"Młodzi ludzie czują się nieśmiertelni". Eksperci ostrzegają przed czwartą falą

23.05.2021 | "Młodzi ludzie czują się nieśmiertelni". Eksperci ostrzegają przed czwartą falą
23.05.2021 | "Młodzi ludzie czują się nieśmiertelni". Eksperci ostrzegają przed czwartą falą
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
23.05.2021 | "Młodzi ludzie czują się nieśmiertelni". Eksperci ostrzegają przed czwartą faląMarzanna Zielińska | Fakty TVN

W pełni zaszczepionych w Polsce jest 5,5 miliona osób. Dotychczas tylko w grupie wiekowej 70-79 lat udało się osiągnąć cel pełnego zaszczepienia co najmniej 70 procent osób. Co może zmotywować nieprzekonanych?

Adam Małysz nie ma wątpliwości co do szczepień. - Mieliśmy też szczególnie jedną osobę w kadrze, która bardzo była sceptyczna, ale gdzieś tam ze względu na argumenty, które mu się przedstawiło, zdecydował się, że się też zaszczepi - twierdzi były skoczek narciarski.

Do pierwszej ligi ambasadorów szczepień i przekonywania nieprzekonanych przyłączyła się też Iga Świątek.

Szczepienia na COVID-19 - czytaj raport specjalny tvn24.pl

"Bardzo doceniam tę możliwość, bo daje dużo większy spokój i poczucie bezpieczeństwa w związku z podróżami i życiem w tourze. Wracamy do pracy i czekamy na kibiców na trybunach - bardzo Was brakuje" - napisała na Twitterze.

Sportowcy mocno wspierają akcję szczepień - w rządowej kampanii "Ostatnia prosta" wzięli udział między innymi siatkarze reprezentacji Polski.

Do tej pory - według danych Ministerstwa Zdrowia - co najmniej jedną dawką zaszczepiło się 33,14 procent Polaków, a 13,44 procent Polaków jest zaszczepionych dwiema dawkami. Do uzyskania odporności populacyjnej potrzebujemy, żeby około 70 procent Polaków było w pełni zaszczepionych.

Patrząc na poszczególne grupy wiekowe, ten warunek spełniony został jedynie w grupie osób w wieku 70-79 (72,5 procent). W młodszych grupach wiekowych jest gorzej, jak wynika z danych Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób. A to osoby młodsze są zazwyczaj najbardziej aktywne społecznie.

Motywacja młodych ludzi

- Młodzi ludzie czują się nieśmiertelni - twierdzi Tomasz Karauda, lekarz Oddziału Chorób Płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi. Młodzi także specjalnie się nie pilnują, a im więcej kontaktów między niezaszczepionymi osobami, tym większe pole do popisu dla koronawirusa.

- Jeżeli będziemy mieć taką populację niezaszczepionych, to mamy, niestety, populację gospodarzy potencjalnych dla wirusa, a im ona większa, tym większe prawdopodobieństwo pojawiania się nowych mutacji - komentuje wirusolog prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.

Eksperci nie mają wątpliwości, że niezaszczepieni - już jesienią, jeśli wystąpi czwarta fala zachorowań na COVID-19 w Polsce - mogą za to słono zapłacić. - Życie ich może zmotywować. Ja przypomnę drugą prawdę: zmarli nie chorują, więc to też jest pewien wybór i też zmniejszy w populacji liczbę osób wrażliwych - ocenia wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

Niektórych młodych motywuje co innego: żeby nie chorować, żeby nie zakażać innych, żeby spotykać się z dziadkami i nie martwić się o ich bezpieczeństwo, żeby wszystko wróciło do normalności. Takie powody podali ci, których się o to zapytaliśmy.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ciekawe odkrycie w Ministerstwie Edukacji Narodowej. To znaleziska z czasów urzędowania ministra Przemysława Czarnka, a mianowicie szafa pełna wniosków o dotacje, którymi nikt się nie zajął, i lista fundacji i stowarzyszeń, które dostały miliony, chociaż miały negatywną opinię ministerialnej komisji.

W MEN jest szafa wniosków, których nikt nie rozpatrzył. Inni dostawali pieniądze pomimo negatywnej opinii

W MEN jest szafa wniosków, których nikt nie rozpatrzył. Inni dostawali pieniądze pomimo negatywnej opinii

Źródło:
Fakty TVN

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wysłał sygnał SOS prosto z leżących na Pacyfiku wysp Tonga. Mówił o kryzysie, za który całkowicie odpowiedzialni są ludzie, a którego konsekwencją jest szybki wzrost poziomu mórz i oceanów. Wyspy takie jak Tonga po prostu toną.  

Wyspy na Pacyfiku na pierwszy rzut oka to raj. Jednak niedługo mogą zniknąć. Antonio Guterres wysłał SOS

Wyspy na Pacyfiku na pierwszy rzut oka to raj. Jednak niedługo mogą zniknąć. Antonio Guterres wysłał SOS

Źródło:
Fakty TVN

Inauguracje roku szkolnego są już zaplanowane, ale w szkołach trwa kompletowanie kadry. W ostatni weekend przed rozpoczęciem semestru dyrektorzy poszukują tysięcy nauczycieli. 

Już niebawem szkolne ławki i korytarze ponownie zapełnią się uczniami. "W całej Polsce borykamy się z brakiem kadry"

Już niebawem szkolne ławki i korytarze ponownie zapełnią się uczniami. "W całej Polsce borykamy się z brakiem kadry"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dobra wiadomość dla turystów wypoczywających w Świnoujściu: wszystkie kąpieliska są otwarte, sinice zniknęły. Niestety, są miejsca w których z ich powodu nie wolno wchodzić do wody. Lekarze i ratownicy apelują, żeby nie bagatelizować ostrzeżeń. Naukowcy tłumaczą, że sinice to nie glony, tylko cyjanobakterie, z którymi przez zmianę klimatu będziemy mieli do czynienia coraz częściej.

Kiedy żar leje się z nieba, trudno wysiedzieć na plaży. Przez sinice nie wszędzie można się kąpać

Kiedy żar leje się z nieba, trudno wysiedzieć na plaży. Przez sinice nie wszędzie można się kąpać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Gdyby Państwowa Komisja Wyborcza miała jeszcze dwa albo trzy miesiące na decyzję, to moim zdaniem PiS nie dostałby nawet złotówki - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceszef MON Cezary Tomczyk, odnosząc się do odrzucenia wyborczego sprawozdania finansowego komitetu PiS. - Od 48 godzin analizujemy dwa kolejne przypadki, między innymi dotację, która została przekazana słynnej już firmie Red is Bad przez Ministerstwo Obrony Narodowej - przekazał.

Wiceminister: PiS powinien się cieszyć z decyzji PKW

Wiceminister: PiS powinien się cieszyć z decyzji PKW

Źródło:
TVN24

- Decyzja PKW w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS może mieć wpływ na pozbawienie partii subwencji przez trzy lata - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były szef Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Dodał, że "na pewno są podstawy ku temu, żeby rozważyć to i taką decyzję podjąć". PKW za miesiąc ma jeszcze ocenić złożone przez partię PiS sprawozdanie za 2023 rok.

PiS może stracić subwencję na trzy lata. Hermeliński: są podstawy, żeby taką decyzję podjąć

PiS może stracić subwencję na trzy lata. Hermeliński: są podstawy, żeby taką decyzję podjąć

Źródło:
TVN24

W ostatni sierpniowy weekend w dwóch wschodnich niemieckich landach odbędą się wybory. Duże szanse na zwycięstwo ma w nich Alternatywa dla Niemiec (AfD). To wynik, który nie tylko pokaże, jak bardzo Niemcy są podatni na populistyczne obietnice. Zależeć od niego może także polityka władz federalnych, które głowią się, jak zatrzymać spadające poparcie i gotowe są na radykalne kompromisy. Pierwszą ofiarą może stać się pomoc dla Ukrainy, której i skrajna prawica, i skrajna lewica, są przeciwne.

Wygrana skrajnych ugrupowań w wyborach regionalnych może zmienić politykę całych Niemiec

Wygrana skrajnych ugrupowań w wyborach regionalnych może zmienić politykę całych Niemiec

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Region świata, gdzie prawa kobiet są zapisane w kodeksach, ale w domach wciąż obowiązuje nieludzka tradycja. W Nepalu kobiety w czasie menstruacji wykluczane są ze społeczności. W tej młodej i niestabilnej demokracji obyczaje i normy religijne wciąż odgrywają dużą rolę.

W Nepalu na wsiach wciąż rządzi tradycja i religia. Są kobiety, które walczą o zmianę

W Nepalu na wsiach wciąż rządzi tradycja i religia. Są kobiety, które walczą o zmianę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS