"Libijczyków można leczyć w szpitalu, a ubezpieczonych Polaków nie". Spór o komercjalizację usług medycznych

25.06.2017 | "Libijczyków można leczyć w szpitalu, a ubezpieczonych Polaków nie". Spór o komercjalizację usług medycznych
25.06.2017 | "Libijczyków można leczyć w szpitalu, a ubezpieczonych Polaków nie". Spór o komercjalizację usług medycznych
Marek Nowicki | Fakty TVN
25.06.2017 | "Libijczyków można leczyć w szpitalu, a ubezpieczonych Polaków nie". Spór o komercjalizację usług medycznychMarek Nowicki | Fakty TVN

Premier Beata Szydło karci ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła i blokuje prace nad oficjalnym wprowadzeniem możliwości współpłacenia przez pacjenta za leczenie w szpitalach. Lekarze i pacjenci wzywają: sprawdźcie, jaka jest rzeczywistość. Są puste oddziały, które nie leczą z braku pieniędzy i są także opłaty przez różne fundacje.

Od kilku lat na oddziale chirurgii onkologicznej w szpitalu publicznym w Grodzisku Mazowieckim stoi 21 pustych łóżek. Powód? Narodowy Fundusz Zdrowia nie ma pieniędzy na kontrakt.

Dyrektor szpitala Krystyna Płukis mówi, że w placówce leczono stu pięćdziesięciu Libijczyków, ponieważ szpital miał umowę z ambasadą libijską. - Libijczyków można leczyć w szpitalu w Grodzisku, a ubezpieczonych Polaków nie - precyzuje dyrektor.

Przyszpitalna poradnia ginekologiczna jest czynna tylko trzy dni w tygodniu. Powód ten sam - Fundusz nie ma więcej pieniędzy. Kobiety, które nie są w ciąży, na wizytę czekają ponad rok. Tak samo jest na okulistyce. - Ludzie czekają kilkanaście miesięcy - przyznaje kierownik administracyjny Przychodni Specjalistycznej Agnieszka Galbierczyk.

Poradnia okulistyczna pracuje w poniedziałki, wtorki i środy. W pozostałe dni pomieszczenia są puste, a sprzęt jest nieużywany. Teoretycznie więc w czwartki i piątki można by przyjmować pacjentów za pieniądze. Niestety, w praktyce nie można tego zrobić, ponieważ PiS zastrzegło, że kwestia komercjalizacji szpitali musi być zaakceptowana przez obywateli. - Jeśli władze chcą otworzyć drogę do prywatyzacji lub pełnej komercjalizacji służby zdrowia, mają obowiązek zapytać naród - podkreślał w przeszłości Jarosław Kaczyński.

Wcale nie za darmo

Za pieniądze uzyskane w czwartki i piątki, szpital mógłby kupić nowy sprzęt okulistyczny, który teraz wynajmuje. Zyskali by więc także ci, którzy czekają w kolejce. Agnieszka Galbierczyk zapewnia, że takie rozwiązanie nie odbiłoby się na pacjentach.

Wszystkie sale i poradnie z drogim sprzętem kupionym za publiczne pieniądze nadal będą stały częściowo bezużyteczne, bo w NFZ jest za mało środków, a politycy cały czas przekonują, że służba zdrowia jest za darmo. - Myśmy o tym głośno mówili, że publiczna służba zdrowia ma być za darmo, a nie za pieniądze - przekonywała 21 czerwca szefowa gabinetu politycznego premier Beaty Szydło, Elżbieta Witek, na antenie TVN24.

Problem polega na tym, że nic nie jest za darmo. Publiczne szpitale, którym brakuje środków, ratują się jak mogą. Wynajmują prywatne firmy, pobierają pieniądze - poprzez fundacje - za zabiegi teoretycznie bezpłatne lub po prostu przekształcają się w spółki prawa handlowego. Tak jak zrobił to na przykład szpital powiatowy w Otwocku, który całkiem oficjalnie może pobierać opłaty.

- Nasza spółka ma ogromne potrzeby finansowe i każde źródło dochodu jest przez nas mile widziane - tłumaczy Marcin Ozdarski, dyrektor ds. medycznych w tej placówce.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS