Aktualności

Niezwykły przeszczep. Serce i wątroba - za jednym zamachem

Niezwykły przeszczep. Serce i wątroba - za jednym zamachem

Lekarze przeszczepili pacjentowi serce i wątrobę - za jednym zamachem. Najpierw z Warszawy do Wrocławia samolotem wojskowym musiały polecieć dwie ekipy: jedna, żeby pobrać serce, druga - wątrobę. Tam medycy przesiedli się do karetki i pojechali dalej w teren. Po pobraniu serca od zmarłego dawcy, kardiolodzy wrócili podstawionym w międzyczasie śmigłowcem. W ten sposób wybitni specjaliści z Instytutu Kardiologii i Szpitala Klinicznego na Banacha w Warszawie uratowali życie Markowi Wlaziowi z Żyrardowa. O trudnych przygotowaniach i niecodziennej, pierwszej takiej w Polsce operacji - w materiale Marka Nowickiego w "Faktach" o 19:00.
Spór o Sąd Najwyższy. Ruch kancelarii prezydenta

Spór o Sąd Najwyższy. Ruch kancelarii prezydenta

Zdaniem Kancelarii Prezydenta RP Sądem Najwyższym kieruje sędzia Dariusz Zawistowski. Prezydencki minister Paweł Mucha poinformował, że właśnie do niego wysłane zostanie pismo stwierdzające, że "z mocy prawa" siedmiu sędziów sądu przechodzi w stan spoczynku. Zdaniem sędziów pierwszym prezesem Sądu Najwyższego jest Małgorzata Gersdorf - której kadencję określa Konstytucja. Sędziowie zastanawiają się nad chaosem, który powstanie w Sądzie Najwyższym i nad tym, czy wydawane wyroki nie będą obarczone wadami prawnymi. Więcej w "Faktach" TVN o 19:00.
Wyszedł na przepustkę, zabił partnerkę i jej dziecko

Wyszedł na przepustkę, zabił partnerkę i jej dziecko

Podwójne morderstwo na przepustce. Skazany za zabójstwo wyszedł na jeden dzień i zaatakował. Zabił swoją partnerkę i jej dziecko. Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki w rozmowie Piaseckiego odniósł się do tej tragedii. Wiceszef resortu sprawiedliwości odpowiedzialny za więziennictwo podkreślił, że o przepustkach bezpośrednio decyduje cały zespół. On z kolei zlecił pilną kontrolę w areszcie i czeka na jej wyniki. Więcej o tej sprawie dziś w "Faktach" TVN o 19:00.
Sędziowie wyrazili opinię. Teraz mają kłopoty

Sędziowie wyrazili opinię. Teraz mają kłopoty

Na tym polega niezawisłość sędziowska, że sędzia, jeżeli ma jakiekolwiek wątpliwości, jeśli ma wolę, żeby zapytać inny podmiot sędziowski, to składa pytanie - mówi Bartłomiej Przymusiński ze stowarzyszenie Iustitia. Sędzia Igor Tuleya ostatnio zadał Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytanie prejudycjalne i za to spadła na niego fala krytyki ze strony polityków PiS. Teraz powołany przez ministra sprawiedliwości rzecznik dyscypliny sędziów żąda od niego wyjaśnień za wypowiedź w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 z połowy lipca tego roku. Sędzia Igor Tuleya mówił tam o swoich wątpliwościach związanych z Krajową Radą Sądownictwa. To samo dotyczy...
Nowacka poparła Trzaskowskiego. Na lewicy wrze

Nowacka poparła Trzaskowskiego. Na lewicy wrze

W ubiegłym tygodniu Inicjatywa Polska, której liderką jest Barbara Nowacka, porozumiała się z Koalicją Obywatelską PO i Nowoczesnej ws. startu do sejmików wojewódzkich. Teraz Nowacka wsparła również Rafała Trzaskowskiego, kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta Warszawy. - Wierzę, że Warszawa zasługuje na prezydenta energetycznego, wiedzącego, jak funkcjonuje miasto, jak to miasto żyje, ale też chcącego słuchać Warszawy, warszawianek, warszawiaków i pracującego dla tego miasta - oświadczyła Nowacka. - I oto jest Rafał Trzaskowski, który takim prezydentem będzie - mówiła. Nie brak głosów krytycznych, bo od lokalnych struktur Inicjatywy Polskiej miało...
65-letni sędzia - na emeryturę. A polityk?

65-letni sędzia - na emeryturę. A polityk?

69 lat to w polityce oczywiście sporo, ale nie jest to jeszcze wiek emerytalny - odpowiada Jarosław Kaczyński, pytany o to, kiedy wybiera się na emeryturę. Podaje przykłady Konrada Adenauera, który kanclerzem został mając 73 lata i malezyjskiego polityka, który został premierem mając 94 lata. Od razu po tej wypowiedzi pojawiły się pytania o wiek emerytalny sędziów, który według nowej ustawy o ustroju sadów powszechnych wynosi 65 lat. Opozycja grzmi o obłudzie, hipokryzji i "bezczelności". Politycy PiS tłumaczą, że między politykami a sędziami jest "zasadnicza różnica". Więcej w "Faktach" TVN o 19:00.
Problemy mieszkańców i odpowiedź prezydenta. "Proszę się nie martwić"

Problemy mieszkańców i odpowiedź prezydenta. "Proszę się nie martwić"

W czwartek prezydent odwiedził Lubań. Jak mówił, w czasie wcześniejszej - odbytej tego samego dnia - wizyty w Zgorzelcu dowiedział się o problemach odlewni z Pieńska. Zapewnił, że rozmawiał z samorządowcami na temat znalezienia pracy dla osób z tego zakładu. W Zgorzelcu na problemy odlewni usiłował zwrócić uwagę Andrzeja Dudy jeden z mężczyzn znajdujących się w tłumie. - Panie prezydencie, 230 osób pracę straci. Panie prezydencie, zamykają największy zakład pracy w Pieńsku - krzyczał. W końcu prezydent, który ściskał ręce zgromadzonych, odwrócił się i odpowiedział: - Proszę się nie martwić, otworzą następny. Odpowiedź Andrzeja Dudy wywołała falę komentarzy....
Policjant skazany za zabójstwo żony

Policjant skazany za zabójstwo żony

Gdy Anna G. zniknęła, jej mąż miał przy sobie telefon żony. Tej samej nocy wysłał go do Niemiec. Świadczą o tym odciski palców na kopercie i wreszcie słowa męża. Przyznał się do tego, gdy źle zaadresowana przesyłka wróciła do Polski i w ostatniej chwili została przechwycona przez śledczych. Ta poszlaka przesądziła o aresztowaniu Marka G., policjanta z Sosnowca. Dzisiaj został on skazany na 15 lat więzienia. O szczegółach tej sprawy dziś w "Faktach" TVN o 19:00.
tvnpix