Aktualności

Andrzej Duda z wizytą w USA. Był już na Ground Zero, przed nim wystąpienie w ONZ

Andrzej Duda z wizytą w USA. Był już na Ground Zero, przed nim wystąpienie w ONZ

27.09.2015 | Andrzej Duda z wizytą w USA. Był już na Ground Zero, przed nim wystąpienie w ONZ

Foto: Fakty TVN | Video: Fakty TVN
Prezydent Andrzej Duda, który rozpoczął w sobotę wizytę w Stanach Zjednoczonych, w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego (w poniedziałek rano czasu lokalnego) zabierze głos w Debacie Generalnej 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Wystąpi jako trzeci mówca, bezpośrednio po Baracku Obamie, przed prezydentem Chin i prezydentem Rosji. – Politycznym przesłaniem jest wzmocnienie polskiej obecności w systemie Narodów Zjednoczonych. To wystąpienie w prestiżowym momencie sesji jest ważnym sygnałem – ocenił prezydencki minister Krzysztof Szczerski, przedstawiając szczegóły wizyty. W sobotę prezydent Duda oddał hołd ofiarom zamachu na World Trade Center 11 września 2001 roku i odwiedził Ground Zero – miejsce, w którym stały gmachy WTC. Dziś w Faktach TVN o 19:00 relacja Marcina Wrony z Nowego Jorku.

 

Wystąpienie będzie miało jedno, fundamentalne przesłanie: pokój i prawo. Pokój przez prawo i dzięki prawu. To motyw przewodni naszej kampanii na rzecz członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa. Chcemy być państwem, które będzie bardzo silnie akcentowało potrzebę przywrócenia ładu międzynarodowego, opartego o przestrzeganie prawa międzynarodowego.

Krzysztof Szczerski

Szczerski podkreślił, że decyzja, kto wejdzie do Rady Bezpieczeństwa ONZ jako jej niestały członek, zapadnie w 2017 roku.

Podczas wizyty zaplanowane są rozmowy dwustronne prezydenta Dudy z prezydent Chile, królem Jordanii, prezydentami Ukrainy, Kazachstanu, Węgier, Senegalu i premierem Nowej Zelandii.

– Pan prezydent będzie też uczestniczył w trzech dużych konferencjach wielostronnych, w tym w dwóch okrągłych stołach, którym będzie przewodzić prezydent Barack Obama. Jeden okrągły stół ma dotyczyć misji pokojowych, drugi walki z terroryzmem i Państwem Islamskim. W tych spotkaniach prezydentowi będzie towarzyszył szef BBN Paweł Soloch – powiedział Szczerski.

We wtorek lokalnego czasu Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu grupy Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne. Wezmą w nim udział również przywódcy Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Rumunii, Słowacji, Słowenii.

Źródło: PAP

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
zaprzaniec

Czegoś tu nie rozumiem. Szanowny pan prezydent siedział przy jednym stole, gościł się i pił wino z człowiekiem który jest współodpowiedzialny za zamach i zamordowanie jego ukochanego promotora i protektora oraz wielkiego nauczyciela śp. L. Kaczyńskiego. Co na to jego drugi wielki protektor J. Kaczyński? Co na to wyznawcy kościoła smoleńskiego? rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   dax6
   dax6

   Żeby tylko się nie odzywał. Niech powiedza, że go gardło boli...

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Wakacyjny zakwit sinic

      Wakacyjny zakwit sinic

      Czerwone flagi na gdańskich plażach to znak, że wakacyjną telenowelę pod tytułem "sinice atakują" czas zacząć. Czy zakwit sinic da się ograniczyć, a przede wszystkimi - przewidzieć, gdzie się pojawią? Odpowiedzi na te pytania dziś w "Faktach" TVN o 19:00 w materiale Jana Błaszkowskiego.

      czytaj więcej »
     • Poprawka w sprawie 500 plus dla niepełnosprawnych przyjęta

      Poprawka w sprawie 500 plus dla niepełnosprawnych przyjęta

      Poprawka opozycji w sprawie dodatku 500 plus dla osób niepełnosprawnych została przyjęta przez Sejm. Chodzi o zniesienie progu dochodowego, od jakiego można pobierać świadczenie. W głosowaniu udziału nie wzięła część posłów Prawa i Sprawiedliwości. Więcej na ten temat w dzisiejszych "Faktach" TVN o 19:00.

      czytaj więcej »
     • Dziewiąta doba poszukiwań Dawida Żukowskiego

      Dziewiąta doba poszukiwań Dawida Żukowskiego

      Nowe nagrania z wideorejestratorów i kamer monitoringu. Trwa dziewiąty dzień poszukiwań 5-letniego Dawida Żukowskiego. Służby cały czas zabezpieczają dowody, przesłuchują świadków i nie przerywają akcji. Więcej na ten temat w "Faktach" TVN o 19:00.

      czytaj więcej »
     • Lewica razem na wybory

      Lewica razem na wybory

      Lewica jednoczy się przed wyborami do Sejmu i Senatu. SLD, Wiosna i Razem wystartują razem na jednej liście. Co to oznacza dla pozostałych partii opozycyjnych? O tym dziś w "Faktach" TVN o 19:00.

      czytaj więcej »
     • Druga młodość rosyjskiej aplikacji

      Druga młodość rosyjskiej aplikacji

      Wiele osób chce wiedzieć, jak będzie wyglądało za kilkadziesiąt lat. Jednak zamiast spojrzeć na dziadków, woli zrobić to mobilnie. Więcej o aplikacji z Rosji i o ostrzeżeniach Ministerstwa Cyfryzacji w dzisiejszym materiale Pawła Płuski w "Faktów" TVN o 19:00.

      czytaj więcej »
     • Nicolsonova zamiast Szydło

      Nicolsonova zamiast Szydło

      Nie Beata Szydło, a Lucia Nicholsonova została szefową Komisji Zatrudnia i Spraw Socjalnych w Parlamencie Europejskim. Po dwóch porażkach byłej premier - frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów zdecydowała się postawić na kogoś innego. Kandydatura przeszła bez żadnych problemów. Więcej na ten temat w "Faktach" TVN o 19:00.

      czytaj więcej »
     • Opozycja zdecydowała

      Opozycja zdecydowała

      Schetyna abdykował z pozycji lidera opozycji - mówi Włodzimierz Czarzasty. Słowa lidera SLD to następstwo decyzji Platformy Obywatelskiej, która poinformowała, że do jesiennych wyborów parlamentarnych wystartuje Koalicja Obywatelska złożona z PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polska, samorządowców i - jak mówił Grzegorz Schetyna - zwykłych obywateli. W czwartek wieczorem mają się odbyć rozmowy między SLD, Wiosną i partią Razem. Więcej na ten temat w "Faktach" TVN o 19:00.

      czytaj więcej »
     • Wiceminister uspokaja, pacjenci się martwią

      Wiceminister uspokaja, pacjenci się martwią

      Nie ma zagrożenia ciągłości terapii u pacjentów z powodu braku leków - uspokaja Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia, ale aptekarze mówią wprost - leków brakuje. Kiedy skończą się problemy z ich dostępnością? To pytanie zadaje sobie coraz więcej pacjentów. Więcej na ten temat w dzisiejszych "Faktach" TVN o 19:00.

      czytaj więcej »
     • Tropy i domysły w sprawie zaginięcia Dawida

      Tropy i domysły w sprawie zaginięcia Dawida

      Tysiące przeszukanych hektarów, setki policjantów i sąsiadów zaangażowanych w akcję. To już siódma doba poszukiwań 5-letniego Dawida z Grodziska Mazowieckiego. Jednak nie ma ani dziecka, ani żadnego śladu po nim. Więcej na ten temat w dzisiejszych "Faktach" TVN o 19:00.

      czytaj więcej »
     • 50 lat od startu misji Apollo 11

      50 lat od startu misji Apollo 11

      50 lat temu z przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała misja Apollo 11 z trzema astronautami na pokładzie. Byli to Neil Armstrong, Buzz Aldrin i Michael Collins. Cztery dni później miało miejsce pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu. Buzz Aldrin stwierdził, że powinniśmy się wstydzić, że po 50 latach nie przebiliśmy tamtego kosmicznego wyczynu. Więcej na ten temat dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

      czytaj więcej »
     • Policja: nie ma jeszcze wyników ekspertyz w sprawie zaginięcia Dawida

      Policja: nie ma jeszcze wyników ekspertyz w sprawie zaginięcia Dawida

      Poszukiwania 5-letniego Dawida Żukowskiego wciąż trwają - podkreślił we wtorek rzecznik KSP komisarz Sylwester Marczak. Komentując doniesienia mediów na temat znalezionych śladów, powiedział, że nie ma jeszcze wyników ekspertyz. Co stało się z 5-letnim Dawidem z Grodziska Mazowieckiego? Więcej na ten temat dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

      czytaj więcej »
     • Beata Szydło drugi raz przegrała głosowanie w PE

      Beata Szydło drugi raz przegrała głosowanie w PE

      Beata Szydło ponownie nie została wybrana na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia i spraw społecznych w Parlamencie Europejskim. Była jedyną kandydatką. Członkowie komisji z innych frakcji mówią, że ECR powinna rozważyć wystawienie innego kandydata. Więcej na ten temat dziś w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

      czytaj więcej »
     tvnpix