"Od 3,5 miesiąca nie jestem w stanie zobaczyć własnej córki"

02.10.2020 | "Od 3,5 miesiąca nie jestem w stanie zobaczyć własnej córki"
02.10.2020 | "Od 3,5 miesiąca nie jestem w stanie zobaczyć własnej córki"
Magda Łucyan | Fakty TVN
02.10.2020 | "Od 3,5 miesiąca nie jestem w stanie zobaczyć własnej córki"Magda Łucyan | Fakty TVN

Przed Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi protestują matki niedopuszczane do dzieci. Powodem jest COVID-19 i problemy lokalowe. Szpital boi się zakażeń. Wcześniaki i inne dzieci leżą na oddziałach neonatologii i intensywnej terapii, a matki miesiącami koczują pod oknami i przekonują, że są dzieciom potrzebne.

- (Czuję - przyp. red.), że moje dziecko nie rozwija się tak, jakby mogło się rozwijać, że nie mogę go dotknąć, że nie mogę wziąć na ręce - mówi matka, która niemal od porodu nie widziała swojego pięciotygodniowego syna.

- W innych szpitalach w Polsce jest to możliwe. Szpitale w Warszawie. Na ulicy Karowej, Instytut Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka. Wszystkie te szpitale mają regularne odwiedziny i to są odwiedziny albo codziennie, albo co drugi dzień - wymienia kobieta.

Pomimo wielu próśb, telefonów i pism Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi do szpitala nie wpuszcza matek. Dlatego protestują.

- Moje dziecko jest już tutaj 131 dni. Jest od końca maja - opowiada jedna z matek i dodaje, że swoje dziecko widziała dotąd tylko siedem razy.

- Od 3,5 miesiąca nie jestem w stanie zobaczyć własnej córki i od 3,5 miesiąca żyję w wymuszonej separacji - mówi jeden z ojców.

Rzecznik szpitala tłumaczy, że rodzice, by widzieć dzieci, mogą zamieszkać w oddziałowym hotelu. Ten jednak mieści jedynie 34 osoby i jest już pełny.

- Dla ich dobra podejmujemy takie kroki, które - po pierwsze - mają uchronić dzieci przed infekcją koronawirusem, a po drugie mają im zapewnić bezpieczeństwo - wyjaśnia Adam Czerwiński z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

"Nie możemy na to pozwolić"

Eksperci podkreślają jednak, że obecność matki w pierwszych tygodniach życia jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju dziecka.

- Nie trzeba być psychologiem, żeby zrozumieć, co czuje taki wcześniak. On się czuje porzucony. On nie wie, co się dzieje z mamą. On nie wie w ogóle, co to znaczy 10 dni. Dla niego to jest po prostu całe jego życie i nie możemy na to pozwolić jako dorośli - mówi Joanna Pietrusiewicz z Fundacji "Rodzić po Ludzku".

- Dostałam wiadomość od mamy, której dziecko leżało w szpitalu od początku pandemii. Niestety, w zeszłym tygodniu umarło. Widziała je przez siedem miesięcy dwa razy, a koniec końców umarło - opowiada jedna z kobiet.

"Walczcie ze wszystkich sił. Krzyczcie, płaczcie, róbcie co się da. A wiecie dlaczego? Bo gdy dowiecie się, że coś się stało z dzieckiem, będą wyrzuty sumienia! Zawsze byłam miła, kulturalna, bo tak wypada! I co? Rzucili mi trzy kartki papieru. Worek ubrań jak śmieci i powiedzieli, że to wszystko! Do widzenia! Teraz płaczę, wyję, że nie było mnie przy Nim! Nie było, a On czekał tylko na mnie" - brzmi wpis jednej z matek.

Po spotkaniu z jedną z matek dyrektor szpitala obiecał, że udostępni kilka łóżek dla rodziców, którym bardzo zależy na kontakcie z dzieckiem. Ostateczna decyzja ma zapaść w poniedziałek.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Poseł Marcin Romanowski, ścigany listem gończym, pisze list do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara i stawia warunki. W pięciu punktach wymienia, co musi się stać, żeby wrócił do Polski. Przypomnijmy, w 11 punktach prokuratorzy spisali wobec niego zarzuty, uruchomili Europejski Nakaz Aresztowania, który powinien działać także na Węgrzech. Czy zadziała?

"Kiedy rządzili mówili, że niewinni nie mają się czego obawiać". Czy Romanowski wróci do Polski?

"Kiedy rządzili mówili, że niewinni nie mają się czego obawiać". Czy Romanowski wróci do Polski?

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie patrzcie na ceny, mówcie o jakości. Na końcu kupujemy jakość. To jest najważniejsze w hematologii i onkologii - powiedział w TVN24 szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak. Odnosił się do selekcji sprzętu kupowanego przez WOŚP za zebrane w czasie Finału pieniądze.

Orkiestra zagra po raz 33. Owsiak: nie zatrzymujemy się, gramy na zdrowie

Orkiestra zagra po raz 33. Owsiak: nie zatrzymujemy się, gramy na zdrowie

Źródło:
TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS