Aktualności

Były prezydent do Dudy: pańskie słowa są niebezpieczne

Były prezydent do Dudy: pańskie słowa są niebezpieczne

Nie milkną komentarze, dotyczące wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w Leżajsku. Prezydent mówił o Unii jako o "jakiejś wyimaginowanej wspólnocie, z której dla nas niewiele wynika". "Pańskie słowa są niebezpieczne" - napisał do Andrzeja Dudy były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Z kolei urzędnicy prezydenckiej kancelarii przekonują, że wystąpienie Dudy w Leżajsku było bardzo dobre i odwoływało się "polskiego patriotyzmu". Zastrzegają, że "wskazania, jakoby była mowa o Polexicie", wyjściu Polski z Unii Europejskiej, są "zupełnie absurdalne i nietrafne". Więcej w "Faktach TVN o 19:00.

Kto zostanie nowym RPD?

Kadencja Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka upłynęła 27 sierpnia 2018 r. Będzie pełnił obowiązki do złożenia ślubowania przez nowego RPD. O stanowisko to starali się: Ewa Jarosz, którą poparły PO, Nowoczesna i PSL, Paweł Kukiz-Szczuciński - kandydat Kukiz'15 oraz Sabina Lucyna Zalewska - kandydatka PiS. Ta ostatnia kandydatka wycofała się jednak. Wcześniej o kandydaturach dyskutowano w połączonych komisjach polityki społecznej i rodziny oraz edukacji, nauki i młodzieży. Po wysłuchaniu kandydatów na RPD posłowie z tych komisji zdecydowali o nie udzieleniu poparcia żadnemu z kandydatów. Głosowanie nad wyborem nowego Rzecznika Praw Dziecka zaplanowane jest...
Opozycja: "fatalne" i "kosztowne" słowa prezydenta

Opozycja: "fatalne" i "kosztowne" słowa prezydenta

Na wiecu w Leżajsku Andrzej Duda mówi o "wyimaginowanej wspólnocie z której dla nas niewiele wynika". A więc - Polexit? Pytani o to wprost politycy PiS - zaprzeczają. Ale opozycja jest oburzona; przypomina o środkach unijnych, które dotąd zasiliły polski budżet i dzięki którym dokonano znaczącego rozwoju. Zdaniem polityków opozycji wystąpienie prezydenta było "fatalne", i - jeśli chodzi o wizerunek i reputację Polski - może być bardzo kosztowne. Więcej o kontrowersjach wokół wypowiedzi prezydenta - w "Faktach" TVN o 19:00.
Niezwykły przeszczep. Serce i wątroba - za jednym zamachem

Niezwykły przeszczep. Serce i wątroba - za jednym zamachem

Lekarze przeszczepili pacjentowi serce i wątrobę - za jednym zamachem. Najpierw z Warszawy do Wrocławia samolotem wojskowym musiały polecieć dwie ekipy: jedna, żeby pobrać serce, druga - wątrobę. Tam medycy przesiedli się do karetki i pojechali dalej w teren. Po pobraniu serca od zmarłego dawcy, kardiolodzy wrócili podstawionym w międzyczasie śmigłowcem. W ten sposób wybitni specjaliści z Instytutu Kardiologii i Szpitala Klinicznego na Banacha w Warszawie uratowali życie Markowi Wlaziowi z Żyrardowa. O trudnych przygotowaniach i niecodziennej, pierwszej takiej w Polsce operacji - w materiale Marka Nowickiego w "Faktach" o 19:00.

Spór o Sąd Najwyższy. Ruch kancelarii prezydenta

Zdaniem Kancelarii Prezydenta RP Sądem Najwyższym kieruje sędzia Dariusz Zawistowski. Prezydencki minister Paweł Mucha poinformował, że właśnie do niego wysłane zostanie pismo stwierdzające, że "z mocy prawa" siedmiu sędziów sądu przechodzi w stan spoczynku. Zdaniem sędziów pierwszym prezesem Sądu Najwyższego jest Małgorzata Gersdorf - której kadencję określa Konstytucja. Sędziowie zastanawiają się nad chaosem, który powstanie w Sądzie Najwyższym i nad tym, czy wydawane wyroki nie będą obarczone wadami prawnymi. Więcej w "Faktach" TVN o 19:00.
Wyszedł na przepustkę, zabił partnerkę i jej dziecko

Wyszedł na przepustkę, zabił partnerkę i jej dziecko

Podwójne morderstwo na przepustce. Skazany za zabójstwo wyszedł na jeden dzień i zaatakował. Zabił swoją partnerkę i jej dziecko. Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki w rozmowie Piaseckiego odniósł się do tej tragedii. Wiceszef resortu sprawiedliwości odpowiedzialny za więziennictwo podkreślił, że o przepustkach bezpośrednio decyduje cały zespół. On z kolei zlecił pilną kontrolę w areszcie i czeka na jej wyniki. Więcej o tej sprawie dziś w "Faktach" TVN o 19:00.
Sędziowie wyrazili opinię. Teraz mają kłopoty

Sędziowie wyrazili opinię. Teraz mają kłopoty

Na tym polega niezawisłość sędziowska, że sędzia, jeżeli ma jakiekolwiek wątpliwości, jeśli ma wolę, żeby zapytać inny podmiot sędziowski, to składa pytanie - mówi Bartłomiej Przymusiński ze stowarzyszenie Iustitia. Sędzia Igor Tuleya ostatnio zadał Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytanie prejudycjalne i za to spadła na niego fala krytyki ze strony polityków PiS. Teraz powołany przez ministra sprawiedliwości rzecznik dyscypliny sędziów żąda od niego wyjaśnień za wypowiedź w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 z połowy lipca tego roku. Sędzia Igor Tuleya mówił tam o swoich wątpliwościach związanych z Krajową Radą Sądownictwa. To samo dotyczy...
Nowacka poparła Trzaskowskiego. Na lewicy wrze

Nowacka poparła Trzaskowskiego. Na lewicy wrze

W ubiegłym tygodniu Inicjatywa Polska, której liderką jest Barbara Nowacka, porozumiała się z Koalicją Obywatelską PO i Nowoczesnej ws. startu do sejmików wojewódzkich. Teraz Nowacka wsparła również Rafała Trzaskowskiego, kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta Warszawy. - Wierzę, że Warszawa zasługuje na prezydenta energetycznego, wiedzącego, jak funkcjonuje miasto, jak to miasto żyje, ale też chcącego słuchać Warszawy, warszawianek, warszawiaków i pracującego dla tego miasta - oświadczyła Nowacka. - I oto jest Rafał Trzaskowski, który takim prezydentem będzie - mówiła. Nie brak głosów krytycznych, bo od lokalnych struktur Inicjatywy Polskiej miało...

65-letni sędzia - na emeryturę. A polityk?

69 lat to w polityce oczywiście sporo, ale nie jest to jeszcze wiek emerytalny - odpowiada Jarosław Kaczyński, pytany o to, kiedy wybiera się na emeryturę. Podaje przykłady Konrada Adenauera, który kanclerzem został mając 73 lata i malezyjskiego polityka, który został premierem mając 94 lata. Od razu po tej wypowiedzi pojawiły się pytania o wiek emerytalny sędziów, który według nowej ustawy o ustroju sadów powszechnych wynosi 65 lat. Opozycja grzmi o obłudzie, hipokryzji i "bezczelności". Politycy PiS tłumaczą, że między politykami a sędziami jest "zasadnicza różnica". Więcej w "Faktach" TVN o 19:00.
tvnpix