Aktualności

Andrzej Duda zaprzysiężony na prezydenta. „Jestem niezłomny”

06.08.2015 | Andrzej Duda zaprzysiężony na prezydenta. „Jestem niezłomny”

Foto: PAP | Video: tvn24
W czwartek po godz. 10:00 Andrzej Duda złożył przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgę prezydencką. Formalnie objął tym samym urząd prezydenta. – Dotrzymam obietnic, które składałem. Jest człowiekiem niezłomnym, człowiekiem wiary – mówił prezydent Andrzej Duda. Zaapelował też o wzajemny szacunek, by „odbudowywać wspólnotę opartą o wzajemny szacunek”. – Proszę o szacunek i poszanowanie wzajemnych praw – podkreślił.

Zobacz relację na żywo na stronach TVN24.pl

Zgodnie z konstytucją prezydent obejmuje urząd po złożeniu wobec Zgromadzenia Narodowego następującej przysięgi:

„Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem”. Przysięgę zakończył słowami: „Tak mi dopomóż Bóg”.

Słowa przysięgi prezydent powtarzał za marszałek Sejmu Małgorzatą Kidawą-Błońską.

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym od podziękowań m.in. poprzednim prezydentom. W szczególności dziękował Lechowi Kaczyńskiemu, u którego boku – jak podkreślał – dojrzewał do polityki rozumianej jako dobro wspólne.

Dziękował prezydentom wybranym przez naród w demokratycznych wyborach. – Ale w szczególności podziękować chciałem temu prezydentowi, którego nie ma pośród nas. Chciałem podziękować panu prezydentowi profesorowi Lechowi Kaczyńskiemu – mówił.

Wideo: tvn24 06.08.2015 | Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy po zaprzysiężeniu przed Zgromadzeniem Narodowym

– Uczynię wszystko, żeby nie zawieść oczekiwań. Dotrzymam zobowiązań wyborczych, które składałem – oświadczył prezydent Andrzej Duda w orędziu. – Chciałbym powiedzieć z tego miejsca jedno, dziękując za wybór, dziękując za tą obecność: uczynię wszystko, żeby nie zawieść oczekiwań! Dotrzymam zobowiązań wyborczych, które składałem, choć wielu w to wątpi – powiedział.

Jestem człowiekiem niezłomnym, człowiekiem wiary. Wierzę, że to możliwe i zdołam to zrobić.

Andrzej Duda

Wśród swoich najważniejszych zobowiązań prezydent wymienił przygotowanie i złożenie projektu ustawy o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku i ustawy obniżającej wiek emerytalny. – Pamiętam o tym. Nie zapomniałem, mimo że zostałem już wybrany na urząd prezydenta – podkreślił.

W uroczystości wzięli udział Bronisław i Anna Komorowscy, którzy zajęli miejsca w loży prezydenckiej na galerii sali plenarnej Sejmu.

Na sali posiedzeń zabrali się parlamentarzyści z klubów PO, PiS, PSL, SLD i Zjednoczonej Prawicy. W uroczystości uczestniczyli także m.in. były prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, byli premierzy m.in. Jan Krzysztof Bielecki i Kazimierz Marcinkiewicz.

Do Sejmu przybyli również akredytowani w Polsce dyplomaci, przedstawiciele Kościoła katolickiego oraz innych kościołów i wspólnot religijnych, przedstawiciele urzędów konstytucyjnych, byli marszałkowie Sejmu i Senatu. Obecni są przyjaciele i rodzina Andrzeja Dudy – żona Agata, córka Kinga i rodzice.

Wideo: tvn24 06.08.2015 | dr Janusz Sibora, badacz dziejów protokołu dyplomatycznego, o uroczystościach związanych z zaprzysiężeniem prezydenta

Po uroczystości zaprzysiężenia przed Zgromadzeniem Narodowym w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela odbyła się inaugurująca prezydenturę Andrzeja Dudy msza święta. W mszy – obok pary prezydenckiej oraz ich córki – uczestniczyli także przedstawiciele Sejmu i Senatu, członkowie rządu, szefowie najważniejszych urzędów i instytucji oraz duchowni i generalicja.

Z archikatedry uroczystości przeniosły się do Zamku Królewskiego, gdzie Andrzej Duda odebrał odznaki Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski. Zadeklarował, że orderami tymi honorowani będą ludzie godni, którzy wpisali się w istotny sposób w polską historię.

Foto: PAP 06.08.2015 | Andrzej Duda z żoną Agatą w drodze na Zamek Królewski

– To, iż otrzymałem te ordery, stałem się ich kawalerem, w związku z objęciem urzędu prezydenta RP, traktuję jako wielkie zobowiązanie nie tylko w znaczeniu tego, że trzeba ze wszystkich sił się starać, by podkreślać godność tych orderów, także poprzez tych, którzy są nimi dekorowani, ale także dlatego, że nie mam dziś poczucia, bym na te ordery zasłużył – podkreślił prezydent.

Wierzę w to głęboko i będę czynił wszelkie starania, by na koniec mojej prezydentury Polacy uważali, że byłem tych orderów godny i jestem ich godny.

Andrzej Duda

Następnie para prezydencka została uroczyście powitana w Pałacu Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu przez szefa Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego Jacka Michałowskiego. To właśnie w Pałacu Prezydenckim– podobnie jak w czasie swojej prezydentury Lech Kaczyński czy Aleksander Kwaśniewski – przez pięć kolejnych lat będzie mieszkał prezydent Duda wraz z małżonką.

Foto: PAP 06.08.2015 | Ustępujący szef KPRP Jacek Michałowski wita prezydenta Andrzeja Dudę i jego żonę Agatę Kornhauser-Dudę na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego

Ostatnim oficjalnym punktem tego dnia była uroczystość przyjęcia przez prezydenta Andrzeja Dudę zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi RP. Ceremonia ma charakter symboliczny i odbywa się przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

Na pl. Piłsudskiego pojawili się m.in. premier Ewa Kopacz, wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, przedstawiciele środowisk kombatanckich oraz kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari i kapituły Orderu Krzyża Wojskowego, duchowieństwo i przedstawiciele wojskowego korpusu dyplomatycznego.

Źródło: PAP

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
mariola13

Tak sie wszyscy cieszą ze tylko jeden komentarz . No tak małymi krocz

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   MN01
   MN01

   Traz czas na ODBICIE Parlamentu z rąk PO-PSL-owskich. A później PRZEWIETRZYĆ trzeba będzie administrację samorządową. I małymi kroczkami do przodu, la dobra Polski i jej mieszkańców.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Nowe obostrzenia weszły w życie

      Nowe obostrzenia weszły w życie

      Lockdown w województwie warmińsko-mazurskim oraz nakaz noszenia maseczek w całym kraju - w sobotę weszły w życie nowe obostrzenia w związku z pandemią COVID-19. Więcej na ten temat dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

      czytaj więcej »
     • Weganizm to "szkodliwa ideologia"?

      Weganizm to "szkodliwa ideologia"?

      Minister rolnictwa w roli ministra edukacji - Grzegorz Puda chce uczyć prawidłowych nawyków żywieniowych. Jego zdaniem eliminacja produktów pochodzenia zwierzęcego z diety to "niezmiernie szkodliwa", lewicowa ideologia. Więcej na ten temat dziś w materiale Marzanny Zielińskiej w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

      czytaj więcej »
     • Afera wokół prezesa Orlenu

      Afera wokół prezesa Orlenu

      "Gazeta Wyborcza" opublikowała nagrania i pisze, że Daniel Obajtek, obecny prezes Orlenu, jako wójt Pcimia nielegalnie kierował prywatną spółką. Koalicja Obywatelska zapowiada wniosek do prokuratury o prześwietlenie majątku Daniela Obajtka. Lewica domaga się wszczęcia postępowania z urzędu. Więcej na ten temat dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

      czytaj więcej »
     • Pytania o obostrzenia w czasie Wielkanocy

      Pytania o obostrzenia w czasie Wielkanocy

      Do Wielkanocy zostało jeszcze kilka tygodniu, ale minister zdrowia już zapowiada, że podczas świąt mogą zostać wprowadzone ograniczenia, bo trzecia fala pandemii nabiera tempa. Zdaniem Adama Niedzielskiego "szczyt zachorowań będzie pod koniec marca". Więcej na ten temat dziś w materiale Katarzyny Górniak w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

      czytaj więcej »
     • Europa walczy z pandemią

      Europa walczy z pandemią

      Kraje europejskie walczą z zimową falą pandemii COVID-19. Czeski premier sytuację w kraju nazwał "niezwykle poważną" i zapowiedział zaostrzenie środków w walce z szerzącym się koronawirusem. W ślad za Czechami idą kolejne kraje. Tymczasem w czwartek rozpoczął się dwudniowy unijny szczyt poświęcony pandemii. Więcej na ten temat dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

      czytaj więcej »
     • Rząd ogłosił nowe restrykcje

      Rząd ogłosił nowe restrykcje

      Szaliki, kominy, a nawet przyłbice od soboty muszą trafić do szuflady, bo jedynie akceptowalne będą maseczki. To jednak nie koniec zmian ogłoszonych przez rząd. Surowsze restrykcje od soboty będą obowiązywać mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego. Więcej na ten temat dziś w materiale Krzysztofa Skórzyńskiego w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

      czytaj więcej »
     • "Trzecia fala się rozpędza"

      "Trzecia fala się rozpędza"

      Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w środę 12146 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To najwyższy dobowy bilans zakażeń od 6 stycznia tego roku. - Te dane wskazują, że trzecia fala się rozpędza - przyznał w środę na konferencji prasowej szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Więcej na ten temat dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

      czytaj więcej »
     • Katastrofa śmigłowca na Śląsku

      Katastrofa śmigłowca na Śląsku

      W nocy z poniedziałku na wtorek pod Pszczyną doszło do katastrofy prywatnego śmigłowca, w której dwie osoby zginęły, dwie zostały ranne. Akcja ratunkowa była niezwykle trudna z uwagi na podmokły teren leśny i gęstą mgłę. W dotarciu ratownikom i policji na miejsce wypadku pomógł jeden z okolicznych mieszkańców. Więcej na ten temat dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

      czytaj więcej »
     • "Nie wiadomo kiedy, nie wiadomo kogo zamordowano"

      "Nie wiadomo kiedy, nie wiadomo kogo zamordowano"

      To proces 100-lecia - tak o tej sprawie mówią prawnicy. W Szczecinie ruszył proces w sprawie zabójstwa i kanibalizmu. To pierwsza taka sprawa w powojennej Polsce. Jest mnóstwo znaków zapytania. Więcej na temat tej tajemniczej sprawy w materiale Dariusza Prosieckiego w "Faktach" TVN o 19:00.

      czytaj więcej »
     • "Prognozujemy apogeum na przełomie marca i kwietnia"

      "Prognozujemy apogeum na przełomie marca i kwietnia"

      Na razie prognozy pokazują, że szczyt trzeciej fali będzie na średnim dziennym poziomie 10-12 tysięcy przypadków - przyznał Adam Niedzielski. W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3890 nowych potwierdzonych zakażeniach SARS-CoV-2. Więcej na ten temat w "Faktach" TVN o 19:00.

      czytaj więcej »
     • Walka o życie 13 buldożków francuskich

      Walka o życie 13 buldożków francuskich

      13 buldożków francuskich z Polski zagrożonych śmiercią w Norwegii. Szczenięta zostały odebrane rodzinom po tym, gdy norweski urząd do spraw bezpieczeństwa żywności uznał, że ich dokumentacja medyczna jest niewystarczająca. Teraz trwa walka o ich ocalenie. Więcej na ten temat w materiale Moniki Krajewskiej w "Faktach" TVN o 19:00.

      czytaj więcej »
     • Kolejny weekend w reżimie sanitarnym

      Kolejny weekend w reżimie sanitarnym

      Wielu Polaków znów wyjechało na weekend, ale koronawirus nadal jest groźny. Podczas wypoczynku należy pamiętać o zachowywaniu zasad bezpieczeństwa. Niepokorni i nieodpowiedzialni turyści mogą ponieść konsekwencje. Więcej na ten temat w "Faktach" TVN o 19:00.

      czytaj więcej »
     tvnpix