Aktualności

"Zaniepokojenie" reformą KRS. Delegacja europejskich sędziów w Polsce

"Zaniepokojenie" reformą KRS. Delegacja europejskich sędziów w Polsce

Do Polski przyjechała delegacja z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa, która niedawno wyraziła swe zaniepokojenie reformą Krajowej Rady Sądownictwa. Będzie pisemna odpowiedź na dziesięć kwestii poruszonych przez europejskich sędziów. Jeśli polska Rada nie przekonała swoimi argumentami przedstawicieli z europejskiej sieci, Polsce może grozić wykluczenie z elitarnej organizacji. Poza Polską w deklaracji lizbońskiej europejskiej sieci zaniepokojenie wzbudziła jedynie sytuacja w tureckim wymiarze sprawiedliwości. Więcej w "Faktach" o 19:00.
Podejrzany o serię gwałtów w Warszawie zatrzymany

Podejrzany o serię gwałtów w Warszawie zatrzymany

Wyrządził krzywdę czterem kobietom. Wszystko działo się w centrum Warszawy - pierwszy raz napastnik zaatakował w minioną sobotę w Ogrodzie Saskim. Zaczepiał ofiary na ławce, siadając obok nich. Potem przemocą próbował zaciągnąć je w jakieś ustronne miejsce. Był bardzo brutalny. - Szarpał za włosy te kobiety, bił, gryzł nawet. To były tak naprawdę przypadkowe osoby, które szły chodnikiem, szły w parku - informuje Robert Szumiata, rzecznik śródmiejskiej komendy. 26-letni mężczyzna został zatrzymany. Zarzuty, które usłyszał dotyczą m.in. zgwałcenia, usiłowania zgwałcenia, doprowadzenia przemocą do tzw. innej czynności seksualnej, gróźb karalnych i rozboju....
CBA w MON. "Czyszczenie po Macierewiczu trwa"

CBA w MON. "Czyszczenie po Macierewiczu trwa"

W MON trwa audyt dotyczący okresu, gdy resortem kierował Antoni Macierewicz, wiele spraw bada Centralne Biuro Antykorupcyjne. W środę posłowie Platformy: Mroczek, Paweł Suski i Cezary Tomczyk odwiedzili siedzibę MON w ramach interwencji poselskiej. Jak relacjonował Mroczek, pytania dotyczyły między innymi sytuacji w Państwowej Grupie Zbrojeniowej, działalności podkomisji smoleńskiej, stanu programów modernizacyjnych, spraw kadrowych i organizacji szczytu NATO w 2016 r. - Najważniejsza informacja, jaką uzyskaliśmy, jest taka, że jest audyt otwarcia, dokument, w którym nowy minister Mariusz Błaszczak podsumowuje okres, w którym ministerstwem kierował Antoni...
Tajemniczy powód odwołania wizyty w Niemczech

Tajemniczy powód odwołania wizyty w Niemczech

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński odwołał wizytę polskiej delegacji w Niemczech na wspólne posiedzenie prezydiów Sejmu i Bundestagu. Jak tłumaczył dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka powodem decyzji były "okoliczności dyplomatyczno-polityczne". Według komunikatu niemieckiego parlamentu, do spotkania nie doszło z powodu "wewnętrznej sytuacji politycznej" w Polsce. Opozycja jest więc zaniepokojona, bo nie wie, co takiego wydarzyło się we wtorek w Polsce. Więcej w "Faktach" TVN o 19:00.
"Bez rozbiegówki". Minister zmierzy się z suszą

"Bez rozbiegówki". Minister zmierzy się z suszą

Nowy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski ma się z czym mierzyć. Słońce nie próżnuje, klimat rolników nie rozpieszcza. Gdzie sięgnąć okiem, sucho. Mniejsze będą zbory zbóż i rzepaku. Premier Mateusz Morawiecki tuż po powołaniu Ardanowskiego poinformował, że "w związku z tym problemem i innymi tematami rolniczymi, nie będzie miesiąca miodowego, nie będzie żadnej rozbiegówki, tylko od razu istotne, bardzo konkretne kroki". Jakie? Jak powiedział minister, najpierw trzeba "precyzyjnie oszacować wielkość poniesionych przez rolników strat". - Co do formy pomocy, to najpierw trzeba oszacować skutki suszy, a dopiero potem rozmawiać o tym, jakie będą koszty...

Orły Nawałki czy Lwy Tarangi?

Obaj selekcjonerzy reprezentacji - Polski i Senegalu: Adam Nawałka i Aliou Cisse - doceniają drużynę przeciwnika. - Senegal jest drużyną, która potrafi doskonale odnajdywać się w atakach szybkich i posiada zawodników bardzo groźnych - mówi Nawałka. Cisse zauważa: - Polska jest mocnym zespołem, z wielkimi indywidualnościami w składzie, ale ma też pewne braki w obronie. Który z nich trafniej dobrał skład przed pierwszym dla obu reprezentacji meczem mundialu? Więcej komentarzy i emocji w "Faktach" TVN o 19:00.

Koniec kompleksów. Ósma drużyna świata

Z każdą minutą rosną emocje przed meczem z Senegalem, pierwszym meczem polskiej reprezentacji w mundialu. Eksperci podpowiadają, na które słabsze strony reprezentacji Senegalu warto zwrócić uwagę. Przypominają, że jeszcze pięć lat temu Polska była na 76. miejscu w rankingu FIFA, dziś określa się ją jako ósmą najlepszą drużynę świata. O polskiej piłce, poziomie reprezentacji Polski i ambicjach piłkarskich - w "Faktach" TVN o 19:00.
Moskwa biało-czerwona

Moskwa biało-czerwona

Tłum polskich kibiców w Moskwie. Przed meczem z Senegalem w mieście roi się od biało-czerwonych barw. Kibiców z całego świata ma być - zgodnie z oczekiwaniami organizatorów mundialu - od 800 tysięcy do miliona. Wśród nich - 16 tysięcy to Polacy, którzy złożyli zamówienia na dokument FAN ID. Są też osoby, które korzystają ze zwykłych wiz turystycznych, bo choć nie mają biletu, chcą przyjrzeć się atmosferze wielkiej imprezy sportowej. Więcej w "Faktach" TVN o 19:00.
"Naturalna reakcja" mieszkańców Baranowa

"Naturalna reakcja" mieszkańców Baranowa

Sprzeciw mieszkańców gminy Baranów. W niedzielnym referendum zdecydowana większość z nich opowiedziała się przeciw budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. budowy portu przyznaje, że rząd nie jest wynikami zaskoczony. Mówi, że to "naturalna reakcja". Referendum jest jednak niewiążące. Rząd - obiecała rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek - "weźmie pod uwagę argumenty mieszkańców Baranowa". Rzeczniczka ma nadzieję, że "przekona ich swoimi racjami do tej inwestycji". Więcej w "Faktach" TVN o 19:00.
Premier: są siły, którym nie zależy na kompromisie

Premier: są siły, którym nie zależy na kompromisie

Są różne siły, którym nie zależy na kompromisie. Cieszę się, że pan przewodniczący nie reprezentuje takiej pozycji. Staramy się dojść do jakiegoś porozumienia, uwzględniając konieczność reformy wymiaru sprawiedliwości - tłumaczył premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z Fransem Timmermansem, który odbywa wizytę w Polsce. Konferencja była opóźniona, bez pytań od dziennikarzy. Obaj panowie wygłosili krótkie, niewiele mówiące oświadczenia. Frans Timmermans otrzymał od premiera Morawieckiego "pewne informacje", którymi obiecał się zająć. Czy te informacje okażą się przełomowe, czy jest raczej tak, jak mówi poseł Marcin Kierwiński - że "gadał dziad do...
Kolejne zarzuty w sprawie GetBack

Kolejne zarzuty w sprawie GetBack

Kolejne zarzuty w sprawie spółki GetBack. Prokuratura postawiła je przedstawicielowi podmiotu gospodarczego, który współpracował z b. prezesem GetBack. Prokuratura twierdzi, że działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Miał wyrządzić szkody na kwotę co najmniej 7 mln zł. Politycy opozycji mówią o "wielkim wstydzie tego rządu". Jak stwierdził poseł PO Michał Szczerba, spółka była "sponsorem, finansującym różnego rodzaju prawicowe inicjatywy". Więcej w "Faktach" TVN o 19:00.
Dziecko na zapleczu tygrysiarni. Zoo składa doniesienie

Dziecko na zapleczu tygrysiarni. Zoo składa doniesienie

Chłopczyk, zwiedzający ogród zoologiczny w Poznaniu przy pomocy rodziców wszedł tam, gdzie absolutnie nie wolno - na zaplecze tygrysiarni. Rodzice pochwalili się w internecie zdjęciami, a zoo składa w tej sprawie doniesienie. Bo wstępu na teren tygrysiarni - dla bezpieczeństwa zwiedzających - bronią szlabany i tablice informacyjne. Nie pomógł też wpis, który zoo zamieściło na swoim profilu kilka tygodni temu. Zoo apelowało: dla zwierząt "brak ludzkiej odpowiedzialności oznaczać będzie wyrok śmierci". Bo gdy człowiek - nawet ze swojej winy - znajdzie się w zagrożeniu, zwierzę zostanie zastrzelone. Więcej o tej sprawie w "Faktach" o 19:00.
Sprawa GetBack. Zarzuty opozycji, wyjaśnienia rządu

Sprawa GetBack. Zarzuty opozycji, wyjaśnienia rządu

Tylko w sprawach dla rządu kluczowych zarzuty ogłasza prokurator generalny. A po sobotnim zatrzymaniu byłego prezesa spółki GetBack S.A. Konrada K. konferencję zwołał właśnie prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Obok wyliczenia listy zarzutów, które usłyszał były prezes GetBack, Ziobro osobiście odpowiadał wątpliwości stawiane przez opozycję. Jak mówił polityk PO Marcin Kierwiński, sprawa spółki GetBack jest "aferą znacznie większą, niż Amber Gold (...) i to jest PiS-owska afera". Taki zarzut odpiera szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. - Mówić, że GetBack to afera PiS, to jak mówić, że Hanna Gronkiewicz–Waltz chroniła lokatorów reprywatyzowanych...
tvnpix