Aktualności

Ruch NSA w sprawie sędziów SN. KRS "musi się podporządkować"

Ruch NSA w sprawie sędziów SN. KRS "musi się podporządkować"

Naczelny Sąd Administracyjny wstrzymał wykonanie uchwały Krajowej Rady Sądownictwa z wnioskami o powołanie sędziów Sądu Najwyższego do Izby Karnej Sądu Najwyższego. W czwartek zostaną rozpoznane kolejne wnioski dotyczące kandydatów na sędziów Izby Cywilnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej. - Musimy podporządkować się postanowieniu Naczelnego Sądu Administracyjnego o wstrzymaniu wykonania uchwały KRS - mówi przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur. Dodaje, że liczy na szybkie rozpoznanie odwołania od uchwały Rady. Więcej w "Faktach" TVN o 19:00.
"Wyrazisty" wpis Tarczyńskiego o kandydacie na prezydenta Kielc

"Wyrazisty" wpis Tarczyńskiego o kandydacie na prezydenta Kielc

Dominik Tarczyński, poseł PiS, zaatakował kandydata na prezydenta Kielc, europosła PO, Bogdana Wentę. O byłym trenerze reprezentacji Polski w piłkę ręczną napisał, że trenował "pałowanie na głowach Polaków". Wcześniej na jednym z portali społecznościowych zarzucono Wencie, że "od 1983 roku, przez dwa lata, był w ZOMO, a potem w Milicji Obywatelskiej". Wenta w oświadczeniu odpowiedział, że IPN weryfikował już tę sprawę. W latach 1977-1989 dzisiejszy europoseł był zawodnikiem "milicyjnego" klubu GKS Wybrzeże Gdańsk i stąd "zakwalifikowanie w stan kadrowy MO". Sztab Wenty już zapowiedział dalsze kroki w tej sprawie. Więcej w "Faktach" TVN o 19:00.
"Chwyt retoryczny". Sąd o słowach premiera

"Chwyt retoryczny". Sąd o słowach premiera

Warszawski sąd okręgowy oddalił złożony w trybie wyborczym wniosek Komitetu Wyborczego Koalicji Obywatelskiej wobec premiera Mateusza Morawieckiego, w którym wnioskodawcy domagali się sprostowania przez premiera jego wypowiedzi na temat budowy dróg i mostów. - Pamiętacie jak nasi poprzednicy mówili: budujmy nie politykę, tylko drogi i mosty? Pamiętacie coś takiego? Nie było ani dróg, ani mostów - mówił premier na spotkaniu w Świebodzinie, a to - zdaniem skarżących - było kłamstwo. - Przekaz wypowiedzi premiera był taki, że "dokonujemy teraz dużo większych wydatków na drogi" i ten przekaz był kłamliwy. Służyło to dyskryminacji przeciwnika, czyli kampania...
Sprawa Polski skierowana do TSUE

Sprawa Polski skierowana do TSUE

Unijni komisarze podjęli decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE skargi przeciwko Polsce w związku z zapisami ustawy o Sądzie Najwyższym. Komisja Europejska występuje o rozpatrzenie sprawy przez sędziów w Luksemburgu w trybie przyspieszonym. Chce również, by TSUE wydał tymczasową decyzję zabezpieczającą, aby do czasu wydania ostatecznego orzeczenia niektóre przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym pozostały zawieszone. Więcej w "Faktach" TVN o 19:00.
Kaczyński stawia diagnozę ojkofobii. Sędziowie oburzeni

Kaczyński stawia diagnozę ojkofobii. Sędziowie oburzeni

Ojkofobia to - zdaniem Jarosława Kaczyńskiego - kolejny powód do przeprowadzania w Polsce krytykowanych przez Komisję Europejską zmian w sądownictwie. Ojkofobia to niechęć do własnej ojczyzny - choroba, która, jak stwierdził prezes PiS, dotknęła części sędziów. Słowa Kaczyńskiego krytycznie komentują prawnicy i politycy opozycji. Komisja Europejska właśnie pozwała Polskę przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie polskiego sądownictwa. Więcej w "Faktach" TVN o 19:00.
Dwie konwencje. Potyczka na argumenty, obietnice i przytyki

Dwie konwencje. Potyczka na argumenty, obietnice i przytyki

Kampania wyborcza trwa. We Wrocławiu konwencja Koalicji Obywatelskiej, w Opolu - Zjednoczonej Prawicy. - Rząd nie może wybierać Polaków, których lubi, i ignorować innych - mówił lider PO Grzegorz Schetyna. Zwrócił się do protestujących w Warszawie nauczycieli z zapewnieniem: "jesteśmy po waszej stronie". - Żałuję, że za poprzednich rządów podwyżki waszych płac nie były wystarczające - dodał i zadeklarował darmowe posiłki w szkołach i utrzymanie programu 500 plus. Wtórowała mu Katarzyna Lubnauer, deklarując przywiązanie do wolności osobistych, praw kobiet i wolności gospodarczej, która - jak mówiła - oznacza też prawo Polaków do bogacenia się. - Dla PiS liczy...
Szczegóły spotkania Gersdorf-Morawiecki

Szczegóły spotkania Gersdorf-Morawiecki

W środę premier Mateusz Morawiecki spotkał się w siedzibie Sądu Najwyższego z pierwszą prezes Małgorzatą Gersdorf, z którą - jak poinformowała rzeczniczka rządu - rozmawiał o zmianach w sądownictwie. Rzecznik SN Michał Laskowski podkreślił, że trwająca około pół godziny rozmowa odbyła się z inicjatywy szefa rządu. W piątek profesor Gersdorf poinformowała na konferencji prasowej o szczegółach tej rozmowy. Więcej dziś w "Faktach" TVN o 19:00.
tvnpix