Aktualności

"Nie kwestionowali udziału, kwestionowali motywację"

"Nie kwestionowali udziału, kwestionowali motywację"

Najczęściej nie kwestionowali samego uczestnictwa w tym zdarzeniu, natomiast bardziej kwestionowali swoją motywację, związaną z propagowaniem nazistowskiego ustroju państwa - tak Joanna Smorczewska z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach mówi o sześciu oskarżonych w sprawie zorganizowania i świętowania urodzin Adolfa Hitlera w lesie pod Wodzisławiem Śląskim. Między innymi te nazistowskie obchody ujawnili reporterzy "Superwizjera" TVN. Po emisji reportażu ruszyło prokuratorskie śledztwo, a teraz w sądzie jest akt oskarżenia dotyczący sprawy. Więcej w "Faktach" TVN o 19:00.

Stefan W. oszukał wszystkich, choć matka ostrzegała policję

Matka Stefana W. obawiała się wyjścia syna z więzienia. Stefan W. miał być "niezadowolony z wymiaru odbywania kary pozbawienia wolności" i zapowiadał, że kiedy opuści mury więzienia, dopuści się "zachowań niezgodnych z porządkiem prawnym". O swoich obawach kobieta powiadomiła policję, a funkcjonariusze wysłali pismo do dyrektora zakładu karnego z prośbą o podjęcie działań. Stefan W. odbył rozmowy z wychowawcami w więzieniu, został też skierowany na konsultacje z psychologiem i lekarzem, ale "obawy, że skazany może nie przestrzegać porządku, nie zostały w trakcie tych rozmów potwierdzone". Więcej w "Faktach" TVN o 19:00.
"Nie rezygnuj". Apele do Owsiaka

"Nie rezygnuj". Apele do Owsiaka

Trudno się dziwić Jurkowi Owsiakowi, że w takiej sytuacji chce zrezygnować z przewodzenia Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Po ataku na Pawła Adamowicza na scenie WOŚP jest w żałobie i emocjonalnie poraniony. Ale wspólnota WOŚP, którą stworzył, nie pozwala mu odejść. W internecie trwa wielka akcja #MuremZaOwsiakiem. Do siedziby WOŚP przychodzą ludzie z wyrazami wsparcia i prośbami: nie rezygnuj. Apelują przedstawiciele innych fundacji, ludzie kultury, ludzie Kościoła. Więcej w materiale Katarzyny Kolendy-Zaleskiej w "Faktach" TVN o 19:00.

Zastępczyni Adamowicza zostanie komisarzem w Gdańsku. "Przyjęłam propozycję"

Aleksandra Dulkiewicz, dotychczasowa zastępczyni prezydenta Pawła Adamowicza, będzie komisarzem Gdańska do czasu wyboru nowego prezydenta miasta. - Przyjęłam propozycję szefa KPRM Michała Dworczyka i wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha dotyczącą objęcia funkcji komisarza w Gdańsku - powiedziała. Zaznaczyła, że formalności - m.in. dotyczące wygaszenia mandatu prezydenta Adamowicza - związane z objęciem przez nią obowiązków komisarza trochę potrwają. Poinformowała też, że od wtorku do dnia pogrzebu, który prawdopodobnie odbędzie się w sobotę, w Gdańsku będzie obowiązywać żałoba. Więcej w "Faktach" TVN o 19:00.
Tak WOŚP wygląda z drugiej strony kamery

Tak WOŚP wygląda z drugiej strony kamery

Pięć kilometrów przewodów, wplecionych w konstrukcję. Chodzi o to, żeby każdy, kto w studiu będzie pracował nad relacją, miał dostęp do potrzebnych mu materiałów. Od kilku tygodni nad 27. Finałem WOŚP pracuje cały sztab ludzi. Od strony realizacji telewizyjnej to "niezwykłe wyzwanie". Tego dnia "jesteśmy wszędzie". O tym, jak przebiegają przygotowania do tego, by jak najlepiej zrealizować relację i jak najpełniej pokazać ten niezwykły dzień w całej Polsce i na świecie - o tym w "Faktach" TVN o 19:00.
Państwo świeckie, ale jakie?

Państwo świeckie, ale jakie?

Projekt ustawy o rozdziale Kościoła od państwa przygotowała Inicjatywa Polska, a przedstawiła go w niedzielę Barbara Nowacka. Projekt zakłada m.in. zniesienie finansowania z budżetu państwa lekcji religii, likwidację Funduszu Kościelnego, likwidację wszystkich komisji rządowo-kościelnych oraz wprowadzenie zasady, że księża i duchowni sami opłacają swe składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Rozgorzała dyskusja o tym, czy to potrzebny projekt i jak taki rozdział miałby być zrealizowany. Więcej w "Faktach" TVN o 19:00.
Już strzelają do dzików

Już strzelają do dzików

Ruszyły zbiorowe polowania na dziki. Odbywać się mają od soboty w każdy weekend do końca stycznia w pięciu województwach. Celem jest wybicie 30 tysięcy dzików do końca sezonu łowieckiego, czyli do końca marca. Zgodnie z zaleceniem ministra środowiska Henryka Kowalczyka - myśliwi mają nie strzelać do ciężarnych loch i tych, które prowadzą młode. Decyzja o odstrzale dzików wywołała spore kontrowersje. Przeciw odstrzałowi protestowano m.in. w Szczecinie, Krakowie, Katowicach, Gdańsku i Warszawie. W sprawie odstrzału dzików w Polsce głos zabrała także Komisja Europejska. Jej rzeczniczka, Anna-Kaisa Itkonen podkreśliła, że istnieją różne sposoby walki z ASF,...
tvnpix