Problemy z uzyskaniem statusu uchodźcy w Polsce

Problemy z uzyskaniem statusu uchodźcy w Polsce
Problemy z uzyskaniem statusu uchodźcy w Polsce
Rafał Poniatowski | Fakty po południu
Problemy z uzyskaniem statusu uchodźcy w PolsceRafał Poniatowski | Fakty po południu

- Nie jesteśmy przestępcami, uciekłyśmy przed wojną - to słowa Walentyny, która ze swoją 9-letnią córką uciekła z Donbasu i szukała schronienia w Polsce. Kobieta chciała ubiegać się o status uchodźcy, ale zamiast tego aresztowano je i przeniesiono do ośrodka zamkniętego. Nie one jedne mają w Polsce problem z uzyskaniem takiego statusu. Także inni Ukraińcy, jak również Czeczeni, napotykają problemy.

Walentyna i Wiktoria Sorochan na razie przebywają w Polsce na wolności. Matka i jej córka to uciekinierki z Donbasu. Mają nadzieje, że jednak nie będą musiały wracać do kraju, w którym straciły wszystko.

"Było strasznie"

- Mieszkanie, pracę, w ogóle wszystko straciłam. Wyjeżdżaliśmy szybko - mówi pani Walentyna. Ona i jej córka uciekły z bombardowanego Charcyza, miasta położonego 20 kilometrów od Doniecka. I choć ich mieszkanie ocalało, to jednak zostało zarekwirowane przez administrację separatystów. W Polsce są od trzech lat, bo starają się o status uchodźcy. Miesiąc temu zostały zatrzymane w urzędzie.

- Nie mogliśmy z nikim zdzwonić się, było strasznie. Potem pojechaliśmy do takiego hotelu i tam też było jakoś strasznie. Z ochroną wszędzie chodziliśmy - wspomina córka Walentyny, Wiktoria.

Sąd zdecydował, że z ośrodka zamkniętego trafią do otwartego. I to w nim czekają na kolejne rozpatrzenie ich sprawy. Ich poprzednie wnioski o nadanie statusu uchodźcy zostały odrzucone. Walentynie i Wiktorii grozi deportacja na Ukrainę.

- Rząd sprawujący legalnie władzę na większości terytorium tego kraju zapewnia pomoc, razem zresztą z organizacjami pozarządowymi, międzynarodowymi, takimi jak UNHCR, zapewnia taką pomoc wewnętrznym przesiedleńcom ze wschodu Ukrainy - mówi rzecznik Urzędu ds. Cudzoziemców Jakub Dudziak.

Nie milion, tylko kilkaset

- Polska przyjęła około miliona uchodźców z Ukrainy - mówiła w Parlamencie Europejskim premier Beata Szydło. Jednak zdaniem Urzędu ds. Cudzoziemców premier myliła się i to bardzo.

Według danych UDSC, w 2015 roku status uchodźcy w Polsce uzyskało 2 Ukraińców. Rok później 32. W tym roku 76. To w sumie nie milion, a 110 osób. Na ponad 4 tysiące złożonych wniosków, niespełna 3 procent zostało rozpatrzone pozytywnie.

Jednymi z oczekujących na nadanie statutu uchodźcy są Misza, Alona i ich dzieci. Mieszkali tuż obok donieckiego lotniska, o które toczyły się krwawe walki. Ich dom faktycznie został zrównany z ziemią. Ponieważ czują się Ukraińcami, to w separatystycznym Doniecku nikt na nich z otwartymi ramionami czekać nie będzie, podobnie jak na zachodniej Ukrainie. - Trudno jest dlatego, że ja jestem z Doniecka. Ja nie jestem po prostu Ukraińcem, tylko pochodzę z tego terenu, który zaczął tę wojnę - tłumaczy Michaił Małyszew.

Czeczeni czekają

Problemy mają nie tylko uciekinierzy z Ukrainy. Na dworcu w Brześciu od miesięcy koczują Czeczeni, którzy wielokrotnie próbowali przejechać polsko-białoruską granicę. Podczas rozmów ze Strażą Graniczną, starają się złożyć wnioski o ochronę międzynarodową.

- Niestety, czego byliśmy świadkami i na co dowody znaleźliśmy w czasie zeszłorocznej kontroli na przejściu granicznym, nie wszystkie informacje, które są podczas tej rozmowy podawane, potem znajdują się w dokumentach Straży Granicznej, które są jedynym odzwierciedleniem przeprowadzonej rozmowy - mówi Marcin Sośniak z biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Wystarczy, że w protokole pominięty zostanie fragment dotyczący tortur i uciekinier jest automatycznie deportowany na Białoruś.

Autor: Rafał Poniatowski / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po południu

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS