Prezydent coraz ostrzej do Macierewicza. "Gdzie są odpowiedzi na nasze pisma?"

18.04.2017 | Prezydent coraz ostrzej do Macierewicza. "Gdzie są odpowiedzi na nasze pisma?"
18.04.2017 | Prezydent coraz ostrzej do Macierewicza. "Gdzie są odpowiedzi na nasze pisma?"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
18.04.2017 | Prezydent coraz ostrzej do Macierewicza. "Gdzie są odpowiedzi na nasze pisma?"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Prezydent musztruje Antoniego Macierewicza. Jest oficjalne pismo i stanowcze pytanie: gdzie są odpowiedzi na pilne listy sprzed roku? Chodzi o Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i o bezpieczeństwo państwa, więc Andrzej Duda żąda wyjaśnień. Szef MON kolejny raz publicznie dostaje po głowie - pytanie, czy głową za to zapłaci?

Pismo prezydenta do ministra obrony może być przełomowe z punktu widzenia przyszłości Antoniego Macierewicza w rządzie. W przesłanym miesiąc temu liście prezydent Duda zarzuca ministrowi, że przez prawie rok nie odpowiadał na kolejne pisma szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. A niektóre z nich "mają szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa".

Brak komunikacji

Były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak taką sytuację uznał za bezprecedensową. Bo pismo to jest jednoznacznym i niepokojącym dowodem na brak komunikacji między zwierzchnikiem Sił Zbrojnych a szefem MON.

Problemy na linii prezydent - minister obrony to w ciągu zaledwie sześciu dni kolejna, obok usunięcia z PiS jednego z jego najbliższych współpracowników Antoniego Macierewicza, sprawa, która osłabia jego pozycję. Do kolejnej "szkody wizerunkowej" ministra przyczynił się jego inny współpracownik. Wacław Berczyński, szef podkomisji smoleńskiej ogłosił się pełnomocnikiem Antoniego Macierewicza do spraw śmigłowców. Stwierdził, że to on "wykończył Caracale".

"Niefortunna" wypowiedź?

Taka deklaracja wzburzyła opinię publiczną. Opozycja zapytała natychmiast, w czyim interesie działa Wacław Berczyński i skierowała w tej sprawie wniosek do prokuratury, domagając się przesłuchania szefa podkomisji. Zdaniem Cezarego Tomczyka z PO, dr Berczyński "dokładnie wiedział, co mówi i bierze odpowiedzialność za swoje słowa i dziś następuje weryfikacja tych słów".

Z taką opinią nie zgodził się wicepremier Jarosław Gowin.

- Jeżeli traktować tę wypowiedź literalnie, to była niefortunna, ale rozumiem, że miał na myśli jakieś swoje nieformalne rozmowy z Antonim Macierewiczem w okresie, w którym nie był on jeszcze ministrem - powiedział Gowin.

Wicepremier próbując załagodzić sprawę nie był jednak w stanie zmienić wrażenia, że ministerstwo obrony, odcinając się od wypowiedzi szefa smoleńskiej podkomisji, obniżyło wiarygodność Berczyńskiego w ogóle. Jednak zdaniem Stanisława Pięty z PiS "to było jakieś nieporozumienie".

Sprawa powinna być zbadana

- Mówienie przez osobę nieuprawnioną, że ma wpływ na przetarg na duże pieniądze, co również dotyczy relacji z sojusznikami, powinno być wnikliwie zbadane - stwierdził z kolei Adam Szłapka z .Nowoczesnej.

I dlatego obok dymisji ministra obrony narodowej opozycja zaczęła domagać się powołania sejmowej komisji śledczej w sprawie zakończenia przez polski rząd negocjacji na caracale.

Eurodeputowany Kazimierz Michał Ujazdowski "wpadki" szefa MON, ze sprawą Bartłomieja Misiewicza na czele, ocenił jako "prawdopodobne" następstwo odejścia z rządu. Jako pierwszy krok w tym kierunku były europoseł PiS wskazał publiczne uznanie Misiewicza przez prezesa PiS za osobę bez kompetencji.

Odwołanie, degradacja albo...?

- To jest decyzja, która oznacza albo odwołanie ministra Macierewicza z rządu, albo jego degradację - ocenił Ujazdowski.

Były wiceprezes PiS Ludwik Dorn dodał, że kluczowe dla realnej pozycji Macierewicza w rządzie będą personalne zmiany w podległych mu spółkach.

- Istotne jest, czy kilkanaście osób zniknie wkrótce z zarządów i rad nadzorczych spółek wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej - stwierdził Dorn. Tej samej, z którą musiał pożegnać się Bartłomiej Misiewicz.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

21 lat temu pan Sebastian był dzieckiem, miał dziewięć lat i miał nowotwór złośliwy kości piszczelowej. Lekarze uratowali mu życie i nogę, wkładając w nią endoprotezę, która razem z nogą miała rosnąć. Wtedy to była nowość. Co pan Sebastian myśli o tym dziś?

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wielkie sprzątanie po wielkim deszczu. Największe od dziesięcioleci opady nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman. Pod wodą znalazł się między innymi Dubaj. Niektóre dzielnice zostały odcięte od świata. W ciągu pół doby spadło tyle deszczu, ile zazwyczaj notuje się tam przez kilkanaście miesięcy. Wpływ na to mogły mieć zmiany klimatyczne.

Nie zasiewanie chmur, a zmiany klimatu. "Jest prawdopodobne, że burza została w pewnym sensie doładowana"

Nie zasiewanie chmur, a zmiany klimatu. "Jest prawdopodobne, że burza została w pewnym sensie doładowana"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS