"Tam, gdzie można upolitycznić totalnie wszystko, PiS z tego korzysta"

18.04.2021 | "Tam, gdzie można upolitycznić totalnie wszystko, PiS z tego korzysta"
18.04.2021 | "Tam, gdzie można upolitycznić totalnie wszystko, PiS z tego korzysta"
Paweł Płuska | Fakty TVN
18.04.2021 | "Tam, gdzie można upolitycznić totalnie wszystko, PiS z tego korzysta"Paweł Płuska | Fakty TVN

Wicepremier Piotr Gliński broni decyzji o powołaniu Beaty Szydło do Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Nie przekonuje jednak tych, którzy przeciwko tej decyzji protestują. - Decyzja skandaliczna, nieprzemyślana i głupia. Auschwitz to jest przestrzeń spokoju, zadumy, refleksji - mówi o decyzji ministra kultury Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu i poseł PSL.

- Ubolewam nad tym, że tego rodzaju działania są, bo one raczej upolitycznią tę sytuację - mówi wicepremier Piotr Gliński, komentując sytuację po powołaniu Beaty Szydło do Rady Muzeum przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Wszystko to po tym, jak trzy z dziewięciu osób, które Piotr Gliński powołał do Rady Muzeum, zrezygnowały z powodu nominacji Beaty Szydło. Kontrowersje budzi w szczególności fakt, że Szydło to nie tylko była premier, ale również aktywna polityk.

- Politycy są bardzo potrzebni na inne rzeczy, ale nie na Radę (Muzeum - przyp. red.) Auschwitz - podkreśla Michael Schudrich, naczelny rabin Polski.

Rada miała być ciałem eksperckim. Z dala od polityki i polityków. Dlatego po decyzji ministra Glińskiego pojawił się list polityków - głównie Koalicji Obywatelskiej - do premiera, w którym domagają się odwołania Beaty Szydło z Rady Muzeum.

- Ona (Szydło - przyp. red.) poza swoimi kompetencjami politycznymi, czyli byciem wiceprezesem partii rządzącej, nie ma żadnych innych - uważa Marcin Bosacki, senator z Koalicji Obywatelskiej. - To jest takie "po PiS-owsku". Tam, gdzie można upolitycznić totalnie wszystko, Prawo i Sprawiedliwość z tego korzysta - wskazuje Tomasz Trela, poseł Nowej Lewicy. - Decyzja skandaliczna, nieprzemyślana i głupia. Auschwitz to jest przestrzeń spokoju, zadumy, refleksji - dodaje Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu i poseł PSL.

Zmiana narracji?

Z drugiej strony można usłyszeć, że nie ma żadnego upolitycznienia Rady Muzeum, a emocje są niepotrzebne.

Wicepremier Piotr Gliński wymienia trzy argumenty, które według niego przemawiają za powołaniem Beaty Szydło do Rady. - Pochodzi z Ziemi Oświęcimskiej, jest muzealnikiem i jest wybitnym polskim politykiem - wylicza minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Samo bycie politykiem - jak mówi ekipie "Faktów" TVN były minister kultury Bogdan Zdrojewski - nie musi dyskredytować. Wyobraża sobie powołanie polityka do Rady. - Polityka tak, ale Beatę Szydło nie - ocenia. - Trzeba pamiętać, że bardzo długo szefem Międzynarodowej Rady (Oświęcimskiej, innej niż Rada Muzeum - przyp. red.) był Władysław Bartoszewski, jeden z najlepiej ocenianych ministrów spraw zagranicznych. Ale przede wszystkim była to wielka postać, wręcz gigant, więzień Auschwitz - dodaje.

Syn profesora Władysława Bartoszewskiego przypomina słowa premier Szydło, które wypowiedziała cztery lata temu - w rocznicę pierwszego transportu do Auschwitz. Beata Szydło stwierdziła wówczas, że "Auschwitz to w dzisiejszych, niespokojnych czasach wielka lekcja tego, że trzeba czynić wszystko, aby uchronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli". Tę wypowiedź odebrano wówczas, jako próbę obrony polityki rządu, który wtedy sprzeciwiał się przyjmowaniu uchodźców.

Jednak to nie jedyny zarzut. - Wyraźnie chcemy zmienić narrację, powrócić do narracji, że Auschwitz to był obóz dla Polaków. Otóż nie był - wskazuje Władysław Teofil Bartoszewski, poseł PSL.

Od trzech lat rząd nie powołał nowego składu Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To przełomowe na skalę świata wyniki badań międzynarodowej grupy naukowców, w tym specjalistów Zamku Królewskiego na Wawelu, Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Państwowej Akademii Nauk, a także Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyjaśnili oni przyczyny powstawania charakterystycznych spękań na bezcennych obrazach. Badania dają nowe narzędzia do zwiększenia ochrony zbiorów w muzeach, ale i też do oceny oryginalności obrazów.

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Źródło:
Fakty TVN

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS