodzice.

Wideo: tvn24 06.08.2015 | dr Janusz Sibora, badacz dziejów protokołu dyplomatycznego, o uroczystościach związanych z zaprzysiężeniem prezydenta

Po uroczystości zaprzysiężenia przed Zgromadzeniem Narodowym w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela odbyła się inaugurująca prezydenturę Andrzeja Dudy msza święta. W mszy – obok pary prezydenckiej oraz ich córki – uczestniczyli także przedstawiciele Sejmu i Senatu, członkowie rządu, szefowie najważniejszych urzędów i instytucji oraz duchowni i generalicja.

Z archikatedry uroczystości przeniosły się do Zamku Królewskiego, gdzie Andrzej Duda odebrał odznaki Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski. Zadeklarował, że orderami tymi honorowani będą ludzie godni, którzy wpisali się w istotny sposób w polską historię.

Foto: PAP 06.08.2015 | Andrzej Duda z żoną Agatą w drodze na Zamek Królewski

– To, iż otrzymałem te ordery, stałem się ich kawalerem, w związku z objęciem urzędu prezydenta RP, traktuję jako wielkie zobowiązanie nie tylko w znaczeniu tego, że trzeba ze wszystkich sił się starać, by podkreślać godność tych orderów, także poprzez tych, którzy są nimi dekorowani, ale także dlatego, że nie mam dziś poczucia, bym na te ordery zasłużył – podkreślił prezydent.

Wierzę w to głęboko i będę czynił wszelkie starania, by na koniec mojej prezydentury Polacy uważali, że byłem tych orderów godny i jestem ich godny.

Andrzej Duda

Następnie para prezydencka została uroczyście powitana w Pałacu Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu przez szefa Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego Jacka Michałowskiego. To właśnie w Pałacu Prezydenckim– podobnie jak w czasie swojej prezydentury Lech Kaczyński czy Aleksander Kwaśniewski – przez pięć kolejnych lat będzie mieszkał prezydent Duda wraz z małżonką.

Foto: PAP 06.08.2015 | Ustępujący szef KPRP Jacek Michałowski wita prezydenta Andrzeja Dudę i jego żonę Agatę Kornhauser-Dudę na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego

Ostatnim oficjalnym punktem tego dnia była uroczystość przyjęcia przez prezydenta Andrzeja Dudę zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi RP. Ceremonia ma charakter symboliczny i odbywa się przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

Na pl. Piłsudskiego pojawili się m.in. premier Ewa Kopacz, wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, przedstawiciele środowisk kombatanckich oraz kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari i kapituły Orderu Krzyża Wojskowego, duchowieństwo i przedstawiciele wojskowego korpusu dyplomatycznego.

Źródło: PAP

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
mariola13

Tak sie wszyscy cieszą ze tylko jeden komentarz . No tak małymi krocz

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   MN01
   MN01

   Traz czas na ODBICIE Parlamentu z rąk PO-PSL-owskich. A później PRZEWIETRZYĆ trzeba będzie administrację samorządową. I małymi kroczkami do przodu, la dobra Polski i jej mieszkańców.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • "Bogurodzica" odśpiewana przez radnych

      "Bogurodzica" odśpiewana przez radnych

      W Starym Sączu radni podejmowali decyzję w sprawie uchylenia uchwały anty-LGBT. W trakcie dyskusji jedna z radnych wstała i zaczęła śpiewać "Bogurodzicę", następnie przyłączyli się do niej inni radni. Więcej na ten temat dziś w materiale Macieja Mazura w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

      czytaj więcej »
     • Ponad pół tysiąca zgonów z powodu COVID-19

      Ponad pół tysiąca zgonów z powodu COVID-19

      Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 27356 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też, że zmarły 502 osoby chorujące na COVID-19. Lekarze wciąż podkreślają, że na oddziałach covidowych są niemal wyłącznie osoby niezaszczepione. Więcej na ten temat dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

      czytaj więcej »
     • Opozycja drąży temat Łukasza Mejzy

      Opozycja drąży temat Łukasza Mejzy

      W przestrzeni publicznej padają pytania o przeszłość i przyszłość wiceministra sportu Łukasza Mejzy. To poseł, który do niedawna był niezrzeszony, ale potem przystąpił do obozu rządzącego. Na jaw wychodzą kolejne bulwersujące fakty z jego życia. Więcej na ten temat w "Faktach" TVN o 19:00.

      czytaj więcej »
     • Ceny wciąż rosną

      Ceny wciąż rosną

      Inflacja w Polsce przyspiesza. Ma to bezpośredni wpływ na codzienne życie Polaków, którzy dotkliwie odczuwają drożyznę podczas zakupów. Więcej na ten temat w "Faktach" TVN o 19:00.

      czytaj więcej »
     • Wariant omikron budzi niepokój

      Wariant omikron budzi niepokój

      Japonia zamyka granice dla obcokrajowców, kolejne kraje wykrywają przypadki nowego wariantu omikron i wprowadzają kwarantannę dla osób wracających z Afryki. Nowe zasady wkrótce będą obowiązywać też w Polsce. Więcej na ten temat dziś w materiale Moniki Krajewskiej w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

      czytaj więcej »
     • Co dalej w sprawie Łukasza Mejzy?

      Co dalej w sprawie Łukasza Mejzy?

      Nie ustają pytania w sprawie wiceministra sportu Łukasza Mejzy. Według doniesień Wirtualnej Polski jego firma miała proponować rodzicom chorych dzieci niesprawdzoną terapię, która miała leczyć nawet najpoważniejsze przypadłości. Wśród opozycji słychać głosy o konieczności dymisji wiceministra, a premier Mateusz Morawiecki przyznaje, że sprawa Mejzy będzie przedmiotem bardzo szczegółowych wyjaśnień. Więcej na ten temat dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

      czytaj więcej »
     • Ciąża a COVID-19

      Ciąża a COVID-19

      Szczepienia kobiet w ciąży są nie tylko bezpieczne, ale są wskazane - przekonują lekarze. Nieprzyjęcie szczepionki na COVID-19 może być groźne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Więcej na ten temat w "Faktach" TVN o 19:00.

      czytaj więcej »
     • Opozycja do PiS: jesteście tchórzami

      Opozycja do PiS: jesteście tchórzami

      Wiele europejskich państw zaostrza restrykcje w walce z COVID-19. Rząd Zjednoczonej Prawicy, pomimo faktu, że w naszym kraju szczyt zachorowań jeszcze nie nadszedł, wciąż nie decyduje się na modyfikacje obowiązujących obostrzeń. Więcej na ten temat w "Faktach" TVN o 19:00.

      czytaj więcej »
     • Wariant Omikron niepokoi

      Wariant Omikron niepokoi

      Nowa mutacja koronawirusa niepokoi naukowców, bo wariant nazwany Omikronem może być trudniejszy do zatrzymania przez szczepionki. Omikron mógł już dotrzeć do Niemiec i Czech. Więcej na ten temat w "Faktach" TVN o 19:00.

      czytaj więcej »
     • Pytania o przyszłość Łukasza Mejzy

      Pytania o przyszłość Łukasza Mejzy

      Jeszcze zanim pełnił funkcję wiceministra, Łukasz Mejza miał stać na czele firmy próbującej zarabiać na nieuleczalnie chorych dzieciach, proponując im eksperymentalną terapię w Meksyku. Po ujawnieniu sprawy przez dziennikarzy Wirtualnej Polski, wiceminister wydał oświadczenie, w którym między innymi twierdził, że jego firma nie wystawiła żadnej faktury. Więcej na ten temat w "Faktach" TVN o 19:00.

      czytaj więcej »
     • Ostrzeżenie dla prokurator

      Ostrzeżenie dla prokurator

      Najpierw mail, a potem SMS - w obu ostrzeżenie firmy Apple o możliwym cyberataku przez służby państwa na telefon prokurator Ewy Wrzosek. Wszystko skazuje na to, że chodzi o słynny system inwigilacji Pegasus. Więcej na ten temat dziś w materiale Arlety Zalewskiej w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

      czytaj więcej »
     • Nowy wariant koronawirusa budzi niepokój

      Nowy wariant koronawirusa budzi niepokój

      W Botswanie zidentyfikowano nowy wariant koronawirusa - B.1.1529. Mnogość jego kolców i potencjał do mutacji wywołują poważne zaniepokojenie brytyjskich naukowców. W związku z wykryciem nowego wariantu wirusa Komisja Europejska rekomenduje wstrzymanie lotów z południa Afryki. Więcej na ten temat dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

      czytaj więcej »
     • Tony niechcianych ubrań na pustyni

      Tony niechcianych ubrań na pustyni

      Setki tysięcy ton niechcianych ubrań na środku pustyni w Chile - to właśnie tam trafiają ubrania, które się nie sprzedały w Europie i Stanach Zjednoczonych. O prawdziwej cenie szybkiej mody dziś w materiale Magdy Łucyan w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

      czytaj więcej »
     • Możliwe obostrzenia regionalne?

      Możliwe obostrzenia regionalne?

      Ministerstwo Zdrowia odnotowało w czwartek 28 128 nowych przypadków zakażenia koronawirusem oraz 497 zgonów z powodu COVID-19. Wiele szpitali jest już na granicy wydolności, dlatego lekarze nieustanie apelują o dodatkowe obostrzenia. Zdaniem profesora Andrzeja Horbana, przewodniczącego Rady Medycznej przy premierze, obostrzenia będą konieczne w miejscach, gdzie jest najwięcej zakażeń. Rząd jednak wciąż nie zdecydował się na restrykcje. Więcej na ten temat dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

      czytaj więcej »
     tvnpix