Ziobro: w Holandii nie ma rady sądownictwa. Reporter "Faktów" rozmawiał z jej wiceprzewodniczącym

27.07.2017 | Ziobro: w Holandii nie ma rady sądownictwa. Reporter "Faktów" rozmawiał z jej wiceprzewodniczącym
27.07.2017 | Ziobro: w Holandii nie ma rady sądownictwa. Reporter "Faktów" rozmawiał z jej wiceprzewodniczącym
Maciej Knapik | Fakty TVN
27.07.2017 | Ziobro: w Holandii nie ma rady sądownictwa. Reporter "Faktów" rozmawiał z jej wiceprzewodniczącymMaciej Knapik | Fakty TVN

1 i 9 sierpnia to będą sądne dni dla Mariusza Kamińskiego. Czy znów stanie przed sądem? O tym zdecyduje Sąd Najwyższy. Ten sam, który chciał wymienić minister sprawiedliwości. Politycy PiS podawali przykład Holandii jako kraju, w którym to politycy mają wpływ na to, kto zostanie sędzią. A jak jest naprawdę?

W środę podczas konferencji prasowej wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział, że KE daje Polsce miesiąc, by spełnić jej rekomendacje w sprawie Trybunału Konstytucyjnego i sądów.

Minister Ziobro nie krył oburzenia. - Pobrzmiewa taka nuta podwójnych standardów i hipokryzji, bo oni doskonale wiedzą, że w Holandii, czyli ojczyźnie pana Timmermansa, sędziów wybiera bezpośrednio parlament. A wiec nie krajowa rada sadownictwa, bo tam nie ma krajowej rady sadownictwa - mówił w środę.

Tymczasem siedziba Rady Sądownictwa Holandii znajduje się w Hadze. Rada liczy czterech członków - dwóch to sędziowie, a druga dwójka to wysocy rangą, doświadczeni urzędnicy. Członków-sędziów wybierają inni sędziowie na sześcioletnią kadencję, a politycy nie mają przy tym nic do powiedzenia. Minister sprawiedliwości i król decyzje Rady jedynie podpisują, stwierdzając, że została podjęta zgodnie z procedurami.

Wiceprzewodniczący holenderskiej Rady tłumaczy

PiS przekonywało też w internecie, że sędziów w Holandii wybiera minister sprawiedliwości wraz z królem.

- To nieprawda. Kandydat jest najpierw aprobowany przez sąd, gdzie ma pracować, potem zgłasza się do Rady Sądownictwa. My weryfikujemy procedury i dopiero wysyłamy kandydaturę do ministra sprawiedliwości, który też sprawdza poprawność procedurę i podpisuje dekret razem z królem. Ale jest to akty wyłącznie administracyjny - tłumaczy w rozmowie z "Faktami" wiceprzewodniczący Rady Sądownictwa Holandii Kees Sterk.

W Holandii parlament zatwierdza sędziów Sądu Najwyższego, ale kandydatów wskazuje sam SN. Jak podkreśla Sterk, nigdy się jeszcze nie zdarzyło, by parlament odmówił zatwierdzenia nominacji.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS