Aktualności

Co dalej ze śmieciowym problemem?

Co dalej ze śmieciowym problemem?

Ministerstwo Środowiska podało dane, z których wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat ilość odpadów przywiezionych do Polski z zagranicy wzrosła ponad dwukrotnie. Teoretycznie do naszego kraju sprowadzane mogą być tylko śmieci nadające się do recyklingu. Ale eksperci i sami urzędnicy resortu środowiska przyznają, że nadzór nad tym co działo się z opadami, które trafiały do Polski, nie był najlepszy. Zmienić ma to nowe prawo. O szczegółach dziś w "Faktach" TVN o 19:00.
550-lecie parlamentaryzmu świętowane oddzielnie

550-lecie parlamentaryzmu świętowane oddzielnie

550-lecie polskiego parlamentaryzmu - w tym samym czasie, ale nie w tym samym miejscu. Orędzia prezydenta wysłuchali parlamentarzyści PiS i Kukiz'15, a także m.in. przedstawiciele rządu z premierem Mateuszem Morawieckim. Posłowie Nowoczesnej i PSL pojawili się na posiedzeniu, ale z niego wyszli przed wystąpieniem prezydenta. - Nie ma dziś powodów do świętowania, a parlamentaryzm jest w głębokim kryzysie - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz. Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer uzasadniała: - Nie możemy uczestniczyć w takiej hucpie, jaką są obchody 550-lecia parlamentaryzmu, kiedy od dwóch i pół roku jest zarzynany polski parlament - mówiła. Parlamentarzyści PO...
Rolnicy protestują. Żądają wyższych cen

Rolnicy protestują. Żądają wyższych cen

Rolnicy i sadownicy demonstrują w centrum Warszawy przeciw niskim cenom skupu produktów rolnych; domagają się, by przetwórnie więcej płaciły za owoce. Sadownicy w tym tygodniu wystosowali apel do premiera Mateusza Morawieckiego "o natychmiastową reakcję i bardzo pilne spotkanie" w związku "z dramatyczną sytuacją sadowników spowodowaną katastrofalnie niskimi cenami owoców". Jak twierdzą, są wykorzystywani przez przetwórców, którzy oferują za owoce "niezrozumiałe i niczym nieuzasadnione" ceny. Więcej o proteście w "Faktach" o 19:00.
PiS składa projekt zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym

PiS składa projekt zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym

Do Sejmu trafił projekt ustawy, zgodnie z którym Prawo i Sprawiedliwość chce zmienić zasady wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego wybiera i przedstawia prezydentowi kandydatów na pierwszego prezesa niezwłocznie po obsadzeniu 2/3 liczby stanowisk sędziów Sądu Najwyższego - zakłada projekt wniesiony przez PiS. Obecnie Zgromadzenie może tego dokonać dopiero, gdy obsadzone są niemal wszystkie stanowiska. O szczegółach planowanych zmian dziś w "Faktach" TVN o 19:00.
Pokazano zdjęcia uratowanych z jaskini

Pokazano zdjęcia uratowanych z jaskini

Po raz pierwszy pokazano zdjęcia szpitalnej sali z chłopcami, ewakuowanymi z jaskini Tham Luang. Widać, że niektórzy mogą chodzić i normalnie jeść. Inni leżą na swoich łóżkach. Służby pękają z dumy, ale podkreślają też rolę przedstawicieli wielu innych krajów. Rząd dziękuje, lekarze toczą walkę o to, by przebywanie w jaskini nie odbiło się na zdrowiu uratowanych w przyszłości. Świat komentuje udaną akcję, ale nie zapomina o wysokiej cenie, którą zapłacono uratowanie chłopców - życiu sierżanta Samana Kumana. Więcej o zakończonej już akcji w tajlandzkiej jaskini - w "Faktach" TVN o 19:00.
Śmigłowiec runął na ziemię

Śmigłowiec runął na ziemię

Do katastrofy prywatnego śmigłowca doszło w miejscowości Domecko w woj. opolskim. Maszyna runęła na ziemię zaledwie kilkadziesiąt metrów od zabudowań. Część mieszkańców słysząc nisko lecący helikopter była przekonana, że pilot próbuje wylądować na jednym z okolicznych pól. Dopiero gdy śmigłowiec był tuż nad ziemią, świadkowie zdali sobie sprawę, że maszyna się rozbije. Oprócz policji i prokuratury na miejscu katastrofy pracowali dziś także członkowie Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Więcej o katastrofie w "Faktach" TVN o 19:00.
Szczyt NATO bez dyplomatycznych uprzejmości

Szczyt NATO bez dyplomatycznych uprzejmości

Potrzebujemy sprawnych procesów decyzyjnych i sprawnych procesów dowodzenia - takie oświadczenie złożył prezydent Andrzej Duda przed rozpoczęciem dwudniowego szczytu NATO w Brukseli. W ocenie Dudy szczyt pokaże jedność "w przestrzeni euroatlantyckiej". - Wszyscy ci, którzy mieliby jakiekolwiek zakusy na zakłócenie światowego bezpieczeństwa, muszą widzieć, że NATO jest jednością - dodał prezydent. Andrzej Duda odniósł się też do wypowiedzi Donalda Trumpa, który stwierdził, że "to przykre", gdy kraje chronione przez USA "zawierają umowy na rurociągi z Rosji, wpłacając do jej skarbca miliardy dolarów". Trump wskazał przy tym Polskę jako kraj, "który nie...
tvnpix